

Суспільство
В Україні відзначать День людей з історією раку
День людей з історією раку або ж Cancer Survivors Day – це день, коли люди, що стикалися з онкологічним діагнозом, а також ті, хто їх підтримують, святкують маленькі та великі перемоги на цьому непростому шляху.
Щороку в усьому світі цей день відзначають у першу неділю червня, щоби підтримати та надихнути онкопацієнтів.
Завдяки фонду Inspiration Family вже третій рік поспіль до міжнародного свята долучається й Україна.
Людьми з історією раку називають усіх тих, хто має досвід боротьби з онкологічним діагнозом. Це передусім самі пацієнти – ті, які щойно дізналися про свій діагноз, проходять лікування прямо зараз або вже залишили хворобу в минулому. Загалом в Україні нараховують понад мільйон онкопацієнтів, та насправді людей в команді проти раку в рази більше – це не тільки пацієнти, а й їхні родичі, близькі, друзі та, звісно ж, лікарі.
Мета цього дня – зробити всіх людей, що борються з онкологічними хворобами, видимими для суспільства та держави, відстояти їхні права та довести тим, хто лише розпочинає шлях лікування, що боротися за життя варто і на цьому шляху завжди є кому тебе підтримати.

«В нашому суспільстві не звикли вважати, що онкопацієнти можуть бути щасливими, а ми прагнемо довести, що це не так. Необхідно святкувати маленькі і великі перемоги, підтримувати одне одного та святкувати життя. Так проходити цей шлях набагато легше», – каже директорка Фонду Анна Узлова.
У центрі цього дня – люди та їхні історії, саме тому, як і щороку, в цей день стартує всеукраїнський флешмоб за хештегами #МояІсторіяРаку та #MyCancerStoryUA. В його межах усі люди, що мали в своєму житті досвід боротьби з онкологічним захворюванням в якості пацієнта, родича, друга чи лікаря, розповідають свої історії в соцмережах. Все для того, аби довести, що подолати рак можливо і життя після діагнозу може бути щасливим.
З нагоди свята організатори запустили його офіційний сайт, де зібрали історії людей, що пройшли шлях лікування від раку, та розповіли про свій досвід у медіа чи власних соцмережах. Бібліотека історій буде регулярно оновлюватись, аби ті, хто стикнеться з онкологічним діагнозом, зміг знайти позитивні приклади та налаштувати себе на подолання хвороби.
Читайте також: Ohra Home: як мами дітей з інвалідністю створюють стильну постіль
Аби створити атмосферу свята, надихнути онкопацієнтів та подарувати їм позитивні емоції, організатори розробили кілька сетів мотиваційних тимчасових татуювань та провели фотосесію для самих пацієнтів, їхніх сімей та лікарів. Їхні історії є на сайті Дня.
Інформаційна кампанія до Дня людей з історією раку триватиме весь червень.
Про фонд
Inspiration Family – це благодійний фонд підтримки дорослих онкопацієнтів. Вони роблять рак зрозумілим для суспільства, захищають права пацієнтів та надихають жити – всупереч діагнозу рак. Серед їхніх ініціатив: День людей з історією раку, Форум онкопацієнтів, благодійний забіг Race for the Cure, проєкт Goodbye Hair, Канцеросвітній лекторій, Група підтримки для онкопацієнтів у Facebook та безліч інших. Мета фонду – аби кожен дорослий українець, який зіштовхнувся з раком, знав, як його перемогти.
Нагадаємо, на стадіоні «Арена Львів» почалась масова вакцинація проти Covid.
Суспільство

Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до використання в Збройних силах новий український безпілотник «Амага-10». Дрон-камікадзе здатен розвивати високу швидкість та вражати бронетехніку з додатковим захистом.
Про це повідомили в Міноборони України.
Дрони можуть працювати як у ручному, так і в напівавтоматичному режимі. Вони мають посилену стійкість до ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Також безпілотники можна оснащувати різними пристроями для виконання широкого спектра бойових завдань. У відомстві зазначили, що комплекс «Амага-10» назвали на честь історичного персонажа — сарматської цариці-воїна.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що у війську формують перший жіночий підрозділ для операторок дронів (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт Міністерства оборони
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ