Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Унікальна садиба стала полем бою. Як росіяни нищили культуру Сумщини, а місцеві її відновлюють

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Ці будівлі місцеві називають «перлиною Тростянця». Раніше тут проводили ярмарки та фестивалі, але в лютому 2022 року росіяни вирішили, що культурній пам’ятці Сумщини більше пасуватимуть артилерійські установки, міномети й танки.

За майже місяць окупації Тростянецьку громаду постійно обстрілювали та грабували. Забирали все — від старовинних монет до магнітів з холодильників. Розповідаємо в ШоТам, як після деокупації місцева влада та представники сфери культури відновлюють пошкоджену спадщину.

Із садиби обстрілювали українські міста та села

Тростянець розташований за 30 км від кордону з росією, тому ворожі війська окупували це місто на Сумщині вже в перший день повномасштабного вторгнення. У самому центрі, в будівлі міської ради вони організували свій штаб і керували наступом на Київ.

Поруч розташовані пам’ятки державного значення з унікальною архітектурою 18 століття — фортеця «Круглий двір» і панська садиба цукрозаводчика Леопольда Кеніга з краєзнавчим музеєм. Окупанти вибили великі дерев’яні ворота, заїхали на територію та поставили там декілька артилерійських установок й іншу важку техніку, аби з площі перед Круглим двором обстрілювати села Тростянецької громади та Охтирку. На котельні закладу розміщувалися російські снайпери. 

У лютому 2022 року в ці дерев’яні ворота важкою технікою заїхали росіяни. Фото: ШоТам

«У такій ситуації було досить складно зорієнтуватися, якісь кроки зробити для того, щоб усе зберегти. Вже по обіді 24 лютого потрапити туди було неможливо, бо росіяни досить швидко зайшли в місто, зайняли його й контролювали повністю будь-які рухи», — згадує зберігачка музейно-виставкового центру «Тростянецький» Ангеліна Кулішова.

На початку березня в ліве крило Головної будівлі садиби стався приліт артилерії. 21 березня росіяни з танків обстріляли Тростянецьку лікарню. Тоді один зі снарядів влучив просто в лісодослідну станцію на території музейного центру — від будівлі залишилися лише стіни, а бібліотека з 15 000 рідкісних книг вщент вигоріла. Інший снаряд впав біля входу в музей — там повилітали вікна й старовинні двері.

Читайте більше: Лікарі готували їжу для пацієнтів на багатті, а місцеві здавали позиції росіян. Як Тростянецька громада зустріла окупацію й відновлюється після

Територію панської садиби обстріляли артилерією. Фото: ШоТам

Замість картин з музею крали магніти з холодильників

Та садиба постраждала не тільки від обстрілів — росіяни покрали всю комп’ютерну техніку й особисті речі працівників. На щастя, більшість музейних експонатів залишилися цілими. За словами Ангеліни Кулішової, взимку 2021 року під час ремонту їх перенесли в сховище. До того ж, мистецтво росіян не дуже цікавило.

«Вони не розбираються або не цінують живопис, якісь історичні речі. У нас є в цій будівлі картинна галерея, білий рояль доволі дороговартісний. Усе вціліло, тому що росіяни грабували будинки людей, у яких забирали магнітики з холодильників», — розповідає міський голова Тростянця Юрій Бова.

Ангеліна Кулішова й Аліна Толстих тримають картину, яка постраждала від обстрілів під час окупації. Фото: ШоТам

Під час окупації в садибі Кеніга розбили старовинну шафу, якій було понад 150 років та викрали гордість закладу — енциклопедію, а також монети з нумізматичної колекції та бронзову чорнильницю.

«Вони не розуміли цінність цих предметів — просто дивилися, що це кольоровий метал, і його можна здати», — говорить в.о. директора музейно-виставкового центру «Тростянецький» Аліна Толстих.

На щастя, в кінці березня 2022 року українські військові звільнили Тростянець. 

«Цей місяць був насправді пекельний і досить страшний. Днями ми прокидалися в абсолютному нерозумінні, що буде далі, чи прийдуть вони до нас додому, чи виживемо ми взагалі», — згадує Ангеліна Кулішова. 

Усе, що потрібно — дозвіл на реставрацію

За словами Юрія Бови, збитки ще оцінюють. Сукупно вони складатимуть близько 150 мільйонів гривень. «Державних програм відновлення поки що немає», — говорить міський голова. 

Аби відновити будівлю Круглого двору, громаді потрібні дозвільні документи на роботи від Міністерства культури. Поки міській владі не вдається отримати такий дозвіл.

Фортецю «Круглий двір» можна відновлювати тільки після дозволу Міністерства культури. Фото: ШоТам

Але в громаді вирішили не сидіти, склавши руки. Один з міжнародних фондів виділив понад 40 тисяч євро на збереження будівлі, що повністю згоріла. Її тимчасово накрили та забили вікна.

З волонтерами проєкту «Збережіть українську культуру» в громаді реставрували двері, які були пошкоджені вибухами мін. Вхідні двері в краєзнавчий музей поки не встановлювали — це планують зробити, коли на Сумщині буде спокійніше. 

«Ці будівлі унікальні, особливо Круглий двір як циркова сцена 1749 року. Хотілося б її максимально зберегти й використовувати для різних культурно-мистецьких заходів», — ділиться Юрій Бова.

Міська влада сподівається, що проєктна документація на реставрацію цього комплексу, яку вже розробили в Тростянці, пройде експертизу, й будівлі можна буде відновити.

«Маємо надію, що після війни ми завершимо всі роботи, і держава виділить кошти для того, щоб відремонтувати ці будівлі, аби вони залишилися елементами архітектури на Сумщині», — каже міський голова.

Міський голова Тростянця Юрій Бова показує проєкти реставрації садиби. Фото: ШоТам

Та вже зараз у музеї знову проводять виставки, екскурсії та навіть весілля. А ще  оцифровують інформацію про садибу, аби зберегти культурну спадщину та розповісти про неї більшій кількості людей.

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху

Опубліковано

З 15 грудня Укрзалізниця запускає прямий поїзд №9/10 Київ — Будапешт, який стане вже 20-м міжнародним рейсом компанії.

Про це повідомляє УЗ.

Особливості маршруту

Новий поїзд курсуватиме щоденно у складі стандартних спальних вагонів:

  • купе (4 місця);
  • люкс (2 місця).

Розклад розроблено так, щоб забезпечити пасажирам максимальну зручність для пересадок на європейські напрямки.

Графік руху

  • Київ – Будапешт:
    Відправлення о 10:16, прибуття о 06:00 наступного дня.
  • Будапешт – Київ:
    Відправлення о 22:40, прибуття о 19:11 наступного дня.

Квиток у купейному вагоні коштуватиме близько 3 000 грн.

Розклад нового рейсу синхронізовано з поїздами до найбільших міст Європи:

  • Відня (подорож триватиме менше трьох годин);
  • Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюріха, Румунії, Словенії та інших країн.

Час очікування між пересадками не перевищує двох годин.

Нагадаємо, що Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо.

Фото обкладинки: Укрзалізниця.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійсники мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у рамках якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму, дитини, дитинство якої наповнене дорослими труднощами.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ Твоя опора Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративна косметика, колонка, щоб слухати улюблену музику, кінетичний пісок, термос для чаю, розмальовка, теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України постійний партнер акції компанія «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: freepik.

Коментарі

Читати далі