Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Пам’ятайте – ви не одні». Як люди з травмами спини допомагають одне одному адаптуватися до нового життя

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Понад рік Іван Батрак з Донеччини проходить реабілітацію у Львові після мінно-вибухової травми спинного мозку. За цей час чоловік, який раніше працював шахтарем, почав вивчати новий фах – інструктора першого контакту, аби допомагати людям з ураженнями спинного мозку.

На прикладі роботи ГО «Група активної реабілітації» ШоТам розповідає, як працюють групи самодопомоги, що об’єднують людей з травмами.

Отримав травму спини під час обстрілу міста

Шахтар Іван Батрак жив у Покровську Донецької області. У лютому 2023 року під час обстрілу міста російськими збройними силами чоловік отримав травму спинного мозку.

Санітарна авіація доставила його до Дніпра, де чоловіка прооперували й поставили спеціальну металеву конструкцію. Після цієї операції Івана Батрака за програмою «Лікарі без кордонів» перевезли до Львова, де він проходить реабілітацію й досі. 

Іван Батрак у модульному містечку у Львові, де зараз проживає. Фото: ШоТам

«Не залишайтеся з проблемою сам на сам»

Нещодавно чоловік потрапив до табору від громадської організації «Група активної реабілітації», яка допомагає людям з ураженнями спинного мозку. У цьому таборі з Іваном працюють інструктори – люди, які мають подібну травму та користуються кріслом колісним. Вони навчають і надихають власним прикладом учасників табору активної реабілітації максимально бути самостійними.

Зараз Іван мешкає в модульному містечку, яке адаптоване під потреби людей з інвалідністю: зокрема, санвузли та в’їзди доступні для крісел колісних. Зручне житло Іван Батрак отримав завдяки співпраці «Групи активної реабілітації» з Департаментом соціального захисту Львова. Від організації чоловік отримав власне крісло колісне й засоби при інконтиненції. 

«Група активної реабілітації» понад тридцять років допомагає своїм пацієнтам на шляху від перебування в лікарні до адаптації в кріслі колісному – навчає людей обслуговувати себе та бути максимально незалежними від сторонньої допомоги. 

Карина Кардаш, лідерка ГО «Група активної реабілітації». Фото: ШоТам

«Ми намагаємося давати людині повний супровід, щоб вона могла повернутись у звичне оточення та жити повноцінне яскраве життя. Організовуємо терапевтичні прогулянки, спільний похід у кіно, театр чи кав’ярню. Основний сенс у тому, аби мотивувати людину виходити до інших людей, бо після травми це дуже некомфортно», – розповідає лідерка громадської організації Карина Кардаш.

За словами Карини, людям з травмою найскладніше бачити, як оточення сприймає їх по-іншому на кріслі колісному, а ще складно долати постійні бар’єри, пересуваючись, тому частіше люди обирають просто залишатися вдома.

«Пам’ятайте, що ви не одні, і завжди можна знайти для себе підтримку від тих, хто готовий її надати. Не залишайтеся з проблемою сам на сам», – каже Карина.

Найважливіше моральна підтримка

З Іваном Батраком в організації познайомилися, коли той ще перебував у лікарні. Його відвідав тренер-наставник, який теж пересувається на кріслі колісному, та розпочав з Іваном роботу. 

«Ми вчили Івана пересідати на крісло колісне, підібрали його разом з фахівцями лікарні та супроводжували чоловіка під час реабілітації в таборі протягом десяти днів – там він міг поспілкуватися з тими, хто має такі ж ураження. А потім ми запропонували Івану долучитися до команди інструкторів першого контакту», розповідає лідерка ГО «Група активної реабілітації».

Місяць тому чоловік почав навчання на інструктора першого контакту, аби допомагати людям, які мають ураження спинного мозку, як і він сам. Його робота полягатиме в тому, аби познайомитися з людиною, поспілкуватися про травму, дізнатися стан та пояснити, як відбуватиметься реабілітація. 

Іван Батрак самостійно пересідає в авто з крісла колісного. Фото: ШоТам

«Найважливіше те, що я маю підтримати людину морально, показати, що насправді не все так погано, і з усім можна впоратись. Я маю так допомогти, аби людині було простіше в цьому стані за межами лікарні та щоб вона не розгубилася за будь-якої ситуації», — ділиться Іван.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Суспільство

Школярі з Херсонщини отримали півтори тисячі ноутбуків для навчання (ФОТО)

Опубліковано

Ноутбуки для дітей із двадцяти громад Херсонщини передала фундація Олени Зеленської та уряд Об’єднаних Арабських Еміратів.

Про це повідомили в Херсонській обласній військовій адміністрації.

Пристрої отримають діти військових, а також діти з вразливих категорій. Ця підтримка важлива для області, адже через безпекову ситуацію більшість шкіл регіону працюють дистанційно. У такому форматі навчається близько 56 тисяч школярів.

Читайте також: Американська оборонна компанія відкрила офіс у Києві і тренуватиме українських військових

«Це ще один важливий крок, щоб зберегти освіту на Херсонщині і дати нашим дітям можливість навчатися та будувати своє майбутнє, навіть у найскладніших умовах», — наголосив начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Нагадаємо, що Станіслав Асєєв і Ольга Скрипник отримали міжнародну премію Freedom Award 2024.

Фото: фейсбук-сторінка ХОВА

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустить набір, присвячений Третій штурмовій (ФОТО)

Опубліковано

Новий філателістичний бюлетень «Третя окрема штурмова бригада» виходить у межах проєкту «Власна марка». Спеціальне погашення набору проведуть 24 січня у Києві на головпоштамті.

Про це повідомили в «Укрпошті».

Напередодні випуску власники абонементів «Ексклюзив+» отримають посилання на оплату лімітованого поштового набору. У бюлетень входитиме:

  • номерний марковий аркуш із дев’яти марок;
  • номерний художній конверт формату Сб зі спецпогашенням;
  • художню картку.

Кількість наборів — 1300 штук. Якщо не всі власники абонементів «Ексклюзив+» оплатять номерні набори, то компанія відкриє вільний продаж нереалізованих бюлетенів.

Читайте також: У Нью-Йорку покажуть фільми Параджанова й Іллєнка

Фото: сайт «Укрпошта»

Спецпогашення випуску відбудеться 24 січня з 9:00 до 20:00 за адресою: місто Київ, вулиця Хрещатик, 22.

Нагадаємо, що в Києві перейменують бібліотеку на честь видатного краєзнавця.

Також ми писали, що Третя ОШБр відкрила у Львові школу FPV-дронів (ФОТО).

Фото: сайт «Укрпошта»

Читати далі

Суспільство

Французька компанія передала Бучанській громаді генератори (ФОТО)

Опубліковано

Два генератори громада отримала від компанії Electriciens sans frontières за сприяння міста-побратима Дюнкерк.

Про це повідомив міський голова Бучі Анатолій Федорук.

Де використовуватимуть генератори

Обладнання на 110 кВт встановлять на об’єкті критичної інфраструктури. Натомість генератор на 12 кВт передадуть одному з навчальних закладів громади.

Читайте також: У київському парку встановили перший будинок для комах: для чого він потрібен

«Висловлюю щиру вдячність нашому місту-побратиму та особисто меру Патрісу Вергрієте, які оперативно реагують на наші прохання та готові підтримувати нас у складні часи»‚ — написав Анатолій Федорук.

Нагадаємо, що в Білій Церкві відкрили сучасний коворкінг, який створили разом із молоддю.

Фото: фейсбук-сторінка Анатолія Федорука

Читати далі