Суспільство
Як соціальним підприємствам повернутися до роботи під час війни?
Початок повномасштабної війни в Україні, безумовно, вплинув на роботу українських компаній та підприємств. За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, у повному обсязі наразі відновили роботу 47% українських організацій, які щоденно зіштовхуються з численними викликами. Менеджмент, падіння продажів, неактуальність наданих послуг — лише мала частка актуальних проблем.
До того ж відбуваються вагомі зміни у самому суспільстві. Зростає рівень безробіття, збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб, підвищується потреба у допомозі вразливим групам населення. Через це перед соціальними підприємцями постає нова мета — оперативно реагувати та шукати інноваційні рішення розв’язання соціальних проблем.
Повернення до роботи соціального бізнесу не лише розвиває українську економіку, але й допомагає швидше вирішувати суспільні проблеми. Для швидшого повернення до роботи та допомоги країні, в Українській соціальній академії пройшла серія антикризових вебінарів Re:Start. Понад два місяці учасники вчилися тому, як перезапустити та адаптувати свій соціальний бізнес до умов війни. Разом з командою експертів обговорювали збереження та управління командою, стратегування, антикризовий фінансовий менеджмент, залучення інвестицій під час війни, а також маркетинг та комунікації.
Для того, щоб більше соціальних підприємців дізналися як правильно відновити свою роботу, ми зібрали кілька корисних тез із навчання, які точно знадобляться. Початок відновлення роботи потребує якісного розуміння того середовища, у якому ви опинилися. Соціальні підприємці повинні розуміти та усвідомлювати те, що відбувається навколо.
Про команду та лідера
У сучасних реаліях ви не можете просто керувати командою. Зараз критично важливими є сенси, людяність та турбота про співробітників. Якщо ви хочете сформувати середовище, де люди будуть націлені на результат, ви маєте пам’ятати про те, що лідерство це про відповідальність за умови, у яких ваша команда працює та може реалізувати власний потенціал.
Пам’ятайте про чесність. Будьте максимально відкритими зі своїми колегами, навіть якщо це стосується негативних новин. Так ви побудуєте довіру та допоможете з розумінням того, що чекає на них у майбутньому.
Корисним буде проведення діагностики команди на різних рівнях. Розпочніть з аналізу себе як працівника, а згодом ваших колег та компанії. Визначте рівень безпеки, розподіл обов’язків, емоційний стан, перелік задач та пріоритетів. Не забудьте про такі складові менеджменту як цінності, стратегію та процеси. Вони не існують одна без одної й ви маєте чітко усвідомлювати точку, де знаходиться ваше підприємство.
Стратегія організації
Коли ми думаємо про необхідність стратегії під час кризи, треба, перш за все, подумати про саму кризу. Зовнішня криза передбачає кардинальну зміну параметрів зовнішнього середовища (напр. змінюється поведінка людей або їхні споживчі звички). Вона сприяє появі високого ступеня невизначеності та вихід із рівноваги. Тут ми зіштовхуємось із тим, що по-старому вже не працює. Але зовнішня криза не завжди означає наявність внутрішньої. Коли ви розумієте чи впливають зовнішні обставини на вашу внутрішню ситуацію, ви приходите до розуміння того, де і як ви знаходитесь, та чи потрібно вам змінювати стратегію роботи.
Антикризовий фінансовий менеджмент
Криза змінює роль фінансового відділу, а звичні процедури формування первинних документів чи рахунків стають складнішими. Для того, щоб криза пройшла легше, розповідаємо про шість важливих пунктів із правила 12 «К»:
- пам’ятайте про креатив — криза пов’язана з нестандартними рішеннями та процесами, тому фінансовий менеджмент може використовувати різні шляхи її подолання та впроваджувати нові інструменти;
- конкурентні переваги є у кожного, зараз саме час про них згадати;
- команда (читати як антикризовий спецрозділ) — сформуйте в команді власний антикризовий спецрозділ, який шукатиме інноваційні шляхи вирішення проблем;
- концентруйтесь на місії, цілі, та на головному;
- комунікації мають бути якісні та інтенсивні;
- конкретні цілі — визначте, що саме ви хочете досягти і як це буде вимірюватись.
Фандрейзинг
Коли ми говоримо про інвестиції, то можемо згадувати не лише про безповоротні кошти, але й ті, які потім можемо повернути. Існує безліч відомих способів залучення інвестицій, починаючи від безвідсоткових позик і закінчуючи фандрейзинговими подіями. Проте пам’ятайте, що фандрейзинг працює як маркетинг. Вам важливо продати себе та свою ідею вашому клієнту. Інвестору важливо зрозуміти, що він купує. Для успішного «продажу» радимо створити посадкову сторінку для залучення коштів з детальним описом вашої діяльності. Також будьте завжди на слуху та на виду в публіки. Про вас мають знати і про вас мають чути.
Маркетинг та продажі під час війни
Першим основним кроком кожного підприємця має бути аналіз поточної ситуації для розуміння того, де ви знаходитесь. Подумайте про те, що ви маєте, до чого є доступ, які виникають складнощі. Не забудьте дослідити ринок, зміни, що сталися на ньому, нові потреби та тенденції. Тут ви одразу можете звертати увагу на власний продукт. Адже з початком війни змінюється актуальність продукції та послуг, що може означати потребу у змінах. Але головне — це підтримка постійного зв’язку. Ваші споживачі та партнери мають бути в курсі того, що у вас відбувається.
Проте пам’ятайте, що криза — це завжди можливість для росту та розвитку. Це момент, коли ви можете чітко та глибинно дослідити власне підприємство, відкрити нові його грані та можливості, а ще віднайти унікальні точки росту та розвитку.
Українська соціальна академія — інноваційний центр, де соціальні підприємці, представники громадянського суспільства та місцевих громад можуть здобути якісну освіту, отримати консультації, менторську підтримку та безповоротні фінансові інвестиції. Саме тут допомагають та надихають втілювати ідеї соціальних змін у бізнес. Детальніше про Українську соціальну академію читайте в нашому матеріалі.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі