Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Охоронець у смартфоні. Як працює перший український сервіс для захисту жінок «KATERYNA»

Опубліковано

Майже кожна жінка переживала цей страх, коли вночі поверталася додому та чула кроки незнайомого чоловіка позаду себе. Коли хлопці напідпитку «знайомилися» або відверто чіплялися на безлюдних вулицях. Аби жінки мали змогу захистити себе, українські розробники придумали додаток, де за щомісячну підписку користувачка може в будь-який момент викликати охорону одним натиском кнопки.

«Ми не позиціонуємо себе як поліція — ми сервіс, до якого можна звернутися, якщо навіть трішки лячно, а не тільки тоді, коли тобі вже до горла приставили ніж. Наприклад, якщо ти будеш стояти сама на зупинці громадського транспорту пізно ввечері, тремтячи від страху, екіпаж приїде й відвезе тебе в безпечне місце», — розповідає співзасновниця сервісу «KATERYNA» Ірина Шабала.

Як це працює та чому такий сервіс дуже важливий для жінок, Ірина пояснює для ШоТам.

Переконані, що безпека потребує диджиталізації

За своє життя я неодноразово потрапляла в ситуації, коли відчувала себе в небезпеці, — чи то під час поїздки в таксі, коли доводиться надсилати номерні знаки авто своїм близьким, чи коли ставала свідком пограбування сусідів, чи навіть коли просто перебувала ввечері на вулиці або гуляла з дитиною.

Ідея створення додатку народилась у 2022 році. Ми майже постійно тримаємо під рукою смартфон, то чому б його не використати як інструмент, в якому в разі загрози за одним кліком можна викликати охорону? 

Так, можна й подзвонити в поліцію, але тоді потрібно продиктувати особисті дані та геолокацію, що потребує додаткового часу. Коли кожна секунда вирішальна для твого життя, це зробити неможливо, тому ми вирішили створити сервіс, який би зміг покрити базову потребу в захисті. До того ж, поліція не приїде, якщо тобі здається, що за тобою хтось йде, а приватна охорона — так.

Півтора року наша команда працювала над розробкою сервісу, і вже з червня 2024 ми змогли зробити його доступним для користувачів. 

Ми провели маркетологічне дослідження: опитали багато жінок, і зрозуміли, що такий додаток є необхідним саме для них. А далі вони можуть потурбуватися про безпеку своїх дітей чи чоловіка, також підключивши їх до сервісу.

Назва має символічний та історичний зміст, який ми знайшли в поемі Тараса Шевченка «Катерина», — це образ жіночої сили та водночас тогочасного абʼюзу, який доводилось переживати жінкам. 

А ще під час створення сервісу ми натрапили на співачку Катерину Офліян, яка написала пісню про образ Катерини. Вперше почувши композицію, зрозуміли, що це стовідсотковий метч, і купили на неї права. Тепер вона лунає на всіх наших відео, які ми публікуємо в соціальних мережах.  

Як працює «KATERYNA»  

«KATERYNA» є нашим спільним продуктом з охоронною компанією «Явір-2000», яка працює з 1994 року. Екіпажі саме цієї компанії та їхні партнери компанія «Венбест» приїжджають на виклики й супроводжують людину до безпечного місця.

Деякі люди мають хибне уявлення про приватну охорону — наче це така собі «служба помсти», яка приїде й наваляє кийками. Іноді до нас звертались і з такими особистими проханнями. Ми ж пояснюємо, що наша мета — допомогти уникнути загрози та безпечно вивести людину із зони конфлікту. 

«KATERYNA» не лише надає фізичний захист, але й формує відчуття впевненості. Для розробки сервісу ми консультувалися з психологами, а також проводили опитування серед користувачок, які мають підписку, але не викликали охорону, — більшість з них пояснили, що підписка дає їм відчуття спокою. Це саме те, що ми закладали в «KATERYNA» від самого початку. 

Працівники екіпажу «Явір-2000». Фото надала Ірина

Не сукня визначає твої межі, а ти 

При створенні додатку ми поставили собі за мету підвищити безпеку жінок у суспільстві. Безпека — це базова потреба, та найчастіше через насилля страждають саме жінки й діти. Чи не щодня зʼявляються новини про домашнє насильство, домагання в таксі чи булінг у школі. На жаль, інколи суспільство перекладає відповідальність за це на жінок через їхній зовнішній вигляд, одяг чи поведінку, замість того, щоб боротися з агресорами. 

Зараз спільно з проєктом «З жінкою так не можна» та його засновницею Євгенією Емеральд ми проводимо соціологічне опитування серед блогерів та людей на вулиці про те, чи на їхню думку одяг жінки провокує кривдника. На жаль, більшість відповідають ствердно. 

Віктимблеймінг — це перекладання відповідальності за злочин з кривдника на жертву. Зокрема, жінок звинувачують у провокативній поведінці, яка «виправдовує» агресорів. Натомість суспільство має пам’ятати, що відповідальність завжди лежить на тому, хто вчиняє злочин — жоден одяг, місце чи час не можуть бути причиною порушення чужих кордонів.  

Ми також підтримуємо всі заходи, які Євгенія проводить на підтримку боротьби з насиллям: на ці події приїжджає охорона, а жінкам, які звертаються до проєкту, надаємо промокоди на користування сервісом. 

Під час війни тема жіночого насилля залишається закритою

Нині точні статистичні дані назвати складно через відсутність інформації з окупованих територій та мовчання багатьох жертв. Водночас правова система має обмеження: поліція не може увірватися до будинку без згоди мешканців, і це ускладнює боротьбу з домашнім насиллям.

За даними Національної поліції України, за 2022 рік було зареєстровано 244 381 звернення щодо домашнього насильства. У 2024 році ця статистика вже зросла на 36%.

Ми співпрацюємо з соціальними організаціями та ініціативами. Наприклад, нещодавно підтримали Театр Драматургів, який поставив п’єсу «Поза мовчанням» про сексуалізоване насильство. Режисерка вистави Юлія Гончар сама стала його жертвою — вона познайомилася через тіндер з хлопцем, який узяв її в заручниці на три дні. Як виявилося, всі дівчата, що працювали над цією п’єсою, були жертвами насилля.  

Всім учасницям і глядачкам вистави ми подарували безкоштовну підписку на додаток, адже віримо, що кожна жінка має право на захист.

Діти також потребують захисту 

Найбільше переглядів у нашому інстаграмі набрав експеримент з дитиною — хлопчик підходив до дорослих і просив провести його додому, адже буцімто боїться дядька, який за ним спостерігає. На щастя, більшість людей допомогли нашому актору.

Цим прикладом ми хотіли нагадати про важливість безпеки дітей, адже вони також часто опиняються в небезпечних ситуаціях. Тому мами, які користуються нашим сервісом, можуть їх захистити й створити умови, наприклад, для безпечного повернення зі школи додому.

Вже отримали понад 1700 викликів від жінок

За перші шість місяців роботи на «KATERYNA» підписалися більше 15 тисяч користувачів і користувачок. Ми вже отримали 1782 виклики. Найчастіше зверталися в таких ситуаціях: 

  • 1 місце — виклики без прямої загрози (трохи більше 40%). Наприклад, для супроводу під час комендантської години до укриття, або коли користувачки відчували себе в небезпеці пізно ввечері під час очікування транспорту. Також це були виклики через підозру про стеження чи дивну поведінку сторонніх;
  • 2 місце — виклики від дітей (близько 400). Це спроби проникнення чужинців у квартиру, коли діти залишалися вдома наодинці, переслідування незнайомими людьми, виклики через булінг або фізичні розправи зі сторони однокласників чи знайомих;
  • 3 місце — виклики через небезпеку в громадських місцях і транспорті (менше 25% викликів), тобто в ситуаціях, коли клієнтки відчували загрозу через поведінку водія: відхилення від маршруту, небажані розмови або прояви агресії. Охорона приїжджала на місце, перевіряла ситуацію та доставляла клієнток додому. Сюди входять і виклики через небажані спроби знайомства або переслідування, особливо з боку людей у стані алкогольного сп’яніння. Через переслідування або агресію від інших пасажирів доводилося забирати й з маршрутки — таких було до 10 викликів; 
  • 4 місце — домашнє насилля (менше 10%). Ці виклики переважно стосувалися фізичного насилля або погроз від партнерів, наприклад, на очах у дітей. У таких випадках охорона надавала жінкам і дітям супровід до безпечного місця.
Кол-центр «Явір-2000». Фото надала Ірина

Як підключити додаток «KATERYNA»

На етапі підписки ви повністю прописуєте інформацію про себе та контактні дані осіб, яким ви можете довіряти. Найважливіше — це зробити реальну фотографію, а не фотошопити, тому що охорона має вас впізнати. У ситуації, якщо ви їдете в авто, і вам заблокували двері, охорона знайде вас за геолокацією, яку ви дозволите використовувати при реєстрації. Екіпаж буде змушувати водія зупинитися, навіть якщо доведеться брати участь у погоні. Неважливо, де ви будете перебувати, — ви можете змінювати місцезнаходження, адже сервіс працює по всій Україні.

У разі небезпеки потрібно натиснути на кнопку в додатку до вібрації. Сигнал миттєво передається до нашого центру, де його обробляють. У цей час найближчий екіпаж охорони отримує вашу геолокацію і виїжджає до вас. У середньому час прибуття — близько трьох хвилин, а в годину пік — до 10 хвилин. 

Екіпаж охорони сервісу «KATERYNA». Фото надала Ірина

Окрім індивідуального захисту, додаток дозволяє додавати туди членів сім’ї. Наприклад, за 50 гривень можна підключити до сервісу свою дитину, маму, чоловіка. Загалом підписка на місяць коштує 199 гривень — сюди входить один виклик екіпажу. Також ви можете обрати інший пакет послуг і збільшити кількість викликів. 

Безпека має бути доступною для кожного, незалежно від статі, віку чи соціального статусу. І якщо під час війни від обстрілів ми не завжди можемо вберегтися, то від неприємних осіб на нічних зупинках — завжди.

Технології

Військові отримають пріоритет у виборі дати одруження через «Дію»

Опубліковано

Захисники й захисниці України отримають пріоритетний вибір дати під час подачі заяви на шлюб онлайн. Нововведення дозволятиме військовим реєструвати шлюб швидше та зручніше.

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.

Як скористатися послугою

  1. Відкрити застосунок «Армія+».
  2. Перейти до розділу «Сервіси».
  3. Обрати послугу «Шлюб онлайн».
  4. Вибрати зручну дату й підтвердити заявку.

У день церемонії необхідно буде зайти за посиланням у «Дії» на онлайн-церемонію — там уже чекатиме працівник Цифрового ДРАЦСу, який проведе розпис. Уся процедура триває до 30 хвилин, для неї потрібні лише смартфон та доступ до інтернету.

У міністерстві вказали, що оновлення для військових випустять уже незабаром.

Читайте також: «Не одразу вдалося подати заяву» та «Одружилися за 5 хвилин»: як українці укладають шлюби онлайн у «Дії»

Що відомо про сервіс

Функцію в «Дії» запустили 9 вересня 2024 року. За перші три дні користувачі зробили 416 133 пропозиції.

Наразі понад чотири тисячі українських пар вже офіційно побралися онлайн. Ще 19 тисяч подали заяву, а понад два мільйони користувачів скористалися функцією зробити пропозицію.

Сервіс розробляє Мінцифри спільно з Міністерством юстиції України, державним підприємством «Національні інформаційні системи», Цифровим офісом ДРАЦС, Державною міграційною службою та АТ «Укрпошта» за підтримки швейцарсько-української програми EGAP, що виконує БО «Фонд Східна Європа». Технічним партнером стала компанія Сisco.

Нагадаємо, що у «Дії» до Дня закоханих додали новий документ для неодружених.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Дії»

Читати далі

Технології

Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України

Опубліковано

В Україні запрацювала онлайн-платформа Digital State UA, що презентує досягнення нашої держави у сфері технологій. Вона стане інструментом для поширення найкращих практик та залучення інвестицій від інших країн.

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.

На сайті презентуватимуть технологічні досягнення у сферах GovTech, IT та Tech, а також історії впровадження цифрових рішень, що змінюють державне управління, бізнес і життя українців.

Платформа буде корисною:

  • урядам інших країн — для вивчення українського досвіду цифрової трансформації;
  • інвесторам і технологічним компаніям — для пошуку перспективних українських проєктів;
  • глобальним медіа та аналітикам — як джерело трендів і аналітики з цифрової сфери.

Читайте також: Фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ — Федоров

«Нашим досвідом побудови найзручнішої цифрової держави під час криз надихаються уряди інших країн. Війна не стала блокером цифрової трансформації, а навпаки — ми прискорилися і почали запускати ще більше революційних сервісів та створювати найкращі умови для розвитку інновацій. Україна має що сказати світові. І ми будемо говорити голосно», — написали в міністерстві.

Ознайомитись із платформою можна за посиланням.

Digital State UA 🇺🇦 Запускаємо платформу досягнень цифрової України Світ має бачити, як Україна змінює реальність через технології та знищує бюрократію навіть у кризових умовах. Digital State UA презентуватиме досягнення української цифрової екосистеми у сферах GovTech, IT та Tech. А ще стане ефективним інструментом для залучення інвестицій у техсектор та обміну найкращими практиками з усім світом. Які можливості дає Digital State UA? 👉🏻 Уряди — перейматимуть досвід цифрової трансформації України. 👉🏻 Міжнародні компанії — шукатимуть українські проєкти для інвестування. 👉🏻 Глобальні медіа та аналітичні центри — отримають доступ до ключових технологічних трендів і кейсів, що змінюють Україну та світ. Нашим досвідом побудови найзручнішої цифрової держави під час криз надихаються уряди інших країн. Війна не стала блокером цифрової трансформації, а навпаки — ми прискорилися і почали запускати ще більше революційних сервісів та створювати найкращі умови для розвитку інновацій. Знайомтеся з Digital State UA за посиланням — digitalstate.gov.ua Україна має що сказати світові. І ми будемо говорити голосно 🦾 Цей проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації України та став можливим завдяки підтримці USAID та UK Dev у межах програми DTA, яка виконувалася Фондом Євразія, та підтримці Швейцарії в межах програми EGAP, яка виконується Фондом Східна Європа.

Опубліковано Міністерство цифрової трансформації України Четвер, 3 квітня 2025 р.

Проєкт реалізує Міністерство цифрової трансформації України за підтримки USAID, UK Dev, програми DTA, яку втілював Фонд Євразія, та програми EGAP, яку виконує Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії).

Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель

Фото обкладинки: сайт Digital State UA

Читати далі

Технології

Понад 20 виробників БпЛА та роботів на оптоволокні протестували свої розробки (ФОТО)

Опубліковано

Платформа Brave1 організувала полігон для випробувань новітніх FPV-дронів та наземних роботизованих комплексів, що працюють на оптоволокні. Участь у тестуваннях узяли понад 15 виробників БпЛА та 7 команд, що створюють роботів.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

БпЛА на оптоволокні — це дрон, яким управляють через оптоволоконний кабель. По оптичному кабелю передається також і відеосигнал. Завдяки цій технології, яка не використовує радіочастоти, дрони не реагують на дію засобів РЕБ.

На полігоні дрони долали маршрут із перешкодами довжиною у 20 кілометрів та імітували захід на ціль. Очільник Мінцифри вказав, що донедавна така дальність здавалася недосяжною — подібні моделі працювали максимум на 5–10 кілометрів.

Читайте також: В Україні запустили перший навчальний курс про оптоволоконні дрони (ВІДЕО)

Окрім безпілотників, протестували й наземні роботизовані комплекси. Вони теж працюють на оптоволокні та здатні виконувати завдання в умовах бойового зіткнення.

«Ворог має значні напрацювання в цьому напрямі, тому зараз ми повинні максимально включитися та розвивати технологію. Випробування в умовах, наближених до бойових, — це обов’язковий етап у розробці перед поставкою на фронт. Тестування на полігонах допомагають виробникам виявити недосконалості. Далі розробники фікситимуть недоліки та працюватимуть над рішеннями для протидії ворожому оптоволокну», — написав Федоров.

Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Читати далі