Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
1544360597 8348 1544360597 8348

Економіка

Укрзалізниця створює вокзальну компанію за німецьким форматом: деталі реформи

Опубліковано

В Укрзалізниці підготували дорожню карту щодо створення філії “Вокзальна компанія”, яка повинна почати працювати до кінця 2019 року. Про це пише Магістраль.

Які зміни запровадять?

“Наша мета — вдосконалити систему управління вокзалами, підвищити ефективність їхньої діяльності, зокрема за рахунок мінімізації дублювальних функцій. До головних цілей належить і скорочення фінансових витрат. Наведу лише одну цифру, що свідчить про необхідність змін: негативний фінансовий результат діяльності вокзалів філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» за 2018 р. становив 405 млн грн”, – розповів директор із стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ «Укрзалізниця» Антон Саболевський.

Він повідомив, що в УЗ планують три етапи реорганізації. Спершу до філії будуть передані вокзали, які зараз перебувають в управлінні філії «Пасажирська компанія».

“Ми змінили її структуру, аби повністю виділити відповідний напрям. Йдеться про вокзали позакласні. Далі будуть передані поетапно об’єкти І—ІІІ класу регіональних філій. Загалом на першому етапі — 106 вокзалів. Тоді вже настане черга об’єктів IV, V категорій, яких понад 1,2 тис. Згодом до них приєднаються й зупинні пункти, котрих у нас майже 2,3 тис. Вони будуть передані на баланс підприємства. Відповідно у структурі філії будуть майно та персонал”, – зауважив Антон Саболевський.

Персонал, задіяний у станційній роботі, переводитиметься як зі складу філії «Пасажирська компанія», так і з філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд». Також це будуть фахівці, котрі займаються технічним обслуговуванням таких об’єктів. Розрахункова чисельність працівників нової філії на початковому етапі — від 8 до 8,5 тис. осіб. Усі вони будуть переведені з інших підрозділів.

Що передбачає німецька модель?

За словами Саболевського, при реорганізації УЗ вирішила наслідувати німецької моделі управління вокзалами (коли всі вокзали та пункти зупинки передаються на баланс однієї філії).

Читайте також: Укрзалізниця запровадила однакову ціну на всі напої

“Модель, яку ми наслідуємо (коли всі вокзали та зупинні пункти передаються на баланс однієї філії), — німецька. За нею пішла державна залізнична компанія Deutsche Bahn, що свого часу створила окрему структуру — DB Station&Service. На момент заснування (у 2001 р.) вона мала в управлінні майже 11 тис. об’єктів, наразі ж таких — 5,5 тис. Частина вокзалів була закрита чи оптимізована. Цікавий момент: у Німеччині залізничну станцію може купити будь-хто. Дуже багато випадків, коли на малодіяльних дільницях новими власниками cтають не лише юридичні, а й фізичні особи. Для них це засіб здійснення комерційної діяльності. Хтось бере з метою розвитку туризму, проте іноді й обслуговують поїзди. У країнах Євросоюзу відпрацьовано механізм виставлення на продаж станцій через аукціони. За цього покупці мають певні зобов’язання з підтримки технічного стану. Загалом із 1999 р. на торгах у Німеччині продано понад 2,1 тис. вокзалів. Причім частина — за символічну ціну в 1 євро, за умови інвестування в розвиток. Німецька компанія з управління вокзалами — одна з найприбутковіших у світі. За 2017 р. її дохід становив 255 млн євро”, – розповів посадовець.

Вокзали без начальників

Також передбачено скорочення адміністративно-управлінського персоналу. Приміром, вокзали Миколаїв та Жмеринка, на котрих спільно з IFC («Міжнародна фінансова корпорація», що входить до групи Світового банку, — прим. ред.) готуються пілотні проекти стосовно державно-приватного партнерства. Розглядаються три сценарії: концесія на певну кількість років, оренда чи спільна діяльність без утворення окремої юридичної особи.

Більш того, на думку Саболевського, далеко не кожен вокзал після реформи буде мати начальника.

“Ми відходимо від того, що кожен вокзал повинен мати начальника. Виділено базові структурні підрозділи, керівники яких будуть управляти вокзалами на прилеглій території. Наприклад, глава станційного комплексу Київ-Пасажирський стане управляти вокзалами в Жмеринці та Фастові. А, наприклад, начальник вокзалу Львів буде відповідати за об’єкти на пасажирських станціях Трускавець, Моршин, Самбір. Ми відпрацювали чітку ієрархію, в якій буде виділено 19 “якірних” вокзалів – по два-чотири на кожен регіональний філіал “, – описує новації Саболевський.

Економіка

10% за товар: “Український кешбек” від держави може зʼявитися вже влітку

Опубліковано

Програма “Український Кешбек”, ініційована Президентом України, може розпочати свою роботу вже цього літа. Завдяки співпраці з партнерами, уряд та Офіс Президента активно працюють над реалізацією цього проєкту.

Про це повідомляє Forbes.

Про програму

Програма “українського кешбеку”, що передбачає повернення покупцеві частини коштів, сплачених за вироблені в Україні товари, ймовірно запрацює влітку. Вже понад місяць над ідеєю, озвученою президентом Володимиром Зеленським наприкінці лютого, працюють Офіс президента (ОП) та уряд. До програми залучений й український бізнес, як, наприклад Monobank.

Читати також: Українскький стартап отримав $5 млн інвестицій та оголосив про партнерство з американською компанією

Рівень реалізації

За словами заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми, програма вже розроблена на 100%, але її ще потрібно погодити з міжнародними партнерами. Водночас остаточно ухвалити програму Кабмін може до кінця березня. Перші особи держави обіцяють, що державний кешбек запрацює цього року. 

Як це буде працювати

“Кешбек акумулюватиметься на спеціальну картку, ці кошти можна буде витратити на такі ж товари від українських виробників. Так кожен із нас відчуватиме свій конкретний вплив на економіку”, – пояснює заступниця міністра економіки Надія Бігун.

Нагадаємо, що в Києві пройде виставка мистецьких робіт автора барельєфів у метро.

Фото: Зроблено в Україні

Читати далі

Економіка

Україна може отримати вдвічі більше боєприпасів з «чеської ініціативи»

Опубліковано

У Чехії заявили, що можуть знайти та надати Україні 1,5 мільйона боєприпасів. Це майже вдвічі більше, ніж країна обіцяла раніше.

Про це сказав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавскі в інтерв’ю Bloomberg.

Він повідомив, що Чехія може надати значно більше, ніж спочатку анонсували. Міністр зазначив, що кількість снарядів може досягти 1,5 мільйона.

Читайте також: На Київщині та Харківщині продовжують відновлювати зруйновану інфраструктуру

За його словами, чеська ініціатива, яка передбачала закупівлю близько 800 тисяч снарядів для України, вже приносить плоди, навіть перед тим, як постачання розпочнуться, що станеться за кілька тижнів.

“Це вже допомагає Україні вести бій краще, оскільки вони знають, що буде мати запаси свіжих боєприпасів, що змінило їхнє ставлення до використання поточних запасів”, – сказав Ліпавський.

Нагадаємо, документальний оскароносний фільм 20 днів у Маріуполі встановив рекорд з переглядів на українських стримінгових платформах у перший вікенд.

Фото: X / Jan Lipavský

Читати далі

Економіка

Уряд пояснив, як виробникам невійськових дронів отримати грант

Опубліковано

Кабінет міністрів України схвалив особливі умови для отримання грантів виробниками невійськових дронів або їх частини.

Про це повідомляє Міністерство економіки України.

Такі підприємства зможуть отримувати грант від держави у розмірі 80% вартості поданого проєкту.

Куди ці кошти можна використовувати?

Грантові кошти можна буде спрямувати на придбання, доставку та монтаж обладнання, а за кошти власного внеску – придбати сировину, матеріали, комплектуючі та покрити поточні потреби.

Читати також: Vidnova Fellowship Ukraine: стипендія для активістів, що повернулися додому з-за кордону

Яка умова отримання?

Отримувач, залежно від суми гранту, повинен створити відповідну кількість робочих місць (наприклад, в разі отримання 8 млн грн – до 25 місць). Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко наголосила, що Україна надзвичайно зацікавлена в розвитку високотехнологічних виробництв і Уряд максимально налаштований допомагати таким підприємствам.

Нагадаємо, що МВФ схвалив транш фінансової підтримки обсягом 880 млн доларів для України.

Фото: Vodafone

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 день тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство6 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: