Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Варто грати за своїх». Українські стендап-коміки, які круто жартують рідною мовою

Опубліковано

Часи, коли в YouTube панувало засилля російських та російськомовних коміків, вже давно позаду. Сьогодні українська стендап-інструстрія може похизуватися десятками талановитих та дійсно смішних артистів, які виступають рідною мовою. Розповідаємо про крутих українськомовних стендаперів, котрі точно варті вашої уваги. 

Сергій Чирков

Сергій Чирков – переможець Kyiv International Stand Up Comedy Week 2019, резидент «Підпільного стендапу» та сценарист. Займатися комедією Сергій почав майже шість років тому, у рідних Сумах. Згодом переїхав до столиці та доволі швидко став одним із найбільш популярних українських стендаперів.

Стендап-комік Сергій Чирков

Майже два роки тому Чирков повністю перейшов на українську, і випустив другу сольну стендап-програму «Квантовий стрибок» – вже рідною мовою. Це «сольник» про мрії, популярність, українську політику, вампірів та навіть супрематизм. Чи варто дивитися? Однозначно.

«Російськомовний комік в Україні живе наче в ментальному Саратові: «У нас нічого немає, ніхто не ходить на концерти, нікому ми не треба». Відмовлятися від споживання російського контенту – це здорова практика будь-якого громадянина України. Адже, якщо є військова агресія певної держави до іншої, – це нормально, відмовлятися від споживання продукції, що створена в країні-агресорі», – вважає Сергій.

Сергій Ліпко

Серйозно займатися стендапом Сергій почав у 2015 році, під час строкової служби в армії. Хлопець планував поєднувати службу з виступами, але ця ідея залишилася на рівні мрій. Утім один виступ Ліпка все ж відбувся: на телевізійному проєкті «Розсміши коміка». Тоді Сергію добряче «прилетіло», адже комік у військовій формі жартував про власну частину та розповідав про проблеми, з якими доводиться зустрічатися звичайним солдатам. 

Стендап-комік Сергій Ліпко

Сьогодні Сергій – один із найвідоміших українських стендаперів та сценарист «Телебачення Торонто». Відео з його жартами розлітаються соцмережами, а сольні концерти збирають повні зали. 

«Потрібно писати про те, що вас хвилює. Мені написання жартів нагадує доміношки. Ти просто пишеш сто жартів, із них п’ять – смішні. І ці п’ять, наче доміно, ти вставляєш у виступ. Коли в тебе збирається хороших жартів на 10 хвилин, ти йдеш виступати. І просто штовхаєш першу доміношку. Не варто писати 100 жартів і розповідати кожен із них», – каже комік. 

Перехід на українську під час виступів Сергій називає «другою стендап-молодістю», адже коли ти виступаєш російською, тебе сприймають у контексті російського стендапу. Тому гуморист вирішив «зайти» за рідну команду.

Настя Дєрская

Настя ніколи не сприймала стендап як нішу для будівництва кар’єри. Шість років тому, коли вона лише починала виступати, Дєрская перебувала у пошуці себе. Дівчина намагалася зрозуміти, де і в чому може реалізуватися. Крім того, у неї не було гумористичного бекграунду, тож особливих очікувань Настя не будувала. 

Стендап-комік Настя Дєрская

Та з часом з’явилися перші платні концерти, а згодом – і розуміння, що це саме те, чим хочеться займатися все життя. Сьогодні Настя Дєрская – один із найпотужніших жіночих голосів в українському стендапі. А ще не так давно вона наважилася перейти на українську.

«Я дуже довго вагалася, інколи – і досі. Коли ти вперше відкриваєш свій рот і звідти вилітає українське слово, ти потрапляєш в це інфополе. […] Я звикла виступати російською, там я більш вільно почуваюся. І тому так, я не застрахована від того, щоб якоїсь миті сказати «міроприємство» і підняти рівень крінжу до нових висот», – зізнається стендап-комікеса.

Єгор Шатайло

У стендапі Єгор Шатайло вперше спробував себе в 2015 році – під час відкритого мікрофону в одному з київських барів. Про що жартував – комік вже не пам’ятає. Але зізнається, що це був агресивний та подекуди абсурдний гумор, в якому важко виділити раціональне зерно. Чому стендап? Тоді хлопець менш за все хотів стати офісним працівником чи маркетологом, а тому шукав для себе щось нове та цікаве. Якби з гумором не склалося – Шатайло міг би стати музикантом та створити власний рок-гурт.

Стендап-комік Єгор Шатайло

Теми для жартів Єгор бере з життєвих ситуацій, особистого досвіду або ж просто вигадує. Головний принцип стендапера – не чекати на натхнення, а вперто й старанно працювати над матеріалом. Два роки тому комік вирішив виступати виключно українською мовою та відмовитися від будь-яких проявів російської культури.

«Ті російськомовні українці, які, наприклад, розуміють, де і який берег, які процеси відбуваються в країні, – вони не образяться, якщо ми будемо говорити українською. Вони нас розумітимуть. Це той українець, яким і я був кілька років тому. Я все розумів, споживав українськомовний контент, але говорив російською. Тому ці російськомовні – це українськомовні українці в майбутньому. А щодо людей, яким принципово не дивитися нічого українськомовного, то навіщо нам така аудиторія?», – розповів Єгор у «Підпільному подкасті».

Андрій Пілат

Андрій Пілат – стендапер із Чернівців, який поєднує кар’єру коміка з художнім мистецтвом. Хлопець народився в родині художників та з дитинства захоплювався малюванням. Згодом потрапив у хіп-хоп спільноту, почав займатися графіті та брейк-дансом. Там Андрій відкрив для себе абстракціонізм та кубізм, і відтоді намагається займатися лише мистецтвом.

стендап-комік та художник Андрій Пілат
Фото: Шпальта

Сьогодні Андрій працює в техніці recycling art, створюючи картини зі сміття. Сировину він «купує» у безпритульних – в обмін на продукти чи гроші. Каже, займається цим, бо любить природу.

А ще Андрій Паліт – співзасновник «Вільного стендапу» та неймовірно талановитий комік. Хлопець має порушення мовлення, але не соромиться власного заїкання та постійно обігрує це під час виступів. 

Антон Тимошенко

Свою історію появи в стендапі сам Тимошенко називає «заплутаною». У студентські часи його висунули від факультету на конкурс «Містер КНУ». Тоді Антон прийшов на виступ із монологом про стосунки. Зала вибухнула від сміху, а ось на відкритому мікрофоні ті самі жарти студента лунали в абсолютну тишу. Але на цьому хлопець не зупинився. 

Фото: Українська правда.

У 2016 році йому з третьої спроби вдалося перемогти на проєкті «Розсміши коміка». А через два роки він успішно захистив диплом магістра політології, дослідивши, як за допомогою жартів та гумору можна впливати на політичні процеси.

Та замість кар’єри політолога Антон обрав інший шлях – український стендап. Сьогодні Тимошенка можна впевнено назвати одним із найпопулярніших коміків країни, а його головна фішка – жарти на політичну тему. 

Це – перша частина добірки українськомовних стендаперів. Знаєте крутих коміків, які жартують рідною мовою та заслуговують потрапити до другої частини? Пишіть нам на пошту – shotam.info@gmail.com.

Підтримувати українськомовний стендап легко, коли ви підтримуєте ШоТам донатами.

Суспільство

Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам

Опубліковано

У межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування було підготовлено збірник рецептур страв для харчування дітей у закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також у закладах соціального захисту.

Про це повідомляють на платформі Знаїмо.

Про збірку

У збірнику рецептур страв, який було підготовлено в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування, представлені як традиційні українські страви, так і популярні страви міжнародної кухні, включаючи зразки шкільного меню європейських країн.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Зокрема, у збірнику пропонується понад 80 альтернативних страв без лактози та глютену, а в кожній технологічній карті вказано наявні алергени. Всього страв в книзі – 621.

“Вкотре наголошую: ця чудова, зрозуміла й докладна книжка – допомога і натхнення для тих, хто готує шкільні обіди й годує дітей щодня. Вона є дуже корисною базою та підказкою, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за цими рецептами”, – наголошують в анонсі.

Нагадаємо, що на Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Знаїмо

Читати далі

Можливості

Стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025

Опубліковано

8 квітня розпочалася реєстрація кандидатів до національної команди, яка
представить Україну на Іграх Нескорених 2025 у Ванкувері-Вістлері.

Про Ігри Нескорених

Ігри Нескорених — це найбільший в світі міжнародний захід для ветеранів
та військовослужбовців, які отримали поранення, травми або
захворювання, виконуючи свої службові обов’язки. Кожні Ігри об’єднують
сотні бійців та їхні родини, стають майданчиком для взаємної підтримки
та обміну досвідом, прикладом незламності духу захисників для сотні
тисяч глядачів з усього світу.

Україна долучилась до Ігор Нескорених у 2017 році, дебютувавши на Іграх
в Торонто, а участь у Іграх в 2025 році стане ювілейною для нашої країни
— українська збірна впʼяте продемонструє нескореність наших воїнів.

Ігри Нескорених у Ванкувері-Вістлері 2025 стануть першими в історії
зимовими гібридними Іграми. Учасники візьмуть участь у плаванні,
веслуванні на тренажерах, волейболі сидячи, баскетболі на кріслах
колісних та регбі на кріслах колісних, включаючи нові зимові види спорту:
гірські лижі, сноуборд, біатлон, бігові лижі, скелетон і керлінг на кріслах
колісних. Втім, національний відбір проходитиме за класичними видами
спорту, а саме:

  • баскетбол на кріслах колісних;
  • велоспорт;
  • веслування на тренажерах;
  • волейбол сидячи;
  • легка атлетика (біг, штовхання ядра\метання диска);
  • пауерліфтинг;
  • плавання;
  • стрільба з лука;
  • настільний тені.

Цього року до збірної потрапить на десять осіб більше, ніж минулого —
міжнародна Фундація Ігор Нескорених збільшила українську квоту з 25 до
35 учасників.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Реєстрація та етапи відбору

Реєстрація учасників на відбір до збірної України триватиме до 21 квітня.
Після реєстрації онлайн та верифікації документів, учасники відбору
будуть запрошені на всеукраїнські змагання, які пройдуть 31 травня – 2
червня у Києві.
На частину з учасників чекатиме спортивний кемп — знайомство з
дисциплінами Ігор Нескорених та цінностями проєкту. Це не змагання, а
можливість спробувати себе у різних видах спорту під наглядом
професійних тренерів та лікарів і обрати найкращі для себе.
Після завершення всеукраїнських змагань відбіркова комісія протягом
чотирьох тижнів обере та оголосить склад збірної (до 30 червня).

Критерії відбору

Взяти участь у цьогорічному відборі можуть військовослужбовці та
ветерани Сил оборони України, а також добровольці, які отримали
поранення, були травмовані або захворіли під час або внаслідок виконання
своїх службових обов’язків в зоні бойових дій з 2014 року.
Обрання збірної на Ігри Нескорених 2025 відбуватиметься за критеріями,
переданими українському оргкомітету Фундацією Ігор Нескорених.
Основну роль у відборі відіграватиме вплив Ігор Нескорених на
психологічне та фізичне відновлення, а також їхня мотивація та підтримка
цінностей Ігор. Спортивні досягнення враховуватимуться, але матимуть
найменшу вагу у прийнятті рішення.

Організатори

Відбір та підготовку збірної України 2025 року здійснює Міністерство у
справах ветеранів України, спільно з бюджетною установою Український
ветеранський фонд, Центром стратегічних комунікацій «СтратКом
Україна», ГО «Повернись живим!» та ГО «Ігри Інвіктус Україна».

Зареєструватись можна на сайті ЄВетеран або на сайті.

Нагадаємо, що рятувальники показали, як виглядає Піп Іван.

Також ми повідомляли, що в столиці облаштують шість інклюзивних парків та скверів: як вони будуть виглядати.

Читати далі

Суспільство

В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Опубліковано

В Україні розпочала свою роботу національна програма з підготовки фахівців з реставрації пам’яток культурної спадщини.

Про це повідомляє The Village.

Функції програми

У межах програми хочуть популяризувати професію реставратора, відкрити у ВНЗ по всій країні відповідні кафедри та організувати навчання й практику, зокрема за кордоном. Це пояснюють у Всеукраїнській асоціації охорони культурної спадщини.

Читати також: Український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції

За даними голови ВАОКС Олександр Никоряк, зараз в українських вишах немає таких кафедр, а спеціальностям з реставрації виділяють мінімальну кількість навчальних годин, відтак в професію приходить небагато спеціалістів.

В Україні працює лише невелика група професійних реставраторів і їхніх можливостей не вистачає, щоби покрити усі потреби. Ідеться, зокрема, про відновлення пам’яток, які пошкодила армія РФ під час повномасштабного вторгнення. 

Програму запускає Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини (ВАОКС) за сприяння Міністерства культури та Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць.

Нагадаємо, що в Україні пройде фестиваль американського кіно “Незалежність”: якою буде програма.

Також ми повідомляли, що в столиці облаштують шість інклюзивних парків та скверів: як вони будуть виглядати.

Фото: МКІП

Читати далі