Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Опубліковано

Зменшити кількість шкідливих викидів від автівки, а водночас зекономити пальне. Звучить фантастично, але тільки не для українців. Команда стартапу FuelWell винайшла пристрій, який вирішує ці завдання. Сьогодні прототип вже готовий до серійного виробництва, а розробники мріють підкорити ринки США та Європи. А починалося все зі звичайних вигадок в компанії друзів та «гаражного» стартапу – пристрою для заплітання волосся.

Сергій Дубіневич

СЕО & Founder проєктів FueIWeII (зменшення вуглецевого сліду від автомобільної промисловості) та MaxAh (розробка літій-іонних батарей з використанням українського графену)

До стартапів спробував себе в різних професіях

Мені здається, прагнення «творити» притаманне кожній людині з самого народження. Згадайте, як ревно дитина захищає свій перший побудований замок на пляжі, або з якою самоповагою та гордістю малеча демонструє свої малюнки. Діти – найбільш творчі та креативні експерти у світі. Звичайні речі за мить трансформуються в зовсім інші предмети. Палка – вогнепальна або холодна зброя, кущі – штаб, халабуда, або схованка у джунглях іншої планети. Я кажу про риси, які визначають творчу людину – унікальне поєднання дитячої фантазії, життєвого та професійного досвіду. 

Я люблю спілкуватись, слухати та розповідати. Виникає особливе відчуття, коли помічаю, що в процесі розмови починає народжуватись думка – зовсім «сира», майже невидима. У цей час з’являється азарт – бажання якомога скоріше надати їй форму та трансформувати в ідею.

Я працюю все життя й до знайомства зі стартап-індустрією встиг спробувати себе в різних сферах. Першою була поліграфія: пройшов шлях від звичайного працівника до керівника виробничого відділу. Згодом потрапив у консалтингову агенцію в сфері держзакупівель. 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Поки ми зупинялися на етапі ідей, інші втілювали їх у життя

Провести зустріч, зрозуміти вимоги, пояснити, що саме потрібно замовнику, підготувати технічне завдання, організувати процедуру закупівлі. Орієнтація на вирішення та критичний підхід до формулювання певної задачі, динаміка та вміння швидко реагувати на запити – все це допомогло розвинути навички та досвід, який згодом і став поштовхом для роботи із стартап-проєктами. Саме тут я зустрів перших однодумців – друзів, з якими ми почали фантазувати та в ігровій формі шукати нові рішення, вигадувати технології. 

Приблизно 10-12 років тому колеги помітили, що багато ідей та думок, які ми висловлювали під час неформальних зустрічей, перетворювались у реалізовані проєкти. Тобто одна і та сама думка приходила до багатьох людей. Але ми завершували все на етапі обговорювання, а інші йшли далі та реалізовували ідею. Наприклад, ми міркували та навіть почали прописувати концепцію програмного забезпечення для реалізації бізнес-процесів держзакупівель. Це було за кілька років до анонсування проєкту ProZorro. 

Мій гаражний стартап – пристрій для заплітання волосся

У мене було багато розробок, але я хотів би зупинитися на одній – класичному «гаражному стартапі». Моя донька дуже любить африканські косички. Це зовсім не дешева процедура, не кажучи вже про складний догляд за таким волоссям. Я провів дослідження, перевірив наявність схожих технологій, але не знайшов пристроїв, які б могли надати повноцінне рішення для моєї задачі. Довго міркував над реалізацією, описав проєкт на папері, підготував аматорські креслення і звернувся до інженерного бюро. Там, разом із інженерами, почав створювати прилад, який має швидко та безпечно заплітати такі косички. 

PapaJoy – пристрій для заплітання волосся, що вигадав Сергій.

Гаджет отримав назву PapaJoy. Я проводив багато тестів, і, коли переконався в ефективності, перейшов до маркетингу. Створив сторінку в соцмережах, підготував достатню кількість рекламних іміджів, зняв відео-презентацію, прорахував бізнес-план і дотримався всіх процедур та вимог щодо розміщення проєкту на краудфандинговій платформі Kickstarter. Жодної помилки, зайвого хвилювання – повна зосередженість. Я був впевнений у проєкті, попередні тести та презентації казали мені, що аудиторія зацікавлена в PapaJoy. 

Забігаючи наперед, скажу, що проєкт не отримав потрібного фінансування. Але це був досвід. Майже неможливо передбачити та прорахувати всі ймовірні варіанти. Навіть, коли все зроблено без помилок. Попри розчарування я вирішив змінити комерційне призначення продукту і просувати його як пристрій для розплітання косичок. Це б могло суттєво змінити результат. Але я відчув, що «перегорів», і вирішив зосередитися на інших проєктах.

Кожен проєкт давав мені необхідний досвід. Крім того, я бачив, що в Україні народжуються стартапи, які стають відомими по всій планеті. Для мене творчість є важливим показником розвитку сучасного суспільства. Якщо еволюція обумовлена фізичними законами і принципами, то прогрес – це творчість. Можливо, у США і ЄС стартапи та винахідники мають більше можливостей для розвитку та підтримку з боку держави. Проте зараз наша команда реалізовує проєкти, які мають перспективи глобального розвитку. Створювати та працювати можна де завгодно, якщо любити те, чим займаєшся. 

Бажання заощадити перетворилося на стартап FuelWell

Приблизно 5 років тому мене познайомили з людиною, яка мала інженерні ідеї та певні напрацювання щодо додаткового пристрою для двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ), який мав би допомагати заощаджувати пальне. Ідея виглядала цікаво, але бачення, як розвинути та продати проєкт, було відсутнє. До мене звернулися із проханням допомогти розвинути концепцію та створити повноцінний проєкт. 

Зустріч пройшла цікаво, мені сподобався предмет обговорення. Як власник авто та досвідчений водій, я постійно отримую спам-пропозиції придбати певні девайси, що, за словами виробника, дозволять значно скоротити витрати пального. Магнітики на бензобак, пристрої, які працюють від USB, різноманітні присадки та каталізатори і навіть магічні наліпки на капот. Я розумів кількість непотребу, але запропонована концепція мене зацікавила. 

Пристрій FuelWell, що економить пальне та зменшує кількість небезпечних викидів

Робота розпочалася. Нам потрібно було запакувати концепцію в повноцінний проєкт. Радилися, змінювали креслення, допрацьовували фітинги та кріплення, тестували, знову радилися, знову допрацьовували. Проводили тестування, обговорювали, тестували, обговорювали і знову тестували та обговорювали.

Нашу ідею сприймали за псевдорозробку

Ми розуміли, що розробляємо інноваційний продукт, а досвід демонструє, що ринок дуже повільно сприймає зміни та інновації. Головна складність була в тому, що ми пропонували щось нове – незвичне. Щось, що більше сприймається як псевдорозробка. Не існувало експертів з продажів, або маркетингу, які б могли підхопити FuelWell і пронести «через терни до зірок». 

Певний час над проєктом працювали двоє людей: я і партнер. Паралельно набирали команду. Кожен новий член команди розумів, що, найімовірніше, нам доведеться воювати з вітряками. Тому ми намагалися набирати команду профі, які мали досвід роботи в проєктах, пов’язаних із інноваціями. Навчалися один у одного, адаптувалися в процесі, вірили в те, що робимо.

Хоч успіхи були очевидними, навіть наявність міжнародних протоколів, сертифікатів та дипломів не змінили упереджене ставлення до нашої роботи. Але ми продовжуємо бути наполегливими і вже маємо у портфоліо пілотні проєкти з одразу кількома великими агропромисловими компаніями України. А також затверджені протоколи тестування FuelWell на вантажівках та техніці від Scania, John Deere, Mann, Fiat, Volvo, JCB, Mercedes, Renault тощо. 

Ми не можемо взяти й одночасно пересісти на електромобілі

Тоді віяння щодо стійкого розвитку (sustainable development) та ведення бізнеса, вже дійшли і до України. Усе більше компаній почали звертати увагу на ESG (екологічний, соціальний та корпоративний менеджмент). Я шукав рішення в сфері автотранспорту, які б відповідали двом головним вимогам: екологічність та ефективність. Знайшов багато заяв та декларацій про перехід до відновлювальної енергії, заклики пересідати на електротранспорт. Але не знайшов жодних пропозицій і пояснень, як саме нам всім разом, в одну мить, «пересісти» на електромобілі, та що робити з існуючим транспортом 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Особисто я вважаю, що електрокари та взагалі відновлювані джерела енергії – це рішення, які допоможуть зменшити негативний вплив людини на екологію. Ми цілком та повністю підтримуємо боротьбу зі зменшенням шкоди від викидів. Навіть маємо проєкт у цьому напрямі – MaxAh. Проте існує декілька важливих факторів, які потрібно враховувати.

Саме автомобільний транспорт займає перше місце за рівнем забруднення повітря у містах та мегаполісах. Швидкий перехід до електрокарів не дасть потрібного екологічного ефекту. Це буквально неможливо. Більшість автомобілів, що спричиняють шкоду навколишньому середовищу, – це вторинний ринок. 

Завдання стартапу FuelWell – зменшити кількість небезпечних викидів

Наше завдання – допомогти зменшувати негативний вплив від ДВЗ до моменту, коли економіка зможе повністю перейти на менш шкідливі види палива для транспортних засобів. Я чітко розумію, що певні сфери взагалі не зможуть відмовитись від ДВЗ, і в майбутньому буде існувати паритет між відновлювальними джерелами енергії та транспортними засобами, що використовують ДВЗ. Основне завдання технології FuelWell – вже сьогодні допомагати зменшувати кількість небезпечних викидів, забезпечуючи плавний перехід галузі у безпечне майбутнє.

Це головні причини, які мотивують мене в процесі реалізації проєкту FuelWell. Багато людей вірять, що, «думки матеріалізуються» – мають властивості втілюватись у життя. А віра без дій – мертва. Тож для мене шлях від ідеї до реалізації – це можливість побачити, як думки трансформуються в слова, а слова – в реальні рішення.

Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.
Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.

Економія пального – це лише додаткова перевага

Сьогодні FuelWell – це технологія зниження кількості шкідливих викидів від ДВЗ. Якщо описати простими словами, то це пристрій, що за рахунок каталітичного процесу розриває вуглецеві зв’язки в паливі. Тобто паливо згорає в більш повному обсязі. Це легко перевірити за результатами екологічних тестів де, наприклад, показники сажі «РМ» (та інших твердих дисперсних частинок) зменшуються на 90%. Сажа – це паливо, що не згоріло. Крім того, пристрій знижує загальну кількість небезпечних викидів. Додатковою перевагою технології є економія пального.

Ми пропонуємо компаніям бути більш стійкими, екологічними і при цьому отримувати реальний економічний ефект. Соціальна відповідальність бізнесу трансформується в так званий репутаційний капітал. У США та країнах ЄС компанії, що впроваджують «зелені» інновації, отримують фінансову підтримку та податкові бонуси від держави. До речі, існує дослідження міжнародного фонду економічного розвитку, згідно з яким, в ЄС 60% споживачів надають перевагу компаніям, що впроваджують «зелені технології» та підтримують екологічні ініціативи, аніж тим, що цього не роблять. Навіть, якщо продукція таких компаній коштує дешевше при однаковій якості.

Весь світ говорить про боротьбу із зміною клімату та декарбонізацію. Активна, а не декларативна участь у таких проєктах, – це гарантований шанс привернути позитивну увагу влади та суспільства. Наше рішення є інструментом для такого впливу. Ба більше, ми пропонуємо оптимізацію витрат пального, а тут вже реальні цифри. Кожен зекономлений літр – це більша площа обробленої землі, більша кількість зібраного врожаю, більш дешева собівартість доставки товарів. Сталість, сталість і знову сталість. Ось, що ми пропонуємо. 

Пристрій FuelWell

Сьогодні FuelWell готовий до серійного виробництва

Може здаватися, що 4 роки – це доволі великий проміжок часу для створення та реалізації проєкту. Таке твердження справедливе для деяких ІТ-стартапів. Але у нас йдеться про розробку фізичних гаджетів та впровадження нової технології. Для отримання результатів під час польових тестів навіть для одного типу авто потрібно від 2 до 5 місяців інтенсивної роботи. Ще важливий момент, нові технології, як правило не відповідають наявним стандартам сертифікації. Їх просто не існує. Крім цього, наш пристрій – це додаткове обладнання для ДВЗ. Потрібно враховувати всі можливі варіанти кастомізації кріплень, фіксаторів, шлангів та інших деталей. Нам потрібно постійно тримати руку на пульсі та розуміти бар’єри, що заважають виходу на ринок. 

Зараз розробка перебуває на стадії TLR7. Мовою стартапів – це готовий до серійного виробництва прототип. Ми виготовили першу партію, кожна модель відповідає певному типу транспорту: легкові автомобілі, мікроавтобуси, вантажівки, трактори, комбайни, річний транспорт, генератори. Ми використовуємо їх для проведення польових тестів з реальною технікою. Процес підготовки та інсталяції пристрою маємо проводити швидко. Будь-яка затримка та простій транспортного засобу є недопустимими. Власники техніки краще за інших розуміють вислів «Час – це гроші». 40-90 хвилин – це максимальний час для монтажу FuelWell.

Якщо казати про конкурентів і унікальність нашої розробки, то конкуренти існують, але лише у напрямі економії витрат пального. Ми не знайшли технологій, які б мали схожі з нашими показники екологічної ефективності. 

Команда проєкту FuelWell

FuelWell планує вийти на ринки ЄС та США

Проєкт FuelWell весь цей час працює без сторонніх інвестицій, виключно за гроші засновників. Але зараз ми відчуваємо, що для більш ефективного розвитку нам потрібне додаткове фінансування. Тому ми відкриті до інвестиційних пропозицій. Проєкт має чітку структуру і зацікавленим партнерам не потрібно буде чекати, щоб ознайомитись із інвестиційними документами та презентаціями. 

Якщо казати про найближчі плани, то ми готуємо цікаві пропозиції провідним агрегаторам-постачальникам послуг таксі. Таксі, до речі, залишає приблизно втричі більше викидів, ніж звичайний легковик. Буквально два тижні тому звернув увагу, що деякі компанії таксі декларують повну вуглецеву нейтральність своїх авто. Але на сайті побачив, що під цим вони передбачають фінансування проєктів, що мають за мету зменшити вуглецевий слід. Виникає питання: чому б не вирішити проблему своєї галузі? 

У середньострокових планах – вихід на ринки ЄС та США, адже у нас просувати стійкі проєкти без додаткової фінансової підтримки доволі складно. Багато компаній поки що не до кінця розуміють, що декарбонізація – це новий глобальний тренд ведення бізнесу. З цих та інших причин ми дивимося на західні ринки, але завжди йдемо до сучасних українських компаній, орієнтованих на інновації та світову практику. Ми українці, а тому прагнемо представляти нашу країну на міжнародному рівні.

FuelWell мріє підкорити міжнародні ринки, а ШоТам – серця своїх читачів. Підтримай наше медіа донатом, а ми продовжимо розповідати про неймовірних українців.

Коментарі

Технології

Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Опубліковано

Нові скіни та аватар з котом розробили до виходу української гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Її випустили 20 листопада цього року.

Про це повідомив співзасновник Monobank Олег Гороховський у телеграмі.

Співзасновник банку вказав, що за перший день понад 160 тисяч користувачів установили цей скін. Разом із цим українці зможуть почути особливий звук оплати.

«У самої грі є заховані великодки. Уважні сталкери помітили що в Заліссі, локації на початку гри, продавець Хом’як тримає на прилавку вагу, а на ній наліпка з котиком з Monobank», — написав Олег Гороховський.

Фото: телеграм-канал Олега Гороховського

Читайте також: Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Про українську гру

Події «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» розгортаються у Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоби пройти основну сюжетну лінію. Гру локалізували українською та англійською мовами — російська повністю відсутня. Після повномасштабного вторгнення розробники видалили все, що записували цією мовою.

Раніше ми писали, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Фото обкладинки: телеграм-канал Олега Гороховського

Коментарі

Читати далі

Технології

Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Опубліковано

Американський бізнесмен Джаред Айзекман, який підтримує Україну через фандрейзингову платформу UNITED24, узяв український прапор у перший у світі туристичний вихід у відкритий космос.

Про це повідомив очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров у фейсбуці.

Перша туристична місія

Завдяки американцю синьо-жовтий прапор подолав еліптичну дистанцію на відстані 1400 кілометрів від Землі. Це рекордна висота з часів космічної програми «Аполлон», яку проводили з 1961 по 1972 рік.

Читайте також: SpaceX-31 з проєктом українських школярів на борту стартувала у США

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Місію повністю транслювали у прямому етері. Айзекман та інженерка SpaceX Cара Гілліс по черзі виходили з капсули і виконували маневри над Австралією, Новою Зеландією й Тихим океаном.

«Ми знаємо, що це лише один крок у значно довшій подорожі, і дуже пишаємося бути частиною цього. Вдома в усіх нас багато роботи, але звідси Земля видається ідеальним світом», — зазначив Джаред Айзекман.

Читайте також: Український науково-фантастичний фільм «Ти — Космос» отримав нові міжнародні нагороди

Підтримка від Джареда Айзекмана

За словами керівника Мінцифри, Джаред допомагає нашій країні після початку повномасштабної війни. У 2022 році він уперше долучився до збору Скотта Келлі — через UNITED24 задонатив 100 000 доларів на авто швидкої допомоги.

Нагадаємо, що перша пісня, що пролунала у космосі, була українською: історія Павла Поповича (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Polaris/X

Коментарі

Читати далі

Технології

Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Опубліковано

Ентузіасти Крістіна Ніколаєва та Олександр Кривець створили VIRSHI — інноваційний проєкт, що допомагає українцям відкривати можливості штучного інтелекту.

Про це повідомляє dev.ua.

Що таке VIRSHI?

Назва проєкту — це поєднання слів «вір» і «ШІ», що відображає місію його засновників. VIRSHI допомагає бізнесам інтегрувати штучний інтелект у робочі процеси, навчає користуватися сучасними інструментами та консультує щодо оптимізації задач за допомогою ШІ.

«Ми прагнемо, щоб кожен побачив, як штучний інтелект може змінити життя. Для цього ми створили телеграм-бота, який надає поради для підвищення продуктивності у будь-якій сфері», — діляться розробники.

Читати також: Українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Як це працює?

Бот @vir_shi_bot аналізує рутину користувача та пропонує корисні інструменти, що спрощують виконання повсякденних завдань. Наприклад, він може порадити програми для тайм-менеджменту, автоматизації роботи чи навіть підказати, як ефективніше організувати свій день.

Нагадаємо, що в «Резерв+» додали можливість оформити відстрочку для багатодітних батьків.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі