

Технології
В Києві презентували перший електричний фургон MAN: що відомо
Компанія MAN Truck & Bus презентувала в Україні перший повністю електричний мікроавтобус eTGE. Про це повідомляє видання НВ.
«Хтось же має бути першим», — саме з таким слоганом український офіс MAN Truck & Bus днями у Києві представив свій перший повністю електричний мікроавтобус eTGE.
Дійсно, модель офіційно стала першою електровантажівкою, яку завезли в Україну. Німецький бренд в цьому сенсі виявився для нас своїм Ілоном Маском: поки автоперевізники шукають, де б подешевше купити тонни дизеля, — MAN Truck & Bus представляє свій «кібертрак».
Чим особливий перший електричний мікроавтобус MAN
Фургон eTGE побудований на платформі нового багатофункціонального вена MAN TGE, але, очевидно, має принципові відмінності в силовій установці та трансмісії.
Виробництво електричного мікроавтобуса почали в липні 2018-го на заводі MAN Truck & Bus у польській Вжесьні, а світова прем’єра моделі відбулася на конференції комерційного транспорту IAA 2018 у Ганновері. За цей час eTGE встиг отримати нагороду найкращого електровена 2019 за версією ETM Eurotransport, і компанія продала вже кілька партій своїх електричних моделей для вантажоперевезень у європейських містах.

Що стосується характеристик: у моделі встановлено електродвигун загальною потужністю в 100 кВт, який забезпечує 290 Нм крутного моменту, і одношвидкісна коробка передач.
Читайте також: Усього 5 хвилин: українці розробляють систему швидкої зарядки для електромобілів
Як працює батарея?
За зберігання електроенергії у фургоні відповідає літій-іонна батарея, об’ємом 35,8 кВт-год. Щоб встановити 344 кілограмовий акумулятор під днище авто, інженерам MAN довелося трохи підняти підлогу мікроавтобуса, але при цьому обсяг вантажу, який може взяти на борт eTGE становить до 10,7 куб. м., а вага — до однієї тонни.
Акумулятор можна експлуатувати в температурному діапазоні від мінус 25 до плюс 55 градусів за Цельсієм, а повний цикл його заряду на електростанції потужністю 7,2 кВт становить трохи більше п’яти годин. Комбінована швидка зарядна система MAN CCS DC потужністю 40 кВт дозволить зарядити батарею з нуля до 80% лише за 45 хвилин. У MAN кажуть, що навіть після повторно циклу у 2000 зарядів-розрядів їхній високоефективний енергоблок втрачає тільки 15% від початкового об’єму.

Головна характеристика для будь-якого електромобіля — запас ходу. У новому eTGE цей показник становить 110−115 км за стандартом WLTP, а в ідеальних умовах авто максимально може проїхати до 160−170 км. Якщо комусь ці цифри здадуться незначними — врахуйте: після дослідження ринку в MAN Truck & Bus визначили, що середній кілометраж, який проїжджають комерційні автомобілі в містах за день становить до 100 км.
Кому потрібен eTGE?
Насамперед eTGE призначений для сервісів індивідуальних доставок, локальних вантажоперевезень і логістичних послуг. За підрахунками MAN, автомобілі, які виконують такі завдання у великих містах, в середньому проїжджають від 60 до 80 км на день, з чим повністю справляється eTGE.
З огляду на щільний трафік, постійний простій і повільний рух в центральних частинах мегаполісів, економія на транспортних перевезеннях виходить на абсолютно інший рівень, оскільки це ідеальні умови для експлуатації електромобілів.
Технології

Швеція та Україна співпрацюватимуть у розвитку космічних технологій для оборонних потреб. Українська сторона планує сфокусуватися на збиранні даних із супутників для розвідки.
Про це повідомили в Міноборони.
Дані з космосу, які можуть вберегти життя
Під час зустрічі українська сторона презентувала шведам основні досягнення з цифровізації, серед яких є впровадження та реалізація космічної політики та стратегії у сфері оборони. Також на переговорах іноземним пертнерам озвучили ключові потреби Сил оборони у сфері військового космосу.
Як зазначив начальник управління космічної політики у сфері оборони майор Олександр Гаврутенко, Україна готова поділитися й власними напрацюваннями, які вона отримала під час бойових дій. Він уточнив, що у секторі військового космосу основним фокусом буде обробка масивів даних, а не масштабування власного обладнання.
Читайте також: Відповідь «Ланцетам»: Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги (ВІДЕО)
«Космос — це важливий простір для наших Сил оборони. Супутники дадуть нам сталий звʼязок для військових, власні спроможності для розвідувальних даних і можливість зберегти життя наших людей завдяки раннім оповіщенням про загрози. Тому ця сфера зараз — пріоритетна для Міністерства оборони», — прокоментувала заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Голова шведської делегації Ларс Гельмріх сказав, що вони зацівлений у такій співпраці, особливо з урахуванням українського досвіду ведення війни. Він додав, що ця країна може допомогти у взаємодії з іншими партнерами, зокрема, з нордичними державами, серед яких — Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія.
Нагадуємо, що Сили оборони атакували важливий завод росіян за 40 кілометрів від Москви.
Фото обкладинки: АрміяInform
Технології

Міністерство оборони України допустило до експлуатації у Збройних силах вітчизняний безпілотний авіаційний комплекс «Волиняка». Це багаторазовий гексакоптер, який здатен уражати навіть важкоброньовану техніку ворога.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Особливості «Волиняки»
«Волиняка» працює на фронті ще з перших місяців повномасштабного вторгнення. За цей час його бойові модифікації знищили сотні одиниць російської техніки, бліндажів та живої сили. Дрон може діяти в складних погодних умовах, при вітрі, у темну пору доби.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
Комплекс складається з пульта управління, окулярів пілота, ретранслятора і самого гексакоптера, обладнаного шістьма безколекторними двигунами. Апарат розробили для скидання боєприпасів на позиції ворога. Також він може виконувати логістичні завдання, наприклад, доставляти спорядження на передову.
У Міноборони також додали, що нові версії «Волиняки» мають значно покращені характеристики.
Нагадаємо, що Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги, зокрема «Ланцети» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міноборони
Технології

Після початку повномасштабного вторгнення в повітрі домінували російські баражуючі боєприпаси «Ланцет». Україна не мала ефективної зброї в цій категорії, однак зараз учасники платформи Brave1 створили низку рішень, які перевершують за характеристиками російські аналоги.
Про це повідомили у Brave1.
Особливості комплексу Bulava
Серед розробок учасників Brave1 є зокрема й ударно-розвідувальний комплекс Bulava, створений компанією DEVIRO. Цей дрон уже активно застосовують на фронті.
Bulava здатен:
- знищувати засоби РЕБ, системи ППО та інші високопріоритетні цілі;
- вражати як стаціонарні, так і рухомі об’єкти;
- передавати відеопідтвердження у реальному часі.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
БпЛА має низку особливостей, які наразі тримають у таємниці з міркувань безпеки. За даними Brave1, нині в Україні виробляють декілька типів баражуючих боєприпасів, які не лише зрівнялися з «Ланцетом», а й значно перевершують його.
Нагадаємо, що в Україні розробили систему навігації для БпЛА, що може працювати без GPS (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1