

Суспільство
Українські школярки розробили проєкти велостанцій для своїх міст
Українські дівчата взяли участь у благодійному освітньому проєкті STEM is FEM та змоделювали велосипедні станції для українських міст.
Про це розповідає ініціатор проєкту, IT-бізнесмен та інвестор Reface Сергій Токарєв, інформують Українські новини.
“Конкурс відбувся у рамках дводенного освітнього модуля з архітектури та будівництва. Дівчата прослухали лекції з цих дисциплін та познайомились з українками, що досягли успіху в технічних спеціальностях. Також школярок навчили користуватися програмою з 3D моделювання будівель. Саме в ній учасниці конкурсу мали розробити проєкт велостанції, що гармонійно вписувалася б у навколишнє середовище їхніх рідних міст”, – говорить Сергій Токарєв.
Читайте також: ТОП-12 YouTube-каналів українською з пізнавальними відео для дітей
Чим особливі проєкти?
Переможницею стала Катерина Калініченко із Борисполя, яка розробила проєкт велостанції із сонячними батареями для місцевого парку. Школярка вважає, що така велостанція не лише зробить відпочинок містян у парку зручнішим, але й популяризує велосипеди як основний засіб пересування, а також вірить у те, що в майбутньому її проєкт втілять в життя.
“Я взагалі дуже цікавлюся архітектурою і коли я дивлюся на архітектуру радянських часів, бачу, що тоді не переймалися естетикою, головувавла практичність. Сьогоднішні ж дизайнери пішли в іншу крайність – дуже часто підбирають занадто яскраві, несумісні із оточенням кольори для будівель. Саме тому я розробила проєкт в екостилі, що органічно вписується в наш парк. Окрім того, я вважаю, в ній мають бути сонячні батареї. Важливо, щоб ця велостанція була з електрикою і в ній можна було зарядити телефон або інший прилад. В сучасному світі дуже важливо мати поруч зарядку аби не втрачати зв’язок”, – зауважила Катерина.
На другому місці опинилися одразу три учасниці, і всі з міста Дніпра. Дівчата також розробили проєкти, які вже готові до реалізації у життя.
Велостанції на Дніпровській набережній
Самсонова Дар’я запропонувала встановити 5 велостанцій вздовж Дніпровської набережної, яка є однією із найдовших у Європі. Школярка зробила акцент на естетичності – аби станція не загубилася серед інших об’єктів набережної та приваблювала користувачів. Всередині, для зручності туристів, пропонує розмістити 3D карту міста та автомат із продажу напоїв. Родзинкою проєкту стали з’ємні дитячі крісла для велосипедів, аби батьки могли подорожувати разом із своїми дітьми.
“Позаду станції я планую розмістити зарядні пристрої для електровелосипедів та електрокарів, аби було зручно спішитися та прогулятися набережною, а поруч – міні-парк з деревами та лавками. Для літніх людей в майбутньому я би хотіла бачити там ще й трайки – триколісні, більш стійкі велосипеди. Я мрію, щоб в майбутньому велодоріжки були не тільки на набережній, а по всьому місті”, – поділилася розмірковуваннями Дар’я.

Мережа парковок у громадських місцях
Марія Корольова підійшла до завдання глобальніше. Школярка запропонувала пришвидшити процес розвитку велосипедної інфраструктури в Дніпрі, розробивши мережу велопарковок у громадських місцях. Марія впевнена, що тільки максимальна зручність користування велосипедами у місті зробить їх повноцінним транспортом, на рівні із автомобільним Це, в свою чергу, потягне за собою більшу увагу чиновників до розбудови велодоріжок.
“В нашій країні не так багато людей, які використовують велосипед як засіб повсякденного пересування, більше використовують його заради розважальних цілей, тому для мене одне з головних завдань – популяризація велосипеду, як транспортного засобу. Саме тому важлива мережа велостанцій у громадських місцях, а аби вони були ще кориснішими, на них слід встановити невеликі СТО, де можна буде підкачати колеса або відремонтувати невеликі поламки”, – вважає Марія.
Взяти участь у заходах STEM is FEM, серед яких – навчальні модулі з технічних спеціальностей, майстер-класи та мотиваційні лекції, може кожна українська школярка. За анонсами подій можна слідкувати на офіційному сайті проєкту або сторінці у Facebook.
Фото: ukranews.com
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України