Культура
В Україні випустили збірку світлин, зроблених дітьми у прифронтових і деокупованих селах
Що особливого у фотокнизі
Вішлісти мрій
Культура
- «Снігова королева» — балет за мотивами казки Ганса Крістіана Андерсена на музику Туомаса Кантелінена;
- «Дон Кіхот» — оновлена версія класичного балету Людвіга Мінкуса в постановці заслуженого артиста України Гаррі Севояна та Яніни Кісельової.
Коментарі
Культура
Для кого і навіщо
- есеї від науковців про свята зимового циклу;
- сценарії для офісу та окремий докладний ґайд, як маланкувати та водити козу від проєкту Коза-Маланка;
- розширений список рекомендацій, де купувати українське і в кого замовляти майстер-класи.
Хто працював над проєктом
- співавторки ютуб-каналу «Пороблено» Дар’я Анцибор та Анна Ніколаєва;
- експертка з гастрономічних традицій, авторка проєкту «Їжакультура» Олена Брайченко;
- фольклористка та учасниця гурту ЩукаРиба Ярина Сізик.
Коментарі
Культура
Микола Леонтович — один з найвідоміших українських композиторів та автор мелодії «Щедрика», відомого у світі як Carol of the Bells. Після школи Леонтович мав стати священником, проте обрав для себе інший фах. Який саме?
У часи Миколи Леонтовича сини священників теж найчастіше ставали священниками. Церковнослужителями були батько і дід композитора, тож така доля чекала й на нього. У 10 років хлопець вступив до Шаргородського початкового духовного училища, а в 14 — до Подільської духовної семінарії. Проте Микола зламав традицію і своїм фахом обрав учителювання.
Кілька років свого життя Микола Леонтович прожив на Донеччині, де організував хор, який був перший такий в Україні. Про який хор ідеться?
Протягом 1904–1908 років Леонтович працював викладачем музики в залізничній школі на станції Грушине на Донеччині, де вперше в Україні організував хор залізничників.
На яке свято мелодія «Щедрика» Леонтовича вперше прозвучала зі сцени?
Уперше «Щедрика» виконав хор студентів Київського університету під керівництвом диригента Олександра Кошиця на 25 грудня 1916 року. З цією піснею хор кілька разів викликали «на біс».
Як капела диригента Кошиця у 1922 опинилася з мелодією «Щедрик» на концерті в Карнеґі-Холі в Нью-Йорку?
Лідер УНР Симон Петлюра доручив Олександру Кошицю створити Українську республіканську капелу, аби поширювати нашу культуру за кордоном та знайомити світ з Україною. Перший виступ капели відбувся в 1919 році в Празі, а за три роки відбулася американська прем'єра. Англійську версію «Щедрика», відому у світі як Carol of the Bells, створив американський композитор українського походження Петро Вільховський аж у 1936 році.
В якому з цих всесвітньо відомих фільмів звучить мелодія «Щедрик» Миколи Леонтовича?
У 1990 році мелодія Carol of the Bells прозвучала у фільмах «Сам удома» та «Міцний горішок 2». Також наш «Щедрик» лунає і в фільмах та серіалах виробництва інших країн. Наприклад, у британському серіалі «Доктор Хто».
А як щодо мультсеріалів? Чи звучав «Щедрик» у якомусь із них?
Справді, Carol of the Bells звучала в кількох епізодах «Сімпсонів» та в серіалі «Гріффіни».
Що сталося з Леонтовичем за рік до того, як «Щедрик» пролунав на світовій сцені?
У січні 1921 року Миколу Леонтовича убив чекіст, який попросився на ночівлю до хати батьків композитора. Микола тоді теж у них гостював, а вранці його знайшли застреленим.
На честь якої події «Щедрик» вдруге зазвучав у Карнеґі-Холі?
Після американської прем’єри у Карнеґі-Холі «Щедрика» вдруге зіграли зі сцени за 100 років — у грудні 2022, вже під час повномасштабної війни росії проти України.
Поділіться своїми результатами:
Коментарі