

Спорт
Історичне сходження: українські військові з бойовими пораненнями піднялись на Кіліманджаро
Четверо українських військових із протезами нижніх кінцівок та військова, яка пережила бойові поранення, піднялися на найвищу точку Африки — вершину гори Кіліманджаро (5 895 м). Військові долучилися до проєкту «Друге дихання», у межах якого створюють фільм про сходження на гору.
Про це повідомили організатори проєкту.
Хто піднявся на Кіліманджаро
До експедиції долучилися:
- Ольга «Висота» Єгорова (SurmaTeam);
- Владислав «Шатя» Шатілов (Державна прикордонна служба України);
- Роман «Добряк» Колесник (Третя окрема штурмова бригада);
- Михайло «Грізлі» Матвіїв (Окремий загін спеціального призначення «Омега»);
- Олександр «Рагнар» Міхов (Окремий загін спеціального призначення «Омега»).
«Незважаючи на виснаження, біль та хворобу частини команди, військові змогли підняти шестиметровий прапор України на вершині Кіліманджаро як символ незламності українського народу. Щоб висловити свою підтримку, альпіністи з різних країн світу, які також були в цей момент на піку, допомогли військовим розгорнути прапор на знак солідарності з боротьбою України за справедливість, тим самим демонструючи свою підтримку з боку світової спільноти», — написали в «Другому диханні».

Як проходила експедиція
Усі військові готувалися до цієї експедиції чотири місяці. У межах підготовки вони бігали, їздили на велосипеді, ходили в гори, а Роман Колесников у грудні 2024 року здійснив сходження на Говерлу.
Загалом експедиція на Кіліманджаро тривала шість днів: чотири дні підйому та два дні спуску. Група підіймалася поступово. Учасники сходження зупинялися в адаптаційних таборах на різних висотах, щоб зменшити симптоми гірської хвороби, яка може виникати через перепади тиску, фізичне навантаження та розріджене повітря.
«Сходження на Кіліманджаро стало одним із найскладніших випробувань у моєму житті. Ми зіштовхнулися з усіма можливими проявами висотної гіпоксії. Але командна підтримка — неймовірна сила. Коли ми розгорнули український прапор на вершині, я плакала. В цей момент думала про тих, хто залишився вдома, хто загинув у бою. Було важко повірити, що ми це зробили», — сказала Ольга «Висота» Єгорова.
Читайте також:
Мета проєкту
«Друге дихання» ініціював американець українського походження, філантроп та засновник благодійного фонду «Якщо не зараз, то коли» Геннадій Газін.
«Цей проєкт є природним продовженням моїх інтересів. Моя любов до гір стала важливою частиною життя, і я з радістю поєдную альпінізм із благодійними ініціативами. Досвід складних сходжень та небезпечних для життя ситуацій надихнув мене ще більше цінувати кожну мить і підтримувати тих, хто мужньо захищає свою землю», — зазначив Геннадій Газін.
Українські захисники та захисниця підійнялися на Кіліманджаро, аби показати іншим військовим, які пережили порання чи ампутацію, що після цього життя не втрачає сенс. Після поранення воно змінюється, але все одно можна жити наповнено, займатися спортом і навіть підійматися на верхівки гір.
Читайте також: Українські та британські ветерани перетнуть Атлантику. Про експедицію вже знімають фільм «Океан нескорених»
Документальний фільм
Після сходження знімальна група створить повнометражну документальну стрічку. Ведучим і співпродюсером стрічки став Олександр Педан, а головним оператором — Сергій Михальчук, який зняв багато відомих стрічок, зокрема, «Довбуш». До команди творців долучилася і Маша Кондакова — французько-українська режисерка документальних і художніх фільмів.
Стрічку представлять восени 2025 року в кінотеатрах України та світу. За героями проєкту можна слідкувати на сторінках проєкту в інстаграмі та фейсбуці.
Нагадаємо, що письменник Раян Голідей надсилає увесь прибуток з українських перекладів у «Повернись живим».
Фото: «Друге дихання»
Спорт

Учнівська збірна України виборола 147 медалей на Всесвітній Гімназіаді U15, що завершилася в у Сербії. У складі команди виступили 228 спортсменів із 200 шкіл Києва та 23 областей України.
Про це повідомили в Міністерстві молоді та спорту.
Всесвітня Гімназіада U15 2025 зібрала близько 2800 учнів з 54 країн світу, які змагалися у 24 видах спорту. Українські спортсмени змагалися в 16 видах спорту, зокрема у боксі, боротьбі, гімнастиці, дзюдо, легкій атлетиці тощо.
Збірна посіла перше місце за загальною кількістю призових місць і друге — за кількістю «золотих» медалей.
Читайте також: Киянин здобув для України першу за 16 років медаль ЧС з фехтування серед юніорів (ВІДЕО)
Школярі з України здобули такі медалі:
- бадмінтон — 3 «бронзові»;
- бокс — 15 «золотих», 23 «срібні», 19 «бронзових»;
- вільна боротьба — 1 «золота», 8 «срібних», 11 «бронзових»;
- греко-римська боротьба — 2 «золоті», 1 «срібна», 8 «бронзових»;
- спортивна гімнастика — 10 «золотих», 3 «срібні», 2 «бронзові»;
- дзюдо — 5 «золотих», 6 «срібних», 8 «бронзових»;
- легка атлетика — 2 «срібні»;
- спортивне орієнтування — 3 «золоті», 1 «срібна», 1 «бронзова»;
- брейкінг — 1 «бронзова»;
- тхеквондо (ВТФ) — 5 «золотих», 1 «срібна», 6 «бронзових»;
- фехтування — 2 «бронзові».




Нагадаємо, що збірна України з синхронного плавання стала переможницею на Кубку світу.
Фото: фейсбук-сторінка Міністерства молоді та спорту
Спорт

Український шпажист Максим Перчук здобув «бронзову» медаль на юніорському Чемпіонаті світу з фехтування, що проходить у китайському місті Усі. Це перша особиста нагорода для України в цій дисципліні за останні 16 років.
Про це повідомили в Міністерстві молоді та спорту.
18-річний киянин у чвертьфіналі здолав канадця Ніколаса Чжана з рахунком 15:14. У півфіналі Перчук поступився майбутньому чемпіону, єгиптянину Махмуду Ель-Сайєду, з рахунком 9:15.
Останній раз український шпажист підіймався на особистий п’єдестал юніорського чемпіонату світу у 2009 році. Тоді Анатолій Герей посів друге місце в Белфасті.
Під час церемонії нагородження Перчук відмовився від спільного фото з іншим «бронзовим» призером — «нейтральним» спортсменом з росії.
Читайте також: «Символ гордості»: 13-річний каратист відмовився від спільного фото з росіянином на п’єдесталі (ВІДЕО)
Опубліковано Міністерство молоді та спорту України Неділя, 13 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що українець Володимир Яременко став найкращим тренером Європи з боротьби.
Фото: Міжнародна федерація фехтування
Спорт

Українська збірна з синхронного плавання виборола «золоту» медаль на другому етапі Кубка світу в акробатичній групі. Змагання відбувалися з 11 по 13 квітня в єгипетському Сома-Бей.
Про це повідомили в Національному олімпійському комітеті.
Результати української збірної
У складі команди виступили Іванна Бурба, Олександра Горецька, Уляна Гринішина, Марія Зачепа, Марія Здоровцова, Аліса Кулик, Дар’я Мошинська та Анастасія Шмоніна. Вони отримали оцінку 200.0911 бала, випередивши збірні Італії та Китаю більш ніж на 13 балів.
Для більшості спортсменок це були дебютні змагання такого рівня, і вони відразу ж принесли Україні перше «золото» в новому змагальному сезоні.
Читайте також: Сила після поранень: у Чернігові понад 200 ветеранів змагались на «Кубку Серцевіра»
Загалом національна збірна завершила етап Кубка світу з трьома медалями:
- «золото» в акробатичній групі;
- «срібло» Дар’ї Мошинської в технічному соло;
- «срібло» дуету Мошинської та Шмоніної в технічній програмі.
Завдяки цим результатам українські спортсменки посіли п’яте місце в загальнокомандному заліку.
Нагадаємо, що українець Володимир Яременко став найкращим тренером Європи з боротьби.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка НОК