Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Варто грати за своїх». Українські стендап-коміки, які круто жартують рідною мовою

Опубліковано

Часи, коли в YouTube панувало засилля російських та російськомовних коміків, вже давно позаду. Сьогодні українська стендап-інструстрія може похизуватися десятками талановитих та дійсно смішних артистів, які виступають рідною мовою. Розповідаємо про крутих українськомовних стендаперів, котрі точно варті вашої уваги. 

Сергій Чирков

Сергій Чирков – переможець Kyiv International Stand Up Comedy Week 2019, резидент «Підпільного стендапу» та сценарист. Займатися комедією Сергій почав майже шість років тому, у рідних Сумах. Згодом переїхав до столиці та доволі швидко став одним із найбільш популярних українських стендаперів.

Стендап-комік Сергій Чирков

Майже два роки тому Чирков повністю перейшов на українську, і випустив другу сольну стендап-програму «Квантовий стрибок» – вже рідною мовою. Це «сольник» про мрії, популярність, українську політику, вампірів та навіть супрематизм. Чи варто дивитися? Однозначно.

«Російськомовний комік в Україні живе наче в ментальному Саратові: «У нас нічого немає, ніхто не ходить на концерти, нікому ми не треба». Відмовлятися від споживання російського контенту – це здорова практика будь-якого громадянина України. Адже, якщо є військова агресія певної держави до іншої, – це нормально, відмовлятися від споживання продукції, що створена в країні-агресорі», – вважає Сергій.

Сергій Ліпко

Серйозно займатися стендапом Сергій почав у 2015 році, під час строкової служби в армії. Хлопець планував поєднувати службу з виступами, але ця ідея залишилася на рівні мрій. Утім один виступ Ліпка все ж відбувся: на телевізійному проєкті «Розсміши коміка». Тоді Сергію добряче «прилетіло», адже комік у військовій формі жартував про власну частину та розповідав про проблеми, з якими доводиться зустрічатися звичайним солдатам. 

Стендап-комік Сергій Ліпко

Сьогодні Сергій – один із найвідоміших українських стендаперів та сценарист «Телебачення Торонто». Відео з його жартами розлітаються соцмережами, а сольні концерти збирають повні зали. 

«Потрібно писати про те, що вас хвилює. Мені написання жартів нагадує доміношки. Ти просто пишеш сто жартів, із них п’ять – смішні. І ці п’ять, наче доміно, ти вставляєш у виступ. Коли в тебе збирається хороших жартів на 10 хвилин, ти йдеш виступати. І просто штовхаєш першу доміношку. Не варто писати 100 жартів і розповідати кожен із них», – каже комік. 

Перехід на українську під час виступів Сергій називає «другою стендап-молодістю», адже коли ти виступаєш російською, тебе сприймають у контексті російського стендапу. Тому гуморист вирішив «зайти» за рідну команду.

Настя Дєрская

Настя ніколи не сприймала стендап як нішу для будівництва кар’єри. Шість років тому, коли вона лише починала виступати, Дєрская перебувала у пошуці себе. Дівчина намагалася зрозуміти, де і в чому може реалізуватися. Крім того, у неї не було гумористичного бекграунду, тож особливих очікувань Настя не будувала. 

Стендап-комік Настя Дєрская

Та з часом з’явилися перші платні концерти, а згодом – і розуміння, що це саме те, чим хочеться займатися все життя. Сьогодні Настя Дєрская – один із найпотужніших жіночих голосів в українському стендапі. А ще не так давно вона наважилася перейти на українську.

«Я дуже довго вагалася, інколи – і досі. Коли ти вперше відкриваєш свій рот і звідти вилітає українське слово, ти потрапляєш в це інфополе. […] Я звикла виступати російською, там я більш вільно почуваюся. І тому так, я не застрахована від того, щоб якоїсь миті сказати «міроприємство» і підняти рівень крінжу до нових висот», – зізнається стендап-комікеса.

Єгор Шатайло

У стендапі Єгор Шатайло вперше спробував себе в 2015 році – під час відкритого мікрофону в одному з київських барів. Про що жартував – комік вже не пам’ятає. Але зізнається, що це був агресивний та подекуди абсурдний гумор, в якому важко виділити раціональне зерно. Чому стендап? Тоді хлопець менш за все хотів стати офісним працівником чи маркетологом, а тому шукав для себе щось нове та цікаве. Якби з гумором не склалося – Шатайло міг би стати музикантом та створити власний рок-гурт.

Стендап-комік Єгор Шатайло

Теми для жартів Єгор бере з життєвих ситуацій, особистого досвіду або ж просто вигадує. Головний принцип стендапера – не чекати на натхнення, а вперто й старанно працювати над матеріалом. Два роки тому комік вирішив виступати виключно українською мовою та відмовитися від будь-яких проявів російської культури.

«Ті російськомовні українці, які, наприклад, розуміють, де і який берег, які процеси відбуваються в країні, – вони не образяться, якщо ми будемо говорити українською. Вони нас розумітимуть. Це той українець, яким і я був кілька років тому. Я все розумів, споживав українськомовний контент, але говорив російською. Тому ці російськомовні – це українськомовні українці в майбутньому. А щодо людей, яким принципово не дивитися нічого українськомовного, то навіщо нам така аудиторія?», – розповів Єгор у «Підпільному подкасті».

Андрій Пілат

Андрій Пілат – стендапер із Чернівців, який поєднує кар’єру коміка з художнім мистецтвом. Хлопець народився в родині художників та з дитинства захоплювався малюванням. Згодом потрапив у хіп-хоп спільноту, почав займатися графіті та брейк-дансом. Там Андрій відкрив для себе абстракціонізм та кубізм, і відтоді намагається займатися лише мистецтвом.

стендап-комік та художник Андрій Пілат
Фото: Шпальта

Сьогодні Андрій працює в техніці recycling art, створюючи картини зі сміття. Сировину він «купує» у безпритульних – в обмін на продукти чи гроші. Каже, займається цим, бо любить природу.

А ще Андрій Паліт – співзасновник «Вільного стендапу» та неймовірно талановитий комік. Хлопець має порушення мовлення, але не соромиться власного заїкання та постійно обігрує це під час виступів. 

Антон Тимошенко

Свою історію появи в стендапі сам Тимошенко називає «заплутаною». У студентські часи його висунули від факультету на конкурс «Містер КНУ». Тоді Антон прийшов на виступ із монологом про стосунки. Зала вибухнула від сміху, а ось на відкритому мікрофоні ті самі жарти студента лунали в абсолютну тишу. Але на цьому хлопець не зупинився. 

Фото: Українська правда.

У 2016 році йому з третьої спроби вдалося перемогти на проєкті «Розсміши коміка». А через два роки він успішно захистив диплом магістра політології, дослідивши, як за допомогою жартів та гумору можна впливати на політичні процеси.

Та замість кар’єри політолога Антон обрав інший шлях – український стендап. Сьогодні Тимошенка можна впевнено назвати одним із найпопулярніших коміків країни, а його головна фішка – жарти на політичну тему. 

Це – перша частина добірки українськомовних стендаперів. Знаєте крутих коміків, які жартують рідною мовою та заслуговують потрапити до другої частини? Пишіть нам на пошту – shotam.info@gmail.com.

Підтримувати українськомовний стендап легко, коли ви підтримуєте ШоТам донатами.

Коментарі

Суспільство

Відновлення міст: в Україні розробили єдиний каталог будівельних матеріалів та компаній

Опубліковано

Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) ініціювало створення «Каталогу українських виробників та складів будівельної продукції». Його розробили для місцевих адміністрацій, підрядників, донорів і замовників, які відбудовують Україну.

Про це повідомили у пресслужбі організації.

Для чого створили цей каталог

Каталог дозволяє українцям отримати відкриту та систематизовану інформації про виробників будівельної продукції, а також про склади готової продукції.

Для зручності каталог містить можливість пошуку за областями в межах кожної групи будівельних товарів, виробників та складів.

Читайте також: Переробили сміття обʼємом з 20-поверхівку: як Буча використала залишки руйнувань на будівництво доріг

Які дані можна отримати на платформі

На сайті вже є інформація про 215 виробників будівельної продукції та 124 склади будівельних матеріалів з усієї України. Для кожного суб’єкта на сайті доступні такі відомості:

  • потужності виробництва;
  • регіон та місцезнаходження;
  • контактні особи (в тому числі англомовні);
  • асортимент продукції;
  • наявність сертифікатів відповідності.

Відвідати сайт можна за посиланням.

Хто вже користується сайтом

На платформі вже є користувачі з усіх регіонів України. Найчастіше користувачі відвідують наступні категорії: бетонні та будівельні суміші, збірні залізобетонні вироби, віконні та дверні блоки, трубопровідна продукція, фасадні системи, ізоляційні матеріали.

Є також міжнародні користувачі, які займаються реконструкцією в Україні, наприклад, з Австрії, Чехії, Ірландії, Нідерландів, США, Швейцарії та Чехії.

Читайте також: ReThink запустила платформу для повторного використання будматеріалів: як вона працює

Організатори проєкту

Створення каталогу реалізували у межах проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)». Проєкт є частиною німецької допомоги перехідного періоду, що надається на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).

Нагадаємо, що Південна Корея допоможе відбудувати ліцей на Київщині: у 2022 році його зруйнували росіяни

Фото обкладинки: пресслужба проєкту

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У столиці демонтували 350 незаконних МАФів за місяць (ФОТО)

Опубліковано

У десяти районах Києва за жовтень демонтували 350 малих архітектурних форм (МАФів). Серед лідерів за кількістю об’єктів стали Святошинський та Деснянський райони.

Про це повідомили у комунальному підприємстві «Київблагоустрій».

Статистика прибирання об’єктів

Найбільше за жовтень демонтували сезонних тимчасових споруд, їх було 200, інших тимчасових споруд — 62 та автолавок — 18.

Фахівці КП «Київблагоустрій» виконують цю роботу за дорученнями Департаменту територіального контролю міста Києва.

Читайте також: У Києві пройшов допрем’єрний показ фільму «Буча» з ексклюзивними матеріалами ГУР (ФОТО)

«Попереду ще багато роботи, але результати вже помітні на вулицях столиці» — написали у підприємстві.

Нагадаємо, що «Укрпошта» запустить у Києві пілотний проєкт з поштоматами та кур’єрами.

Фото: КП «Київблагоустрій»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У середині грудня запустять новий потяг між Україною та Словаччиною

Опубліковано

До кінця року українці зможуть їздити потягами до Словаччини. На маршруті буде одна пересадка на станції Чоп на Закарпатті.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

За словами віцепрем’єра з відновлення, стійкості та використання єврофондів Петра Кмеца, маршрут враховує лінію європейську колію між Ужгородом і Чопом, яку вже почали будувати, та можливу майбутню пряму лінію Ужгород — Чоп — Кошице — Братислава. Також сполучення можуть розширити й до інших європейських країн.

«Ми бачимо зростання обсягу вантажних залізничних перевезень як торік, так і у цьому році. Ростуть і пасажирські перевезення. Тому нам так важливо розвивати міжнародне залізничне пасажирське сполучення між Україною та Словаччиною. Вдячна Словаччині за активні кроки до втілення цієї цілі», — зазначила Юлія Свириденко.

Читайте також: Українці за жовтень додали у Вікіпедію понад 30 тисяч фото культурних пам’яток

Українсько-словацька домовленість

Протокол про готовність запустити нове сполучення підписали під час Шостого засідання Українсько-Словацької змішаної комісії. З української сторони комісію очолила Міністерка економіки України Юлія Свириденко, Словаччину представляв Петр Кмец.

Разом із тим Словаччина запустила інструмент для залучення фінансування від третіх країн для підтримки проєктів із відновлення України. Підписання першої угоди очікують вже цього місяця.

Нагадаємо, що Укрзалізниця випустила благодійну колекцію одягу до Дня залізничника: худі, шопери та листівки.

Фото: Андрій Харьковий

Коментарі

Читати далі