

Суспільство
Укрпошта отримає €4,5 млн гранту на інтернет у віддалених населених пунктах
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Європейський банк реконструкції та розвитку надасть Укрпошті грант у розмірі 4,5 млн євро на інтернет та точки підзарядки у віддалених населених пунктах.
Про це повідомили на сайті ЄБРР.
Кошти залучать зі Спеціального фонду акціонерів банку. Їх спрямують на купівлю пристроїв для супутникового інтернету та генераторів для облаштування точок підзарядки та надійного інтернет-з’єднання. У ЄБРР переконані, що це дозволить перетворити відділення Укрпошти на своєрідні пункти незламності для українців.
A grant of €4.5 million from the EBRD’s Shareholder Special Fund will support @ukrposhta in buying satellite internet devices and supporting power generators to provide reliable internet connection and mobile charging points across the largest in the country postal network. pic.twitter.com/2eNkP63v1b
— The EBRD (@EBRD) December 16, 2022
«Кошти від гранту охоплять 1700 поштових відділень у понад 450 містах і селищах. Укрпошта доповнить 4,5 млн євро від ЄБРР додатковими 1,5 млн євро зі власних коштів, аби придбати додаткове обладнання, зокрема опалювальні печі, Wi-Fi роутери та освітлювальне обладнання», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми повідомляли, що Міжнародна фінансова корпорація підтримала програму фінансування українського бізнесу та виділила $2 млрд на підтримку інвестицій в Україну.
Також нагадаємо, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) передало 5 тисяч ноутбуків до навчальних закладів по всій Україні.
Фото: twitter.com/EBRD.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Норвегія відправить Україні німецькі танки Leopard 2 «якнайшвидше» – вже наприкінці березня.
Про це повідомили в Міністерстві оборони.
«Норвегія відправить частину свого парку бойових танків Leopard 2 німецького виробництва в Україну “якнайшвидше”, що означає, можливо, наприкінці березня. Норвегія була серед кількох європейських країн, які минулого тижня пообіцяли доставити танки, яких Україна довго шукала в боротьбі з російськими військами, після того, як Берлін дав свою згоду», – зазначив міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам.
Про танки Leopard 2
Leopard 2 оснащений 120-міліметровою гладкоствольною гарматою виробництва Rheinmetall, як у танка M1 Abrams. Її боєзапас складає 27 снарядів, у кормі башти є ще 15 додаткових снарядів. «Леопарди» здатні влучати в цілі на відстані у 2 км. Також танк оснащений двома кулеметами. Німецькі, швейцарські та голландські моделі використовують різні типи цієї зброї. На борту Leopard 2 є 4750 патронів до кулеметів.

Танк здатний розганятися до 68 км/год. Машина має реверсний хід на швидкості 31 км/год. Повний розворот на місці може здійснити за 10 секунд. Leopard 2 форсує водні перешкоди глибиною до 4 м за допомогою шноркеля або глибиною 1,2 м без підготовки. Також танк здатний перебиратися через перешкоди висотою до 1 м.
Нагадаємо, Німеччина передасть Україні роту Leopard 2 (14 танків) та дозволила експорт техніки іншим країнам.
Крім того, США передадуть Україні 31 танк M1 Abrams у новому пакеті військової допомоги.
Фото: з відкритих джерел.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Буковинські та бессарабські тайстри визнали надбанням національної культурної спадщини України.
Про це повідомили на сторінці Чернівецької обласної ради.
«Включення тайстри до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини означає її загальнодержавне визнання. А також велику відповідальність у промоції та популяризації. Ми щиро раді, що один з найяскравіших і найпромовистіших атрибутів традиційного строю жителів Чернівецької області отримує друге життя», – йдеться в дописі.
Що таке тайстра
Тайстра – це традиційна ткана торбина, яку носять через плече. Для її виготовлення застосовують найдавніші види ткацтва. Історично вона була поширена в усій Чернівецькій області, а також Івано-Франківській та Закарпатській областях.
Території, де сьогодні побутує тайстра, значно менші. Проте – як сто років тому, так і сьогодні – вона відіграє утилітарну роль (слугує сумкою для закупів), обрядову (як одяговий аксесуар бере участь у весільному, поминальному обрядах), є виразним акцентом сучасного етнообразу і темою для натхнення художників та письменників.
Нагадаємо, до нематеріальної культурної спадщини України увійшов елемент зі Львівщини, а саме — глинянський візерунковий текстиль.
Крім того, прадавню традицію виготовлення дерев’яних ємностей – бондарство – що збережена на високогірній Гуцульщині, також визнали надбанням національної культурної спадщини.
Фото: facebook.com/oblrada.cv.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Деокупована Балаклійська громада, що на Харківщині, отримала «мобільний ЦНАП» від шведсько-українського проєкту PROSTO.
Про це ШоТам повідомили в команді проєкту.
Зазначається, що рішення щодо вибору громади було прийняте за результатами моніторингу та комунікації з деокупованими громадами та в координації з Харківською ОВА та профільними міністерствами. Насамперед враховували розмір громади, кількість населених пунктів та відносну безпеку.
«Одним із основних принципів, який впроваджуємо у відбудові, є її людиноцентричність. Саме тому ми сконцентровані перш за все на задоволенні базових потреб громадян, серед яких є й соціальні послуги, які надають ЦНАПи. Повернувши базову соціальну інфраструктуру в деокуповані громади, ми не тільки повертаємо туди життя, але й сприяємо поверненню українців, які змушені були покинути свої домівки», – зазначив міністр розвитку громад Олександр Кубраков.

З чого складається «мобільний ЦНАП»
Мобільний ЦНАП – це авто та два комплекти техніки для надання послуг мешканцям громади. До цього набору входять:
- ноутбук;
- портативний сканер;
- лазерний принтер;
- G Wi-Fi-маршрутизатор;
- інвертор.
Загальна вартість такого набору разом із автівкою складає 834 000 гривень.
«Відновлення громад – один з ключових пріоритетів шведської підтримки України у гуманітарному напрямку. Ми розуміємо важливість швидкого відновлення і, разом з тим, якісної координації та співдії на різних рівнях. Я також хочу підкреслити важливість демократичного залучення мешканців до прийняття рішень по відновленню громади, – це найкраща запорука ефективних проєктів та прозорих і підзвітних суспільству процесів», – зазначила заступниця голови Місії Посольства Швеції в Україні Марія Ліндгрен-Салтанова.

Зазначимо, у грудні 2022 року 13 деокупованих громад Харківщини вже отримали першу кризову підтримку від проєкту – техніку та необхідне обладнання для поновлення роботи ЦНАП вартістю 1 140 000 гривень. PROSTO продовжить підтримку деокупованих громад Харківщини, Херсонщини та Миколаївщини у 2023 році.
Нагадаємо, воїни Збройних сил України вибили російських окупантів з Балаклії, що на Харківщині, та взяли місто під свій контроль 8 вересня.
Крім того, у звільненому місті Балаклія, що на Харківщині, відновили електропостачання. Наступним до живлення планують підключити деокупований Ізюм.
Фото: надані ШоТам.