

Суспільство
Укрпошта обміняла вже 5 млн старих ламп. Як отримати LED-лампи?
За два тижні українці обміняли у відділеннях «Укрпошти» 5 мільйонів ламп розжарювання на енергоощадні. Найактивніше старі лампи обмінюють мешканці Києва та області.
Про це повідомили в пресслужбі компанії.
На Київщині вже обміняли 585 000 ламп розжарювання, на Львівщині – 420 000. Мшеканці Дніпропетровщини отримали 410 000 LED-ламп, Житомирщини – 220 000, Вінниччини – 248 000, Одещини – 237 000, Черкащини – 200 000, Хмельниччини – 204 000.
Загалом за перші два тижні роботи програми Укрпошта запровадила обмін ламп у всіх містах України. Наразі відділення видають енергоощадні лампи навіть у прифронтовому Краматорську та деокупованому Херсоні.
За словами гендиректора компанії Ігоря Смілянського, до кінця лютого Укрпошта планує доставити LED-лампи у найвіддаленіші села країни, аби скористатися програмою обміну могли всі без виключення українці.
«Частина ламп з першої партії вже роздана, решта – заброньована по заявках з Дії і чекає у відділеннях на своїх нових власників, а ми готуємося приймати наступні партії і закликаємо всіх, хто ще не обміняв лампи, долучитися до зміцнення енергетичного фронту країни», – зазначив Смілянський.
Як обміняти старі лампи
З 30 січня 2023 року обміняти лампи розжарювання на LED може кожен українець віком від 18 років, що має паспорт та ідентифікаційний код. Для цього необхідно завітати до найближчого відділення «Укрпошти» з документами і старими лампами та здійснити обмін.
Також можна «забронювати» за собою енергоощадні лампи, залишивши напередодні заявку через застосунок «Дія» та дочекавшись повідомлення із запрошенням на обране відділення. Це не є обов’язковою умовою, але гарантуватиме наявність нових ламп, які чекатимуть на вас упродовж 5 днів.
Одна людина може обміняти до 5 старих ламп. Обов’язкова умова – обміняти можна виключно справні лампи розжарювання, адже ідея урядової програми – саме замінити лампи в оселях українців.
Як залишити заявку через «Дію»
Аби точно отримати лампи та не стояти зайвий раз у черзі відкрийте (або завантаєте) застосунок та дотримуйтеся інструкції:
- авторизуйтесь в застосунку;
- оберіть Послуги – Обмін лампочок;
- вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, у якому бажаєте отримати лампи;
- зазначте тип та кількість світлодіодних ламп, які бажаєте отримати.
Чому це важливо
Як пояснили в Мінекономіки, у такий спосіб українці зроблять свій внесок у впровадженні енергоощадних технологій, адже LED-лампи споживають у сім-вісім разів менше електроенергії.
Також у міністерстві уточнили, що 40% структури споживання електричної енергії в Україні становить населення, а заміна 50 млн лампочок розжарювання може заощадити роботу одного реактора, потужністю 1 МВт.
Нагадаємо, Єврокомісія виділила €30 млн на 30 млн LED-ламп для українців.
Також ми повідомляли, що Іспанія передає Україні 135 трансформаторів та обладнання для електромереж.
Фото: pixabay.com.
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».
Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».
Як пройшов стрим
На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.
Мета благодійної трансляції
Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.
Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»