

Суспільство
Вийшов перший мультфільм про жителів окупованих територій від Центру прав людини ZMINA
В Україні відбулася прем’єра першого мультфільму проєкту «Всі, хто хотіли, поїхали?».
Про це повідомили в Центрі прав людини ZMINA у фейсбуці.
«Кримськотатарський народ добре пам’ятає, як понад 70 років тому з Криму виселили майже всі їхні родини. Тож сьогодні, попри шалений тиск з боку окупантів, ці люди тримаються рідної землі. Саме про це розповідає наш перший мультфільм, заснований на реальній історії Муміне Салієвої – кримської татарки, правозахисниці, матері, дружини політв’язня», – йдеться у повідомленні.
Як пише Укрінформ, в Україні 2 квітня стартував показ соціального проєкту «Всі, хто хотіли, поїхали?».
«У серії з 10 мультфільмів розкажуть про реальних людей, які з тих чи інших причин залишилися мешкати на тимчасово окупованих територіях в Криму і на сході України», – йдеться у повідомленні.
Про проєкт
Як зазначається, починаючи з 2 квітня, мультфільми щотижня публікуватимуть на фейсбук-сторінці проєкту «Всі, хто хотіли, поїхали?» і сторінках Центру прав людини ZMINA.
За словами Єлизавети Сокуренко, журналіста Центру прав людини ZMINA та продюсера проєкту, фразу, що дала назву фільму, часто можна почути щодо мешканців тимчасово окупованих територій. Нібито кожен, хто з початком війни не покинули їх, мають проросійські погляди, підтримали «путіна» і так звану «русскую весну».
«А відтак їх можна вважати зрадниками, які свідомо зробили вибір між Україною та «русским миром» на користь останнього. Тож порушення їхніх прав, загрози їхнім життям, обстріли, відсутність гідних умов життя, презирство – це те, мовляв, на що вони заслуговують. У серії роликів ми розвінчуємо цей міф і показуємо реальних людей, які стоять за дискримінаційними ярликами «колаборанти», «сепаратисти» тощо», – коментує Сокуренко.
Читайте також: VR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні
Рішення людей залишитися на окупованих територіях може сприйматися як політичний маніфест на користь країни-окупанта, хоча насправді це не завжди так, пояснює Альона Луньова, консультант фільму, правозахисник та менеджер з адвокації Центру прав людини ZMINA.
«Може здаватися, що дуже просто залишити все і поїхати з місця, яке вважаєш своїм домом. Це зовсім не так. І ми через історії наших героїв показуємо життєві обставини, через які багато наших співгромадян досі залишаються на окупованих територіях», – каже вона.
Зазначається, що історії для проєкту шукали за допомогою низки громадських організацій, які працюють у царині захисту прав внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій.
Як створювали мультфільм
За словами режисера проєкту Ксенії Кравцової, майже всі мультфільми проєкту створені в різній техніці, зокрема мальованої класичної анімації, стоп моушен анімації, предметної анімації. Над ними як креативний продюсер та режисер анімації працювала Анастасія Фалілєєва, переможниця та учасниця міжнародних кінофестивалів, а також режисери анімації Родіон Шуб та Клим Климчук.
«Лише два з мультфільмів, які ми створили разом з художницею Алевтиною Кахідзе, намальовані нею в одному стилі. Один з них про маму Алевтини, Людмилу Андріївну, більш відому як Клубніку Андрїївну, про яку у Жданівці всі знали, що вона «бендеровка». Саме її історія надихнула нас на створення проєкту», – розповідає Кравцова.
Читайте також: Хто такий Костянтин Острозький? Вийшов перший ролик анімаційного серіалу «Історії небайдужих»
Нагадаємо, вийшов другий ролик анімаційного серіалу «Історії небайдужих» про Івана Мазепу.
Як ми повідомляли раніше, вийшов офіційний трейлер українського мультфільму «Віктор_Робот».
Головне фото: ukrinform.com.
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
Суспільство

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
Про це повідомляє «Суспільне мовлення».
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
- 1 пікап Mitsubishi L200,
- 9 Старлінків,
- 10 підривних машинок «Вихор»,
- 10 мавіків
- наземний роботизований комплекс ZMIY.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото: «Cуспільне мовлення»
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»