Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Як містечко на Івано-Франківщині здивувало Європу енергоефективними досягненнями

Опубліковано

Долина – єдине українське місто у цьогорічному фінальному переліку претендентів на премію Європейського Союзу із сталої енергії серед країн Східного партнерства. Для районного центру України із населенням 20 тисяч осіб таке визнання – поки великий здобуток. Досягнути його вдалося завдяки стратегії сталого енергетичного розвитку від влади міста, проекту на мільйон євро та містянам, готових до активної участі у розвитку Долини.

Більше 25 тисяч квадратних метрів утеплених стін. Скорочення споживання газу на 24%. Левова частина українських міст досі не спромоглися досягти такого показника. Долині на це знадобилося три роки. Хоча передумови для такої модернізації почали закладати більше десяти років тому.

З чого почалась модернізація?

Ще у 2007-2008 роках місто почало розробляти стратегію сталого енергетичного розвитку та плани для енергомодернізації окремих сфер господарства. Заступник міського голови Долини Володимир Смолій каже, що ці прагнення не мали під собою досвіду та конкретних знань:

“Ми хотіли запровадити зміни. Але не могли зробити це системно. Тому звернули увагу на «Угоду мерів щодо клімату та енергії». Вона пропонувала амбітну мету – зменшити викиди CO2 та споживання природного газу на 20%, збільшити використання альтернативної енергії.

Вже 2009 року – одним із перших серед міст України – Долина підписала «Угоду мерів». За два роки у міста з’явився План дій із сталого енергетичного розвитку. Він проголошував амбітну мету – знизити викиди вуглекислого газу у місті на 21% до 2020 року”, – розповів заступник. 

Читайте також: Зекономити на опаленні вдвічі! Як це вдалось Вознесенську?

Одночасно з амбітними цілями, «Угода мерів» відкривала Долині доступ до експертної підтримки із боку Європейського Союзу та сучасних знань у сфері енергоефективності. Це було важливо, з огляду на те, що в Україні у 2008-2010 роках ще не було затверджених сучасних енергомодернізаційних рекомендацій (існували старі, створені на початку 2000-их років або й ще раніше).

Водночас міська рада Долини не мала у своєму штаті спеціалістів, здатних самостійно проводити енергоаудит чи розробляти повноцінні проекти зменшення енергоспоживання. Але під час реалізації Плану дій із сталого енергетичного розвитку працівники Управління комунального майна Долинської міської ради навчилися цим компетенціям у партнерів.

Тепер вони надають фахові консультації з енергоаудиту та енергетичної модернізації будівель. Їхніми послугами користується все місто. Але у 2011-2012 роках про це поки не йшло мови.

Володимир Смолій каже, що конкретні кроки до енергоефективності після затвердження Плану дій починалися із локальних рішень. 2012 року місто саме отримало перший грант від Європейського Союзу на енергомодернізацію будівель. Міська рада насамперед сконцентрувалася на поліпшенні тих будівель, які безпосередньо були під її управлінням: садочків, закладів освіти, лікарень та інших комунальних установ.

Спершу у таких будівлях проводили енергоаудит і встановлювали систему моніторингу споживання ресурсів. Далі утеплювали їхні фасади та цокольні поверхи, замінювали дах, системи водопостачання та навіть встановлювали альтернативні джерела енергії (сонячні колектори на дахах для підігріву води і опалення відходами деревообробних підприємств). Сьогодні три дитячі садочки у Долині повністю енергомодернізовані за європейськими вимогами. Місто також взяло на себе значну частину витрат на об’єкти.

Де взяли гроші?

Незважаючи на те, що реалізація «Угоди мерів» у Долині набирала темп саме завдяки проектам у бюджетних установах, не лише ці успіхи зробили місто номінантом премії Європейського Союзу зі сталої енергії. Для цього досягнення крізь суттєву зміну мало пройти усе місто.

Нагода трапилася 2014 року, коли у рамках «Угоди мерів» Європейський Союз оголосив конкурс демонстраційних проектів. Ідея полягала в тому, що міста-учасники ініціативи мали подати масштабні енергомодернізаційні пропозиції до участі. Європейські партнери були готові взяти на себе більшу частину їх фінансування (від 60% до 80%). Загальна вартість кожного із проектів переможців коливалася у межах 500 тис. -1,5 мільйона євро.

У списку учасників програми демонстраційних проектів опинилася і Долина. Але її проект здивував представників інших учасників з України: місто пропонувало масштабну енергомодернізацію значної частини своїх багатоквартирних житлових будинків.

Усі пострадянські міста мають спільну проблему – надмірне споживання енергії у панельних будинках. Володимир Смолій каже, що міська влада вивчала обсяги споживання енергії у різних спорудах Долини за сферами. Виявилося, що на опалення житлового фонду йде найбільше ресурсів. На будинки 1960-1970-их років чекала модернізація. 

“Набагато простіше утеплити садочок чи школу, бо міська рада має на балансі ці будівлі. А в утеплюванні будинків завжди купа питань: у того – антена, в іншого – балкон, той – готовий рівно платити за модернізацію всього будинка, а інший – вважає, що його відповідальність обмежується лише квартирою”, – розповідає керівник Управління комунального майна Долинської міської ради Сергій Гаргат. Раніше він також був менеджером із комунікацій демонстраційного проекту «Угоди мерів» у Долині.

За словами Сергія Гаргата, міська влада пішла на співпрацю із мешканцями багатоквартирних будинків не лише тому, що на їхніх об’єктах були найбільші витрати енергії. Це також був спосіб провести дійсно масштабні перетворення у місті, змінити основу ставлення людей до ефективного споживання ресурсів у своїх домівках. Тому проект сконцентрувався лише на тих будинках, де вже були створені ОСББ, а також на тих, які обслуговували управлінські компанії.

Водночас важливою була фінансова складова. Жодне об’єднання мешканців багатоквартирних будинків у Долині не спроможне самостійно оплатити повну енергомодернізацію своїх домівок. Згідно із первинними умовами, Європейський Союз був готовий виділити 773 тисячі із 1,03 мільйона євро, передбачених для реалізації цього проекту. Решту витрат на себе мали взяти мешканці і міська рада.

“Ми хотіли показати, що люди також можуть покращувати своє житло. Що вони теж мають це робити. Тому передбачили, що певний відсоток за утеплення нададуть вони”, – каже Володимир Смолій.

Він розповідає, що пізніше співвідношення часток перетворилося на 60% (кошти ЄС без зміни обсягу), 20% і 20% (рівні частки міськради та жителів). Зрештою у проектів виявилися нові непередбачувані витрати (наприклад, необхідно було утеплити цокольні приміщення у будинках). Їх покрив міський бюджет.

Як переконали мешканців?

За словами Сергія Гаргата, спершу жителі Долини поставилися до ініціативи міської влади із пересторогою. Згідно із результатами опитувань жителів міста, у 2015 році близько 45% із них не знали, скільки можуть виділити на енергомодернізацію своїх будинків, а 25% – готові були віддати на це 3 тисячі гривень. Коли ринкова ціна утеплення однієї квартири у 8-9 разів вища.

Обережність жителів виявилася в інтенсивності їх участі в ініціативі на початку. Долинська міська рада 2015 року оголосила перший конкурс серед багатоквартирних будинків на утеплення. Того року надійшло лише 16 заявок, із яких 13 допустили до модернізації. Наступного року число будинків-учасників зросло до 24. Із них 17 отримали кошти на теплий фасад.

Конкурси, погодження усіх документів, збори коштів мешканцями, закупівля матеріалів, утеплення фасадів і цокольних поверхів тривала із 2015 до 2018 року. За цей час енергомодернізацію пройшли 30 будинків. Більшість із них має по 60 квартир.

Загалом у Долині більше 300 багатоквартирних будинків. Але лише 108 із них мають ОСББ або ними керують управлінські компанії. І 29% із низ них – утеплені. До 2014 року у Долині був лише один подібний будинок.

“Коли демонстраційні проекти «Угоди мерів» закінчували реалізувати, Долинська міська рада запропонувала нову програму: «50 на 50». Згідно із нею, ми готові профінансувати половину або навіть 60% витрат мешканців на енергетичну модернізацію своїх багатоквартирних будинків. Якщо є чітка пропозиція і готовність надати решту грошей”, – розповідає Сергій Гаргат. У списку претендентів на участь у цій програмі вже є 10 будинків.

Будівлі у центральній частині Долини змушують думати, що це місто розташоване не на Західній Україні. Тут вкрай мало споруд австрійської доби чи часів Другої Речі Посполитої. Хоча місто було засновано більше тисячі років тому, до сучасного вигляду його розбудували вже у 1960-1980-их роках. Адже тут розташовані важливі нафтовидобувні підприємства.

Відповідно, центр Долини заповнений будівлями радянського періоду. Більшість із них – панельні житлові будинки. До 2014 року їхні фасади виглядали похмуро.

“Скажіть, гарний колір вибрали! – Галина Кузнєцова вказує на рожеві стіни будинку, головою ОСББ якого вона є. – Ті, хто не здавав гроші на його утеплення, досі мені кажуть, що у погані барви вифарбували”.

Яка економія?

За словами Галини Кузнєцової, нарікання на колір фасаду зараз залишилися єдиними аргументами проти утеплення будинку із боку незгодних мешканців. Адже побоювання, що витрачені на модернізацію гроші не принесуть результату, не підтвердилися. Споживання газу у кожній квартирі (мешканці багатоквартирних будинків Долини мають автономне опалення) знизилося в середньому на 30%.

“Я вже давно мріяла утеплитися, рахувала потенційну користь від того. Навіть ходила до своїх сусідів із такою пропозицією. Вони були не проти, але відповідали: «Самі ми такі роботи не потягнемо»”, – каже Галина Кузнєцова. Шанс з’явився разом із програмою демонстраційних проектів «Угоди мерів».

У будинку Галини Кузнєцової були дуже тривалі перемовини з усіма мешканцями та збори коштів. Голова ОСББ розповідає, що в один момент ледь не впала у розпач: наближалася осінь, роботи з утеплення досі не почали, а до необхідної суми (20% вартості модернізації мали покрити мешканці) бракувало декілька десятків тисяч гривень.

Тоді Галина Кузнєцова дізналася про програму «теплих кредитів». Вона дозволяла ОСББ взяти кошти на модернізацію під низькі відсотки, а держава гарантувала повернення частини позики. Згідно із нею, ОСББ Галини Кузнєцової отримало 172 тисячі гривень, із яких державний бюджет компенсував 72 тисячі. Кредит повернули, енергомодернізацію будинку у рамках «Угоди мерів» провели, а на повернені кошти у під’їздах зробили ремонт.

“Не всі квартири здали кошти на утеплення. В останньому під’їзді таких лише 7 із 20. Тому кошти на ремонт ми розподіляли пропорційно зданим грошам. Я, наприклад, заплатила найбільше з усіх мешканців – 5200 гривень. Але відчуваю конкретну користь”, – резюмує Галина Кузнєцова.

Голова ОСББ також хизується новим дахом у своєму будинку. Його змогли встановити за раніше заощаджені кошти об’єднання. Галина Кузнєцова каже, що споруда зараз близька до повної енергомодернізації.

Керівник іншого ОСББ Долини – «Французького дому» – Віктор Семкулич також каже, що жителі його будинку вже оцінили переваги модернізації. Вони подалися на конкурс демонстраційних проектів «Угоди мерів» 2016 року. Будинок утеплили дуже швидко – з весни до осені 2017 року.

“Оскільки у нас усіх автономне опалення, складно говорити про якісь спільні цифри. Особисто у мене споживання газу скоротилося на 20%. Найбільше ж вдячності за цей проект я чую від мешканців із перших поверхів – у них нарешті тепло у помешканнях”, – каже керівник ОСББ.

Віктор Семкулич говорить, що кожна квартира витратила не більше 3600 гривень на утеплення.

Голова ОСББ «Французький дім» свідомий, що його будинок ще далекий від досконалості, якщо говорити про енергоефективність: треба, щонайменше, поміняти дах. Але за словами Віктора Семкулича, мешканці його ОСББ повірили у дієвість ініціатив із співфінансуванням завдяки демонстраційним проектам «Угоди мерів«. Тепер вони збираються подати заявку на конкурс «50 на 50» від Долинської міської ради.

Коментарі

Економіка і бізнес

На Київщині ветеран відкрив екологічну майстерню з унікальними деревʼяними іграшками

Опубліковано

На Київщині з’явився новий ветеранський бізнес — екологічна майстерня «Funny owls», заснована колишнім військовим Андрієм Смиком.

Про це повідомили в Ірпінській міськраді.

Про ветерана

Андрій — професійний снайпер, який із 2014 року брав участь у бойових діях, захищав Київщину, Харківщину та Донеччину. Через отримані поранення у 2023 році він повернувся до рідного Ірпеня й вирішив започаткувати власну справу.

Про майстерню

Майстерню «Funny owls» Андрій заснував улітку 2024 року. Разом із командою вони виготовляють екологічні товари: дитячі іграшки, кухонне приладдя, підставки під телефони, підсвічники, пазли та навіть речі на замовлення.

Читати також: Як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО)

«Це не просто бізнес, а спосіб підтримати інших військових і показати, що життя після війни триває», — говорить Андрій.

Для військових і їхніх родин у майстерні діє знижка 30% на всі товари.

Нагадаємо, що у Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз».

Фото обкладинки: «Funny owls».

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Кияни можуть перевірити витрати тепла свого будинку: як це зробити

Опубліковано

Онлайн-сервіс TEPLO.ORG.UA, створений Київтеплоенерго, допомагає жителям багатоповерхівок проаналізувати витрати енергії та споживання тепла у своєму будинку. Система охоплює дані про 9,4 тисячі будинків столиці.

Про це повідомляють на сайті сервісу.

Що показує сервіс?

Достатньо ввести адресу будинку, і ви побачите:

  • обсяги тепла, яке споживає будинок в опалювальний сезон;
  • структуру споживання;
  • встановлені прилади обліку;
  • опалювальні площі;
  • джерело, що постачає тепло до будинку.

Читати також: Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Що робити, якщо ваш будинок споживає забагато?

Сервіс дозволяє порівняти витрати тепла із аналогічними будинками. Якщо показники вищі за середні, мешканці можуть використати технічні рішення, сучасні технології або обладнання для зменшення витрат.

На сайті також доступна інформація про програми енергоефективності та умови участі у них.

Скористатися ним можна тут.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Олег Осадчий.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО)

Опубліковано

Киянка Антоніна Борисюк 15 років працювала другою режисеркою, але мріяла про власний бізнес. У 2021 році вона відкрила власну кіностудію, де вже зняли рекламу для Disney і фотографують для Київстару та Нової пошти. Історію Антоніни ми розповіли у випуску на ютуб-каналі ШоТам.

Шлях до успіху

Антоніна Борисюк з дитинства мріяла про режисуру — в школі організовувала свята й концерти. Потім вона навчалася кіномистецтва в університеті та загорілася підприємництвом. У 20 років відкрила маленький неприбутковий магазин, тому він швидко закрився. Згодом вона спробувала започаткувати онлайн-магазин одягу, але і цього разу не вийшло.

«Це був дуже дорогий урок, але саме він дав мені навичку прораховувати фінансові ризики та найгірші сценарії, а для ведення бізнесу це важливо», — ділиться Антоніна Борисюк.

На тлі спроб бізнесу кар’єра йшла вгору, і з помічниці режисера дівчина стала другою режисеркою. Працювала з режисерами з усіх куточків світу, але хотіла розвиватися в Україні.

Читайте також: Як Іванка Білоус врятувала реліквійні сорти квасолі та насіння під час війни (ВІДЕО)

Розвиток своєї справи в кіно та рекламі

«У моєму творчому доробку понад 700 рекламних роликів, 100 з яких було знято для міжнародного ринку, і 30 серіалів і три повнометражні фільми, серед яких один за участі Жана Рено. За час роботи в кіноіндустрії я отримала безцінний досвід і познайомилася з великою кількістю українських та іноземних фахівців кіноіндустрії», — сказала режисерка.

З досвідом Антоніна зрозуміла — в Україні майже нема інфраструктури кіно та реклами. Аби зняти рекламний ролик, більшість декорацій вона будувала з нуля. Так і народилася ідея поєднати кіно та бізнес і відкрити інтер’єрну кіностудію. Від задуму до реалізації минуло аж три роки: Тоня збирала кошти та відточувала концепцію. Дизайн робила разом із чоловіком. А в листопаді 2021 року дівчина відкрила першу залу кіностудії.

Серед клієнтів студії були такі компанії як Нова Пошта та McDonald’s, а також Міністерство оборони України.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як дівчина розвивала свій бізнес після 24 лютого 2022 року, і як подалася на проєкт для жінок «Відважна 2» та отримала 500 000 гривень, дивіться на ютуб-каналі ШоТам.

Нагадаємо, що підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі