

Суспільство
Як крихітний острів Зміїний відіграє величезну роль у війні
Для росіян острів Зміїний на Одещині має потенціал непотоплюваного, хоча і статичного авіаносця, наповненого озброєнням. Саме тому загарбники так сильно намагаються контролювати цей крихітний клаптик землі.
Аналіз про значення і роль стратегічного і вже легендарного острова підготували журналісти CNN.
Це лише 20,5 га скель і трави
Зміїний — це лише 20,5 гектарів скелі та трави без прісної води Однак Зміїний острів у Чорному морі набув важливого значення у війні між Росією та Україною.
Острів розташований приблизно за 48 кілометрів від узбережжя України та поблизу морських шляхів, що ведуть до Босфору та Середземного моря.
Москва ніколи не претендувала на Зміїний острів, він розташований далеко від будь-якої частини російського материка. Це понад 290 км від Криму, незаконно анексованого Росією у 2014 році. Ні в якому географічному чи історичному сенсі Росія не могла б визнати Зміїний своїм.

Послали корабель за вітром
Росіяни вирушили на острів Зміїний у перший же день війни та наказавши здатися українським прикордонникам.
Однак невеликий загін українських військових на острові по радіо послали російський корабель за вітром, що гаслом українського опору.
Дивіться відео: Прикордонник, який послав російський корабель, став найцитованішим автором України
Значення Зміїного для морських перевезень
Але Зміїний острів має набагато більше, ніж символічне значення. Якщо росіяни там залишаться, то Україна більше не зможе гарантувати свободу морських шляхів між Одеським портом і рештою світу. Саме через Одесу значна частина сільськогосподарської продукції України потрапляє на світові ринки.
Глава військової розвідки України Кирило Буданов заявив, що той, хто тримає контроль над Зміїним, контролюватиме надводну і певною мірою повітряну ситуацію на півдні України.

«Той, хто контролює острів, може в будь-який момент заблокувати рух цивільних суден у всіх напрямках на південь України», – додав Буданов.
Лише з цієї причини Україна пообіцяла, що навіть якщо не зможе негайно повернути територію, вона захищатиме та не дасть повністю контролювати Зміїний росіянам.
Серія атак ЗСУ на Зміїний
У серії атак за останні 10 днів українські безпілотники та інші засоби атакували російські підрозділи, які намагалися закріпити свою присутність на острові.
На супутникових знімках від 12 травня видно, що десантний корабель затонув поблизу єдиної набережної острова. Окрім того Україна затопила і два ворожі патрульні катери поблизу Зміїного.
Інші зображення показали два стовпи диму, що піднімаються з острова. Вважається, що був знищений гелікоптер росіян Мі-8, який перевозив російську морську піхоту. Також опубліковані кадри обстрілу російських зенітних установок на острові.
Читайте також: ЗСУ знищили на Зміїному техніки росіян на понад $74 млн
В Одеській обласній адміністрації заявили, що російський корабель підтримки «Всеволод Бобров» горить і буксирується до Севастополя з району Зміїного острова.

Чому росіяни витрачають стільки зусиль на утримання Зміїного?
Зміїний має потенціал стати непотоплюваним, хоча й статичним авіаносцем, наповненим протикорабельними засобами і засобами радіоелектронної боротьби.
У четвер, 12 травня, Міноборони України заявило, що росіяни намагаються «покращити свої позиції на острові та заблокувати українські морські комунікації».
Читайте також: Bayraktar продовжує нищити техніку РФ на острові Зміїний
Буданов також зазначив, що о. Зміїний може послужити росіянам, коли вони захочуть посилити свою присутність у Придністров’ї в Молдові.
Раніше, за о. Зміїний велася суперечна у судах. На нього претендувала Румунія, оскільки на острові може містити вуглеводневий потенціал. У 2009 році Міжнародний суд ООН остаточно визначив статус острова та кордони виключних економічних зон України та Румунії.
Цього разу очевидно, що доля Зміїного вирішуватиметься не у судах, а на полі бою.
Нагадаємо, Сили спецоперацій України показали, як знищили ворожий польовий склад боєкомплекту.
Фото: edition.cnn.com.
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України