Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

В Ужгороді переселенці створили театральну студію «УЖіК»

Опубліковано

В Ужгорожі переселенці створили театральну студію «УЖіК», тепер гастролюють Закарпаттям і навіть обговорюють закордонні виступи.

Про це пише Евакуація.City

Театральна студія об’єднала людей з різних міст, які евакуювалися з початком повномасштабного вторгнення. Усі вони прибули до міста на початку березня залізницею: хтось – обираючи Ужгород свідомо, хтось – навмання сідаючи в евакуаційний потяг. Так колишні вчителі, художники чи працівники заводів стали акторами.

Театр замість кіно

Театр працює у приміщенні творчого простору «Сінема спейс», який з початкови великої війни перетворили на волонтерський простір: впродовж усіх цих воєнних місяців тут щоденно від самого ранку до пізнього вечора відбувалися різноманітні активності для дітей переселенців. Тут же проводить групові й індивідуальні заняття з гончарства художниця-керамістка.

Назву «УЖіК» отримав спонтанно перед першим виступом, коли потрібно було створювати афіші. Перші репетиції театру відбувалися в підвальному приміщенні будівлі.

Спочатку був «Король Лір»

Ідею поставити на сцені «Короля Ліра» головний режисер театру В’ячеслав Єгоров виношував давно. Хотів поставити виставу ще зі студентами. Коли приїхали переселенці заради цікавості режисер запитав, чи не захотіли б вони зіграти у виставі. І побачив позитивну реакцію.

Так вирішив оголосити кастинг: за три дні прийшло близько 60 охочих. Претендентам давали декламувати уривки з монологів героїв «Короля Ліра». Режисер В’ячеслав Єгоров шукав конкретні типажі під конкретну виставу. Відбір тривав із 30 березня до 1 квітня, в підсумку сформували 2 акторських склади. Згодом, у процесі репетицій, залишився лише один робочий склад із 5 акторів, з ним режисер працює й понині:

Дивіться відео«Арттерапія від переселенки»: Ганна Торкаєнко навчає у Полтаві мистецтву живопису сумі-є 

Терапія театром

Те, що до акторського складу театру увійдуть лише переселенці – аж ніяк не задумка режисера: близько половини з тих, хто приходив на кастинг, були ужгородці. Та з волі випадку наразі «УЖіК» творять саме люди, які переїхали в Ужгород через війну – з Харківщини, Кривого Рогу, Ірпеня.

Наймолодша учасниця театру, 17-річна Софія Алмаз із Кривого Рогу розповідає: їх із матір’ю та братом прихистила в Ужгороді жінка, з якою її батьки познайомилися минулого року на відпочинку на морі.

Дивіться відео: Історія життя незламної ГУЛАГом української актриси Марії Капніст

Про відбір до театру Софії розповіла її мама: побачила оголошення, сфотографувала й відіслала повідомленням, запропонувавши взяти участь. Аби чимось зайняти себе у незнайомому місті й відволіктись від невеселих думок, дівчина пішла на кастинг і пройшла відбір.

Центральну роль короля Ліра у головній постановці театру грає Олексій Дашковський – вчитель англійської мови з Ірпеня. 5 березня Олексій пристав до пішої евакуації мирного населення з Ірпеня до Києва, коли вже були підірвані залізничні колії і мости. Вже з Києва – рушив із друзями до Ужгорода, будучи певним, що вдасться повернутися додому за кілька днів, може, тижнів. Але нині, 8 місяців потому, Олексій налагодив побут і проводить з Ужгорода уроки англійської онлайн.

Олена Аляб’єва та Юлія Горєлкіна приїхали до Ужгорода з Харківщини: Олена – з самого Харкова, Юлія – з Чугуїва. Олена – художниця і велика поціновувачка театру. Розповідає, що завжди хотіла спробувати себе у ролі акторки, тож, коли випала нагода, не стала її втрачати.

Юлія Горєлкова працює на виробництві медичного обладнання, а на кастинг прийшла, аби трохи розважитися та відволіктися. Вдома до повномасштабного вторгнення Юлія вела активний спосіб життя – бігала марафони, здійснювала велозаїзди та мотивувала до активного життя інших. Тож, побачивши оголошення про відбір до театру, як справжня  спортсменка сама собі кинула виклик.

Закордонні гастролі

Через півтора місяці активних репетицій, 26 травня, театр зіграв свою першу прем’єру в обласному Палаці дітей та юнацтва в Ужгороді.

Після успіху «Короля Ліра», з яким актори «УЖіКу» у червні об’їздили кілька міст Закарпаття, вирішили рухатися далі. Наступним спектаклем, за який взявся театр, став «Чекаючи на Ґодо».

Наразі завдяки чеській некомерційній неурядовій організації «Людина в біді» учасники театру отримують стипендії.

Нині «УЖіК» вивчає можливості гастролей за кордоном. В’ячеслав Єгоров каже, що має вже кілька запрошень від друзів зі Словаччини, Чехії, Польщі. Театр паралельно готує нову виставу за романом Джорджа Орвелла «1984».

Нагадаємо, у Луцьку відкрили драмтеатр в укритті.

Також ми повідомляли, що Херсонський театр розпочинає гастролі Україною.

Фото: evacuation.city.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство7 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: