Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Маємо все, аби створювати локальний добрий продукт для себе і світу». Як на Київщині попри війну та окупацію виготовляють натуральні ефірні олії

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Надихнулась закордонним досвідом і залишила кар’єру у міжнародних компаніях, аби розпочати справу своєї мрії – виробництво органічних ефірних олій та гідролатів. Власноруч обробляла поле, висаджувала лаванду і мʼяту, однак війна та окупація Київщини призупинила всі плани. 

За рік Дарія Корнійчук відновила вирощування органічних рослин і запустила виробництво на сировині від партнерів. Для ШоТам Дарія розповіла про те, чому на українському ринку дуже мало натуральних ефірних олій та як Aroma Fields це виправляє.

Дарія Корнійчук 

засновниця виробництва органічних ефірних олій Aroma Fields

Як подорожі Африкою спонукали відкрити бізнес в унікальній ніші в Україні

Історія моєї справи почалась у 2019 році. Тоді ми з чоловіком подорожували Південною Африкою. Графік був шалений – за короткий час ми планували відвідати якомога більше цікавих місць. Одного вечора зупинились у фермерському господарстві. Я була дуже втомлена і пішла у ванну кімнату. Саме там відчула насичений рослинний аромат. Наступного ранку запитала у господарів – що це? Виявилось, ефірні олії, які виробляють неподалік ферми. 

Звісно, ми поїхали на виробництво. Це було моє перше знайомство з мистецтвом дистиляції ефірних рослин та гідролатів. Прямо на господарстві вирощувати всім нам знайомі, але нетипові для українців рослини – лемонграс, розмарин, герань. Як потім я дізналась, це не унікальне підприємство для цієї місцевості, а досить популярний напрямок бізнесу – вирощування органіки та створення продуктів для ароматерапії. Це було настільки якісно і крафтово одночасно, що я не могла порівняти це ні з чим подібним в Україні.

Повернувшись додому, я стала аналізувати ринок. Чи дійсно тут немає натуральних олій? Виявилось, що понад 90% ефірних олій на нашому ринку – це підробка, тобто хімічно синтезовані аромати. Якщо ви зайдете в аптеку чи якийсь популярний маркетплейс і побачите там ефірну олію, то я абсолютно впевнена, що це не натуральна речовина. Це очевидно, адже ароматичні молекули навчились штучно виготовляти і коштує це в рази дешевше. Однак вдихати такі пари чи ще гірше – наносити на шкіру хімічний синтезатор, я б не рекомендувала. А інші 10% олій на українському ринку – якісні, та теж не місцеві, а міжнародні бренди.

І це дивно, адже ми маємо всі передумови, аби створювати локальний добрий продукт і для себе, і для світового ринку. Загалом, культура ароматерапії в Україні існує в зародковому стані. На відміну від західного світу, де, наприклад, у Франції в кожній другій сімʼї є ефірна олія. Тож я побачила унікальну нішу та великі перспективи для запуску першого в Україні виробництва органічних ефірних олій та гідролатів. 

В Африці Дарія вперше зацікавилася ефірними оліями. Фото: ШоТам.

Поєднала свій досвід роботи у сферах агро та косметології 

Понад 10 років я будувала динамічну карʼєру у маркетингу міжнародних компаній аграрної та косметичної сфер. Я обіймала класні посади, запускала чудові проєкти і також відповідала за роботу компанії на європейському ринку. 

Коли я йшла у підприємництво, то мені було що втрачати. Та я така людина, що мені постійно хочеться робити нове, а не працювати все життя на корпорацію. Навіть під час роботи в компанії у мене був підприємницький дух. Я відчувала це і хотіла його реалізувати.

З іншого боку, у компаній-мастодонтів, які працюють вже по 100-150 років, є свої непорушні правила та обмеження. Мені часто хотілось вийти за ці межі, але я не могла. Тому я бажала мати власну компанію зі своїми правилами.

До того ж я не «кредитна» людина. Все, що я робила, було за власний кошт на свій страх і ризик. Мій бізнес – це власні інвестиції та власний досвід.

На початку я не розрахувала на грантову допомогу. Та нещодавно, буквально минулого місяця, перемогла у конкурсі жіночого підприємництва «Створено жінками». Це перший і, сподіваюсь, не останній мій грант. Виграш планую спрямувати на отримання міжнародної сертифікації, аби розширити ринки збуту.

Читайте також: «Щоб не хвилюватись про можливі прильоти, думали, як швидше зібрати малину». Як агрофірма «Сила природи» з Харківщини продовжує експортувати органічні ягоди

Понад два роки інвестувала, аби підготувати землю до першого врожаю 

Бажати ще не означає запустити все і одразу. Для мене було важливо створити повний цикл: від вирощування рослин до дистиляції олії. 

Тому першочергово я стала шукати земельну ділянку. Це виявилось завдання із зірочкою. Для звичайного заміського будиночка знайти місце непросто, а для такої діяльності ще складніше. Так ми придбали землю у 40 км від Києва. Два гектари – звучить наче небагато, якщо порівнювати з фермерськими господарствами, однак для ручної праці це більш ніж достатньо. Та вже коли місце було обране, то всі знайомі мені заявили, що там нічого вирощувати не вдасться. 

Ґрунт на ділянці виявився вибагливий. Фото надала Дарія Корнійчук.

По-перше, це була цілинна, де десятиріччями нічого не вирощувалась. З одного боку це добре, адже земля ненасичена мінеральними добривами. Але з іншого, там буяв весь біо ланцюжок: від укорінених чагарників та бурʼянів до великого асортименту комах-шкідників. Оскільки я хотіла робити натуральне господарство, то боротись з цим всім я мала природним шляхом, тобто без використання хімії. 

По-друге, ґрунт на ділянці був переважно піщаним. Це означає, що він не зупиняє вологу і вода швидше випаровується. Це не чорнозем, на якому все росте. І до того ж ґрунт дуже кислий, що підходить далеко не всім рослинам.

Тобто переді мною стояло максимально непросте завдання. Та я засукала рукави і почала готувати землю. Інвестувала багато часу, зусиль та ресурсів. З усіма бур’янами та шкідниками я боролась вручну без використання пестицидів. Це ускладнювало роботу, зате було органічним.

Майже два з половиною роки я готувала ділянку. І лише у 2021 році почала висаджувати рослини. Перша посадка – лаванда і перцева мʼята. Саджанці були маленькі, тож врожай для дистиляції олії я очікувала навесні 2022-го. 

Війна змінила все, крім бажання розвивати власну справу

Від початку повномасштабного вторгнення село Лісовичі Вишгородського району було під окупацією. Це було якраз навесні, коли рослини потребують найбільшого догляду, а я не могла потрапити у село. Додайте до цього ще й мій специфічний ґрунт – це лише подвоює потребу у догляді.

Четвертий місяць вагітності, повномасштабне вторгнення, окупація – в усіх можливих сценаріях я не могла потрапити на поле. І лише після деокупації та роботи саперів я повернулась на ділянку. Це було вже у квітні – на початку травня. 

На щастя, сапери повідомили, що ділянка чиста і безпечна. На жаль, більшість рослин загинули: уся мʼята та третя частина лаванди. Мені здавалось, що я повернулась на самий початок роботи й переді мною знов та цілина та чагарник. Все потрібно було починати з початку.

У мене часто запитують, чи хотіла б я перевести виробництво. Однак у мене не та діяльність, яку можна спакувати і релокувати. У мене поле, у яке я інвестувала понад два роки свого життя і через війну навіть не встигла нічого почати.

Та все це лише більше мотивувало мене рухатись далі й втілювати свою мрію в життя. І вже у червні придбала дистилятор для парової обробки рослинного матеріалу (нині я вже маю нове обладнання). Звісно, я першочергово використовувала власний врожай лаванди. Але позаяк не було достатньо власних рослин, то я вирішила проявляти гнучкість та адаптивність – почала працювати з українськими органічними фермерами. 

Період окупації та війна не завадили Дарії й надалі розвивати свій бізнес. Фото: ШоТам.

Інколи я сама знаходила фермерів, інколи знаходили мене. Наприклад, представники господарства з вирощування троянди самі звʼязались зі мною. Від початку ковіду та війни вони мали проблеми зі збутом і не знали, куди дівати врожай. Це була цікава колаборація. Адже я ніколи не працювала ще з пелюстками троянди – це взагалі надцінний продукт. Та ми виручили одне одного: вони збули свій урожай, а ми з нього зробили надзвичайний гідролат.

Кропіткими зусиллями йду до мети – робити людей здоровими та красивими

Зараз Aroma Fields працює за трьома напрямами: переробка власної сировини, співпраця з органічними фермерами України і також запускаємо власне виробництво натуральної косметики. Ще розвиваємо новий напрям – створення 100% органічних парфумів з ефірних олій без жодної синтетики, ароматизаторів та спиртів.

Наприкінці року ми вже мали перший досвід експорту – у Нідерланди. Це був проєкт, де ми, українські підприємці, збирали різдвяний кошик для нідерландців. Так туди потрапила і моя ефірна олія з лаванди. Також я шукаю нові ринки збуту за кордоном, аби наступний мій урожай можна було знайти на європейських поличках. 

У Aroma Fields запускають власне виробництво натуральної косметики та парфумів на основі ефірних олій. Фото: ШоТам.

Тоді ж у грудні 2022 ми придбали новий дистилятор і збільшили нашу потужність у п’ять разів. Згодом побудували спеціальне приміщення – дистиляційну, де розмістили обладнання на 60, 100 та 200 літрів. І нині продовжуємо будівництво. Невдовзі я планую відкрити господарство для відвідувачів, щоб влаштовувати камерні події та ретрити. Аби люди наживо могли насолоджуватись ароматами та переживати зі мною ці відчуття єдності з природою. 

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі