Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Втратив майстерню? Але ж руки на місці». Як донеччанин Олексій Ровдо створює ексклюзивні ножі на Прикарпатті

Опубліковано

Олексій Ровдо – засновник майстерні ексклюзивних ножів, який двічі був змушений тікати від російської навали. Уперше – з рідної Макіївки, а в 2022 році – з Краматорська. Він покинув майстерню мрії, аби зберегти найцінніше – свою родину.

А почалося все із звичайного захоплення та бажання створити власний, неповторний та оригінальний ніж. Олексій буквально напросився на навчання до місцевого майстра, після чого взявся до роботи. І все вийшло! Його майстерня стала однією з найвідоміших та найбільших в Україні.

Сьогодні чоловік продовжує займатися улюбленою справою в Коломиї. Каже, росіяни могли відібрати в нього обладнання чи приміщення, але не знання та любов до роботи. Через повномасштабну війну авторська майстерня перетворилася на крафтову: тепер ексклюзивні ножі Олексій створює разом із родиною.

Олексій Ровдо

Коваль із Донеччини, засновник майстерні з виготовлення ножів

Хотілося створити ніж, який не буде повторюватися

Ножі почали цікавити мене дуже давно. Рік навіть вже й не пригадаю. Мені було цікаво їх розглядати, користуватися ними. Одного разу я зрозумів, що хочу спробувати зробити власний ніж. Своїми руками і таким, яким його бачу я. Адже те, що продавалося для загального користування, не було ексклюзивом чи чимось рідкісним. А мені хотілося створити своє. Ніж, який не буде повторюватися. 

Тоді я прийшов до майстра у якого частенько купляв ножі. Попросився на навчання, і він погодився. Та майстер одразу попередив: заняття буде лише одне. Для цього потрібно виділити цілий день і не пропускати крізь пальці нічого, що він говорить. Звісно, я погодився. Хіба так багато шансів дає нам життя? Пригадую, як прийшов до цього майстра і він присвятив мені цілий день. Майже без перерв, без відпочинку він показав мені увесь процес від «А» до «Я». 

Ножі від Олексія Ровдо

Він пояснив мені, як почати робити ніж, що для цього потрібно, які матеріали та які інструменти. Ми пройшли кожен етап. І я усвідомив, наскільки це важка, але чудесна ручна праця. Коли кожен елемент ножа залежить лише від мене, від моїх рухів та від того, що я буду робити з цим ножем.

Я роби ножі вночі, а вдень ішов на звичайну роботу

Після цього я почав набивати руку. Ночами сидів над власними виробами, пробував щось нове і експериментував. Виробляти ножі тоді я міг лише вночі, адже вдень була основна робота, яка на той момент приносила мені гроші. А ножі були лише хобі. Хобі, на яке я витрачав увесь вільний час. 

Кожну вільну хвилинку я намагався вдосконалити себе і те, що я роблю. Який вигляд мав мій перший ніж, вже не пригадаю. Але він точно відрізнявся від масмаркету. Згодом я почав викладати свої ножі на онлайн-форуми, де збиралися однодумці. Я публікував фото і огляди на свої вироби: аби отримати відгуки і, звісно, щось продати. Спершу не йшло. Продати один ніж – це вже було перемогою. 

Патріотичні ножі від Олексія Ровдо

Тож я вирішив робити ножі під певні категорії людей і пропонувати їм. Наприклад, мисливців цікавить конкретна форма, довжина, руків’я. Я зробив кілька варіантів і виклав фотографії на форумі лише для мисливців. Ці ножі забрали майже одразу. Тішився, як дитина. Здавалося, що знайшов правильний підхід і можна продовжувати працювати. Але згодом усе змінилося. 

Побачив, яку якісну роботу можу робити

Після чергового проданого ножа я уважніше подивився на те, що роблю. Це був ексклюзив ручної роботи. Кожен ніж відрізнявся від попереднього. Тоді я зрозумів, що знайшов свій власний стиль. Пам’ятаю, як після цієї думки нарешті наважився на розробку макета у вигляді голови вікінга. Це було дуже дорого для мене, якщо враховувати, скільки я заробляв на той момент. 

Ножі з головами вікінгів

Але водночас це було важливо для мене. Тому я ризикнув і витратив на макет приблизно 15 тисяч гривень. Результат мене задовольнив. Відверто сказати, я був щасливий. Тієї миті я дійсно побачив, яку якісну роботу можу робити і наскільки ця робота крута. Цей ніж я виставив у фейсбук. Пам’ятаю, сидів і чекав, поки мені хтось напише коментар. Але буквально за кілька хвилин просто вимкнув телефон і ліг спати, бо я знав, що створив неймовірну річ. 

Як раніше, так і зараз я не знаю, яким буде ніж в кінцевому результаті. Коли клієнти просять намалювати ескіз, то я кажу, що можу намалювати їм сонечко. Бо вмію працювати руками і робити ножі, але не малювати їх. Клієнти довіряються мені й щоразу залишаються задоволеними. Адже тримають в руках саме той ніж, який повністю їм підходить. 

Авторський ніж від Олексія Ровдо

Макіївка – Київ – Краматорськ

У своєму житті я встиг двічі цілковито переїхати. І двічі через росію. Коли я примудрився налагодити роботу майстерні, майже доробити ремонт у батьківському домі, прийшла росія. Мені довелося залишити будинок, в якому я виріс, покинути майстерню і поїхати геть. Тоді я вже мав маленьку дитину і дружину – життя для них не поза Україною я не бачив. 

Ми зібрали те, що змогли, і поїхали до Києва. У столиці було надто складно для нас. Фінансово моя родина не потягнула це місто. Тож ми поїхали до Краматорська, там було відносно тихо і спокійно. До того ж, це рідне місто моєї дружини. Нам було, де зупинитися і почати знову. Я працював майже цілодобово, аби ми могли спершу знімати квартиру, а згодом – купити будиночок.

Майстерня Олексія Ровдо на Донеччині

Для майстерні я теж знімав приміщення, але воно мені не підходило. Я підшукав гарний варіант і придбав його. Моя нова майстерня, яку я зробив ідеальною. Із зоною відпочинку, тенісним столом, чудесним робочим місцем і цілою купою дороговартісного обладнання, яке полегшувало роботу. Моя дружина, до речі, ображалася на мене. Бо майстерню я зробив за європейськими стандартами, а вдома ремонт робити не хотів. Та, якщо чесно, у мене було відчуття, що довго ми тут жити не будемо.

Тенісний стіл у майстерні

Ще пам’ятаю, як у мене питали: «А якщо знову війна? Що будеш з майстернею робити?». Я без сумніву відповідав, що кидатиму все й вивозитиму найдорожче – родину. Мені байдуже на матеріальні речі, головне – аби моя дружина і мої діти були живі. Це єдине, що мене бентежить.

У нас знову забрали дім, майстерню і змусили тікати

Одного разу, ще до повномасштабного вторгнення, Краматорськ обстріляли. Один з вибухів пролунав у дитячому садочку. Того дня моя донька не була там, бо прихворіла. Вже тоді я був готовий забирати її і бігти подалі, але мене вмовили залишитися. 

За кілька років життя в Краматорську я звик до темпу цього міста, збудував те, що хотів, і навіть взяв на навчання двох хлопців. Думав, що в майбутньому вони будуть моїми помічниками. Але знову прийшла росія. І вже вдруге вона забрала мій дім, майстерню та змусила мене тікати. 

Олексій Ровдо

І вдруге я вирішив їхати подалі від неї. Ні про яке Запоріжжя чи Київ вже не думав. Єдине моє бажання фокусувалося на тому, аби росіяни не змогли дотягнутися до рідних. Ми залишалися в Краматорську стільки, скільки це було можливо. До кінця березня. Тоді я почав спілкуватися з нашими захисниками і побачив, що їм потрібна допомога. 

Я організував охочих і взяв на себе відповідальність за їжу для частини бійців. Я не хотів, щоб воїни харчувалися просто сухпайками. Ми готували «перше», обов’язково з м’ясом – аби було смачно й ситно. Розвозили по блокпостах і не тільки. Так минув місяць. Гроші почали закінчуватися і в місті стало надто голосно. Я зрозумів, що вже час їхати. Так ми опинилися в Коломиї, що на заході України. 

Частину майстерні вдалося евакуювати за космічні ціни 

З дому виїжджали легковою машиною, багато взяти з собою не вдалося. З майстерні я забрав лише те, що зміг вмістити в авто. Щось посилками надіслав до Києва, але до столиці ці речі чомусь не дійшли. Я не засмутився, бо, на щастя, мої руки залишилися зі мною. А щоб робити ножі, мені багато не треба. 

Коли вже приїхали до Коломиї й трошки облаштувалися, знайомі з Краматорська почали надсилати частинками мою майстерню. Щось вивозили машинами за космічні ціни. Найдорожче, що там було – це прес для роботи зі шкірою, який я купив просто перед початком вторгнення. Подумки я вже встиг поховати його в своїй майстерні і думав, що вже ніколи не побачу. 

Ножі від Олексія Ровдо

Але мені вдалося знайти порядного перевізника в Коломиї, а в Краматорську – тих, хто погодився допомогти завантажити прес у вантажівку. Варто сказати, що цей прес не тільки дуже дорогий, а й величезний та важкий. Забрати його було надзавданням, але за суми, які я не буду озвучувати, вдалося це зробити. Прес доїхав до Коломиї, наразі на ньому працюють мої батьки. За цей час я встиг їх навчити, як обходитися зі шкірою та допомагати мені створювати ножі. 

Формат майстерні змінився: я називаю її крафтовою, бо працюємо родиною

Перший час я взагалі не бачив місто. Був лише в майстерні, продуктовому магазині поруч і вдома. Це три місця, де я бував у Коломиї. До майстерні я приходив з самого ранку, а виходив – за п’ять хвилин до комендантської години. Працювати доводилося багато і постійно. Щастило з тим, що постійні клієнти залишилися зі мною, а ще додалося чимало нових. 

А ось формат майстерні змінився. Я називаю її крафтовою, бо сьогодні ми працюємо родиною. Моя дружина займається замовленнями, фотографуванням ножів, спілкується з клієнтами. Батьки допомагають зі шкірою, а я роблю те, що вмію найкраще. 

Олексій Ровдо створює ножі

За цей час ми доволі якісно налагодили нашу роботу. Можу сказати, що я майже задоволений тим, як склалися обставини. Доволі великий плюс у Коломиї, що це маленьке місто. Воно дуже компактне, а тому, якщо мені потрібно вирішити кілька справ в місті, це вдається зробити за кілька годин. Це не Київ, де на одну справу потрібно виділяти цілий день. 

Але, звісно, є й мінуси: не завжди наявні всі необхідні матеріали, щось доводиться замовляти і чекати. Але я з впевненістю можу сказати: моя майстерня зараз – номер один в Україні з виробництва ексклюзивних ножів та за кількістю готової продукції. Росіянам не вдасться це відібрати, поки я займаюся своєю справою. 

Почали спілкуватися українською, бо тут хочеться говорити рідною мовою

У Коломиї я відчуваю, що моя родина в безпеці. Ми далеко від фронту, тут тихо і можна продовжувати робити те, що любиш. Ми почали спілкуватися українською, бо тут хочеться говорити рідною мовою. Не йде російська, ніби відвернуло від ворожої мови. Так, це складно, з однієї мови перейти на іншу. Але ж ніхто в спину не б’є, якщо я щось кажу не так. 

Кілька разів казали, що я говорю не чисто, а «суржиком». Але після мого зауваження, що в Коломиї ніхто не говорить літературною українською мовою, більше до цього питання ніхто не повертався. Бо це правда: діалектизмів тут більше, ніж власне української мови. Але я вже звик і знаю більшість із них. 

Приємно, що мене підтримала родина. Ми зробили цей крок разом, навіть моя маленька донечка тепер говорить лише українською. Сподіваюся, що поки вона подорослішає, то забуде ворожу. 

Олексій Ровдо на Прикарпатті

Було складно відривати дітей від друзів і місця, яке вони називали домом, але це було необхідно. Зараз доньку і сина ми віддали на різноманітні гуртки інтересів, щоб вони якнайшвидше знайти нових друзів. І щоб у них не було часу сумувати за Краматорськом, бо ми туди не повернемося. 

Я вирішив для себе, що залишатимусь на заході України навіть тоді, коли ми переможемо російську навалу. Відповідь дуже проста: тут я не переживаю, що діти можуть наступити на міну. А там це відчуття буде зі мною постійно. 

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі