Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“В інтернаті мені забороняли вступати до вишу – і я втекла”. Як біглянці з ДНР вдалось отримати вищу освіту та престижну роботу в “Кока-Кола”

У свої 14 років Христина Бехер втекла з інтернату, бо їй забороняли навчатись. В окупованому Сніжному дівчина навіть мріяти не могла про навчання в Україні

Коментарі

Партнерський матеріал

Опубліковано

У свої 14 років Христина Бехер втекла з інтернату, бо їй забороняли навчатись. В окупованому Сніжному дівчина навіть мріяти не могла про навчання в Україні, тому наважилась втекти до “Смарагдового міста” у Святогірську, Донецької області. Їй пощастило, адже тут вже працювала Програма розвитку соціально незахищеної молоді започаткована у 2015 році компанією “Кока-Кола Беверіджиз Україна” спільно з Громадською спілкою “Освіторія” за підтримки Пакту заради молоді – 2020. Ця ініціатива допомагає дітям з інтернату отримати бажану вищу освіту та повірити у світле майбутнє.

Христина Бехер

Христина Бехер

Студентка Києво-Могилянської академії факультету комп’ютерних технологій. Христина була однією з кращих учасниць Програми розвитку молоді #YouthEmpowered, яку компанія “Кока-Кола Беверіджиз Україна” реалізує спільно з ГС “Освіторія” за підтримки Пакту заради молоді – 2020. З березня 2020 року Христина працює в компанії “Кока-Кола” на посаді бухгалтера.

Довідка.
Український Пакт заради молоді-2020 – це ініціатива, що об’єднує зусилля компаній, держави та освіти заради працевлаштування молоді. Ініціативу заснували Центр “Розвиток КСВ”, Міністерство молоді та спорту України та Фонд ООН у галузі народонаселення у 2016 році в рамках Європейського пакту заради молоді. За 4 роки роботи Пакту до нього приєдналось 146 компаній з 20 міст України, такі як lifecell, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, АШАН, Coca-Cola, Reikartz. Роботодавці спільно зобов’язались до 2020 року сприяти створенню мінімум 700 партнерств між бізнесом та освітнім сектором, забезпечити 50 000 місць для стажування та першої роботи молоді, а також створити умови для забезпечення 1000 молодих людей менторською підтримкою з питань побудови кар’єри. За чотири роки роботи Пакту було забезпечено 42282 місць для стажування та першої роботи молоді, 2783 молодих людей заручились менторською підтримкою та створено 667 партнерств між бізнесом та освітнім сектором.

В інтернаті сказали, що моє місце в ПТУ, і  я втекла

У 2014 році, коли на схід України прийшла війна, близько 500 дітей з 8 дитячих будинків Донецької області привезли у Святогірськ, в “Смарагдове місто”. Я теж виховувалась у дитячому будинку у місті Сніжне. Нас везли в табір у Кривий Ріг, але по дорозі розвернули автобус та попрямували в Ростов. Вже звідти відправили у Святогірськ, куди ми їхали спочатку.

Я дуже сумувала за домом, друзями і школою. Там ми були великою родиною і навчались в загальноосвітній школі. А тут для мене було все дико. І я наважилась втекти і помандрувала лісом до Сніжного. Та й багато хто тікав.

Христина Бехер
На фото: Христина Бехер

Але тут вже все було по іншому та панували закони так званої “ДНР”. Та й люди стали якійсь жорстокі, не всі, але директор виконувала якісь ненормальні накази. І намагались перетягнути на свою сторону. Знаєте, нестерпне життя тут змусило мене знову тікати. І останньою краплею стало те, що я захотіла вступити в Київ і попросила працівників допомогти мені перенаправити документи. Коли про це дізналась директорка, то дуже розізлилась, винесла догану тим, хто мені допомагав, і забрала мої документи собі в стіл. А також додала: “Нікуди ти не поступиш, не поїдеш звідси. Підеш в якесь ПТУ навчатись”. І я втекла вже через блок-пости на територію України, де була оголошена в розшук, до “Смарагдового міста” (центр соціальної реабілітації “Смарагдове місто” м. Святогірська). 

Тут мене прийняли та дали шанс на краще майбутнє. Я продовжила тут навчатись і мріяла про те, що колись зможу поїхати на навчання до Києва. Знала про те, що невеликий відсоток вихованців інтернатів вступають до вишів. Але мені пощастило і я змогла достойно підготуватись завдяки програмі підтримки молоді, яка стартувала три роки тому у “Смарагдовому місті”.

Програма дає шанс вихованцям інтернату на краще майбутнє

“Проєкт #YouthEmpowered запустила компанія “Кока-Кола” разом з ГО “Освіторія”. Він спрямований саме на те, щоб підтримати соціально незахищену молодь та дати їм шанс на рівний доступ до освіти. Коли в “Смарагдове місто” привезли дітей з інтернатів, ми вирішили підтримати саме цей центр. І якщо в перший рік допомагали медикаментами, одягом та напоями, то потім вирішили піти далі. Ми побачили, що діти зовсім не мають уявлення про своє майбутнє, не мріють про професію та не вірять, що можуть скласти ЗНО та вступити у ВНЗ”.

Ольга Кудіна

Ольга Кудіна

кураторка проєктів в компанії  “Кока-Кола”

Програма включає проведення мотиваційних тренінгів волонтерами компанії, а також проходження міжнародного тесту з профорієнтації “Magellano University”, який показує сильні сторони дитини, її здібності, допомагає обрати професію за покликанням. Потім цей тест розшифровується разом із сертифікованим консультантом, психологом чи соціальним педагогом. У мене був високий результат, який показав схильність у різних сферах. І справді так, бо мені подобалось і мистецтво, і точні науки.

Читайте також: Де знайти роботу без досвіду? Історія студентки, яка стала економісткою у головному офісі UKRSIBBANK

Школи-інтернати повністю укомплектовані комп’ютерами, тому учні та учениці мають можливість підготуватись до ЗНО на онлайн-платформі iLearn. Тут є лекції і вебінари з різних предметів – українська мова та література, історія України, математика, англійська мова, біологія. Все що нам було потрібно – лише прийти у конкретний час у клас та ввімкнути комп’ютер. Програма допомогла мені структурувати своє навчання. Я багато часу витрачала на підготовку і зосередилась на трьох предметах — українська мова, англійська та математика. І ця програма, насправді, дає багато.

Пам’ятаю, коли тільки приїхали в інтернат, то зіштовхнулись з недовірою з боку керівництва, мовляв, що це за люди такі з Києва приїхали. А діти сприйняли добре. Та зараз все змінилось і нам завжди раді. Коли перший рік ми запустили програму в “Смарагдовому місті”, то отримали позитивні результати – 52% випускників вступили до ВНЗ. Це були учні, які на рік старші за Христину. А сьогодні за цією програмою ми працюємо з 19-ма інтернатами. Минулого року 88% учасників вступили до ВНЗ.

Ольга Кудіна

Ольга Кудіна

кураторка проєктів в компанії  “Кока-Кола”

Здала ЗНО на максимальні бали та вступила до Могилянки

Я довго не могла вирішити, ким хочу стати. Думала і про перекладачку, і про юристку. Але тоді всі навколо говорили про програмування і я подумала, а чому б і ні. Хоч математика мені не легко давалась, але я ніколи не шукала легких шляхів.

ЗНО склала добре – 194 бали з української мови, 189 з англійської і 159 з математики. Я подавала документи на навчання у кілька вишів. Було дуже страшно, що я взагалі нікуди не вступлю. А так хотілось саме в Київ, хоча намагалась вступити і в харківські ВНЗ. Університет сам мене обрав. За день до оголошення результату мені зателефонували з Києво-Могилянської академії і сказали, що хочуть зарахувати мене на перший курс. І я вступила сюди. Хоча потім телефонували і з інших університетів.

Христина Бехер проєкт Youth
Христина закінчила школу-інтернат у 2017 році та вступила до Києво-Могилянської академії

Зараз я ще продовжую навчання і збираюсь вступати на заочку на економічний факультет, тобто на таку ж спеціальність, де я зараз працюю (посада бухгалтерки, – авт.). І це все має відбутись ефективніше, бо одна справа навчатись, а інша — вивчати все на практиці. Буду вступати в університет в Черкасах, бо там працює моя знайома, яка й запропонувала такий варіант. Спочатку я хотіла з 1 вересня повертатись на очне навчання, але тут є ряд мінусів — гуртожиток, життя за стипендію. А я такого не хочу.

Проявила себе і отримала місце в компанія “Кока – Кола”

Зараз я працюю в компанії “Кока-Кола” на посаді бухгалтерки. Але я проходила співбесіду на загальних умовах і здавала такі ж тести, як і інші. Мені було складно знайти роботу, але Оля запропонувала спробувати влаштуватись до них. І в мене вийшло.

Христина була однією з найкращих учениць програми. І вже тоді показала свою старанність та відповідальність. Тому і змогла влаштуватись на роботу в “Кока-Кола”.

Ольга Кудіна

Ольга Кудіна

кураторка проєктів в компанії  “Кока-Кола”

Христина Бехер працює за комп`ютером
“Я займаюсь підготовкою документів, перевіряю їх. Загалом, можу підготувати документ з початку і до кінця”. – Христина Бехер

Я потроху всьому навчаюсь і вмію шукати потрібну інформацію, щоб розібратись в роботі. Але працюю в компанії ще недовго, адже влаштувалась тільки в березні і карантин вніс свої корективи. Колеги мені дуже допомагають. От моя начальниця теж з Донбасу і відчувається такий особливий зв’язок з земляками.

Співпраця з Пактом

Компанія “Кока-Кола” є підписантами Пакту заради молоді з 2016 року. Тема розвитку, освіти та працевлаштування молоді дуже близька нам. Це один зі стратегічних напрямків, тому, по факту, наші проєкти та цілі дуже збігаються з тим, що робить Пакт.

Головною умовою Пакту є працевлаштування молоді та співпраця з навчальними закладами. Ми ці цілі виконуємо, але в кожної компанії свої програми. Ми працюємо з середніми навчальними закладами, а саме — зі школами-інтернатами. Інші компанії працюють з університетами і акцент ставлять саме на працевлаштуванні. Ми вважаємо, що з молоддю потрібно працювати раніше, тому намагаємось зробити так, щоб ті діти, які не мають змогу вступити до вишу, зробили це. А потім вже можна говорити про працевлаштування.

Ольга Кудіна

Ольга Кудіна

кураторка проєктів в компанії  “Кока-Кола”

Мета Пакту — об’єднувати роботодавців та показувати молоді, що всі можливості для неї відкриті. Ми віримо що лише спільно бізнес, держава та громадськість можуть формувати сприятливе середовище для молодих людей та їх професійної реалізації

Тарас Деркач

Тарас Деркач

координатор Пакту заради молоді, Центр “Розвиток КСВ

“Ініціатива Пакту дуже важлива для України, адже 49% української молоді працюють не за фахом і близько половини саме через відсутність вакансій. За 4 роки, протягом яких UNFPA Україна підтримує Пакт, вдалося створити більше 42 тис місць для стажування і першого працевлаштування молоді. І ми раді, що все більше відповідальних компаній приєднуються і стають більш дружніми до молоді” – Людмила Шевцова, радниця з питань молоді та ВІЛ в UNFPA, Фонду ООН в галузі народонаселення.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі