

Суспільство
Від підвалу в Миколаєві до виробництва дитячого текстилю в Яремчі: як переселенка відкрила бізнес на новому місці
Колону цивільних, що виїжджали з Миколаєва на початку березня 2022 року, обстрілювала російська артилерія. Тетяна Агєєва разом з родиною також потрапила під цей обстріл. Жінка прикривала собою дитину — її донечці Ніколь ледь виповнився місяць. У маршрутці їхали й інші діти — вони так верещали, що цей крик жінка ніколи не забуде.
«Їхала й не вірила в те, що відбувається. Думала, що в мене все життя зруйнувалося. Було дуже страшно. Я не знала, що далі. В голові було одне — врятувати дитину», — пригадує Тетяна.
Про те, як адаптувалася на новому місці в Яремчі й будує нове життя та бізнес заради маленької донечки, жінка розповіла ШоТам.

Тетяна Агєєва
власниця виробництва дитячого текстилю у Яремчі.
Я повинна зробити все, щоб врятувати свою дитину
4 лютого в Миколаєві Тетяна народила Ніколь, а за 20 днів почалася повномасштабна війна. Тож жінка з крихітною донечкою та чоловіком Максимом майже весь час ночували в підвалі будинку. Місто штурмували. Тетяні було страшно засинати й переодягати дитину — а раптом знову обстріл? Одного дня в Ніколь у підвалі піднялася температура до 40 градусів. Швидку не викличеш — у місті вуличні бої. Лінії не працювали. Тетяна заледве додзвонилася до пожежників, просила допомогти, але нічого не виходило. Наважилася дати дорослий парацетамол: поділила на кілька частин, розтовкла й розвела водою.


Тетяна Агєєва в підвалі будинку в Миколаєві на початку повномасштабного вторгнення. Позаду її чоловік Максим з донькою Ніколь на руках. Фото надала Тетяна
Тетяна пригадує, що це був день, коли в соцмережах ширилися повідомлення, що на Миколаїв іде велика колона танків, тож у підвалах та на перших поверхах небезпечно — можуть обстріляти. Треба було підніматися вище. Завдяки тому, що дитину винесли з підвалу в теплішу квартиру, Ніколь полегшало. Але в Тетяни було одне бажання — вивезти дитину з Миколаєва:
«Я в підвалі, на руках дитина. Їй ледве три тижні. Тож вирішила — я повинна зробити все, щоб врятувати свою дитину, я не можу ризикувати її життям. Бо яка тоді з мене мати?».
«Нічого не шукайте, приїжджайте до мене»
За рік до великої війни Тетяна з Максимом приїхали у відпустку в Яремче, де крім чудових краєвидів Карпат натрапили на невеличкий магазинчик з місцевими смаколиками — накупили грибів і повернулися до Миколаєва. Але запас карпатської їжі швидко закінчився, тож Тетяна зв’язалася з власницею магазинчика Олею: жінки здружилися, і Тетяна почала купувати в Олі все більше смаколиків. Та надсилала посилки з грибами, варенням і медом поштою в Миколаїв.

Сидячи під обстрілами, Тетяна почала писати всім знайомим, аби таки вибратися з міста в безпечне місце. Хтось не відповідав, хтось уже виїхав за кордон. Серед довгого списку контактів, яким тоді писала схвильована мама, була й Оля з Яремче. Тетяна спитала, чи раптом немає в місті вільних місць у готелях. Усе було зайняте, але Оля відповіла: «Нічого не шукайте, приїжджайте до мене».
Тож було вирішено: сім’я із собакою та кішкою зібралася в далеку дорогу за майже 900 кілометрів. Це було непросто, адже під час штурмів мости в Миколаєві розводили, а це відрізало місто від зовнішнього світу. Тетяна чула, що коли танки росіян зайдуть, то мости підірвуть, і виїхати буде взагалі неможливо, тож був ризик залишитися в окупації.
7 березня 2022 року сім’я наважилася їхати разом з іншими на маршрутці, бо їхня автівка була в ремонті. За 30 годин були в Яремчі. Таня каже, що це ще швидко — цю ж дорогу її знайомі долали за 60 годин.
Гарячий борщ і постіль для дитини
Перше, що Тетяна зробила в Яремчі — викупала Ніколь. Не бігом під обстрілами, а не боячись і не поспішаючи. Викупала, переодягла в піжаму й поклала спати в ліжко, а не в одязі на підлогу, як у Миколаєві. Тетяна пригадує, що Оля тоді приготувала борщ і сказала: «Їж, бо ти годуєш грудьми».
«Я так тоді наїлась! І відчуття було, коли ось зовсім чужа людина до тебе ставиться як найближча. Я буду вдячна Олі все життя, бо вона тоді врятувала нас — і врятувала мою доньку».
Зрештою Тетяна й сама змогла заснути — не під обстрілами, а далеко від небезпеки. Здавалося, що приїхали на зовсім трохи: побудуть і повернуться в Миколаїв. Але війна не стихала, тож сім’я вирішила залишитися я Яремчі. Спочатку жили в Олі, а тоді винайняли будинок разом з іншою родиною й живуть там досі.
Яремче — відоме туристичне місто. Тут і до війни були високі ціни на оренду будиночків для відпочинку, адже розміщення містечка дуже зручне: тут хороша дорога — за 70 кілометрів Івано-Франківськ, за 30 — Буковель. Житло в Яремчі здавали й за тисячу доларів на місяць, і за півтори — ціна на оренду однокімнатної квартири зросла на 83% після початку повномасштабного вторгнення. Але Тетяна каже, що з таким не зіткнулася — їй траплялися порядні люди.
«У нас прекрасна власниця. Вона ще до війни виїхала до Польщі, тож будинок пустує. Саме ця дівчина сказала дуже правильну річ, що не може брати з нас такі великі гроші, бо ми ж не від гарного життя виїхали з Миколаєва», — ділиться жінка.
За кілька місяців, у жовтні, Тетяна дізналася, що навпроти їхнього будинку в Миколаєві був приліт ракети в квартиру. Усі вікна дитячої кімнати Ніколь вибило вибуховою хвилею.
«Я навіть не хочу думати, що могло статися з моєю дитиною, якби вона тоді спала у своїй кімнаті», — говорить Тетяна.
Жінка каже, що не могла відкрити в телефоні галерею протягом року, бо там були фото, зроблені до війни:
«Для мене це такий біль — життя розділилось. Остання фотографія, де моя донечка на домашній гойдалці, зроблена 23 лютого о 21:00. А наступне фото — розбитий російський танк, який проїхав у місто вже після 24 лютого».
Омріяний бізнес заради доньки — «Ягідки Ніккі»
Оговтавшись, Тетяна з Максимом згадали про давню мрію — власний бізнес. Коли жінка завагітніла, то почала купувати дитячі речі, але якість її не задовільняла. Так з’явилася ідея розпочати бізнес із виготовлення дитячого текстилю: ковдрочок, коконів, матрациків і бортиків для дитячих ліжок.
«Ми завжди знали, що хочемо відкрити справу, пов’язану саме з пошиттям, хоч ні я, ні мій чоловік не мали ніякого схожого досвіду. І шити ми не вміємо», — каже Тетяна.
У Яремчі вирішили вже нічого не відкладати на потім, хоч і зіштовхувалися зі скепсисом рідних, мовляв, війна ж у країні — який дитячий текстиль? Але діти народжуються щодня, навіть під час повномасштабного вторгнення, тож Тетяна вірила в спільну справу.
«Чому я працюю? Заради доньки. Я хочу, щоб у неї було все. Звісно, буває, що й руки опускаються, але я дивлюся на свою дитину й думаю: «Ні, ти не маєш права здаватися» — під лежачий камінчик вода не тече», — впевнена Тетяна.
Почали з техніки: купили швейну машинку й оверлок. Найняли приміщення в центрі міста — тут усе поруч: пошта для відправлення посилок, офіс, де замовляють наліпки для брендування. Почали шити. Знайшлася швачка з Харкова, що довго пропрацювала в Тетяни — саме з нею і будувався бізнес: вона й дизайни допомагала вигадувати, і тканину вибирати.
До народження доньки Тетяна працювала бізнес-тренеркою, а зараз веде сторінку, фотографує вироби, спілкується з клієнтами. Максим же домовляється з постачальниками тканин, займається обслуговуванням швейних машинок і новим обладнанням, а також рекламою.
У «Nikkiberry» шиють бортики для ліжок, кокони, постіль, балдахіни, муслінові пледи, набори для прогулянкових візочків, конверти на виписку, дитячі сарафанчики. Фізичного магазину не мають, лише виробництво, але й туди часто заходять місцеві: роздивляються тканини й замовляють для своїх дітей текстиль. Більшість продажів роблять саме через сторінку в Інстаграмі — зараз там понад 12 тисяч підписників.
Як і будь-який бізнес, виробництво Тетяни та Максима переживало й падіння, і злети. Деякі комплекти не купували, хоч Тетяна рекламувала їх в Інстаграмі. Але навесні 2023 року це змінилося: замовили тканину під назвою «Незалежна» в патріотичних написах, зробили з неї ковдри-конверти на виписку новонароджених, і це був бум. Текстиль розкуповували, охочих придбати патріотичний конверт ставало все більше — в день відшивали по 10 комплектів:
«У нас є відео, де тато-військовий у нашому патріотичному комплекті забирає свою донечку з пологового. Для мене це найбільша подяка!».
Такий конверт зі стрічкою коштує 650 гривень, із зимовим утеплювачем — на 100 гривень дорожче. Ціни на постіль з бавовни — від 1400 грн для колиски до 3800 за сімейний комплект.
Тетяна сама молода мама, тож знає, що буває, коли ти хочеш дитину прикрити м’якенькою ковдрочкою, а вона стовбурчиться. Тому жінка обирає тільки м’які тканини — шиють в основному із сатину та бавовни. Багато роблять на замовлення за нестандартними розмірами.
«Шиємо будь-які дизайни: клієнт, буває, пише, що хоче щось із зайчиками — я підбираю всіх зайчиків, які в нас є. Маємо й тканини з морськими свинками чи черепахами», — розповідає Тетяна.
«Так, я — сонечко!»
Поки в Тетяни працює одна місцева швачка Надія, та скоро до неї приєднається й друга. Надія вперше прийшла на роботу в «Nikkiberry» в березні 2023 року. Тоді попрацювала недовго й повернулася у вересні, але на неповний робочий день, бо в неї, як і в Тетяни, є маленька дитина.
«Таня дуже добра, навіть занадто добра для бізнесу. Якщо я помилилася, пошила щось не те, поплутала розміри, то вона каже: «Це просто тканина. Нічого страшного, пошиємо ще раз», — ділиться Надія.
Ніколь часто приходить на мамину роботу. Надія каже, що вона любить гратися з нитками й пробує натискати на педалі у швейних машинках — кортить спробувати пошити. Швачка пригадує, як Ніккі, бувало, зайде до них у жовтій курточці й шапочці — справжнє сонечко. Дівчинка сама теж про це знає і впевнено каже: «Так, я — сонечко!».
У Надії були стереотипи щодо переселенців. Каже, спочатку думала, що Таня буде зверхньою, бо вона з Півдня, але за кілька розмов усі сумніви розвіялися — жінка виявилася привітною та доброю. Часто допомагає, підтримує, а якщо щось не виходить — не просто дає завдання, а шукає рішення разом зі швачкою. З мовою теж були непорозуміння, але лише спочатку: Надія ніколи не вчила російську, чула її тільки в кіно, тож розуміла далеко не все, що казала Тетяна. Але зараз обидві звикли: Тетяна перейшла на українську, хоч трішечки проскакують російські слова, а Надія навчилася розуміти й ті слова, яких раніше не знала.
Дивилася «Роксолану», щоб вивчити українську
Перше, що було складним для Тетяни в Яремчі — мова. Вона каже, що є багато слів, яких спершу не розуміла. Але саме тут жінка перейшла на українську — коли з’явилося більше досвіду з місцевими, то почала говорити. Вдома, буває, ще проскочить кілька російських висловів, але загалом вдалося адаптуватися.
Жінка пояснює, що вдалося добре вивчити українську, бо вона щодня спілкується з місцевими. Тетяна вважає, що практика — найкращий учитель.
Крім спілкування з місцевими, жінка знайшла ще один спосіб вчити мову:
«Я дивилася серіал «Роксолана» українською. У мене гарна пам’ять, тому запам’ятовувала звідти цілі фрази. Були й смішні моменти. Наприклад, дзвонить наша знайома й каже: «Приходи до мене, я ріпу посмажила». Виявилося, що це картопля».
Але, попри смішні моменти й спроби розмовляти, було й кілька прикрих випадків у Яремчі:
«Якось я прийшла до аптеки, бо мені потрібні були ліки для дитини. Я не знала, як сказати це українською, а мені відмовили в обслуговуванні. Я запропонувала перейти на англійську, але її фармацевтка не розуміла. Я вважаю, що мову знати треба, але відмовляти — неправильно».
Попри складнощі, Тетяні в Яремчі подобається, адже тут дуже чисто — вже о 7 ранку підмітають вулиці. Також будують нові житла, супермаркети, ремонтують дороги. А ще доволі близько відомий гірськолижний курорт Буковель.
«Минулого року ми не їздили кататися, а цього, думаю, поїдемо з донькою. Багато людей кажуть: «Ну як так можна, щоб той Буковель працював. Це ж війна». Але я думаю, добре, що економіка працює. Люди заробляють гроші, відпочивають, а ще надають багато робочих місць».
Я хочу, щоб у Ніколь було спокійне дитинство
У Яремчі Тетяна розвиває бізнес — пробує робити не лише дитячий текстиль, а й дорослий, шиє постільну білизну для місцевих готелів. Тетяна каже, що на це є попит — у неї вже кілька разів замовляли таку послугу. Адже в садибах щороку змінюють текстиль — крім постелі це й штори чи чохли для стільців.
Хоч на Франківщині вдалося адаптуватися, але Тетяна сумує за домом. У червні цього року жінка «випросила» в чоловіка поїздку в Миколаїв. Сім’я пробула там два тижні.
У квартирі час зупинився — там усе ще було 24 лютого. На підлозі — кульки з виписки з пологового, дитяче ліжечко, і навіть пелюшка, якою Тетяна вкривала Ніколь під час перших вибухів.
«Коли ми в’їхали в саме місто, я не могла стримати сліз. Який же Миколаїв розбитий! Бачила нашу адміністрацію з величезною діркою посередині. Я ж там з візочком гуляла, а наступного дня почалася війна», — ділиться жінка.
Тетяна дуже тяжко все переживала й багато плакала, допоки не з’їздила додому. У рідній квартирі зрозуміла, що їй легше не бачити руйнувань, а тут — осколки на власній кухні, розбите скло, вибиті рами. На вулицях — лунки від артилерії та градів.
У Миколаїв вона з сім’єю повернеться тільки після завершення війни: «Багато моїх знайомих повернулися до Миколаєва, але я не можу. Кожну ніч лунає сирена, чути вибухи. Я хочу, щоб у Ніколь було спокійне дитинство. Я не хочу, щоб вона все це чула», — пояснює Тетяна.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»