Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
5g 5g

Технології

Уздовж трас в Україні планують запустити 5G-зв’язок

Опубліковано

Міністерство інфраструктури України має намір найближчим часом протестувати 5G-мережу на одній з найжвавіших українських автомагістралей «Київ-Ковель», а потім і покрити всю трасу покриттям наступного покоління за допомогою Nokia і Vodafone. Подробиці про цей проєкт вдалося з’ясувати виданню LIGA.net.

Мінінфраструктури ще з осені минулого року веде переговори з виробником обладнання Nokia-Siemens Networks про тестування 5G на українських дорогах. Допомагати в тестуванні буде мобільний оператор Vodafone Україна – таке побажання нібито висловила Nokia, яка є одним з постачальників для цього оператора, а значить, синхронізація систем (старих і тестових) займе менше часу.

Читайте також: Україну зарахували до країн із найдешевшим інтернетом у світі

Спочатку планувалося, що необхідні для тестування частоти в діапазоні 3,4-3,6 ГГц надасть компанія Українські новітні технології (Freshtel), проте 19 лютого поточного року НКРЗІ анулював ліцензію на ці частоти. Таким чином тепер учасники проекту чекають від регулятора дозвіл на інший вільний спектр, відповідний для тестування 5G-зв’язку. Очікується, що меморандум між учасниками проекту буде підписаний до кінця березня поточного року.

Як це реалізують?

Учасники проекту розглядали кілька варіантів для запуску тестової ділянки, включаючи Житомирську та Одеську траси, проте в підсумку вибрали відрізок «Варшавки» (М-07) довжиною 5-10 км поблизу Києва.

Очікується, що необхідне для тестування обладнання буде встановлено до кінця квітня поточного року, при цьому на першому етапі різні hardware і software рішення будуть реалізовуватися з використанням 4G-зв’язку. І тільки потім буде розгорнуто мережу 5G NR Non Standalone (це означає, що для побудови мережі буде використовуватися опорна мережа 4G і радіомережа 5G) для порівняння швидкостей і можливостей технології 5G.

Читайте також: США дають понад 1 мільйон доларів на безпечний інтернет в Україні

На основі цієї мережі будуть побудовані IoT-сервіси для безпеки і моніторингу стану трафіку, включаючи датчики для вимірювання вологості дороги або фіксації туману, а також табло для інформування водіїв, відеокамери, що фіксують трафік і т.д. Якщо проект доведе свою ефективність на практиці, то його повноцінно розгорнуть на всій довжині траси «Київ-Ковель».

Хто платить?

Основні витрати на пілотний проект, за інформацією видання, повинні понести Nokia і Vodafone. А ось другу фазу проекту – цифровізацию всієї траси – планується реалізувати за гроші Європейського інвестиційного банку в рамках стратегії розвитку Інтелектуальних транспортних систем на дорогах України.

Банк дає і грантові кошти, і кредитні, причому їх сума і пропорція буде залежати від результатів пілота і переговорів. Учасники проєкту претендують на кошти в розмірі 10 млн євро.


Технології

У Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток

Опубліковано

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.

Про це повідомили в «Суспільне Суми».

Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.

Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards

На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.

Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»

Читати далі

Технології

Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Опубліковано

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.

Про це пише видання Financial Times.

Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.

Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.

Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.

Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).

Фото обкладинки: AFP/Getty Images

Читати далі

Технології

Українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій

Опубліковано

Українські дрони вперше представлять у Парижі на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій. Цього року в ній беруть участь компанії Airbus, Boeing, Rolls-Royce та інші.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Резидент «Дія.City» Ailand Systems представить від України рішення гуманітарного розмінування безпілотник для виявлення вибухонебезпечних предметів ST1 та сільськогосподарський дрон BEE, який використовуватимуть у землеробстві та моніторингу стану полів.

Читайте також: Окупант здався у полон після точних скидів українських операторів дронів (ВІДЕО)

«Участь Ailand Systems у Paris Air Show — доказ того, що Україна стала ефективною екосистемою для розвитку defense tech та dual use-технологій. Сприятливі податки в “Дія.City” та підтримка держави сприяють масштабуванню компаній, залученню інвестицій і налагодженню партнерств», — зазначив Михайло Федоров.

Міністр підкреслив, що українські інновації, які народжуються під час війни, — від технологій аеророзвідки до дронів-розміновувачів, — можуть бути корисні для багатьох країн світу. На думку Федорова, ці продукти роблять революцію в безпеці, оборонці й цивільному захисті.

Нагадуємо, що піхотинці «Хартії» 40 діб безперервно тримали оборону позиції під ворожими дронами (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Читати далі

Шопочитати

Військо3 години тому

Повернув зв’язок і держпослуги. Історія львів’янина, який відновлював Херсонщину під обстрілами

Креативник, який оживляв старі депо у Львові, а згодом мобілізувався та поїхав служити прикордонником. Михайло...

Військо1 тиждень тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...