

Суспільство
Українські підлітки зняли 75 документальних фільмів про бабусь та дідусів
Львівський режисер Сашко Брама з командою у межах проєкту “Осінь на Плутоні 2.0” безкоштовно навчили 120 підлітків з маленьких міст та сіл України знімати документальне кіно.
Діти створили 75 фільмів про своїх бабусь та дідусів. Серед героїв зокрема є сторічна бабуся – свідок Голодомору та вишивальниця, яка за життя оформила понад 200 весільних рушників.
Фільми монтували професійні кінематографісти, а найкращі картини презентуватимуть на фестивалях документального кіно.
Проєкт «Осінь на Плутоні» розпочався чотири роки тому, коли команда незалежних театральних режисерів почала працювати у львівському геріатричному пансіонаті (такі заклади ще називають будинками для літніх осіб) та записали історії дідусів та бабусь, які там мешкають. На основні цих матеріалів вийшла театральна вистава «Осінь на Плутоні».
Ось декілька фільмів, які створили діти:
“Гарбузова каша”
Ця короткометражка знята Дариною Халимон, 17-річною дівчиною з с. Халимонове Чернігівської області. Авторка зафільмувала, як її 80-річна бабуся порається на кухні: половину гарбуза вона порізала на смаження, а іншу – зварила на кашу.
“Лемкиня: День народження”
Фільм Христини Головко «Лемкиня: День народження» відкриває завісу неймовірної історії життя лемкині Емілії Андріївни Гвоздюк. Це не кровна родичка дівчини, проте для Христини та її брата Богдана вона дійсно як рідна бабуся. Їхня мама Марія Іванівна Головко співала разом з Емілією Андріївною в «Союзі Українок». Репетиції організації здебільшого проходили в домі лемкині, тож діти були змалечку оточені любов’ю пані Емілії.
“Тяжка молодість”
Короткометражку «Тяжка молодість» зняла Дарина Халимон, 17-річна дівчина з с. Халимонове Чернігівської області. Вона розпитала 80-річну бабусю про її життя, і та розповіла про дитинство та молодість.
“Вишивання”
Фільм «Вишивання» зняла 11-річна Софія Кошкіна з с. Хролин Хмельницької області. У ньому йдеться про прабабусю дівчини – талановиту вишивальницю. Жінка опанувала цю майстерність, навчаючись у матері, та протягом усього життя не полишала цього заняття.
“Три колоски”
Фільм «Три колоски» – спогад про страшні роки голоду та розкуркулювання. Аріна Ситник, 13-річна дівчинка з Петропавлівки Дніпропетровської області, записала розмову з бабусею. Жінка поділилась історією, яку чула ще від своєї бабусі. Коли радянська влада проводила політику розкуркулювання, у їхньої родини забрали усе, напрацьоване чесним трудом, – корову та коней. А одного разу бабуся жінки йшла полем та зупинилася взяти декілька колосків. Підняла з землі всього три, аж раптом до неї під’їхав об’їзний та заарештував.
Вироком за кожен «вкрадений» колосок став рік ув’язнення у Дніпрі. У загальній камері з нею відбувала покарання єврейка, яка була освіченою людиною, та написала за неї клопотання: пояснила, що вдома залишилися четверо дітей-сиріт, адже чоловік загинув на фронті.
Дивіться більше зворушливих фільмів за посиланням.
Фото, відео: facebook.com/FallOnPluto
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової