Технології
В Україні запустили супутникову систему раннього виявлення пожеж
В Україні почала роботу супутникова система раннього виявлення пожеж.
Про це повідомив голова Державного космічного агентства України на своїй фейсбук-сторінці.
Серйозність проблеми
За його даними, у квітні 2020 року на кордоні України та Білорусі почалася серйозна пожежа. Вогонь поширювався із величезною швидкістю, димом був затягнутий навіть Київ. Найбільше від вогню постраждала Житомирська область, вигоріло понад 85 тисяч гектарів лісу, згоріли цілі села. Вогонь не дійшов до саркофагу Чорнобильської АЕС лише 1 км.
Пізніше, аналізуючи супутникові фотографії в динаміці українські дослідники побачили, що первинних місць загоряння було близько 10. Вони розташовувалися в чітко розрахованих місцях на рівній відстані один від одного.
Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні
Виходячи з супутникових даних фахівці зробили висновок про те, що причиною пожеж був не просто недопалок або кинуте багаття, де смажили шашлики.
Ймовірно, це була не випадковість. Припускають, що ліс підпалили у кількох місцях, організовано. Тобто пожежу влаштували навмисне, аби створити в Україні надзвичайну ситуацію. Загалом у 2020 році в Україні трапилося 3,5 тисяч лісових пожеж на площі понад 100 тисяч га. На гасіння було витрачено сотні мільйонів, збитки перевищили 12 мільярдів гривень.
Як вирішили?
Державне космічне агентство України ввело в експлуатацію супутникову систему раннього виявлення лісових пожеж.
Як це працює?
- Американські КА – Suomi NPP та JPSS-1 – фотографують територію України 14 разів на добу. І якщо (як тільки) виявляють так звану «теплову аномалію» – тобто пожежу – спрацьовує алгоритм раннього сповіщення.
- Система приймає інформацію у Національний центр управління та випробувань космічних засобів, обробляє її, наносить точні координати на карту.
- Керівники найближчих ОТГ, лісники та рятувальники вже за 30 хвилин після фіксації пожежі супутником матимуть докладні дані про загоряння, карту та зможуть почати гасіння на початкових стадіях, вберегти людські життя, майно, тварин та, власне, десятки тисяч гектарів лісу.
В інших країнах світу це завдання виконають у середньому за 3-5 годин. Точність даних – 90%. Це дуже високий показник. Система працює цілодобово. До системи вже підключено 14 областей (переважно південні, північні та західні). Решту регіонів підключать на початку 2022 року.
Нагадаємо, у костелі Святого Миколая в Києві після пожежі стартують протиаварійні роботи.
Фото: facebook.com/volodymyrtaftay.
Коментарі