Суспільство
Українська вчена стала другою жінкою в історії, яка отримала Філдсівську премію з математики
Українська вчена Марина В’язовська стала другою жінкою в історії, яка отримала престижну Філдсівську премію з математики. У науковому світі вона вважається аналогом Нобелівської премії.
Про це повідомили на сайті Міжнародного математичного союзу.
В’язовська отримала нагороду за розв’язання задачі про пакування куль у восьмивимірному просторі. Вона відома ще з 16 століття, над нею, зокрема, роздумували Йоганн Кеплер та Ісаак Ньютон. Початково задача була пов’язана з необхідністю придумати найбільш ефективний спосіб укладання гарматних ядер на кораблях британського військового флоту.
«Мені сумно, що я лише друга жінка (в історії, – ред.). Але чому це так? Не знаю. Я сподіваюся, що це зміниться в майбутньому», – прокоментувала своє досягнення вчена.
Також за рішенням Міжнародної математичної спілки володарями медалі Філдса стали француз Уго Дюмініль-Копен, британець Джеймс Мейнард та американець Джун Хео.
Про Марину В’язовську
Марина В’язовська народилася в Києві в 1984 році, навчалась на механіко-математичному факультеті Київського національного університету імені Шевченка. У 2007 році отримала ступінь магістра у німецькому Кайзерслаутерні, а 2013 року – ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті.
З 2017 року працює в Федеральній політехнічній школі Лозанни, яка й номінувала вчену на премію. У 2018 році отримала повноцінну професорську позицію, очолює кафедру теорії чисел.
Про премію
Медаль Філдса заснована у 1936 році. Відтоді кожні чотири роки нагороду вручають двом-чотирьом лауреатам віком до 40 років за «видатні математичні досягнення». Єдиною жінкою, яка до цього року отримала медаль Філдса, була професорка Стенфордського університету, уродженка Ірану Маріам Мірзахані. Вона здобула медаль у 2014 році.
Цьогоріч церемонію нагородження планували провести в Росії. Однак через повномасштабне вторгнення російських військ на територію України місце нагородження перенесли до фінської столиці.
Нагадаємо, команда франківців EcoCity виготовила прототип приладу Hazard Detector, що відстежує хімічну загрозу (наприклад, випари хлору, фосфіну). Також прилад вимірює радіаційний фон.
Також ми повідомляли, що українські фахівці компанії GlobalLogic створюють програмне забезпечення для новітнього пристрою зі збору крові американської компанії Applied Science, Inc.
Фото: mathunion.org.
Коментарі