

Суспільство
Врятувати ОСББ від шахраїв та вірусів. Українці створили онлайн-гру про кібербезпеку
Як захистити персональну інформацію та свою сторінку у соціальних мережах? Як не потрапити в пастки кібершахраїв? Чому не можна передавати конфіденційні дані через відкриті Wi-Fi мережі?
Аби відповісти на ці та інші запитання, ШоТам у партнерстві з CRDF Global в Україні та громадською організацією «Інтерньюз-Україна» створили онлайн-гру, яка допоможе перевірити знання з кібербезпеки.
Суть гри полягає в тому, що гравець опиняється у віртуальній багатоповерхівці, де кожен сусід має свою кібер-проблему, яку треба допомогти вирішити. Пенсіонерка Марія Петрівна випікає найсмачніші пиріжки в будинку та обожнює своїх котів, але думає, що «операційка» – це невеличка кімната для операцій у лікарні і зовсім не знає як захистити дані своєї пенсійної картки.
Студент Віталік загубив ноутбук з усіма паролями і втратив доступ до своїх акаунтів. А, наприклад, приватний підприємець Богдан продає броньовані двері, дбаючи про безпеку інших, але зовсім не захищає дані своєї компанії.

Гра представлена у форматі мультимедійного тесту. Коли гравець обирає вірну відповідь – на екрані зʼявляється детальне пояснення чому саме цей варіант є правильним і кібербезпечним для користувача інтернетом. Якщо допускає помилку – побачить до чого можуть призвести неправильні дії.
Наприклад, якщо гравець вважає, що мобільному телефону не потрібен антивірус – гра пояснить, що мобільні віруси можуть допомогти зловмисникам викрасти дані, відправляти платні SMS та дзвонити на «партнерський номер» без відома власника.
Читайте також: Не все залежить від іноземних вкладень, або Чому ми не помічаємо своїх інвесторів
Окрім того, разом з партнерами, ШоТам розробили прості правила, які пояснюють основні принципи кібергігієни та допоможуть захистити себе від онлайн-злочинців. Тому, за покликанням можна не лише зіграти в цікаву гру, але й поліпшити свої знання з кібербезпеки, знайшовши відповіді на такі актуальні запитання:
- Чому важлива кібергігієна?
- Яку інформацію про себе не можна поширювати в мережі?
- Які дозволи не варто давати застосункам, програмам і сайтам?
- Що таке фішинг та як його розпізнати?
- Що таке двофакторна аутентифікація і для чого вона потрібна?
- Що буде, якщо під’єднатися до безплатного відкритого Wі-Fі?
Проєкт створений в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США.
Нагадаємо, українська інді-студія Stellarium Gaming випустить гру «Great Hopes City», присвячену Україні 1990-х.
Крім того, фінська студія Rockodile та німецьке видавництво Lesser Evil запустили комп’ютерну гру про операторів українських військових дронів.
Фото: скриншот з сайту
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмирічного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»
Суспільство

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що досліджували науковці
Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.
«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.
Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».



Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).
Фото: Юрій Шепета, НАНЦ
Суспільство

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.
Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.
«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.
У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.
«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.
Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю