Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив? Поради від засновника banda Павла Вржеща

Опубліковано

Медитація вже давно не лише східна духовна практика, але й науково-обґрунтований інструмент, який здатен змінити роботу мозку та свідомості. Ми запитали у співзасновника креативного агентства banda Павла Вржеща, як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив раніше.

У мене в голові завжди був шалений рій думок

Протягом життя я думав, що стрімкий потік думок в голові — це своєрідний дар. Я лежав безсонними ночами і насолоджувався блуканням думок. У мене такий активний розум: він постійно думає і планує наперед, перебирає нескінченні списки завдань. Напевно, серед цих думок будуть корисні й геніальні.

Медитація та Павло Вржещ
“Я ніколи не помічав, що 99,9% моїх думок абсолютно марні”

Я програвав внутрішні діалоги за день: “треба було сказати йому так, він би мені відповів це, а я такий йому хоп, і він би все відразу зрозумів”. Я ніколи не помічав, що 99,9% цих думок абсолютно марні і ні до чого не ведуть. А ось півночі без сну абсолютно точно призводять до важкого наступного дня.

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”

За запитом “медитація” в Google з’являються підтягнуті людські силуети на фоні гарного заходу сонця посеред чарівного курорту. Проте під час своєї першої медитації я так і не потрапив на курорт. Я сидів, зав’язавши ноги у вузол, як це роблять на фотографіях щасливі і здається завжди усміхнені люди. І в мене одразу почала боліти спина. А потім свербіла рука, бік, друга рука, плече, ніс… А потім щось на шиї. Тому моя перша медитація була короткою. 

У відеоінструкціях спокійним голосом нагадували, що потрібно лишатися нерухомим і не чіплятися за думки. Але ж дві хвилини тривають так довго… А від думки не думати ні про що, тільки ще більше думок про все на світі. Як тільки мозок розуміє, що потрібно побути в тиші та навмисно понудьгувати, він ще більше впадає в справжню паніку й змушує руку тягнутися до телефону.

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”. А ще один голос в моїй голові суперечив: “Стільки успішних людей рекомендують медитацію, це ніяк не може бути безглуздям”.

Медитація — це не про віру, а про розуміння природи розуму

Певний час я скептично ставився до медитацій і східної духовності. Мене відштовхувала ця тема і не розумів навіщо дивно сидіти, співати мантри, їсти руками, обмотуватися якимись ганчірками й ставити червону крапку на лоб. 

Беззаперечно медитація і духовність історично пов’язані зі Сходом. Вони є частиною релігійних практик. Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала. І це не про віру, а про розуміння природи розуму.

Медитація та Павло Вржещ
Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала

Зараз в західному світі вже зрозуміли, що езотеричність і містичність відштовхує людей від практики медитації. Тому все частіше називають і просувають її як усвідомленість. Вона дозволяє не пірнати в потік тривожних думок і краще справлятися зі стресом. А також фокусувати увагу і використовувати емоції таким чином, щоб направити енергію на те, що зараз дійсно важливо. Це як обговорити проблему з кимось, хто вміє чітко розкласти й дати правильну пораду. А цей хтось — кожен сам для себе.

За останні кілька десятиліть з’явилася величезна кількість досліджень, що пояснюють чому так відбувається. Команда Стенфордського університету говорить про те, що в результаті медитації збільшується сіра речовина в області головного мозку, що відповідає за пам’ять, навчання і творчість. І зменшується сіра речовина в областях, що відповідають за турботу, тривогу і стрес.

Почати медитувати дуже непросто 

Як тільки я почав медитувати нічого не було зрозуміло й результат зовсім не відчувався. Проте я протримався близько десяти днів, коли помітив перший результат. І хоча десять днів думати про те, щоб не думати — це прямо зовсім не просто, але того варте. Лише потім приходить відчуття: “Ах ось воно що!”.

Сумніви щодо медитації виникають через одну головну причину — немає схожого досвіду для порівняння. Наприклад, футбол — це як біг, лише з м’ячем. Тому можливо оцінити свої та чужі успіхи в ньому. А медитація — унікальна і спрямована всередину. Тренер не може потрапити в голову, щоб направити та порадити. 

Спробуйте на початку навчання медитації постаратися не дуже старатися. Не намагайтеся працювати на результат і здати все на відмінно. Розслабтеся і залишайтесь посереднім учнем. Лінуйтеся!

У мене є готове рішення, яке допоможе розслабитись та розпочати 

Я назвав цей метод комбо-меню: необхідно читати книгу Дена Харіса “Покидьок у вашій голові” і, паралельно, медитувати під додаток Headspace.

Медитація та Павло Вржещ
“У мене є свій спосіб медитувати”

У своїй книзі Ден Харріс емоційно й іноді смішно описує переживання, які відчуває кожен на початку медитацій. Це допомагає зрозуміти, що все відбувається, як треба і подібно, як в інших на початку шляху. 

Автор книги — ведучий ABC News. І перш ніж почати медитувати, він став відомим завдяки непередбачуваній ситуації в прямому ефірі: через пристрасть до наркотиків його мозок “заглючило” — він почав говорити незв’язну нісенітницю вигаданою мовою. Цю програму дивились п’ять мільйонів осіб. 

А Headspace має не лише гарний дизайн, а й корисні відео-анімації з поясненнями для початківців. А автор медитацій Headspace Енді Паддікомб має надзвичайно мелодійний голос, який супроводжує протягом медитації. Енді дозволяє сидіти на зручному стільці, а не закручувати в вузол ноги на твердій підлозі. Він також запевняє, що 5-10 хвилин протягом дня цілком достатньо.

А нещодавно BetterMe. Meditation & Sleep відкрили безкоштовний доступ до уроків медитації на період карантину.

Читайте також: Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Яку користь я помітив після медитацій

Іноді під час медитації підхоплюється творчий потік й ідеї приходять одна за одною. Я відслідковував, що під час регулярних медитацій частіше буваю у творчому настрої. А також я нарешті навчився засинати без перегляду двох серій серіалу на ніч.

Усвідомленість допомагає послабити голос его — саме ця частина змушує кожного думати, що весь світ обертається навколо нього. І замість того, щоб надати впевненості, егоїстичне “Я” постійно знецінює, що має. Спостерігати, як думки з’являються і ховаються в голові — це вже і є медитація. Згодом, спокій розуму стає глибшим.

Спробуйте помедитувати прямо зараз. Коли на часі багато тривоги, стресу, невизначеності — ефект від медитації буде найбільш помітним. Це немов таблетка аспірину — саме в той момент, коли болить голова.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі