

Технології
У Вінниці запустили найпотужніший завод із виробництва сонячних панелей
У Вінниці 5 лютого ввели в експлуатацію першу чергу заводу з виробництва сонячних панелей KNESS PV. На новому підприємстві вже на початковому етапі працюватиме 120 людей, зазначають у міській раді.
Наймасштабніший “сонячний” завод в Україні
Це наймасштабніший завод в Україні з виробництва сонячних панелей. Промислове виробництво матиме загальну потужність до 400 МВт на рік. Сьогодні введено в роботу першу чергу на 200 МВт, а до кінця року запустять і другу, після чого завод запрацює наповну.

Середня зарплата працівників складатиме близько 15 тис. грн. Додатково у сфері технічних розробок, логістики, реалізації та дистрибуції залучатиметься ще понад 50 спеціалістів.
Читайте також: Як село на Харківщині стало незалежним від газу, і де бере електрику
“З сьогоднішнього дня ми можемо виробляти сто відсотків українських складових сонячних електростанцій. Я вважаю, що це не тільки важливий крок в розвитку нашої компанії, а й країни в цілому. Україна для нас дуже важлива”, – зазначив генеральний директор KNESS Group Сергій Шакалов.

На заводі працює одна зміна робітників з 37 людей. До березня планують запустити роботу в 3 зміни, тому наразі шукають працівників.
Читайте також: Майже 8 тисяч родин встановили вдома сонячні електростанції
90 відсотків сонячних панелей виготовлених у Вінниці планують реалізувати на території України, але не приховують, що вже мають замовлення з США.
Для дому і промисловості
Новий завод виготовлятиме сонячні панелі для побутових, комерційних та промислових сонячних електростанцій. Номінальна потужність панелей від 270 до 370 Вт, що відповідає найвищим технологічним вимогам сучасних виробників обладнання для виготовлення сонячних модулів. Можливе виготовлення різних типів панелей: рамкові з плівкою backsheеt та безрамкові типу скло-скло.
Читайте також: Полтавець збудував енергобудинок і економить по 3 тис. грн на місяць
Використовуються фотоелектричні елементи на основі полікристалічного та монокристалічного кремнію, в тому числі за технологією PERC (ККД 21,5%) з кількістю стрінгових шин 5 шт. Відповідність даних сонячних панелей найсучаснішим світовим критеріям якості дає можливість їх реалізації як безпосередньо в Україні, так і в інших країнах Європи та світу.

Виробнича лінія заводу KNESS PV розроблена в Національному інституті КНР, що на сьогодні є осередком розвитку технологій відновлюваної енергетики у світі.
Що відомо про інвестора?
KNESS – це українська група компаній міжнародного рівня, яка розробляє технології та втілює проекти традиційної та відновлюваної енергетики. Перше підприємство, – ТОВ “Подільський Енергоконсалтинг”, – було створене у 2009 році і займалось проектуванням та будівництвом об’єктів розподільчих мереж для електроенергетичних компаній та промислових підприємств. В 2012 році, в якості експерименту було втілено перші проекти сонячної енергетики.
Читайте також: На Миколаївщині за 36 млн євро збудують одразу три сонячні електростанції
Наприкінці 2015 року друга компанія, ТОВ “ПЕК Енерго”, починає виробництво металоконструкцій та електротехнічного обладнання для відновлюваної енергетики та розподільчих мереж. З 2015 року компанія “Подільський Енергоконсалтинг” вийшла на рівень генпідрядника (ЕРС-контрактора) в проектах промислової сонячної енергетики.

В кінці 2015 року відбулося розширення бізнес-діяльності в сфері інноваційних розробок та девелопменту проектів енергетики, створюється “ПЕК Сервіс” — компанія з сервісного та експлуатаційного обслуговування об’єктів енергетики, зокрема сонячних електростанцій.
З 2016 року компанії об’єднались під одним брендом — KNESS та утворили KNESS Group. В 2017 році до її складу увійшов власний центр інноваційних розробок в галузі відновлюваної енергетики “KNESS R&D Center” та будівельно-монтажна компанія “KNESS Construction”.
Інвестиції в генерацію сонця
Сонячні електростанції, а саме – обладнання, панелі, їх експлуатація та реалізація як на ринках України, так і за кордоном, – має конкурентну можливість.
Читайте також: На Вінниччині селянин підключив вуличне освітлення до сонячної батареї
За 2018 рік було встановлено близько 100 ГВт генерації сонця в світі. В 2019 році масштаби планується збільшити до 141 ГВт у світі, і Україна – одна із пріоритетних країн, яка цікавить інвесторів. За останні чотири роки було залучено 1,7 млрд євро інвестицій в дану галузь. З них 1,2 млрд євро в електроенергетику і 500 млн євро в генерацію тепла з альтернативних видів палива.
Ці показники – це приклад того, що інвестори активізувалися і їх цікавить український ринок, українське обладнання, яке зможе конкурувати із наймасштабнішими виробниками світу.
Технології

Очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про п’ять розробок, над якими працюють фахівці українського відомства. Деякі з них уже інтегрували, інші запустять найближчим часом.
Про це повідомив Михайло Федоров на фейсбук-сторінці.
П’ять українських розробок
- ШІ-чатбот Наталка. Програма допомагає потенційним партнерам інтегрувати сервіси «Дії». Чатбот обробляє поширені запити, допомагає обрати сценарії інтеграції, а після цього передає комунікацію реальній людині. За п’ять місяців чатбот обробив понад 2,3 тисячі запитів, а навантаження на менеджерів зменшилося на 30%.
- ШІ-асистент у «Дії». Програма допомагатиме обрати потрібну послугу під запит користувача. Також асистент відповідатиме на популярні запитання. Невдовзі він запрацює на порталі «Дія».
- ШІ для генерації вакансій. Розробка допомагатиме швидко створювати структуровані описи вакансій. Також ШІ зможе зробити вакансії у необхідному для користувачів тоні, наприклад, із креативним описом.
- Цифрова експертиза нормативно-правових актів. Штучний інтелект допомагатиме юристам аналізувати нормативно-правові акти та завантажувати їх у систему. Наразі цей інструмент уже тестують, він опрацьовує 35% документів за 72 години.
- ШІ-аналіз та переклад європейського законодавства. Цей інструмент аналізує європейське законодавство та порівнює його з українським. Федоров вказав, що це спрощує та пришвидшує гармонізацію, що є обов’язковим процесом для Євроінтеграції.
«АІ допомагає державі працювати ефективніше та швидше, а українцям отримувати послуги прозоріше та без зайвих труднощів. А після запуску національної LLM АІ-інструментів стане ще більше»‚ — написав очільник Мінцифри.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Також ми писали, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український стартап HAPP розробив сервіс на основі штучного інтелекту, який дозволяє автоматично відповідати на дзвінки клієнтів. Наразі голосовий асистент запустили для готельного, ресторанного та медичного бізнесу.
Про це повідомили у команді стартапу.
Функціонал сервісу
HAPP може працювати цілодобово та виконувати наступні функції:
- відповідати на вхідні дзвінки;
- приймати бронювання;
- надавати відповіді на поширені запитання;
- перенаправляти складні запити менеджерам;
- співпрацювати з CRM, PMS та іншими системами бізнесу.
У команді стартапу вказують, що завдяки сервісу підприємці зможуть знімати рутинне навантаження з персоналу.
Читайте також: Українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг
«Коли ми запускали HAPP, ми розуміли, що AI має не замінити людей, а звільнити їх від того, що забирає найцінніше — фокус і енергію. Ресторани, клініки, готелі — це ті сфери, де важлива людська увага. І саме її ми хочемо повернути командам, забравши з них рутину», — розповідає CEO та співзасновник HAPP Вячеслав Салоїд.
Наразі стартап відкрив безплатну демоверсію для перших клієнтів. Завдяки цьому підприємці можуть протестувати роботу асистента.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Міністерство цифрової трансформації почало розробляти українську LLM — велику мовну модель. Цей проєкт дасть можливість збільшити масштаби створення українських ШІ-інструментів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Що відомо про українську LLM
Українські розробники планують створити LLM до листопада-грудня 2025 року. Модель тренуватимуть на українських даних, вона розумітиме національний контекст, діалекти та терміни.
Михайло Федоров зазначив, що на базі цієї LLM Мінцифри запускатиме ШІ-продукти для урядових організацій, оборони, медицини та фінансового сектору. Розробки інтегруватимуть у «Дію», «Мрію» та військо.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
«Дедалі більше країн активно й стратегічно розвивають ШІ в країні, створюють національні LLM, натреновані на локальних мовах. Тому Україна повинна діяти швидко, щоб не лише наздогнати світових лідерів, а й стати самостійним гравцем у цих технологічних перегонах»‚ — вказав Михайло Федоров.

Також зможуть застосовувати продукти на основі національної LLM підприємці, зокрема:
- чатботи для служби підтримки;
- ШІ-агенти для надання послуг;
- ШІ-асистенти для оцінки резюме;
- програми для моніторингу та аналізу різноманітних показників тощо.
Федоров відзначив, що мовну модель створюватимуть не за державні кошти, а за підтримки партнерів із бізнес-сектору.
Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова