Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив? Поради від засновника banda Павла Вржеща

Опубліковано

Медитація вже давно не лише східна духовна практика, але й науково-обґрунтований інструмент, який здатен змінити роботу мозку та свідомості. Ми запитали у співзасновника креативного агентства banda Павла Вржеща, як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив раніше.

У мене в голові завжди був шалений рій думок

Протягом життя я думав, що стрімкий потік думок в голові — це своєрідний дар. Я лежав безсонними ночами і насолоджувався блуканням думок. У мене такий активний розум: він постійно думає і планує наперед, перебирає нескінченні списки завдань. Напевно, серед цих думок будуть корисні й геніальні.

Медитація та Павло Вржещ
“Я ніколи не помічав, що 99,9% моїх думок абсолютно марні”

Я програвав внутрішні діалоги за день: “треба було сказати йому так, він би мені відповів це, а я такий йому хоп, і він би все відразу зрозумів”. Я ніколи не помічав, що 99,9% цих думок абсолютно марні і ні до чого не ведуть. А ось півночі без сну абсолютно точно призводять до важкого наступного дня.

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”

За запитом “медитація” в Google з’являються підтягнуті людські силуети на фоні гарного заходу сонця посеред чарівного курорту. Проте під час своєї першої медитації я так і не потрапив на курорт. Я сидів, зав’язавши ноги у вузол, як це роблять на фотографіях щасливі і здається завжди усміхнені люди. І в мене одразу почала боліти спина. А потім свербіла рука, бік, друга рука, плече, ніс… А потім щось на шиї. Тому моя перша медитація була короткою. 

У відеоінструкціях спокійним голосом нагадували, що потрібно лишатися нерухомим і не чіплятися за думки. Але ж дві хвилини тривають так довго… А від думки не думати ні про що, тільки ще більше думок про все на світі. Як тільки мозок розуміє, що потрібно побути в тиші та навмисно понудьгувати, він ще більше впадає в справжню паніку й змушує руку тягнутися до телефону.

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”. А ще один голос в моїй голові суперечив: “Стільки успішних людей рекомендують медитацію, це ніяк не може бути безглуздям”.

Медитація — це не про віру, а про розуміння природи розуму

Певний час я скептично ставився до медитацій і східної духовності. Мене відштовхувала ця тема і не розумів навіщо дивно сидіти, співати мантри, їсти руками, обмотуватися якимись ганчірками й ставити червону крапку на лоб. 

Беззаперечно медитація і духовність історично пов’язані зі Сходом. Вони є частиною релігійних практик. Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала. І це не про віру, а про розуміння природи розуму.

Медитація та Павло Вржещ
Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала

Зараз в західному світі вже зрозуміли, що езотеричність і містичність відштовхує людей від практики медитації. Тому все частіше називають і просувають її як усвідомленість. Вона дозволяє не пірнати в потік тривожних думок і краще справлятися зі стресом. А також фокусувати увагу і використовувати емоції таким чином, щоб направити енергію на те, що зараз дійсно важливо. Це як обговорити проблему з кимось, хто вміє чітко розкласти й дати правильну пораду. А цей хтось — кожен сам для себе.

За останні кілька десятиліть з’явилася величезна кількість досліджень, що пояснюють чому так відбувається. Команда Стенфордського університету говорить про те, що в результаті медитації збільшується сіра речовина в області головного мозку, що відповідає за пам’ять, навчання і творчість. І зменшується сіра речовина в областях, що відповідають за турботу, тривогу і стрес.

Почати медитувати дуже непросто 

Як тільки я почав медитувати нічого не було зрозуміло й результат зовсім не відчувався. Проте я протримався близько десяти днів, коли помітив перший результат. І хоча десять днів думати про те, щоб не думати — це прямо зовсім не просто, але того варте. Лише потім приходить відчуття: “Ах ось воно що!”.

Сумніви щодо медитації виникають через одну головну причину — немає схожого досвіду для порівняння. Наприклад, футбол — це як біг, лише з м’ячем. Тому можливо оцінити свої та чужі успіхи в ньому. А медитація — унікальна і спрямована всередину. Тренер не може потрапити в голову, щоб направити та порадити. 

Спробуйте на початку навчання медитації постаратися не дуже старатися. Не намагайтеся працювати на результат і здати все на відмінно. Розслабтеся і залишайтесь посереднім учнем. Лінуйтеся!

У мене є готове рішення, яке допоможе розслабитись та розпочати 

Я назвав цей метод комбо-меню: необхідно читати книгу Дена Харіса “Покидьок у вашій голові” і, паралельно, медитувати під додаток Headspace.

Медитація та Павло Вржещ
“У мене є свій спосіб медитувати”

У своїй книзі Ден Харріс емоційно й іноді смішно описує переживання, які відчуває кожен на початку медитацій. Це допомагає зрозуміти, що все відбувається, як треба і подібно, як в інших на початку шляху. 

Автор книги — ведучий ABC News. І перш ніж почати медитувати, він став відомим завдяки непередбачуваній ситуації в прямому ефірі: через пристрасть до наркотиків його мозок “заглючило” — він почав говорити незв’язну нісенітницю вигаданою мовою. Цю програму дивились п’ять мільйонів осіб. 

А Headspace має не лише гарний дизайн, а й корисні відео-анімації з поясненнями для початківців. А автор медитацій Headspace Енді Паддікомб має надзвичайно мелодійний голос, який супроводжує протягом медитації. Енді дозволяє сидіти на зручному стільці, а не закручувати в вузол ноги на твердій підлозі. Він також запевняє, що 5-10 хвилин протягом дня цілком достатньо.

А нещодавно BetterMe. Meditation & Sleep відкрили безкоштовний доступ до уроків медитації на період карантину.

Читайте також: Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Яку користь я помітив після медитацій

Іноді під час медитації підхоплюється творчий потік й ідеї приходять одна за одною. Я відслідковував, що під час регулярних медитацій частіше буваю у творчому настрої. А також я нарешті навчився засинати без перегляду двох серій серіалу на ніч.

Усвідомленість допомагає послабити голос его — саме ця частина змушує кожного думати, що весь світ обертається навколо нього. І замість того, щоб надати впевненості, егоїстичне “Я” постійно знецінює, що має. Спостерігати, як думки з’являються і ховаються в голові — це вже і є медитація. Згодом, спокій розуму стає глибшим.

Спробуйте помедитувати прямо зараз. Коли на часі багато тривоги, стресу, невизначеності — ефект від медитації буде найбільш помітним. Це немов таблетка аспірину — саме в той момент, коли болить голова.

Суспільство

На Київщині відкрили центр для дітей: які послуги можна отримати

Опубліковано

У Фастівській громаді Київської області створили Центр підтримки сім’ї та дитини стаціонарного відділення Фастівського міського центру соціальних служб. Відкриття Центру відбулося у Великоснітинському старостинському окрузі в рамках дводенного форуму «Усі діти – наші: розвиток соціальних сервісів – своєчасна та якісна підтримка сімей з дітьми».

Про це повідомляє Київська ОВА.

Центр надаватиме безкоштовні соціальні послуги внутрішньо переміщеним родинам та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. 

Читайте також: 87-річний незрячий волонтер в’яже маскувальні сітки (ВІДЕО)

Робота закладу охоплюватиме:

  • Консультування;
  • Короткотермінове проживання;
  • Денний догляд дітей з інвалідністю;
  • Представництво інтересів;
  • Соціальну адаптацію;
  • Кризове екстрене втручання;
  • Соціальну інтеграцію та реінтеграцію;
  • Соціальний супровід родин, у яких виховуються діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. 

Завдяки тісній співпраці з БФ СОС Дитячі Містечка у приміщенні зроблено капітальний ремонт та оснащено необхідним обладнанням.

Заклад було відкрито у рамках реалізації проєкту «Право на сім’ю», який реалізовує МБО БФ СОС Дитячі Містечка за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).

Нагадаємо, українська фотожурналістка стала лауреаткою конкурсу.

Фото: Київська ОВА

Читати далі

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі