Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Унікальна садиба стала полем бою. Як росіяни нищили культуру Сумщини, а місцеві її відновлюють

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Ці будівлі місцеві називають «перлиною Тростянця». Раніше тут проводили ярмарки та фестивалі, але в лютому 2022 року росіяни вирішили, що культурній пам’ятці Сумщини більше пасуватимуть артилерійські установки, міномети й танки.

За майже місяць окупації Тростянецьку громаду постійно обстрілювали та грабували. Забирали все — від старовинних монет до магнітів з холодильників. Розповідаємо в ШоТам, як після деокупації місцева влада та представники сфери культури відновлюють пошкоджену спадщину.

Із садиби обстрілювали українські міста та села

Тростянець розташований за 30 км від кордону з росією, тому ворожі війська окупували це місто на Сумщині вже в перший день повномасштабного вторгнення. У самому центрі, в будівлі міської ради вони організували свій штаб і керували наступом на Київ.

Поруч розташовані пам’ятки державного значення з унікальною архітектурою 18 століття — фортеця «Круглий двір» і панська садиба цукрозаводчика Леопольда Кеніга з краєзнавчим музеєм. Окупанти вибили великі дерев’яні ворота, заїхали на територію та поставили там декілька артилерійських установок й іншу важку техніку, аби з площі перед Круглим двором обстрілювати села Тростянецької громади та Охтирку. На котельні закладу розміщувалися російські снайпери. 

У лютому 2022 року в ці дерев’яні ворота важкою технікою заїхали росіяни. Фото: ШоТам

«У такій ситуації було досить складно зорієнтуватися, якісь кроки зробити для того, щоб усе зберегти. Вже по обіді 24 лютого потрапити туди було неможливо, бо росіяни досить швидко зайшли в місто, зайняли його й контролювали повністю будь-які рухи», — згадує зберігачка музейно-виставкового центру «Тростянецький» Ангеліна Кулішова.

На початку березня в ліве крило Головної будівлі садиби стався приліт артилерії. 21 березня росіяни з танків обстріляли Тростянецьку лікарню. Тоді один зі снарядів влучив просто в лісодослідну станцію на території музейного центру — від будівлі залишилися лише стіни, а бібліотека з 15 000 рідкісних книг вщент вигоріла. Інший снаряд впав біля входу в музей — там повилітали вікна й старовинні двері.

Читайте більше: Лікарі готували їжу для пацієнтів на багатті, а місцеві здавали позиції росіян. Як Тростянецька громада зустріла окупацію й відновлюється після

Територію панської садиби обстріляли артилерією. Фото: ШоТам

Замість картин з музею крали магніти з холодильників

Та садиба постраждала не тільки від обстрілів — росіяни покрали всю комп’ютерну техніку й особисті речі працівників. На щастя, більшість музейних експонатів залишилися цілими. За словами Ангеліни Кулішової, взимку 2021 року під час ремонту їх перенесли в сховище. До того ж, мистецтво росіян не дуже цікавило.

«Вони не розбираються або не цінують живопис, якісь історичні речі. У нас є в цій будівлі картинна галерея, білий рояль доволі дороговартісний. Усе вціліло, тому що росіяни грабували будинки людей, у яких забирали магнітики з холодильників», — розповідає міський голова Тростянця Юрій Бова.

Ангеліна Кулішова й Аліна Толстих тримають картину, яка постраждала від обстрілів під час окупації. Фото: ШоТам

Під час окупації в садибі Кеніга розбили старовинну шафу, якій було понад 150 років та викрали гордість закладу — енциклопедію, а також монети з нумізматичної колекції та бронзову чорнильницю.

«Вони не розуміли цінність цих предметів — просто дивилися, що це кольоровий метал, і його можна здати», — говорить в.о. директора музейно-виставкового центру «Тростянецький» Аліна Толстих.

На щастя, в кінці березня 2022 року українські військові звільнили Тростянець. 

«Цей місяць був насправді пекельний і досить страшний. Днями ми прокидалися в абсолютному нерозумінні, що буде далі, чи прийдуть вони до нас додому, чи виживемо ми взагалі», — згадує Ангеліна Кулішова. 

Усе, що потрібно — дозвіл на реставрацію

За словами Юрія Бови, збитки ще оцінюють. Сукупно вони складатимуть близько 150 мільйонів гривень. «Державних програм відновлення поки що немає», — говорить міський голова. 

Аби відновити будівлю Круглого двору, громаді потрібні дозвільні документи на роботи від Міністерства культури. Поки міській владі не вдається отримати такий дозвіл.

Фортецю «Круглий двір» можна відновлювати тільки після дозволу Міністерства культури. Фото: ШоТам

Але в громаді вирішили не сидіти, склавши руки. Один з міжнародних фондів виділив понад 40 тисяч євро на збереження будівлі, що повністю згоріла. Її тимчасово накрили та забили вікна.

З волонтерами проєкту «Збережіть українську культуру» в громаді реставрували двері, які були пошкоджені вибухами мін. Вхідні двері в краєзнавчий музей поки не встановлювали — це планують зробити, коли на Сумщині буде спокійніше. 

«Ці будівлі унікальні, особливо Круглий двір як циркова сцена 1749 року. Хотілося б її максимально зберегти й використовувати для різних культурно-мистецьких заходів», — ділиться Юрій Бова.

Міська влада сподівається, що проєктна документація на реставрацію цього комплексу, яку вже розробили в Тростянці, пройде експертизу, й будівлі можна буде відновити.

«Маємо надію, що після війни ми завершимо всі роботи, і держава виділить кошти для того, щоб відремонтувати ці будівлі, аби вони залишилися елементами архітектури на Сумщині», — каже міський голова.

Міський голова Тростянця Юрій Бова показує проєкти реставрації садиби. Фото: ШоТам

Та вже зараз у музеї знову проводять виставки, екскурсії та навіть весілля. А ще  оцифровують інформацію про садибу, аби зберегти культурну спадщину та розповісти про неї більшій кількості людей.

Коментарі

Суспільство

Садибу Барбана у Києві визнали об’єктом культурної спадщини: історія врятованої архітектурної памʼятки

Опубліковано

Садибі Барбана, що знаходиться на вулиці Обсерваторній, 6 у Києві, офіційно надали статус об’єкта культурної спадщини.

Про це повідомляє громадська організація «Цегла».

Фото: wikipedia.org

Занесення садиби до реєстру культурної спадщини означає, що її більше не можна зносити або замінювати сучасними житловими комплексами.

Активісти розповіли, що шлях до збереження будівлі був довгим і складним. Протягом трьох з половиною років небайдужі громадяни виходили на протести, перекривали рух транспорту, писали петиції, зверталися до прокуратури та навіть до президента України.

Ця безперервна боротьба завершилася перемогою – садибу було врятовано від знищення.

Фото: t.me/Tsegla_news

Читати також: На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Організація «Цегла» нагадала, що влітку 2023 року активісти встановили меморіальну табличку на честь письменника Джона Стейнбека, який свого часу відвідував садибу Барбана. Окрім цього, над входом до будівлі було вивішено український та американський прапори.

Важливим етапом у цій боротьбі стало оприлюднення наказу Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, згідно з яким садибу Барбана офіційно внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва. Це рішення дозволить зберегти історичну будівлю для майбутніх поколінь.

Активіст Дмитро Перов розповів, що забудовник ще з 2021 року намагався знести садибу, аби побудувати на її місці новий житловий комплекс. Проте активісти не дали цього зробити. Для того, щоб захистити будівлю, довелося провести 23 акції протесту, організувати 6 громадських толок та залучити Раду національної безпеки і оборони.

Про садибу

Садиба Барбана, зведена у 1891 році, є зразком одноповерхового житла середнього класу кінця XIX століття з характерним цегляним декором. Хоча будівля була частково зруйнована у 2021 році, завдяки спільним зусиллям активістів її історичну цінність вдалося зберегти.

Ця перемога – черговий крок у боротьбі за збереження архітектурної спадщини Києва та нагадування про важливість активної громадської позиції.

Нагадаємо, що на Чернігівщині молодь відбудувала власний простір.

Фото: https://www.facebook.com/groups/sadyba.barbana/

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» анонсувала перший безбарʼєрний марафон: як взяти участь

Опубліковано

21-22 вересня в Києві на ВДНГ пройде «Перший безбар’єрний марафон Нової пошти», доступний для людей з інвалідністю та маломобільних груп.

Про це повідомляє «Нова пошта».

Локація марафону облаштована пандусами, адаптованими інформаційними вказівниками, місцями для дітей та тварин. Для учасників з порушенням слуху та зору передбачені альтернативні сигнали старту та жестова підтримка.

Читати також: «Нова пошта» встановила понад 600 «капсул безпеки» у відділеннях

Учасники можуть обрати дистанції від 5 км до 42 км, а також забіги для дітей. Реєстрація здійснюється через застосунок RaceNext. Мета марафону — зробити біг доступним для кожного, без бар’єрів.

«Мрія не має бар’єрів», — каже співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Зареєструватися на забіг можна тут.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розвиватиме логістичний хаб на заході України.

Фото: «Нова пошта».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На фестивалі «Книжкова країна» з’явиться павільйон, присвячений творчості ветеранів та військових

Опубліковано

На фестивалі «Книжкова країна», який проходитиме у Києві з 26 по 29 вересня, з’явиться особливий павільйон «#ФРОНТМЕНИ».

Про це повідомляє «Книжкова країна».

Тут відбудуться 33 події, буде представлено понад 100 експонатів, кіно, презентації, майстер-класи та тематична вітрина воєнліту від «book.ua».

Читати також: У Києві пройде всеукраїнський фестиваль ветеранської культури

Захід включатиме «Кураторський publictalk: Combat art — культура наближення контекстів буття» та презентацію антології мілітарної поезії.

Детальніше з програмою можна ознайомитися на сайті фестивалю.

Нагадаємо, що в Україні запустять ветеранські простори з юристами та психологами: подробиці.

Фото: «Книжкова країна».

Коментарі

Читати далі