Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

В Україні відреставрували іконостас церкви Святого Юра, яка належить до спадщини ЮНЕСКО (ФОТО)

Опубліковано

15 жовтня у Києво-Печерській лаврі презентують виставковий проєкт «Нам поможе Святий Юрій, ще й Пречиста Мати волю здобувати!». Цей проєкт присвячений результатам чотирирічної реставрації іконостасу церкви Святого Юра в Дрогобичі, яка є частиною всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Про це повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій

Історія церкви

Церква Святого Юра — один із найвідоміших прикладів дерев’яної архітектури Галичини та всієї України. Із 2023 року, через російську агресію, храм внесений до списку культурних цінностей під тимчасовим посиленим захистом.

Читати також: На Київщині створять мозаїку, натхненну трипільською культурою

Відновлення

Реставрація іконостасу, створеного в 1658–1667 роках, тривала чотири роки. Фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України провели хіміко-технологічні дослідження, щоб виявити первинний авторський фарбовий шар та зберегти найдавніші зображення.

Нагадаємо, що у Києві німецька фотографка презентує книгу про квір-українців.

Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій.

Коментарі

Суспільство

У Києві німецька фотографка презентує книгу про квір-українців

Опубліковано

11 жовтня, у Міжнародний день камінг-ауту, німецька фотографка Сітара Талія Амброзіо презентує свою фотокнигу «Fragile As Glass» («Крихкі, як скло») у книгарні «Збірка». Книга розповідає історії квір-людей, які переживають повномасштабну війну в Україні.

Про це повідомляє книгарня «Збірка».

У фотоесе йдеться про активіста Едварда, який ризикує заради своєї спільноти; Єгора, що піклується про сім’ю у Нікополі; а також про Сашу та її партнерку, які провели перші тижні стосунків у бомбосховищі.

Читати також: На Київщині створять мозаїку, натхненну трипільською культурою

«Росія використовує гомофобію у своїй пропаганді», — зазначає Амброзіо.

За її словами, квір-люди на окупованих територіях стикаються з ризиком катувань, і цю тему часто замовчують через зосередженість медіа на військових подіях. Фотографка прагне зробити видимими історії ЛБТК+ спільноти в Україні.

Коли: 19:00, 11 жовтня;
Де: вул. Золотоворітська, 2-А;

Нагадаємо, що Євген Клопотенко підтримав дружину полеглого захисника після допису в соцмережі (ФОТО).

Фото: «Fragile As Glass».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині створять мозаїку, натхненну трипільською культурою

Опубліковано

На фасаді торгового центру «Трипіль» у місті Українка Київської області з’явиться унікальна мозаїка, яка відображатиме трипільську культуру.

Як повідомляє Bazilik media, мозаїка не лише прикрасить будівлю, але й допоможе зберегти культурну спадщину та популяризувати монументальне мистецтво.

Фото: mmr.ua

Основою дизайну стали трипільські орнаменти та символи, що підкреслюють історичний зв’язок регіону із цією стародавньою цивілізацією.

Читати також: Євген Клопотенко підтримав дружину полеглого захисника після допису в соцмережі (ФОТО)

Мозаїка складатиметься з великого панно та менших орнаментальних елементів, а для її створення використають екологічні матеріали: керамограніт, натуральне каміння та інші природні ресурси.

Кураторкою проєкту є художниця Анастасія Лелюк. Роботи розпочнуться 10 жовтня й триватимуть близько двох місяців.

Нагадаємо, що гурт «Друга ріка» зібрав один мільйон гривень для ГУР під час концертів у Європі.

Фото: mmr.ua.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Про будинок «Слово» чи український модернізм: 10 книжок, які читатимуть цієї осені

Опубліковано

Осінь приносить унікальні літературні новинки, які вже встигли завоювати серця книголюбів: Галина Крук у новій поетичній збірці порушує питання сили слова в умовах складних випробувань, Володимир Куліш у своїх спогадах відкриває завісу приватного життя видатних українських письменників у харківському будинку «Слово», а фантастична антологія «Мотанка» досліджує жіночий досвід під час війни.

У нашому дайджесті від ШоТам ми зібрали найцікавіші книжки, що вже встигли привернути увагу читачів.

«Дискурс модернізму в українській літературі» Соломія Павличко

Фото: Основи

Опис:

«Дискурс модернізму в українській літературі» — це перевидання найвідомішої праці Соломії Павличко, яка стала знаковою для цілих поколінь літературознавців і письменників. Колись вона спричинила хвилю обговорень, викликавши як захоплення, так і критику, виходячи за межі академічних кіл.

Авторка ретельно досліджує еволюцію українського модернізму від кінця ХІХ століття до 1970-х років, аналізуючи творчість ключових постатей: Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Гната Хоткевича, представників «Молодої Музи», «Української хати», письменників 20-х років, емігрантської літератури 40-х, а також Нью-Йоркської групи.

Ця книга стане незамінним джерелом інформації для всіх, хто прагне заглибитись у спадщину української літератури ХХ століття та зрозуміти її глибинні культурні формування та процеси.

Видавництво: Основи

«Стається і не перестає» Галина Крук 

Фото: А-ба-ба-га-ла-ма-га

Опис:

До нової збірки однієї з найвідоміших сучасних українських поетес Галини Крук увійшли як вірші за останні 10 років, так і вибрані твори з попередніх збірок авторки.

Поезія Галини Крук відображає тривоги та виклики часу й пронизана глибокими сумнівами в силі слова. Вона запитує: чи можуть слова змінити хід подій, чи здатні вони врятувати від смерті чи воскресити загиблих? І все ж, попри ці сумніви, її твори знаходять світло в найглибших безоднях і найвищих висотах людського духу, відкриваючи перед читачем найпотаємніші грані людського існування.

Видавництво: А-ба-ба-га-ла-ма-га

«Нація: серце навпіл» Марія Матіос 

Фото: А-ба-ба-га-ла-ма-га

Опис:

«Нація: серце навпіл» — новий роман від провідної української письменниці Марії Матіос, який заглиблюється у вічну боротьбу між Честю і Безчестям, Любов’ю і Ненавистю, Обов’язком і Зрадою. Історія повторюється по спіралі, перемелюючи все на своєму шляху, але в центрі подій завжди залишається людина — саме її вибір визначає хід історії.

У цьому романі Матіос вкотре нагадує, що найважливішими є моральні битви, які люди ведуть у будь-яку епоху, адже навіть в умовах війни під прицілом не лише зброя, а й людська душа.

Видавництво: А-ба-ба-га-ла-ма-га

«Слово про будинок «Слово» Володимир Куліш 

Фото: Віхола

Опис:

Це унікальні спогади сина відомого драматурга Миколи Куліша Володимира про приватне життя письменників покоління, що стало обличчям української літератури 1920–1930-х років. На сторінках оживають особисті моменти Миколи Хвильового, Майка Йогансена, Валер’яна Підмогильного й інших мешканців легендарного харківського будинку «Слово».

Книга занурює в атмосферу Харкова початку 30-х років, коли здавалося, що література всесильна, а загроза тоталітарного терору ще не відчувалася повною мірою. Ілюстрації з архівів Харківського літературного музею допомагають відтворити цей неповторний час.

Видавництво: Віхола

«Заячий костел» Василь Шкляр

Фото: КСД

Опис:

Роман про долю літнього чоловіка Йонаса, який живе відлюдником на хуторі посеред лісу. Його час від часу навідує старий приятель, і разом вони пригадують буремні роки, коли Йонас, як і багато литовців, вірив у визволення від радянської влади завдяки німцям. Він вступив у боротьбу проти совєтів, але його сподівання виявилися марними.

Після полону, радянського табору та заслання на Донбас Йонасу вдалося втекти. На своєму шляху він зустрів українців з ОУН-УПА та усвідомив, що їхня боротьба за свободу споріднена з литовською. Разом з волинськими партизанами він намагається повернутися на батьківщину, але зрештою лишається сам.

Видавництво: КСД

«Мотанка» — збірка жіночої містичної прози 

Фото: Vivat

Опис:

«Мотанка» — це захоплива збірка короткої прози в жанрі фантастики, де українські письменниці досліджують жіночий досвід проживання війни та неймовірну силу, яка пробуджується за найскладніших обставин. Фентезі, магічний реалізм, стимпанк і постапокаліпсис зливаються в історіях, що розгортаються як у минулому, так і в сучасних реаліях війни.

12 оповідань збірки переносять читача у світи, де жінки виступають захисницями: вони борються з ворогами, оберігають близьких і стоять на варті свого дому. Кожна історія супроводжується унікальною ілюстрацією від Інни Делієвої, яка поєднує народні мотиви з ексцентричним сучасним стилем.

Зараз книжка доступна в передзамовленні. Видання планують на 8 листопада.

Видавництво: Vivat

«Так тобі й треба, або Чому в стосунках варто обирати себе» Катя Бльостка 

Фото: Віхола

Опис:

Це нова відверта книжка від блогерки й авторки бестселера «Матера вам не наймичка» Каті Бльостки. Вона розповідає особисту історію, яка починається з юнацьких пригод — посиденьок на дискотеці та перших побачень — і доходить до дорослих викликів, як-от сімейних сварок та усвідомлення своїх справжніх потреб.

Це смілива й жива розповідь про стосунки, секс і шлях до любові до себе. Авторка веде нас через зростання в маленькому селищі й перетворення дівчинки-підлітка на жінку, не забуваючи додати гумор, самоіронію та пікантні моменти. Ця книжка — про вибір себе як основи всіх стосунків.

Видавництво: Віхола

«Покутська трійця» — збірка малої прози Леся Мартовича, Василя Стефаника та Марка Черемшини

Фото: Ще одну сторінку 

Опис:

«Покутська трійця: збірка творів» — це унікальна можливість зануритися в атмосферу українського села початку ХХ століття через проникливі оповідання трьох видатних письменників — Леся Мартовича, Василя Стефаника та Марка Черемшини. Їхні твори відкривають перед нами двері в минуле, дозволяючи побачити побут, емоції та життєві драми простих людей того часу.

Колоритна мова та барвисті описи переносять читача на сторінки, де він почує дитячий сміх, відчуватиме складність військових часів, проживе конфлікти між сусідами та радість і горе буденних моментів. 

Ця збірка містить десятки оповідань, нарисів і новел, які торкаються тем, що залишаються актуальними й сьогодні.

Видавництво: Ще одну сторінку

«Як читати українських класиків» Ростислав Семків

Фото: STRETOVYCH

Опис:

Це захоплива подорож від літературознавця Ростислава Семківа крізь ключові постаті та тексти, що визначали розвиток української літератури. Автор пропонує унікальний погляд на класичні твори, підказуючи, як вловлювати приховані зв’язки та контексти і, що найважливіше, як отримувати справжнє задоволення від читання.

Книжка розвінчує стереотипи й упередження, сформовані в школі чи університеті, і запрошує до переосмислення української літературної спадщини. Видання стане корисним для всіх, хто хоче поглибити чи оновити свої знання з української літератури, відкривши для себе її багатогранність і глибину.

Видавництво: STRETOVYCH

«Всі мої Ключі і Ґайя. Книга 2. Вогонь Півночі» Наталя Матолінець

Фото: Vivat

Опис:

«Всі мої Ключі і Ґайя: Поріг Пітьми» — довгоочікуване завершення епічної дилогії. Іґніс Еміліуш повертається, щоб зіштовхнутися з новими викликами: його дім зруйнований, батьки зникли, а його самого звинувачують у вбивстві. Магічний світ на межі війни, а Ґайя — загадкова дівчина, навколо якої вирують пристрасті й інтриги — стає ключем до розв’язки подій.

Ця книга перенесе вас у світ, де магія, інтриги та небезпека зливаються в одну масштабну історію. Іґніс постане перед складним вибором: врятувати свою сім’ю, зупинити війну чи вирішити, чи готовий він пожертвувати всім заради Ґайї. Час діяти, адже Поріг Пітьми вже близько…

Видавництво: Vivat

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство3 дні тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості6 днів тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...

Суспільство2 тижні тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...