

Суспільство
Вийшла перша серія українського вебсеріалу про доказову медицину «Яся знає краще»
В Україні презентували новий комедійно-освітній вебсеріал про доказову медицину «Яся знає краще». Проєкт складається з 12 епізодів та через гумор розвінчує популярні серед українців міфи та стереотипи про медицину.
Перша серія вже вийшла онлайн на всіх платформах медіа «ШоТам».
Перший реліз серіалу відбувся за два дні до повномасштабного вторгнення – 22 лютого. Після цього випуск серій зупинили, адже всі сили команди Shotam Production були спрямовані на оперативне інформування українців та допомогу армії. Утім «нетрадиційна» медицина процвітає навіть під час війни, тому автори проєкту вирішили посилити медичний фронт новим освітнім продуктом.
«Подібні проєкти на часі завжди, а в умовах війни – особливо. Війна перевантажує медичну систему. Тисячі поранених потребують лікування, медицина переключається на допомогу воїнам та переселенцям. А отже, зростає навантаження на лікарів, які залишилися в країні. І чого точно зараз їм не потрібно – так це боротися з наслідками самолікування чи народної медицини», – розповідає співавтор ідеї Сергій Колесніков.
Перша серія вебсеріалу «Яся знає краще» вийшла онлайн на всіх платформах ШоТам: YouTube, Instagram та Facebook. Прем’єра другого епізоду запланована на 10 листопада, третя серія вийде онлайн 22-го числа.
Про що серіал
У центрі сюжету – фанатка доказової медицини та представниця нового покоління українських медиків Яся, сімейний лікар старої формації Пилип Антонович та постійний пацієнт районної лікарні, таксист-іпохондрик Валєрчик.
Протягом серіалу Ясі доводиться спростувати 12 найпоширеніших медичних міфів. Зокрема про вакцинацію, дієтичні добавки, антибіотики, вегетосудинну дистонію та захворювання, що передаються статевим шляхом. Автори проєкту наголошують, що намагалися обрати питання та захворювання, які українці найчастіше намагаються лікувати в обхід самостійної медицини.
Над пошуком головних стереотипів працював сценарист Олександр Дьомін. За його словами, аби виокремити найбільш популярні вигадки, довелося монітори не лише профільні сайти, а й коментарі в соціальних мережах.

«Насправді, таких тем дуже багато, адже за останні роки люди звикли довіряти незрозумілим джерелам в інтернеті більше, ніж офіційній медицині. І ці упередження неабияк заважають розвитку нашої країни. Власне, пандемія коронавірусу показала, який відсоток людей не довіряє доказовій медицині. Сподіваюся, Яся допоможе бодай трохи змінити ситуацію», – каже сценарист Олександр Дьомін.
Хто в ролях
Головну роль «променя світла доказової медицини» зіграла учасниця «Жіночого Кварталу» та низки гумористичних шоу Олександра Машлятіна. Роль лікаря старої «закалки» Пилипа Антоновича дісталася українському актору і телеведучому, заслуженому артисту України Валерію Астахову. А ось «вічного пацієнта» зіграв актор театру та кіно Володимир Кравчук.
«На роль Валєрчика ми одразу прописували Володимира Кравчука, тобто фактично писали образ під нього. Хоча сам Володимир про це навіть не здогадувався. На роль Пилипа Антоновича було кілька кандидатур, але Валерій Астахов просто перевершив харизмою всіх конкурентів. Але найбільше акторів ми перебрали на роль Ясі. Десятки людей! Лишався вже тиждень до зйомок, аж тут ми знаходимо Олександру Машлятіну – і це просто неймовірно!», – розповідає шоуранер серіалу Сергій Колесніков.

Ідея проєкту та формат
Ідея «Ясі» виникла кілька років тому в шоуранерів серіалу й засновників медіа «ШоТам» Сергія Колеснікова та Артема Іпатова. Тоді стало очевидно, що доказова медицина програє у війні з міфами. Зокрема й через надто складний формат аргументації, порівняно з «новинами» адептів нетрадиційної медицини.
«Ми помітили, що міфи про нетрадиційну медицину поширюються в максимально простій формі. Болить горло чи нежить – подихай над картоплею, температура – біжи купувати антибіотики. А ось достовірна інформація подавалася в форматі нудних бюлетенів та складних пояснень від експертів. Тому вирішили загорнути факти в комедійний формат, говорити з глядачами максимально зрозумілою мовою, висміювати всі ці фейкові нісенітниці через комічні ситуації. Вебсеріал про Ясю – це наш внесок в розвиток доказової медицини в Україні», – зазначає співавтор ідеї Сергій Колесніков.
Аби втримати увагу глядачів, команда серіалу обрала доволі стислий формат – 2-3-хвилинні серії. За цей час головна героїня не лише спростовує один із міфів, а й встигає навести аргументи з надійних та перевірених джерел.
Веб-серіал «Яся знає краще» створено за підтримки проєкту Transformation Communications Activity. Команда ShoTam Production отримала фінансування після перемоги в конкурсі соціально вагомого контенту про єдину та різноманітну Україну PITCH UA 3.
Нагадаємо, у Міністерстві цифрової трансформації створили освітній серіал, присвячений психологічній підтримці себе та близьких.
Крім того, перший український еротичний серіал «Острів любові» режисера Олега Бійми вийшов онлайн на «Такфлікс».
Фото: кадр із серіалу.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової