Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вісім винаходів від українських школярів, які підкорили світ

Опубліковано

Робот-безпілотник, який допоможе хворим, папір з листя, бандаж, який замінює МРТ – це все зробили школярі. Та ні, не американські, як можна було б подумати. Ці винаходи справа рук українських школярів, які вже з малих років роблять свій внесок у розвиток країни і майструють щось дуже унікальне. Тож, пропонуємо вам дізнатись про тих, хто вже за шкільною партою почав змінювати світ і познайомитись з їх проектами.

Папір з опалого листя

Одинадцятикласник Валентин Фречка з села Сокирниця Хустського району Закарпатської області винайшов технологію створення паперу з опалого листя. Хлопець на кухонному блендері подрібнив сміття та від’єднав целюлозу, з якої можна виготовляти папір. Волокна змішував з водою та викладав утворену масу на форму. Коли матеріал просушувався на сонці, то розгладжував його за допомогою каменю.

Так утворились цупкі аркуші паперу. Це є чудовим еко-стартапом. адже з такого матеріалу можна виготовляти стакани, тарілки, пакети, сумки, а також робити дизайнерський, крафтовий, пакувальний папір, або обкладинки книжок.

До того ж, лінія з переробки опалого сміття вже готується до запуску. Технологія пройшла випробування на спеціалізованому обладнанні і готова до роботи в “масштабних умовах”.

Робот-помічник для людей з інвалідністю

Юний винахідник Володимир Петрина створив алгоритм для робота-помічника, який може розрізняти предмети і жести. Такий винахід може допомагати безпомічним та хворим людям, які не можуть самостійно озвучувати свої потреби. Юний вчений каже, що розробку можна використовувати в різних напрямках: від домашніх помічників до охоронців, які зможуть патрулювати місцевість і відправляти інформацію на певний сервіс.

Робот здатний розрізняти різні об’єкти, жести, слідкувати за людиною. Його унікальність в тому, що на відміну від схожих пристроїв, він розрізняє об’єкти і жести та відправляє інформацію в 10 разів швидше.

Бандаж, який замінює МРТ

Сергій Дівянін ще у десятому класі створив дешеву заміну МРТ. Це система із мікро акселерометра, мікроконтролера, передавача та спеціального програмного забезпечення. Кілька хвилин сканування, і діагностика готова. Винахід виглядає як бандаж, який накладається на спину пацієнта та сканує хребет у декількох позиціях. Такий пристрій коштує всього 500 гривень, а зараз ним вже зацікавились іноземні медичні фірми.

Сам хлопець мріє про те, щоб його винахід був у кожній українській лікарні.

Електронні окуляри для незрячих

Дніпровський школяр Ігор Шибка створив електронні окуляри для незрячих, щоб зробити їх життя комфортнішим. 

Винахід досить чітко повідомляє людину про перешкоду поруч та відстань у сантиметрах до неї. Оправу надрукували на 3D-принтері. На ній встановили різні датчики, мікросхеми і навушник. Школяр своїм голосом записав усі мовні оповіщення, які озвучувалися при виявленні небезпеки. Собівартість такого пристрою сягає всього 300 гривень, а схожий винахід в Ізраїлі – більше 25 тисяч гривен.

Завдяки своїй розробці Ігор переміг на Всеукраїнському конкурсі винахідників та прославився на весь світ.

Винахід, який рятує життя бійців

Анастасія Лівочка у свої 17 років вигадала спосіб, який допоміг би рятувати життя бійців. Для юної школярки ця тема була близькою, адже їй довелось переїжджати з окупованого Донецька, а її батько пішов добровольцем в АТО. Анастасія вигадала два корисних винаходи. Перший – розсікач диму від пічок, який допомагає приховати присутність бійців на місці стоянки та зробити їх менш помітними для тепловізорів.

Другий пристрій — підвіс для безпечного транспортування поранених. Спеціальна платформа тримає ноші в стабільному положенні.

Незважаючи на швидкість авто чи нерівність доріг, поранений залишається нерухомим, в одному положенні. Головними перевагами цього підвісу є простота, надійність, постійна готовність до експлуатації та можливість бути використаним практично на всіх транспортних засобах.

Біогенна утилізація поліетилену

Катерина Малкіна розробила створила вражаючий винахід, який полягає в тому, щоб за допомогою певного виду личинок перетравлювати поліетилен. Уперше ефективний метод з утилізації пластикових відходів дівчина презентувала у 14-річномі віці на олімпіаді з біології у Нідерландах у 2016 році.

У спеціальний контейнер завантажуються поліетиленові пакети, а личинки їх їдять. Як показали дослідження,  100 личинок за день можуть з’їсти 1,7 грамм поліетилену. А природі, щоб переробити один пакет знадобиться більше 100 років. 

Катерина перемогла зі своїм проектом на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології в Бразилії. А зараз Катерина Малкіна вчиться у Канаді і продовжує займатися науковими розробками.

Відстеження перешкод для безпілотників

Школяр із Волинської області Максим Шумаков створив пристрій для відстеження перешкод для безпілотників. Система дозволить дрону повернутися “додому”, якщо ворог почне “глушити” його засобами радіоелектронної боротьби. Завдяки своєму пристрою школяр вирішив допомогти нашим військовим. У безпілотників можуть бути заглушені системи GPS, Wi-Fi чи інші, однак система Максима дозволить дрону повернутися на початкову позицію.

Аналоги є, але вони коштують близько 100-200 доларів, а пристрій Максима – 20-30 доларів. 

Безпечна утилізація шин

Одинадцятикласник Данило Коваленко знайшов вихід, як безпечно утилізувати шини. Для цього він охолоджує гуму рідким азотом -200 градусів до крихкого стану. А після цього розбиває ультразвуком потрібної частоти, який діє як величезна кількість інтенсивних молоточків.

З отриманої крихти можна робити нові м’ячі та спортивні мати. Одну тонну шин можна буде переробити за півтори-дві години. І це коштуватиме лише 3 000 гривень. Хлопець вже отримав патент та свій винахід та має пропозиції з-за кордону.

Суспільство

Фільм “20 днів в Маріуполі” показали в Європарламенті

Опубліковано

Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук взяла участь у відкритті показу фільму. Посадовиця подякувала депутатам Європарламенту і зокрема депутатці Сандрі Калнієт за внесок в організацію цього заходу.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

“Кадри, які ми зараз побачимо, є задокументованим свідченням звірств російських окупантів”, – відзначила Віцепрем’єрка перед показом фільму.

Повідомляється, що Ірина Верещук висловила слова підтримки режисеру Мстиславу Чернову і всій знімальній групі, яка, ризикуючи життям, фільмувала страшні злочини росіян в українському Маріуполі.

Читати також: На Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю

“Картина показує початок повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Але війна продовжується. Від російських ракетних обстрілів і сьогодні гинуть люди”, – підкреслює Ірина Верещук.

Вона подякувала Європейському Союзу і всім партнерам України за військову, фінансову та гуманітарну підтримку, а також країнам, які прихистили українських громадян.

Нагадаємо, що 11 березня 2024 року український фільм “20 днів у Маріуполі” здобув премію «Оскар» як найкраща документальна стрічка.

Також ми повідомляли, що в Торонто з’явиться новий магазин українських товарів.

Нагадаємо, що Консульство України в Лондоні внесло зміни щодо видачі паспортів для ВПО: що варто знати.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю

Опубліковано

15 квітня Вороновицька філія Вінницького обласного пансіонату завершила монтаж модульних будинків. Інспекцію стану готовності провів Надзвичайний і повноважний посол Чеської Республіки в Україні, Радек Пех. Чехія профінансувала ці модульні будинки.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

фото: Мінреінтеграції

Деталі про модульні будинки

Потреба у модульних будинках виникла у зв’язку з евакуацією осіб з прифронтових територій.

Зараз у звичайних будиночках, які облаштовані у 28 блоках, доступно 40 вільних місць.

У персоналу будиночків є досвід у наданні допомоги людям з інвалідністю, і вони мають відповідні знання в цій галізу. Також буде забезпечено окремий цілодобовий медсестринський пост для догляду за клієнтами закладу.

Читати також: У столиці облаштують шість інклюзивних парків та скверів: як вони будуть виглядати

У комплексі створено комфортні умови для проживання: кімнати освітлені, є вітальня, кухня, три санвузли, а також забезпечено електроопалення.

Посол Чеської Республіки в Україні, Радек Пех, оглянув готові модульні будиночки у селищі Вороновиця. За його словами, це відмінний приклад спільної роботи та підтримки України з боку Чехії.

Нагадаємо, що українцям відкрили прийом заявок на нову грошову допомогу: як отримати.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі

Суспільство

Ветеран війни взяв під контроль чистоту у двох громадах на Закарпатті (ВІДЕО)

Опубліковано

Цей 43-річний чоловік зумів змінити підхід до сортування сміття на Закарпатті. І тепер з Дениса Галенка беруть приклад односельці та туристи. Про те, як чоловік вчить сусідів сортувати відходи та для чого об’єднались Буштинська й Углянська громади, дивіться в новому випуску ШоТам!

Денис Галенко родом із міста Тячів, але робота занесла його у Буштино. 7 років чоловік працював прикордонником на Закарпатті.

Коли почалося широкомасштабне вторгнення, без вагань пішов добровольцем на фронт. Лише кілька місяців тому Денис демобілізувався за сімейними обставинами. І перше, що побачив вдома – кількість сміття.

“Взагалі мені не подобається, коли сміття валяється, або ж щось лежить не на своєму місці. Я хотів, щоби все населення жило у чистоті”, – розповідає житель селища Буштино Денис Галенко .

Тоді він почав вирішувати проблему з малого – зі свого подвір’я. Спочатку дізнався, де роздільно приймають сміття, а потім вирив на городі компосну яму. Тим часом у громаді проблему вивозу сміття тільки загострювалася через наплив туристів. А приватні компанії з вивозу сміття відмовлялись обслуговувати всі села громади.

“Перше, що ми зробили ми почали працювати з підприємцями. Підприємці почали говорити, що не заходять у цей населений пункт. Ми зрозуміли, що так діла не буде і створили нове підприємство”, – каже голова громади.

У свою чергу, голова Буштинської громади почав шукати того, хто зможе очолити нове підприємство. Найкращою кандидатурою на цю посаду став Денис, який одразу погодився на пропозицію. Щоби краще орієнтуватися, Денис пішов на курси проєкту “ГОВЕРЛА”.

Читайте також: 9 сміливих бізнесів Сумщини, які продовжують роботу попри постійні обстріли

Тим більше, що громада у 2022 році стала партнером проєкту. Поки Денис навчався, у Буштино об’єднали зусилля з сусідами – Углянською громадою.

У Буштино вже обладнали сортувальну лінію та закупили сміттєві пакети.

“Ціль у нас така, щоб не заробити гроші на цьому етапі, а привчити людей, щоби тарифи були доступними для них”, – пояснює чоловік.

Тож Денис продовжує маленькими кроками робити громаду чистішою. Та точно знає, що війна не повинна цьому перешкоджати!

Нагадаємо, 4 ініціативи у сфері розширення можливостей жінок отримають по 5000$ на реалізацію.

Фото: ШоТам!

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення