Освіта
Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)

Учні запорізьких шкіл, де тестують освітню екосистему «Мрія», продемонстрували американському історику та амбасадору UNITED24 Тімоті Снайдеру, як працює застосунок на їхніх телефонах.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки.
Досвід використання «Мрії»
Школярі показали Тімоті Снайдеру, як вони переглядають розклад, оцінки, домашні завдання, чати та як користуються іншими функціями. Про вебпортал та застосунок американському історику й очільнику Мінцифри Михайлу Федорову розповіли також вчителі та батьки.
Досвідом роботи з «Мрією» під час першого семестру поділилися в Приморській гімназії №1 та в Запорізькому ліцеї №31.
«Ми впровадили “Мрію” в умовах суто дистанційної форми навчання, адже будівлю закладу розміщено на тимчасово окупованій території Запорізької області. Та ми розуміли, що саме в таких умовах це навіть більш важливо: нам потрібен був єдиний інструмент для безпечної комунікації з вчителями, батьками та дітьми для відстеження динаміки кожної дитини, збереження інформації про їхні навчальні результати, щоб вони могли продовжувати навчання навіть з іншого регіону чи країни», — розповіла директорка Приморської гімназії №1 Олена Ткаченко.
Читайте також: В Україні запускають нове медіа про освіту


Що відомо про «Мрію»
Наразі команда екосистеми тестує «Мрію» у 40 школах шести областей України. Фахівці збирають зворотний зв’язок від директорів, вчителів, учнів, їхніх батьків і покращують екосистему.
«Уже цього року будемо підʼєднувати всі охочі школи до “Мрії”, а також плануємо інтегрувати штучний інтелект, гейміфікацію, систему заохочень для досягнення освітніх цілей та багато інших оновлень», — зазначив Михайло Федоров.

Проєкт реалізують фахівці Міністерства цифрової трансформації та Міністерства освіти і науки України за підтримки програми EGAP, що виконує БО «Фонд Східна Європа» коштом Швейцарії.
Подати заявку на підʼєднання до екосистеми можна за посиланням.
Нагадаємо, що в Запоріжжі відкрили інклюзивну підземну школу (ФОТО).
Також ми писали, що амбасадори UNITED24 зібрали понад 480 тисяч доларів на розмінування України.
Фото: сайт МОН
Освіта

Благодійний фонд savED за підтримки партнерів з Tokarev Foundation облаштував у селищі Царичанка на Дніпропетровщині першу в районі шкільну DIY-лабораторію.
Про це повідомили в savED.
Як облаштували майстерню
Новий простір обладнали 3D-принтерами, лазерами, граверами, роботизованими пристроями та наборами для паяння, технікою для роботи з деревом, набором для фото- та відеозйомок і приладдям для природничих наук.
«Простори такого формату покликані адаптувати дітей до офлайн-навчання після тривалого досвіду дистанційних уроків під час війни — через практичні заняття, які зацікавлять, покажуть реальні можливості STEM і допоможуть у профорієнтації. У створенні лабораторії savED консультувався з фахівцями галузі та авторами подібних проєктів у великих містах України, аби відтворити найкращий варіант у Царичанці, а згодом у інших малих громадах прифронтових регіонів. Ми віримо, що це допоможе розвиватися таким населеним пунктам і приваблювати нові інвестиції та можливості для освіти»‚ — розказала співзасновниця savED Анна Пуцова.


У двох кімнатах нової майстерні можна займатися:
- 3D-моделюванням і друком;
- робототехнікою;
- програмуванням;
- біотехнологіями;
- створенням наукових проєктів.
Читайте також: У Запоріжжі збудували нову підземну школу: як її облаштували (ВІДЕО)
Про свої враження у перший день роботи лабораторії поділився 11-річний школяр Теймур:
«В Авдіївці я не ходив до школи офлайн з 2022 року, а ми з батьками жили у підвалі. Я ніколи не бачив подібних лабораторій, і мені зараз дуже цікаво вивчати усі ці лазери і програмувати їхню роботу. В майбутньому я мрію стати ІТ-спеціалістом і створювати роботів».


Про навчання в Царичанці
Зараз у Царичанському ліцеї навчається понад 800 місцевих дітей та ВПО. Після початку повномасштабної війни школярі навчалися дистанційно, а згодом — у змішаному форматі.
Щоб забезпечити учням громади місце для додаткових занять, фонд savED разом із партнерами у 2024 році відкрив цифровий освітній центр в одному з приміщень ліцею. У ньому понад 100 дітей щодня займаються з тьюторами фонду, вони надолужують прогалини в освіті та беруть участь у позашкільних гуртках.
Читайте також: В Україні відкрили перший інтерактивний музей математики «Кубоїд»: його особливості


Разом із цим у громаді розвивали STEM-напрямок шкільної освіти. Як розповіли місцеві освітяни, природничо-наукові гуртки проводили у Царичанці ще до створення спеціального простору. Зараз цей напрям масштабуватимуть й розвиватимуть більш комплексно.
«Ця DIY-лабораторія — це перший масштабний комплексний крок до STEM-освіти, яку ми намагаємося впроваджувати з 2017-го року. До цього усе відбувалося практично лиш власними силами і руками: ми з дітьми позичали деяке обладнання, а якісь проєкти робили з підручних матеріалів. Тепер діти наживо побачать, що таке робототехніка, 3D-моделювання і біотехнології в одному просторі», — розповіла заступниця директора Царичанського ліцею Ольга Блоха.
На базі першої майстерні школярі за підтримки тьюторів savED втілюватимуть два великі проєкти:
- екодослідження річки Оріль;
- облаштування місцевого парку дерев’яними виробами учнів.
Загалом на створення простору виділили 1,6 мільйона гривень.

Довідка
Благодійний фонд savED відновлює доступ до освіти у громадах, які постраждали від війни. Організація облаштовує укриття, підземні освітні простори, відновлює школи, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад завдяки програмі UActive. Фонд працює в п’яти областях України: Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській та Дніпропетровській.
Tokarev Foundation — це ініціатива, що спрямована на розвиток стійкої, інклюзивної та прогресивної України завдяки інноваціям і сучасним технологіям. Фонд підтримує соціальні зміни та розвиток людського потенціалу через реалізацію передових проєктів у сферах EdTech і HealthTech. Організацію заснував Сергій Токарєв — український підприємець і творець AI/ML-екосистеми Roosh, до якої входять Roosh Ventures, Roosh Circle, Reface, Zibra AI, Neurons Lab та AI HOUSE.
Нагадаємо, що на Дніпропетровщині облаштували новий освітній простір в укритті (ФОТО).
Фото: savED
Освіта

Два фінські університети першими приєдналися до Глобальної коаліції українських студій. У межах цього проєкту посилюватимуть співпрацю між закладами освіти в Україні та світі.
Про це повідомили на сайті Офісу президента України.
Співпраця з університетами у Фінляндії
До коаліції долучилися такі заклади: Гельсінський університет та університет Тампере. Перша леді Олена Зеленська зустрілася з керівниками цих закладів під час візиту до Фінляндії.
На зустрічі університети підписали меморандуми про приєднання до Глобальної коаліції українських студій.
«Яскравим прикладом успішної міжуніверситетської взаємодії можна назвати співпрацю Гельсінського університету та Харківського університету імені Каразіна — місто-герой Харків щодня потерпає від російських ракет, але там продовжує вирувати студентське життя завдяки підтримці фінських друзів», — сказала перша леді.
В обох фінських університетах уже запровадили курси, присвячені Україні, зокрема:
- курс української мови в Гельсінському університеті;
- курс професорки Рінни Куллаа в університеті Тампере «Історія України: державність та ідентичність».
Читайте також: Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир
Про ініціативу
Глобальну коаліцію українських студій заснували у 2024 році. Головна мета цього проєкту — об’єднати університети та наукові установи для вивчення України, її історії, культури, економіки та міжнародних відносин.
«Глобальна коаліція українських студій покликана не лише познайомити світ із багатою історією та культурою українців, а й відкрити сучасну Україну для світу та поділитися новітніми здобутками», — зазначила Олена Зеленська.
Нагадаємо, що київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни.
Фото: сайт університету Тампере
Освіта

Підземну школу збудували для дітей колегіуму «Елінт» Запорізької міської ради. У просторі зможуть навчатися всі учні колегіуму у дві зміни.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки.
Школу почали будувати у липні 2024 року. У закладі навчатимуться 500 дітей у дві зміни. У новому просторі облаштували:
- 15 навчальних класів;
- зони для відпочинку та спілкування;
- медичний пункт;
- гардероб;
- буфет.
Читайте також: Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг
У міністерстві вказали, що у закладі зможуть перебувати й вихованці дитячих садочків, що розташовані поруч.
Школу збудували за 112,8 мільйона гривень, з яких понад 77,8 мільйона гривень — це державна субвенція, а майже 35 мільйонів — співфінансування з місцевих бюджетів. Проєкт втілили у межах комплексної політики Міністерства освіти і науки України «Школа офлайн».
Наразі у Запоріжжі та області вже працюють п’ять підземних шкіл, ще кілька закладів у процесі будівництва. Цю школу відкриють незабаром.
Нагадаємо, що в одній із громад на Запоріжжі відкрили сучасну підземну школу (ВІДЕО).
Також ми писали, що на Запоріжжі відкрили підземну школу, що розташована за 20 кілометрів від лінії фронту (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал Запорізької ОВА