Суспільство
На старті мала алергію та 100 доларів: історія про те, як розвинути виробництво косметики в карпатському селі
Опубліковано
9 місяців тому
До 30 років Яна Кермощук вважала, що щаслива родина — це все, що їй потрібно. Але, перебуваючи в другому декреті, зрозуміла, що хоче ще й власний бізнес. Вона відкрила студію краси, але мусила закрити вже за 2 роки через загострення алергії. Нині Яні 37, і вона розвиває власний бренд доглядової косметики на карпатських травах. Креми та тоніки з «Косметичної фабрики Яни Кермощук» зберігаються лише пів року, зате жінка нарешті приборкала свій атопічний дерматит.
ШоТам поспілкувався з Яною, аби розпитати, як вона пройшла шлях від кремів у каструльках до сертифікації для ринків США.
Перше мило зварила, бо втомилася від алергії
Скільки себе пам’ятає, Яна страждала від алергічних проявів на шкірі. Змалку мала діагноз «діатез», далі його змінив «атопічний дерматит».
«Мама возила мене з Маріуполя, де ми жили, в село, бо там “екологія краща”. Прояви алергії приходили хвилями: то майже зникали зовсім, то знову йшли висипи, шкіра лущилася. На тілі з’являлися плями, які сильно свербіли, і я вночі могла все це порозчухувати до крові», — пригадує жінка.
Лікарі призначали гормональні мазі, але Яна розуміла, що це не вихід. Вона шукала причинно-наслідкові зв’язки між тим, що їсть, чим пере свій одяг, якою косметикою користується, і проявами алергії.
У 20 років зварила своє перше мило — і шкіра не відповіла на нього висипами. Тоді дівчина задумалась про те, щоб готувати для себе косметику власноруч: «Я шукала інформацію на косметологічних форумах в інтернеті, шукала книги. Тоді було небагато інформації у вільному доступі, її треба було збирати по крупинках».
Але багато часу на ці пошуки не було, бо Яна працювала завідувачкою відділу у великому супермаркеті. 23-річна дівчина була там майже без вихідних і відпусток. У якийсь момент вона зрозуміла, що має щось змінити хоча б на якийсь час, і доля підкинула їй такий шанс! Через знайомих Яна дізналась, що у Ворохті — високогірному містечку-курорті в Івано-Франківській області — відкрився новий великий готель, і там оголосили набір персоналу на літній сезон.
Літо в Карпатах, яке змінило все
Дівчина вирішила, що це чудова нагода отримати перезавантаження й самій побувати в українських Карпатах. Мама раділа, що донька «побачить світ», бабуся тривожилась, що «там бандерівці», а Яна писала заяву на звільнення з супермаркету з умовою, що за 3 місяці зможе повернутися на свою посаду.
Але ні до супермаркету, ні до Маріуполя Яна вже не повернулася. Те літо 2010 року змінило все її життя.
За домовленістю Яна 3 місяці мала працювати гідом-екскурсоводкою та водити групи в гори, де ще сама жодного разу не була. «Я тоді сама вперше піднялася на Говерлу. А потім того літа ще більше 30 разів підіймалася на найвищу гору України як екскурсоводка», — пригадує Яна.
Та Говерла була не єдиною підкореною вершиною — саме у Ворохті дівчина почала наново вивчати історію України.
«Вдома в нас говорили по-різному: мама українською, тато російською. В дитинстві я соромилась української мови, і коли приходили друзі, просила маму говорити російською. Я пам’ятаю, як у першому класі нас попросили принести від батьків довідки про національність, і я так засмутилася, коли мама сказала, що “я, звісно ж, українка”. Тоді серед дітей було таке сприйняття, що якщо ти росіянин, прізвище твоє на -ов, -ова — то це ти ніби якогось вищого класу. В мене прізвище Ушкало — козацьке. Ну, це я дізналася пізніше значно. А тоді ніби соромилася бути українкою, боялася, що будуть за це висміювати», — з таким багажем принципово російськомовна Яна приїхала до Ворохти.
Але карпатське містечко змусило її переглянути власну національну самоідентифікацію. Саме тут, серед людей, яких мала остерігатися, Яна зрозуміла, що таке українські традиції, культура.
Літо за книгами з історії та походами в гори промайнуло дуже швидко. Але дівчина вирішила залишитися, аби побачити й зимові Карпати, навчитися їздити на коні, кататися на лижах.
«Це мало бути ніби продовження канікул. На той момент я ще була впевнена, що таке життя не для мене, що розвиватись і чогось досягти можна лише у великому місті. І тут у моєму житті з’явився мій чоловік Віталій — він теж працював у сфері туризму», — розповідає жінка.
Здійснила мрію про дітей, тому з’явилася нова мета — власний бізнес
На весілля Яни та Віталія до Ворохти приїхала вся її родина з Маріуполя, а бабуся подарувала нареченій сімейну реліквію — рушник. «Моя бабуся теж знайшла своє кохання далеко від дому. Вона сама була з Чернігівської області, а вийшла заміж і переїхала до Маріуполя. І привезла з собою вишитий її мамою, моєю прабабусею, рушник: “Худо тобі на чужині, поки не звикнеш”. І, коли я виходила заміж, вона мені його передарувала», — Яна усміхається, розповідаючи про особливий подарунок.
Як би там не було, а саме «на чужині», тобто в Карпатах, Яна зовсім забула про свій дерматит і вже гадала, що позбулася його назавжди. Але після двох вагітностей прояви алергії повернулися: знову плями, подразнення.
Віталієва тітка — професійна косметологиня — готувала для Яни креми за власними рецептами, й алергія відступала. Згодом дівчина навчилася робити їх сама. Натуральне мило вміла виготовляти ще з Маріуполя, і лиш з ним купала сина та доньку.
Бажання мати якийсь власний бізнес прийшло несподівано й для самої Яни: «В юності, попри всі мої лідерські риси, найбільшою моєю мрією було вийти заміж і народити дітей. Усе. І ось є в мене і дівчинка, і хлопчик, і коханий чоловік — ніби всі галочки поставила, які хотіла. Та я зрозуміла, що хочу досягти чогось, щоб вони пишалися своєю мамою, хочу якоїсь самореалізації».
Мусила закрити успішний салон
Жінка вирішила розвиватись у сфері б’юті-послуг, пройшла навчання на візажистку й бровістку. Потім відкрила власну студію краси у Ворохті: робила святкові макіяжі, нарощувала вії. Але вже за кілька місяців жінка відчула, що постійний потік клієнток працює проти неї: що більше вона працювала, то сильніше проявлялась алергія. Реакція поширилась на дихальні шляхи, з’явився алергічний кашель.
Яна розуміла, що її організм так реагує на постійний тісний контакт з певними косметичними засобами, але зупинитись не могла: «Я ж так багато вклала в навчання, в матеріали, в оренду. І в мене виходить. Невже я маю закритися, маючи попит? Я ридала в подушку від такої несправедливості». Так тривало 2 роки.
Але коли жінка зовсім перестала спати через надривний кашель, вона таки закрила свій салон «Малина», щоб взяти паузу на відновлення здоров’я.
Суворий контроль засобів, з якими контактує, здорове харчування й загартовування протягом кількох місяців дали результат — алергія відступила. Яна хотіла повернутись у б’юті-сферу, але розуміла, що зі стандартним набором косметичних засобів працювати не зможе. На прохання подруги для її салону краси виготовила серію живильних олій для брів і нігтів: продукт сподобався клієнтам.
Ідея, яка весь час була на поверхні
«Саме та подруга підштовхнула мене до ідеї, яка, здавалося б, лежить на поверхні вже багато років, але сама я її не помічала: “А чому ти не зробиш власний бренд доглядової косметики?”, — пригадує жінка. — Знаєте, коли в тебе є якісь уміння, буває так, що ти сам їх не усвідомлюєш, як щось особливе, як щось важливе. Типу: ну вмію я приготувати крем — хіба це щось особливе? Кожен зможе! Я сама знецінювала свої вміння».
Яна вирішила спробувати. Віталій підтримав і допоміг з розробкою логотипу та стилю для етикеток. Жінка вирішила розвивати свою лінійку під власним ім’ям. Так у 2019 році з’явилаcя «Косметична фабрика Яни Кермощук».
Помилки з блогерами та дешевими цінами
Перша інвестиція у власний бренд була $100: саме стільки складав мінімальний обсяг замовлення інгредієнтів з безкоштовною доставкою з Франції. Перші свої креми та лосьйони Яна Кермощук готувала просто на кухні.
«Коли чоловік уже не міг знайти їжу на нашій кухні, бо там було більше косметичних штук, ніж наших продуктів, ми зрозуміли, що час шукати окреме приміщення», — пригадує Яна.
Вона орендувала двоповерхову будівлю й водночас зареєструвала ФОП. Спочатку «Косметична фабрика» займала лише один поверх, а вже за пів року на другому поверсі відкрили фірмовий магазин косметики. Він мав попит, зокрема, серед туристів, які купували косметику з карпатськими травами на сувеніри.
Яна створила сторінку свого бренду в Інстаграмі. На той момент жінка не розуміла, як формувати цінову політику, і це дало їй перших клієнтів у соцмережі, бо її засоби коштували дешево в порівнянні з іншими.
«Я тоді взагалі не розуміла, як це має працювати. Просто рахувала вартість компонентів, додавала ще 50% собі за роботу, і все. Не враховувала ні оренду, ні податки, ні витрати на маркетинг. Усе це прийшло з часом», — каже підприємиця.
Аби розкрутити свій бренд, Яна надсилала зразки косметики мікроблогерам. Часто не отримувала від них жодної відповіді та зрозуміла, що навмання працювати не вийде — треба вивчати, чи взагалі аудиторія блогера пересікається з цільовою аудиторією продукту та чи збігаються цінності, які транслює блогер. з цінностями бренду.
А от що продукції потрібні якісні фото для соцмереж, вона зрозуміла одразу. Спочатку виручала подруга-фотографка, а згодом Яна вже могла запрошувати фотографів за оплату — тоді ж найняла й smm-ницю. Тут, каже, теж не обійшлося без помилок: «Я вибудувала такі дружні стосунки, що коли та дівчина пішла від мене, у мене була криза. Я сприймала це як втрату подруги, а не як задачу, яку треба вирішити — просто знайти хорошу заміну».
Поки Яна шукала способи завоювати свою аудиторію в Інстаграмі, годувальником її бізнесу був офлайн-магазин. Кожному покупцю Яна вкладала також візитівку з адресами соцмереж, і потім клієнти, яким сподобався крем чи тонік, самі шукали її в мережі, аби замовити знову.
Війна підштовхнула діяти активніше
Коли почалося повномасштабне вторгнення, Яна зупинила свій бізнес. Два місяці вона не знаходила собі місця, бо не знала, що з її рідними в Маріуполі та в Запорізькій області. Коли родичі врешті змогли вибратися з окупації та приїхали до Ворохти, в Яни відкрилося друге дихання: «Коли до мене приїхали всі мої родичі, у мене наче крила виросли. Я наче повернула собі якусь силу, стала почуватися впевненіше. А ще війна й ситуація з моєю родиною дала розуміння, що життя та свої ідеї не можна відкладати».
Повернутися до роботи жінку підштовхнула хвиля переселенців, які приїхали до Ворохти та навколишніх сіл. Люди бачили вивіску зачиненого магазину, знаходили його в мережі та писали Яні, що хочуть купити собі косметику. Підприємиця відкривала магазин за запитом, а коли розпродала всі запаси, знову стала готувати креми та гідролати на травах.
Гранти на власну справу
2023 рік став для бізнесу Яни Кермощук періодом зростання. Підприємиця здобула одразу два гранти: в державній грантовій програмі ЄРобота та за програмою від Міжнародної організації з міграції (МОМ). За кошти власного бізнесу зробила ремонт виробничого цеху та редизайн магазину, а за грантові закупила професійне обладнання та меблі для виробництва.
Каже, на 5 році існування бренду змогла нарешті делегувати процеси виробництва та ведення соцмереж — найняла відповідних фахівчинь. Сама ж занурилася у вивчення бізнес-процесів, аби масштабувати своє підприємство. У 2023 році обсяги продажів косметики виросли удвічі в порівнянні з 2022 роком. Яна готується до виходу на міжнародний ринок, і насамперед хоче сертифікувати свою косметику для ринку США. «Сертифікація одного продукту коштує близько 10 000 гривень. Усього ж у нас понад 50 найменувань. Хочу вивести на ринок США хоча б наші найпопулярніші засоби», — ділиться планами підприємиця.
Каже, сьогодні вже бачить багато помилок, яких можна було уникнути, але кожна з них привела її туди, де вона є: «Зараз я багато що робила б інакше. Та головне, що я зрозуміла — в кожного свій темп. Не треба порівнювати себе з конкурентами, а треба порівнювати з самим собою. Я ж порівнювала весь час: я так повільно рухаюсь, а дівчата вже он як попереду. Знаю реальні приклади людей, які в мене консультувалися, як розпочати бізнес на виробництві косметики, і вже мене обігнали. Але є також люди, які працюють у цій сфері набагато довше, ніж я, але я обігнала їх. Коли я лише починала, то боялася, що найму працівників, а вони потім підуть від мене й заберуть мої формули. Але зараз уже точно знаю, що самої лише формули недостатньо, аби прийти туди, куди я прийшла.
У кожного свій темп, у кожного свій старт. Я починала з проблем з власним здоров’ям та зі $100 на першу партію інгредієнтів. Тож хочу сказати всім підприємцям-початківцям: порівнюйте себе лише з собою учорашнім».
Вам може сподобатися
-
«Нова пошта» відкрила своє друге відділення у Вільнюсі
-
Українська мережа кавʼярень Aroma Kava відкрила перший заклад у Варшаві
-
Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати
-
У Карпатах будують нове котеджне містечко з музеєм та обсерваторією
-
«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес
-
Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло
Суспільство
Опубліковано
1 годину тому03.12.2024
У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.
Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.
Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)
Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.
Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).
Фото обкладинки: Freepik.
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
2 години тому03.12.2024
Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.
Про це повідомляє ВВС Україна.
Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми
Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.
Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.
Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу
Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans
Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.
За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.
Про премію «100 жінок року»
Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.
Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.
Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.
Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.
Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).
Фото: сайт ВВС Україна.
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
2 години тому03.12.2024
Свята — це час для подарунків і зустрічей з близькими, а також для можливості робити добро. ШоТам зібрали ініціативи, які можна підтримати та стати святим Миколаєм для тих, хто цього потребує.
Олені святого Миколая від ВО «Українські рубежі»
Термін: до 6 грудня
Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі» ще з 2015 року організовує свята для дітей по всій Україні. Аби стати для когось чарівником, варто обрати на сторінці обʼєднання лист із Бази дитячих мрій і підготувати подарунок. Надіслати його варто організаторам, які вже після 6 грудня почнуть розвозити подарунки по Харківщині, Херсонщині та інших регіонах, щоб понад 2 тисячі дітей невдовзі отримали своє святкове диво!
Дві тисячі подарунків для дітей від БФ «Твоя опора»
Термін: до 25 грудня
Благодійний фонд «Твоя опора» запрошує долучитися до акції та привітати дітей зі святами, виконавши їхні мрії.
«Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну; діти з родин військовослужбовців; діти з багатодітних сімей; діти, які перебувають у складних життєвих обставинах; ті, хто зростають у родинах різних форм сімейного влаштування (усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу)», — пишуть організатори.
За посиланням оберіть мрію дитини та пройдіть реєстрацію, а тоді придбайте подарунок.
Благодійний проєкт «Старість НА радість»
Термін: до 6 грудня
Підтримати й створити святкову атмосферу можна не тільки для дітей, а й для літніх людей у геріатричних пансіонатах. Для цього варто обрати лист із побажаннями на сторінці проєкту та дочекатися відповіді від волонтерів, а тоді надіслати подарунки.
«У кожного з вас знову є можливість стати Миколаями для літніх людей і подарувати їм безмежну радість. Цього року ми підтримуємо аж шість геріатричних пансіонатів, а саме Львівський, Чернівецький, Луцький, Золочівський, Підбузький і геріатричний пансіонат в Івано-Франківській області!» — пишуть організатори.
Набір тепла та світла від БФ «Старенькі»
Термін: до 7 грудня
Благодійний фонд «Старенькі», що працює з 2017 року, закликає підтримати літніх людей з Чернігівської області. Дивом для них стануть теплі речі й теплі слова. До набору вартістю 3 000 гривень, на який можна задонатити, входять:
- плед;
- світлодіодний ліхтар-лампа;
- термос із нержавіючої сталі на 1 літр;
- комплект постільної білизни з двома наволочками;
- ковдра;
- подушка;
- листівка зі словами підтримки (їх теж можна залишити на сайті).
Читайте також: «Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи
«Миколай в домівку» від «Домівки врятованих тварин»
Термін: до 6 грудня
Щоб привітати хвостатих друзів з львівської «Домівки врятованих тварин» зі святами, варто обрати «лист» на сторінці шелтеру, придбати речі для тваринок і надіслати подарунки на адресу прихистку. Серед підопічних акції є котики, песики, бабак, кінь, голуби та лелеки.
Іграшки своїми руками для котів і собак від UAnimals
Термін: до 6 грудня
День святого Миколая — це хороший привід підтримати хвостатих друзів іграшками, тому спільнота UAnimals пропонує долучитися до створення таких забавок.
«Іграшки не тільки розважають, а й знімають стрес у тварин, які перебувають у притулках, допомагаючи їм залишатися активними та щасливішими», — пишуть організатори.
Для цього треба подивитися майстер-клас на YouTube, зробити іграшки та завезти їх у притулки чи надіслати поштою. Зараз запити є від девʼяти притулків у Київській, Одеській, Харківській та Полтавській областях.
Аби дізнатися деталі ініціативи, звертайтеся до @community_uanimals_bot у телеграмі чи на сайт UAnimals.
Коментарі