Суспільство
Як крихітний острів Зміїний відіграє величезну роль у війні
Для росіян острів Зміїний на Одещині має потенціал непотоплюваного, хоча і статичного авіаносця, наповненого озброєнням. Саме тому загарбники так сильно намагаються контролювати цей крихітний клаптик землі.
Аналіз про значення і роль стратегічного і вже легендарного острова підготували журналісти CNN.
Це лише 20,5 га скель і трави
Зміїний — це лише 20,5 гектарів скелі та трави без прісної води Однак Зміїний острів у Чорному морі набув важливого значення у війні між Росією та Україною.
Острів розташований приблизно за 48 кілометрів від узбережжя України та поблизу морських шляхів, що ведуть до Босфору та Середземного моря.
Москва ніколи не претендувала на Зміїний острів, він розташований далеко від будь-якої частини російського материка. Це понад 290 км від Криму, незаконно анексованого Росією у 2014 році. Ні в якому географічному чи історичному сенсі Росія не могла б визнати Зміїний своїм.
Послали корабель за вітром
Росіяни вирушили на острів Зміїний у перший же день війни та наказавши здатися українським прикордонникам.
Однак невеликий загін українських військових на острові по радіо послали російський корабель за вітром, що гаслом українського опору.
Дивіться відео: Прикордонник, який послав російський корабель, став найцитованішим автором України
Значення Зміїного для морських перевезень
Але Зміїний острів має набагато більше, ніж символічне значення. Якщо росіяни там залишаться, то Україна більше не зможе гарантувати свободу морських шляхів між Одеським портом і рештою світу. Саме через Одесу значна частина сільськогосподарської продукції України потрапляє на світові ринки.
Глава військової розвідки України Кирило Буданов заявив, що той, хто тримає контроль над Зміїним, контролюватиме надводну і певною мірою повітряну ситуацію на півдні України.
«Той, хто контролює острів, може в будь-який момент заблокувати рух цивільних суден у всіх напрямках на південь України», – додав Буданов.
Лише з цієї причини Україна пообіцяла, що навіть якщо не зможе негайно повернути територію, вона захищатиме та не дасть повністю контролювати Зміїний росіянам.
Серія атак ЗСУ на Зміїний
У серії атак за останні 10 днів українські безпілотники та інші засоби атакували російські підрозділи, які намагалися закріпити свою присутність на острові.
На супутникових знімках від 12 травня видно, що десантний корабель затонув поблизу єдиної набережної острова. Окрім того Україна затопила і два ворожі патрульні катери поблизу Зміїного.
Інші зображення показали два стовпи диму, що піднімаються з острова. Вважається, що був знищений гелікоптер росіян Мі-8, який перевозив російську морську піхоту. Також опубліковані кадри обстрілу російських зенітних установок на острові.
Читайте також: ЗСУ знищили на Зміїному техніки росіян на понад $74 млн
В Одеській обласній адміністрації заявили, що російський корабель підтримки «Всеволод Бобров» горить і буксирується до Севастополя з району Зміїного острова.
Чому росіяни витрачають стільки зусиль на утримання Зміїного?
Зміїний має потенціал стати непотоплюваним, хоча й статичним авіаносцем, наповненим протикорабельними засобами і засобами радіоелектронної боротьби.
У четвер, 12 травня, Міноборони України заявило, що росіяни намагаються «покращити свої позиції на острові та заблокувати українські морські комунікації».
Читайте також: Bayraktar продовжує нищити техніку РФ на острові Зміїний
Буданов також зазначив, що о. Зміїний може послужити росіянам, коли вони захочуть посилити свою присутність у Придністров’ї в Молдові.
Раніше, за о. Зміїний велася суперечна у судах. На нього претендувала Румунія, оскільки на острові може містити вуглеводневий потенціал. У 2009 році Міжнародний суд ООН остаточно визначив статус острова та кордони виключних економічних зон України та Румунії.
Цього разу очевидно, що доля Зміїного вирішуватиметься не у судах, а на полі бою.
Нагадаємо, Сили спецоперацій України показали, як знищили ворожий польовий склад боєкомплекту.
Фото: edition.cnn.com.
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE
- Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
- відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
- вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.
Як і для чого проводиться дослідження
Контакти для реєстрації на участь у дослідженні
- Онлайн-форма для реєстрації: https://forms.office.com/e/ZqWfZ8ymad
Реєстрація також за телефоном: +38 050 222 03 10; - більше інформації про проєкт є на сайті та на сторінках Facebook та Instagram;
- з будь-яких питань можна писати на пошту changeukraine@ukma.edu.ua.
Коментарі