Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Усі працівниці — переселенки. Стару клініку цієї стоматологині в Сєвєродонецьку знищив снаряд, а вона відкрила нову в Києві

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо? Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо?

Наші герої є прикладом активізму та незламності українських переселенців, які попри війну продовжують власну справу або починають новий бізнес.

Олена Паталаха будувала собі життя, яке хотіла: заснувала стоматологічну клініку, зібрала колектив професіоналів. Але втрутилася війна. 

Двічі її клініку хотіли знищити. У 2022 році в заклад у Сєвєродонецьку влучив ворожий снаряд — рятувати не було чого. У 2023 році — знову «привіт» від ворогів, уже в Києві, де вдалося відродити клініку та знову зібрати команду мрії:

«Нас вирішили ще трохи випробувати, перевірити на міцність. Дістати ще раз. Не вийде».

Обстріл у серпні 2023-го вселив у команду не страх, а тільки бажання рухатись уперед і відновлюватися, попри все. Як знайшла в собі сили відновити роботу та знову зібрати колектив з таких самих переселенок, як і вона, — Олена розповіла ШоТам.

Олена Паталаха

Стоматологиня, власниця Estetic Dental Studio

Війна змусила починати життя заново

Я народилася в Ужгороді, та більшість свого життя прожила в Сєвєродонецьку. Після навчання обирали з чоловіком, де поселитися — тицьнули пальцем у мапу й так опинилися в молодому місті, де дуже потрібні лікарі. Тепер нам здається, що це було найкраще місто на землі.

З 1991 року я там працювала лікаркою: спочатку в міській поліклініці, потім створила власну клініку. Та війна змусила мене починати життя заново.

Клініка Олени Паталахи у Сєвєродонецьку. Фото надала героїня

У 2014 році ми з сім’єю нікуди не планували виїжджати: у нас був власний будинок, троє дітей — двоє доньок якраз закінчували школу. У професійному житті теж усе склалося — власна клініка просто в центрі міста. Шукати інше місце для життя ніхто не хотів. 

Ти наче стаєш учасником якогось кіно, де не погоджувався брати участь. Це тривало кілька місяців. Тоді владу отримали люди, які ніколи ніде не працювали, але їм дали зброю та гроші, й вони робили все, що хочуть, — забирали автівки чи все, що їм сподобається.

Обстріли були постійно, а в клініці ми з колегами приймали й вагітних, і дітей, і військових, які масово зверталися. Та обстріли змусили-таки нас вивезти дітей. Пізніше мені запропонували очолити кафедру стоматології Луганського державного медичного університету, що перемістився в Рубіжне, тож я оселилася там. А 22 липня 2015 року Сєвєродонецьк звільнили. Це був такий радісний день — його ми святкуємо й досі. 

Сиділи серед консервації під постійними обстрілами

Але війна для міста не закінчилася — 24 лютого почалося з обстрілів. Я одразу ж поїхала на кафедру, почала складати речі, пакувати все до сейфів, бо як завідувачка кафедри мала зберегти документацію. Ми з моїми дівчатами-лаборантками все це робили та навіть не думали, що, коли повністю виб’ють вікна і дах, усі ці сейфи та зачинені двері нічого не врятують. 

Мені ледь вдалося заправити авто, і я відвезла сім’ю з Рубіжного до Сєвєродонецька — здавалося, що там буде безпечніше. Але й звідти довелося поїхати вже на початку весни. Рішення було вимушеним: у Рубіжне вже зайшли окупанти, обстріли були постійно — нервова система не витримувала. Ми просто зсипалися в підвал, не розбираючи, де сходинки. У підвалі ми зберігали консервацію, і я ніколи не думала, що нам доведеться його використовувати, як бомбосховище. 

Такий вигляд має клініка Олени Паталахи після початку повномасштабного вторгнення. Фото надала героїня

Тож 3 березня ми зібрали речі, завантажилися в авто й поїхали. Ми виїжджали під такі обстріли… Я думала, що я спокійна людина, але якби не діти мої, які мене підтримували, то не знаю, як би витримала.

Опинилися в друзів у Дніпрі. У мене ще була надія повернутися додому, але, чесно кажучи, зі своїм будинком я встигла попрощатися. Він ще був прикрашений до Нового року — ми довго не знімали ні святкових кульок, ні гілочок. Я подивилася й зрозуміла, що, найімовірніше, бачу його востаннє.

Усі стоматологічні установки знищили снарядом

Після евакуації з Сєвєродонецька ми разом з сім’єю подалися до рідного Ужгорода. Я трохи працювала там, а потім мені запропонували роботу в Києві. Так з вересня 2022 року я опинилася в столиці: знайшла роботу в університеті, а своїх пацієнтів приймала в інших клініках. 

Олена все життя працювала стоматологинею, бо обожнює цю роботу. Фото з соцмереж героїні

Я не можу без роботи — це моє життя. У мене 4 спеціалізації в стоматології: хірург, ортопед, терапевт і ортодонт. Я просто отримую величезне задоволення від того, що лікую своїх пацієнтів. Та все ж у мені зріло рішення, що хочеться забрати весь колектив з колишньої клініки в Сєвєродонецьку та працювати разом. Активів у мене не було — забрати з собою нічого не вдалося. Клініка була зруйнована прямим потраплянням снаряду — всі мої стоматологічні установки знищені.

Тож треба було починати заново. Якось дорогою на роботу в університет я побачила, що в будинку поруч на вікнах написано великими літерами «Оренда». Зателефонувала, домовилась, і так почалася нова історія — історія клініки Estetic Dental Studio.

Колишні колеги зібралися разом

У новенькій клініці Estetic Dental Studio в Києві працюють лише переселенці.  Друзі допомогли фінансово — так я змогла купити необхідні стоматологічні установки.

Я не шукала жодної людини з персоналу — зараз клініка повністю укомплектована моїми шістьма колегами, з якими я працювала або знала раніше. Якось так вийшло, що всі вони приліпилися, як магнітики. Просто зателефонували мені чи написали, приїхали. 

Це досвідчені лікарі, і я можу покластися на них, довірити їм своїх пацієнтів. 

Перешкоди, звісно, були — росія спробувала дістати нас іще раз, у Києві. У серпні 2023 року через ворожий приліт у новенькій клініці повибивало вікна й скло знову засипало кабінет, де пацієнти мали б почуватися комфортно. Але ні мене, ні мою команду це не зупинило — і сльози нашої не побачите, лише рух уперед. Навіть у день, коли це сталося, ми не скасували прийомів: о шостій ранку затягнули вікна плівкою й уже о десятій продовжили працювати.

Працівниці клініки в Києві. Фото з соцмереж героїні

У нас дуже лояльна атмосфера. І мені дуже хочеться, щоб всі працівниці приходили і раділи тому, що прийшли на роботу. Бо я цьому дуже радію. Горя нам усім уже вистачило. 

І плани на розширення та розвиток у клініки є — як же без них. Та зараз ми трошки отямимося від того, що з нами всіма відбулося, зберемо свої сили. Вони в нас від пацієнтів — і постійних, і тих, що підтримали нас на новому місці — від їхнього визнання, що надихає розвиватися, ставати кращими.  

Буває, коли до мене, як до переселенки, ставляться упереджено, не завжди вірять у мої сили, але це розвіюється доволі швидко — досвіду в мене у професії багато. А от коли мені кажуть «це ви принесли війну в Україну», я маю що відповісти. Бо так не можна ставитися до переселенців. Ми точно не принесли війну ні в Україну, ні тим паче в наші регіони. У Сєвєродонецьку ми говорили українською, зробили найдовший прапор України — на весь проспект, у школах та університетах викладали нашою мовою. Тож переселенці такі ж люди, але побиті війною. Вони зазнали величезних втрат.

Те, що ми згуртувалися і працюємо разом, допомагає триматися і звикати до нової спільноти. Коли хтось з нас розповідає про свої переживання, достатньо кількох слів. Бо ми все розуміємо. Коли я працювала в інших клініках, мені казали: «Та вже пора забути, пора відпустити». А якщо воно не відпускається? 

Тож нам просто комфортно всім. Нам не треба пояснювати, чому когось накрило сьогодні від новин. Бо реагуємо ми однаково. І розділяємо спільний біль. 

Звісно, хочеться повернутися до того, що було в Сєвєродонецьку — великого медичного центру з багатьма спеціалістами. Не повністю повторити, але зробити щось схоже. Попри всі втрати та руйнування, ми зберегли колектив, силу духу та розуміння частки впливу кожного в цій величезній справі. А ще зрозуміли те, що ми всі дуже сильні й сміливі жінки.

Спеціалістки клініки постійно навчаються нового. Фото з соцмереж героїні

Мої мрії не оригінальні, такі ж, як у всіх, — щоб закінчилася війна. Для мене ця мрія має конкретне обличчя, адже мій син воює в лавах Збройних сил. Якщо є Бог у світі, то там уже сяє від цих українських мрій, які злилися в одне величезне послання — щоб залишилися живі хлопці, щоби Україна перемогла.

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес4 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...