

Технології
В Україні запустили супутникову систему раннього виявлення пожеж
В Україні почала роботу супутникова система раннього виявлення пожеж.
Про це повідомив голова Державного космічного агентства України на своїй фейсбук-сторінці.
Серйозність проблеми
За його даними, у квітні 2020 року на кордоні України та Білорусі почалася серйозна пожежа. Вогонь поширювався із величезною швидкістю, димом був затягнутий навіть Київ. Найбільше від вогню постраждала Житомирська область, вигоріло понад 85 тисяч гектарів лісу, згоріли цілі села. Вогонь не дійшов до саркофагу Чорнобильської АЕС лише 1 км.
Пізніше, аналізуючи супутникові фотографії в динаміці українські дослідники побачили, що первинних місць загоряння було близько 10. Вони розташовувалися в чітко розрахованих місцях на рівній відстані один від одного.
Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні
Виходячи з супутникових даних фахівці зробили висновок про те, що причиною пожеж був не просто недопалок або кинуте багаття, де смажили шашлики.

Ймовірно, це була не випадковість. Припускають, що ліс підпалили у кількох місцях, організовано. Тобто пожежу влаштували навмисне, аби створити в Україні надзвичайну ситуацію. Загалом у 2020 році в Україні трапилося 3,5 тисяч лісових пожеж на площі понад 100 тисяч га. На гасіння було витрачено сотні мільйонів, збитки перевищили 12 мільярдів гривень.
Як вирішили?
Державне космічне агентство України ввело в експлуатацію супутникову систему раннього виявлення лісових пожеж.

Як це працює?
- Американські КА – Suomi NPP та JPSS-1 – фотографують територію України 14 разів на добу. І якщо (як тільки) виявляють так звану «теплову аномалію» – тобто пожежу – спрацьовує алгоритм раннього сповіщення.
- Система приймає інформацію у Національний центр управління та випробувань космічних засобів, обробляє її, наносить точні координати на карту.
- Керівники найближчих ОТГ, лісники та рятувальники вже за 30 хвилин після фіксації пожежі супутником матимуть докладні дані про загоряння, карту та зможуть почати гасіння на початкових стадіях, вберегти людські життя, майно, тварин та, власне, десятки тисяч гектарів лісу.
В інших країнах світу це завдання виконають у середньому за 3-5 годин. Точність даних – 90%. Це дуже високий показник. Система працює цілодобово. До системи вже підключено 14 областей (переважно південні, північні та західні). Решту регіонів підключать на початку 2022 року.
Нагадаємо, у костелі Святого Миколая в Києві після пожежі стартують протиаварійні роботи.
Фото: facebook.com/volodymyrtaftay.
Технології

Очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про п’ять розробок, над якими працюють фахівці українського відомства. Деякі з них уже інтегрували, інші запустять найближчим часом.
Про це повідомив Михайло Федоров на фейсбук-сторінці.
П’ять українських розробок
- ШІ-чатбот Наталка. Програма допомагає потенційним партнерам інтегрувати сервіси «Дії». Чатбот обробляє поширені запити, допомагає обрати сценарії інтеграції, а після цього передає комунікацію реальній людині. За п’ять місяців чатбот обробив понад 2,3 тисячі запитів, а навантаження на менеджерів зменшилося на 30%.
- ШІ-асистент у «Дії». Програма допомагатиме обрати потрібну послугу під запит користувача. Також асистент відповідатиме на популярні запитання. Невдовзі він запрацює на порталі «Дія».
- ШІ для генерації вакансій. Розробка допомагатиме швидко створювати структуровані описи вакансій. Також ШІ зможе зробити вакансії у необхідному для користувачів тоні, наприклад, із креативним описом.
- Цифрова експертиза нормативно-правових актів. Штучний інтелект допомагатиме юристам аналізувати нормативно-правові акти та завантажувати їх у систему. Наразі цей інструмент уже тестують, він опрацьовує 35% документів за 72 години.
- ШІ-аналіз та переклад європейського законодавства. Цей інструмент аналізує європейське законодавство та порівнює його з українським. Федоров вказав, що це спрощує та пришвидшує гармонізацію, що є обов’язковим процесом для Євроінтеграції.
«АІ допомагає державі працювати ефективніше та швидше, а українцям отримувати послуги прозоріше та без зайвих труднощів. А після запуску національної LLM АІ-інструментів стане ще більше»‚ — написав очільник Мінцифри.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Також ми писали, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український стартап HAPP розробив сервіс на основі штучного інтелекту, який дозволяє автоматично відповідати на дзвінки клієнтів. Наразі голосовий асистент запустили для готельного, ресторанного та медичного бізнесу.
Про це повідомили у команді стартапу.
Функціонал сервісу
HAPP може працювати цілодобово та виконувати наступні функції:
- відповідати на вхідні дзвінки;
- приймати бронювання;
- надавати відповіді на поширені запитання;
- перенаправляти складні запити менеджерам;
- співпрацювати з CRM, PMS та іншими системами бізнесу.
У команді стартапу вказують, що завдяки сервісу підприємці зможуть знімати рутинне навантаження з персоналу.
Читайте також: Українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг
«Коли ми запускали HAPP, ми розуміли, що AI має не замінити людей, а звільнити їх від того, що забирає найцінніше — фокус і енергію. Ресторани, клініки, готелі — це ті сфери, де важлива людська увага. І саме її ми хочемо повернути командам, забравши з них рутину», — розповідає CEO та співзасновник HAPP Вячеслав Салоїд.
Наразі стартап відкрив безплатну демоверсію для перших клієнтів. Завдяки цьому підприємці можуть протестувати роботу асистента.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Міністерство цифрової трансформації почало розробляти українську LLM — велику мовну модель. Цей проєкт дасть можливість збільшити масштаби створення українських ШІ-інструментів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Що відомо про українську LLM
Українські розробники планують створити LLM до листопада-грудня 2025 року. Модель тренуватимуть на українських даних, вона розумітиме національний контекст, діалекти та терміни.
Михайло Федоров зазначив, що на базі цієї LLM Мінцифри запускатиме ШІ-продукти для урядових організацій, оборони, медицини та фінансового сектору. Розробки інтегруватимуть у «Дію», «Мрію» та військо.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
«Дедалі більше країн активно й стратегічно розвивають ШІ в країні, створюють національні LLM, натреновані на локальних мовах. Тому Україна повинна діяти швидко, щоб не лише наздогнати світових лідерів, а й стати самостійним гравцем у цих технологічних перегонах»‚ — вказав Михайло Федоров.

Також зможуть застосовувати продукти на основі національної LLM підприємці, зокрема:
- чатботи для служби підтримки;
- ШІ-агенти для надання послуг;
- ШІ-асистенти для оцінки резюме;
- програми для моніторингу та аналізу різноманітних показників тощо.
Федоров відзначив, що мовну модель створюватимуть не за державні кошти, а за підтримки партнерів із бізнес-сектору.
Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова