Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не знаєш, куди йти — іди в ЦНАП». На Київщині відновили адмінцентр, який згорів разом з музеєм Примаченко

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Юлія Харитончук та Ірина Блощинська протягом 10 років працювали в музеї Марії Примаченко в Іванківській громаді, де був розташований ЦНАП. Та все змінилося з початком російського вторгнення: вже на другий день великої війни в музей разом з ЦНАПом поцілили російські ракети. Через це Юлія, Ірина та їхні колеги зараз приймають людей у новому модульному центрі.

ШоТам дізнався, як їм вдалося працювати до відновлення ЦНАПу та хто допоміг з його відбудовою.

Російські війська буквально стирали все на своєму шляху

Іванків — селище на Київщині, розташоване приблизно за 80 км від столиці. Коли російські війська зайшли туди з боку Білорусі, вони швидко просувалися, але 25 лютого на підступах до Києва їх зупинили. Селище було під окупацією з кінця лютого до 1 квітня. 

Адміністраторка Іванківського ЦНАПу Ірина Блощинська пригадує початок вторгнення: 

«Коли ми виїжджали о 10 ранку, ще не було ворожої техніки, але вночі ми почули страшний гомін, цей моторошний звук, і зрозуміли, що ворог рушив по трасі Іванків – Київ. Російські війська буквально стирали все на своєму шляху». 

Дерев’яна будівля миттєво спалахнула після того, як у неї влучили чотири ракети. Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій

Понад 2 тисячі будівель було зруйновано, зокрема й Центр надання адміністративних послуг, який був розташований в одній будівлі з музеєм легендарної художниці Марії Примаченко. Чотири російські ракети влучили саме туди, перетворивши місце, яке зберігало культурну спадщину, на згарище. Рятувальники не могли його гасити через запеклі бої на вулицях.

За день до окупації музейні працівники намагалися врятувати картини та техніку, ховали цінні експонати, але, на жаль, багато чого не вціліло.

Працювали в тісному приміщенні на єдиному комп’ютері 

Після визволення Іванкова жителі зустрічали українських військових з безмежною вдячністю та сльозами на очах.

«Ми цілували, обіймали, плакали разом з ними [українськими військовими], оскільки ці 37 днів були найтяжчими в житті кожної людини. Здалося, що це не 37 днів, а 37 років були — вони дуже тягнулися. І навіть коли 2 квітня повернулися в Іванків (ми мали змогу тільки до річки Тетерів доїхати автомобілем, і далі йшли пішки до свого будинку, який розташований в Іванкові), то, зустрівши навіть найпершого свого керівника, була думка, що ми не бачились роки», — згадує Ірина. 

Ірина Блощинська на робочому місці у новому ЦНАПі. Фото: ШоТам

Згодом жінка та її колеги почали роботу в приміщенні селищної ради. Утрьох вони працювали на єдиному врятованому комп’ютері з ранку до вечора. Тіснилися, але розуміли, що людям треба відновити спалені документи, податися на компенсацію за зруйновані хати.

Замість старого приміщення — нове, сучасне, модульне 

Питання відновлення повноцінного центру надання послуг в громаді стало одним з найважливіших. І ось завдяки Програмі розвитку ООН, Євросоюзу та уряду Канади 15 червня 2023 року в Іванкові відкрили новий сучасний модульний ЦНАП. 

Початок будівництва модульного ЦНАПу. Фото: Іванківська селищна рада

Центр облаштували так, щоб він був зручним і для людей з інвалідністю, і для батьків з дітьми, з комфортною зоною очікування та безкоштовним вай-фаєм.

«Це приміщення двоповерхове: на першому поверсі приймають громадян, на другому опрацьовують документи. У ЦНАПі є ліфт, тож люди на кріслах колісних можуть безбар’єрно зайти в приміщення», — розповідає директорка ЦНАПу Юлія Харитончук. 

Новий сучасний модульний ЦНАП в Іванкові. Фото: Іванківська селищна рада

Новий центр пропонує понад 190 різноманітних послуг — від реєстрації місця проживання, бізнесу, нерухомості до оформлення субсидій, видачі свідоцтв про народження й надання пенсійних послуг. Тут є все необхідне обладнання, меблі та професійний персонал, який пройшов навчання.

«Коли людина приходить у ЦНАП, то одразу потрапляє на рецепцію. Там їй кажуть, до якого фахівця варто звернутися. Далі розташована зона адміністраторів, де можна зареєструвати нерухомість, землю або місце проживання, а також відкрити чи закрити ФОП. З цієї зони відвідувачі переходять до наступної, де надають соціальні послуги для пенсіонерів, людей з інвалідністю та ветеранів війни», — ділиться директорка адмінцентру. 

У ЦНАПі працюють 15 людей. Фото: Іванківська селищна рада

У планах — запустити електронну чергу: для цього вже закупили табло й термінал та очікують працівників, які все налаштують.

«Моє перше правило — ЦНАП має працювати для людей»

Юлія каже, що ЦНАП в Іванкові вже отримав багато позитивних відгуків: 

«Я чула розмову двох чоловіків, які очікували в черзі. Вони кажуть: “Добре, що створили такий сервіс: не треба бігати туди сюди — в одному місці можна всі послуги отримати. І адекватні люди сидять, можуть допомогти й щось порадити».

Юлія Харитончук — директорка ЦНАПу. Фото: ШоТам

Керівниця наголошує, що вони змінили підхід до обслуговування, і тепер в Іванкові люди кажуть: «Не знаєш, куди йти — іди в ЦНАП».

«Коли заходиш до держоргану, а на тебе дивляться так, ніби ти прийшов до працівників додому — це дратує. У нас не так. Моє перше правило — ЦНАП має працювати для людей. Ми підібрали таких людей, які люблять свою роботу, з повагою ставляться до відвідувачів. Ми привітно зустрічаємо кожного, допомагаємо. І навіть коли ми не можемо допомогти, дамо слушну пораду, контакти, підкажемо, куди звернутися та як діяти».

Суспільство

На Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО)

Опубліковано

Зооволонтер Роберт Саргсян виявив дику косулю, яка, ймовірно, постраждала внаслідок ДТП. Аби врятувати її, він звернувся до фахівців КП «Центр поводження з тваринами».

Про це повідомили в КП «Центр поводження з тваринами».

Команда ветеринарів швидко провела огляд і рентген-дослідження. У тварини виявили перелам задньої ноги. Через вагу косулі проведення остеосинтезу було неможливим, тому лікарі були змушені ампутувати кінцівку.

«Зараз лісова красуня знаходиться під наглядом та отримує допомогу. Вона буде жити у людини, що займається реабілітацією представників сімейства оленевих. В умовах вільного життя косулі буде складно вижити без ноги, тому тепер вона буде жити під опікою людини»‚ — написали в центрі.

Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка КП «Центр поводження з тваринами»

Читати далі

Суспільство

Deep State та «Культурні Сили» створили мапу звільнення Криму від більшовиків

Опубліковано

Аналітичний проєкт Deep State та платформа «Культурні Сили» презентували інтерактивну мапу визволення Криму у 1918 році. На ній можна слідкувати за перемогами війська УНР під проводом Петра Болбочана.

Про це повідомили в «Культурних Силах».

Ідея проєкту

«На сторінках української історії є багато видатних подій та людей. Про них необхідно пам’ятати та передавати наступним поколінням, щоб вони зростали на усвідомленні того, ким вони є. В усі часи шукали креативний підхід, щоб показати ці всі події з цікавої сторони та привернути як можна більше уваги, тож сподіваємося, цей проєкт внесе різноманіття та інтерес до однієї з найвидатніших операцій української армії — походу на Крим під керівництвом Петра Болбочана, щоб пишатися і насолоджуватися міццю і силою наших військових», — розповів співзасновник Deep State Роман Погорілий.

Мапа дозволяє користувачам щоденно відстежувати хід визвольного походу Запорізького корпусу. Вона містить архівні документи, мапи та посилання на першоджерела.

Завдяки ініціативі кожен може зануритися в хроніку подій квітня 1918 року, коли українські війська спільно з кайзерівською армією та кримськотатарськими повстанцями звільняли півострів.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Історик Сергій Громенко додає:

«У Феодосії та Керчі, очікуючи українські війська, місцеве населення виходило на вулиці з прапорами та портретами Тараса Шевченка. А у Севастополі була сильна українська громада і там теж чекали на українців, і саме тому 29 квітня 1918 року там відбулося підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту».

Про Петра Болбочана

Ключовою постаттю операції став Петро Болбочан — один з найуспішніших командирів армії УНР. Його військовий геній проявився у Кримському поході, коли за лічені дні Запорізький корпус звільнив півострів від більшовицьких військ. Однак політичні рішення тогочасного уряду зупинили подальше приєднання Криму до УНР.

«Ми маємо пам’ятати не тільки подвиг героїв Крут, але й те, що та війна — перша радянсько-українська — закінчилась перемогою України, створенням санітарних зон на Курщині та Вороніжчині, підняттям українських стягів над Білгородом, Таганрогом і Ростовом», — розповів кандидат історичних наук Іван Дерейко.

Довідка

Мапа Deep State — це візуальний інструмент, що фіксує динаміку бойових дій в Україні майже в реальному часі. Її регулярно оновлюють на базі відкритих джерел, OSINT-аналітики та верифікованих даних. Вона вирізняється високою точністю, через що ресурс здобув довіру журналістів, дослідників і фахівців з безпеки.

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що Сили оборони зірвали масований штурм росіян на Запорізькому напрямку (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт DeepState

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям

Опубліковано

Єнс із Данії, якому 11 років, завершив свою благодійну ініціативу й зібрав понад вісім тисяч доларів на підтримку українських дітей, які втратили домівки через війну. Хлопчик виготовляв і продавав великодніх курчат із бісеру.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Ідея допомоги з’явилася не вперше: торік Єнс зібрав 28 тисяч данських крон, а цьогоріч у березні він уже збирав понад 12 тисячі крон. Тоді частину цієї суми подвоїла благодійна організація KOLO Nordic.

Наразі на зібрані вісім тисяч доларів Єнс планує придбати шкільні рюкзаки для українських дітей.

Читайте також: «Ви захищаєте весь світ»: Шон Пенн відвідав Україну та зустрівся з військовими (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото: Юлія Свириденко в Х

Читати далі