

Культура
«Укрпошта» до річниці вторгнення випустить марку Art vs War (ФОТО)
«Укрпошта» до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії випустить марку з роботами відомого французького митця Джеймса Коломіни, який працює у стилі street art.
Про це повідомив генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.
Що відомо про марку
У компанії вирішили продовжити традицію, яку започаткували у 2023 році, коли випустили марку Бенксі «ПТН ПНХ». Цьогоріч у поштових наборах використають роботи Джеймса Коломіни.
«Ми маємо разом із вами тримати увагу світу на нашій війні, робити все, щоб підтримка нашої боротьби залишалася міцною. А роботи відомих митців допомагають і привернути увагу, і ще раз нагадати через мистецтво, як і заради чого ми боремося. Ми маємо потужну підтримку з боку Великої Британії та Франції, і тепер ця підтримка також відображена в наших марках»‚ — написали в компанії.
Для марки Art vs War обрали ті скульптури, які Джеймс встановив у Києві, зокрема «Дитина малює Тризуб», розташовану на Головпоштамті на Майдані Незалежності.
Читайте також: Українці у понад 500 містах по всьому світу проведуть акцію Stand with Ukraine.


Наразі марку відкрили для передзамовлення на сайті «Укрпошти», а 24 лютого її випустять у продаж по всій країні.
Раніше ми писали, що «Укрпошта» випустила марку «Міста Героїв. Волноваха», яку намалював військовий художник Dante (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Ігоря Смілянського
Культура

«Довженко-Центр» та благодійна організація «Схід SOS» започаткували кіноклуб, у якому щомісяця відбуватимуться безплатні покази фільмів. Події проводитимуть у просторах «Затишно space» у шести містах України.
Про це повідомили в «Схід SOS».
Які фільмі показуватимуть
«Схід SOS» анонсували програму показів на 2025 рік:
- березень — фільм Бориса Івченка «Пропала грамота» (1972 рік);
- квітень — стрічка Георгія Тасіна «Алім» (1926 рік);
- травень — стрічка Олександра Муратова «Чи вмієте ви жити?» (1970 рік);
- червень — робота Вадима Кастеллі «Вперед за скарбами гетьмана» (1993 рік);
- липень — анімаційна добірка «Ніжне, пристрасне, палке. Анімація»;
- серпень — фільм В’ячеслава Криштофовича «Приятель небіжчика» (1997 рік);
- вересень — картина Олександра Візира «Ніагара» (1991 рік);
- жовтень — анімаційна добірка «Дивне, химерне, фантастичне. Анімація»;
- листопад — стрічка Леоніда Осики «Захар Беркут» (1971 рік);
- грудень — фільм Віктора Іванова «За двома зайцями» (1961 рік).
Організатори зазначили, що після сеансів учасники зможуть обговорити переглянуті стрічки. Від квітня до просторів приїжджатиме керівниця кіноархіву «Довженко-Центру» та кінознавиця Альона Пензій, а також провідна кінознавиця «Довженко-Центру» та членкиня Спілки кінокритиків Яна Дудко.
Читайте також: На Google Arts&Culture виклали роботи українських мисткинь-шістдесятниць
Події кіноклубу проводитимуть у Черкасах, Вінниці, Кропивницькому, Запоріжжі, Харкові та Миколаєві.
«Щоденна боротьба українців за життя та ідентичність вкотре підкреслює важливість збереження та дослідження нашої культури. В історії українського кіно є надзвичайні сторінки, що варті вашої уваги. Ми познайомимо вас із чорно-білою історією кримського татарина, яку радянська влада заборонила і намагалася повністю знищити, і з карколомною пригодницькою комедією, чиє створення профінансувала українська діаспора, та не забудемо, звісно, і про анімаційні твори»‚ — написали у «Схід SOS».
Аби слідкувати за діяльністю кіноклубів, можна перейти за посиланням.
Нагадаємо, що «Довженко-Центр» представив альманах короткометражного кіно 2022 року (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал Державного агентства з питань кіно
Культура

У Харкові відновили найбільшу українську друкарню «Фактор-Друк». Російські військові завдали ракетного удару по підприємству у травні 2024 року.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
«Рік тому російський обстріл зруйнував друкарню у Харкові. Пам’ятаю, як Сергій Політучий (засновник групи компаній «Фактор», — ред.) приніс обгорілі дитячі книжки — ті ж, що читає моя донька і це просто розбило мені серце. Досі зберігаю їх як нагадування про удари Росії по нашій культурі»‚ — написала Свириденко.
Міністерка подякувала американському меценату Говарду Баффету за те, що він одним із перших відгукнувся на заклик про допомогу та підтримав відбудову друкарні.
Читайте також: Україна передала Гарварду книги, які обгоріли від удару росії по «Фактор-Друк».

Довідка про друкарню
Друкарня «Фактор-Друк» — це найбільше в Україні підприємство повного циклу з виготовлення газетно-журнальної та книжкової продукції. У Міністерстві економіки вказували, що в друкарні випускали кожну третю книгу в країні.
У травні 2024 року росіяни зруйнували майже половину технологічних ліній компанії. Восени 2024 року друкарня частково відновила свою роботу. У січні цього року на Всесвітньому економічному форумі Юлія Свириденко представила одне з перших видань, які повністю створили на підприємстві.
Фото обкладинки: Олександр Зарайський
Культура

У Молодому театрі в Києві 22 березня о 15:00 покажуть виставу «Розплітання», у якій головні ролі зіграють дружини українських захисників. Подія відбудеться у межах програми з підтримки ментального здоров’я дружин військових.
Про це повідомили організатори події.
Що відомо про програму
Усі дружини військових та ветеранів пройшли спеціальну підготовку та навчання у межах програми з підтримки ментального здоров’я засобами театру. До першого набору долучилися 20 жінок. Вони вже пройшли спеціальний тренінг та психологічний практикум.
У виставі зіграють 12 учасниць програми. Наразі жінки вже зіграли чотири вистави, а прем’єра відбулася на сцені Київського національного академічного Молодого театру.
«З кожною учасницею справді відбулася метаморфоза. Навчанню театральної майстерності передувала тривала робота на групових заняттях та індивідуальні сесії з психологом. Жінки буквально віднаходили себе нових — було багато сміху і сліз, рефлексій та відкриттів. Поступово на зміну внутрішній напрузі приходила творча енергія», — розповіла координаторка проєкту Аліна Климанська.
Читайте також: В Україні випустили новий трейлер фільму «МУР. Ти [Романтика]» (ВІДЕО)


Ініціатори проєкту вказують, що учасниці упродовж програми проходили психологічне тестування. Після завершення проєкту в жінок виросли показники залученості, відчуття сенсу та досягнень, а також зменшилося відчуття самотності.
«В моєму житті було багато хвилювання через службу чоловіка, згодом його поранення. Я ніби забула про себе за турботами. В програмі ми вчилися знову відчувати, давати волю невисловленим почуттям. Зараз я шукаю шляхи, як повертатися до себе тієї, щасливої і вільної. Театральна сцена — один з них. Чоловік підтримує, пишається моєю грою», — прокоментувала участь у проєкті Ганна Мовчан.
Читайте також: У Європарламенті відкрили читальний простір імені Вікторії Амеліної (ФОТО)
Про виставу «Розплітання»
Події розгортаються напередодні весілля. Софія виходить заміж за військового. У готелі, що належить матері нареченого, збираються родичі та подруги нареченої на дівич-вечір. Майбутня свекруха Софії хоче запевнитися, що під час служби сина його серце залишатиметься в безпеці. Тому жінка замість святкування влаштовує нареченій справжні випробування.
Режисером вистави став Борис Філімонов — викладач акторської майстерності, співзасновник театрального простору «Театральна лабораторія» та школи «Маска».
Організатори планують продовжувати «театральну терапію», а навесні стартуватиме нова програма.


Нагадаємо, що GRABAR та YUVI випустили пісню на вірш Ліни Костенко (ВІДЕО).
Фото: організатори проєкту