Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У селі на городі саджають картоплю, а вона — виноград. Ця вчителька з Полтавщини після закриття школи перетворила свої хобі на бізнес

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Вчителька Ольга Рясна понад 30 років ходила на роботу через дорогу від свого дому й тішилася, що рідна школа розташована так близько. Але з 2021 року бачити двоповерхову будівлю зі свого вікна стало справжнім випробуванням: школу в селі Землянки, що на Полтавщині, закрили.

Жінка на кілька місяців занурилася в стан апатії: майже перестала виходити з дому, втратила апетит та інтерес до будь-якого спілкування. Навіть улюблений виноградник, де раніше працювала днями й ночами, перестала доглядати.

З цього стану Ольгу вивело повномасштабне вторгнення. Як «виноградний город» та короваї стали порятунком для родини в скрутні часи, жінка розповіла ШоТам.

Ольга Рясна

вчителька, виноградарка, коровайниця.

Коли скінчилося місце у дворі, перейшла на город

Я ніколи не планувала займатися виноградарством, хоча їсти виноград любила змалечку. Виноград ріс у нас вдома: маленький, чорненький, смачний. Те, що він може бути ще якимось, я дізналася вже в дорослому віці, коли ми з чоловіком поїхали на ринок у Кременчуці: рожевий, синій, білий, фіолетовий. А які грона! Я думала, що такий виноград лише на полотнах художників буває, а тут!

Я почала чіплятися до продавців — розкажіть, покажіть. Саме там я купила свої перші саджанці, але посадила їх неправильно, бо ще нічого не знала про це. Але, доглядаючи за ними, я зрозуміла, як мені подобається щодня зазирати до своїх кущиків, бачити, як вони ростуть. Що дійсно потрібно винограду я зрозуміла десь на третьому році.

Я буквально не могла зупинитися та скуповувала нові сорти, де тільки бачила. Коли закінчилося місце у дворі, я перейшла на город. Скоро в мене вже була плантація зі 120 кущів, і я хотіла ще

Мій батько коли вперше побачив, що я посадила виноград на городі, був у шоці: «Олю! Ну що ти робиш? Хіба ти не знаєш, що на городі треба саджати картоплю, капусту, буряки, а не виноград? Люди сміятися будуть». Своє перше гроно я подарувала саме йому, і він розтанув. 

Ольга Рясна показує 2-кілограмові грона винограду, одягнені в захисні сітчасті мішечки від ос, на своєму винограднику в Землянках, що на Полтавщині. Фото надала героїня

Зазвичай на виноградниках головні чоловіки, а жінки лиш допомагають, а в мене навпаки — чоловік допомагає мені вкривати й розкривати кущі, а все решту я роблю сама. 

Вдень — школа, ввечері — виноград. Один полив — це 87 відер води. Але налобний ліхтарик надягла, і вже можу працювати хоч би й пів ночі. Я почувала себе щасливою в такому ритмі: вдень — діти й гамір, ввечері — моя поливальна медитація під співи соловейків. Але все змінилось у 2021 році: школу, де я пропрацювала 31 рік, закрили.

Для мене школа — це не робота

Землянківська школа — це 40 років мого життя. 9 років я туди ходила як школярка та потім ще 31 рік як вчителька. Для мене школа — це не робота. Я жила нею. Це була віддушина, таке місце, де я завжди відчувала себе потрібною, куди я направляла всю свою енергію і творчі ідеї. 

Дуже часто думають, що сільською школою має бути якась стара хата-мазанка, і туди ніякі сучасні тренди не доходять. Це не так — у нас велика та світла двоповерхова будівля. Наша школа імені співачки Раїси Кириченко була однією з найкреативніших і найактивніших у районі. 

Ольга Рясна стоїть на подвір’ї зачиненої у 2021 році Землянківської школи, у якій 31 рік працювала вчителькою молодших класів. Фото: ШоТам

У нас діяли аж два музеї: світлиця Раїси Кириченко та музей українського побуту. Другий ми облаштовували всім селом — кожен приносив стародавні речі та навіть родинні реліквії. Майже в кожному класі та в коридорах були розмальовані стіни сюжетами з казок та фольклору. У нашої школи була своя «вишиванка»: кількаметрове панно на сітці, по якій ми з директоркою Тетяною Мишковою «вишили» орнаменти. 

Діти у нас давно вже ходили в школу у вишиванках, і ми захотіли, щоб і школа мала свою. 

Багато всього було, чим ми пишаємося, але, на жаль, історія нашої школи завершилась. Її закрили, бо було недостатньо учнів, хоча вся громада виступала проти такого рішення. Зараз наша школа живе лише на Фейсбуці: я багато років знімала життя нашої школи й тепер публікую відеоспогади, аби й учні, і вчителі, де б вони не були, змогли пригадати ці миті.

Ольга Рясна зі своїми учнями. Фото надала героїня

Перестала готувати, перестала їсти 

Я останньою з нашого педагогічного колективу підписала папери про звільнення. Ще два місяці після того, як діти вже не ходили до цієї школи, я продовжувала виходити на роботу — прощалася із школою. 

Після цього почався дуже тяжкий період для мене. Я взагалі вважаю себе людиною дуже сильного характеру й не очікувала, що це так мене підкосить. У житті кожної людини трапляються такі події, які просто вибивають землю з-під ніг. Зі мною стався цілий такий період: помер батько, потім мама, закрилася школа. А далі наші діти виїхали за кордон, і ми з чоловіком залишилися вдвох.

За пів року я схудла на 9 кг. По декілька днів не вставала з ліжка, перестала вмиватися, купатися, готувати та їсти. Так тривало довгих чотири місяці. 

Потім почалася повномасштабна війна, і це ніби вибило мене з однієї стресової колії в іншу. Але це був такий стрес, що вимагав дій. Я почала з усією країною разом переживати й допомагати нашим захисникам і людям, що мусили втікати з рідних міст та сіл.  

Це переключило мої думки в інше русло: я зрозуміла, що життя коротке, вразливе й минуще, тож треба цінувати кожен момент. Особливо гостро я це відчула, коли в чоловіка стався інсульт. 

Це поставило остаточно крапку того періоду, і з апатії я повернулася в повну бойову готовність. Я мусила стати ще сильнішою, ніж була раніше, адже на мені тепер і деякі обов’язки чоловіка. А ще ж треба заробляти гроші на лікування, та й просто на життя.

Ольга Рясна стоїть із секатором на своєму винограднику, на місці якого колись був звичайний город. Тепер тут ростуть 120 кущів винограду 80 різних сортів. Листопад 2023 року. Фото: ШоТам

Як заробити на винограді

Мені довелося шукати нові способи заробітку, і я почала виготовляти якісь власні смаколики на продаж: молочні продукти я готувала й раніше, а тепер почала ще робити пастилу та чурчхелу, сушити родзинки, консервувати солоний виноград «під оливки». 

Ну і, звісно, продаю саджанці. Свого часу для мене було великим відкриттям, що виноградарі заробляють насамперед не на ягоді, а на саджанцях. Цього року я заклала школку на 1000 саджанців.

Свою продукцію я продаю на ринку в містечку Глобине. Це своєрідна терапія: комусь на щось пожаліюся, пожартую, а хтось мені — і вже легше на душі.

Короваї почала пекти завдяки Раїсі Кириченко

Короваї я почала пекти не так давно. Ніхто мене не вчив і в родині не пік. Бабуся пекла хліб і з того ж хлібного тіста пиріжки в печі — оце все, що я знала з тіста. 

Оскільки наша школа носила їм’я Раїси Кириченко, до нас часто приїздила й вона сама, і різні гості разом з нею. І от якогось разу мене попросили спекти коровай, аби зустріти гостей за українською традицією. Ну я й спекла, як собі те уявляла.

Той перший коровай більше був схожий на хліб з квітами. Але, як і з виноградом, я не зупинилася, поки не відточила свою майстерність. 

Починала з рецепту, який отримала від нашої родички, яка колись працювала на хлібзаводі. Це був величезний коровай на 120 яєць. Я робила власні перерахунки на менші порції, щось міняла, і тепер маю власний ідеальний рецепт. 

Моя фішка — оздоби з медового тіста. Я довго шукала варіант, як зробити так, аби всі квітки та колоски на короваї не горіли й були справді смачними, а не дубовими. Зрештою, скористалася рецептом, за яким робила онукові медове печиво — це тісто смачне, гарно тримає форму. Усі оздоби для своїх короваїв роблю з нього.

Ольга Рясна тримає коровай, який спеціально спекла напередодні для зйомок сюжету для ШоТам. Фото: ШоТам

Випікання короваїв — ще одна моя віддушина, адже коли мені замовляють коровай, це значить, що в когось свято, радісна подія: весілля, хрестини, іменини чи особливі гості. 

Завдяки волонтерам уже кілька моїх короваїв поїхали до наших захисників. Я вірю, що це додає нашим хлопцям і дівчатам сил. Це святий хліб, він не може не бути оберегом.

Ольга Рясна позує на власному винограднику в селі Землянки, що на Полтавщині. Фото надала Ольга

Тут мій пуп закопаний

Коли почалося повномасштабне вторгнення, до нас на Глобинщину приїхали багато переселенців з різних регіонів. У будинку моїх батьків оселилася родина з Харківщини. Спочатку мені було складно прийняти те, що в такому особливому для мене місці будуть жити чужі люди, але ми з першої зустрічі якось так зійшлися, наче рідні. 

І якось мама з цієї родини прийшла до мене в гості, а я саме обновлювала наші ворота — весь час їх розмальовую і періодично міняю сюжет. Цього разу це був козак та козачка та напис «Слава Україні». Ця жінка запитала мене, чи я не боюся таке писати на своїх воротах — а раптом сюди рашисти прорвуться? На що я відповіла, що ніхто й ніколи не буде мені вказувати, що малювати на моїх воротах. Я їх буду закопувати й переховувати, але ніколи той напис не замалюю

Ольга Рясна зустрічає знімальну групу на власному подвір’ї в селі Землянки на Полтавщині. Фото: ШоТам

Я шалено люблю нашу Глобинщину, наші Землянки. Для мене це найкраще місце на землі. 

Єдиний раз у житті я була за кордоном: на моє 50-річчя родина зробила мені подарунок і відправила в Болгарію на Сонячний берег. Я була там з донькою та онуком — море, пляж поруч. Але мені настільки хотілося додому, що я вночі виходила на балкон нашого номера й там, щоб не тривожити нікого, плакала. Одного разу донька таки це побачила і здивувалася: «Мамо, ти ненормальна! У тебе тут сонце, море, пляж під боком, а ти ридаєш за своїми Землянками!». 

Я сама не можу пояснити, чому так прив’язана до свого села та краю. Кажуть, що старі дерева не пересаджують, так і я, мабуть, уже ніде крім моїх Землянок не приживуся. 

Тут моє місце сили, тут мій пуп закопаний. Тут я дуже багато втратила, але й змогла емоційно воскреснути. Гадаю, що це рідна земля дала мені сили зрозуміти, що попри всі труднощі та втрати, треба жити й плекати те, що любиш — будь то школярики, виноград чи особливий хліб до щасливої події.

Коментарі

Суспільство

У Києві очистили озеро та демонтували незаконну дамбу (ФОТО)

Опубліковано

У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.

Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)

Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.

Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Дві українки увійшли до рейтингу «100 жінок року» від BBC

Опубліковано

Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми

Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.

Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.

Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу

Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans

Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.

За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.

Про премію «100 жінок року»

Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.

Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.

Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.

Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: сайт ВВС Україна.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Станьте святим Миколаєм для інших: шість ініціатив, аби підтримати дітей, літніх людей і тварин

Опубліковано

Свята — це час для подарунків і зустрічей з близькими, а також для можливості робити добро. ШоТам зібрали ініціативи, які можна підтримати та стати святим Миколаєм для тих, хто цього потребує.

Олені святого Миколая від ВО «Українські рубежі»

Термін: до 6 грудня

Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі» ще з 2015 року організовує свята для дітей по всій Україні. Аби стати для когось чарівником, варто обрати на сторінці обʼєднання лист із Бази дитячих мрій і підготувати подарунок. Надіслати його варто організаторам, які вже після 6 грудня почнуть розвозити подарунки по Харківщині, Херсонщині та інших регіонах, щоб понад 2 тисячі дітей невдовзі отримали своє святкове диво!

Приклад листа від дитини. Фото: сайт ВО «Українські рубежі».

Дві тисячі подарунків для дітей від БФ «Твоя опора»

Термін: до 25 грудня

Благодійний фонд «Твоя опора» запрошує долучитися до акції та привітати дітей зі святами, виконавши їхні мрії.  

«Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну; діти з родин військовослужбовців; діти з багатодітних сімей; діти, які перебувають у складних життєвих обставинах; ті, хто зростають у родинах різних форм сімейного влаштування (усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу)», — пишуть організатори.

За посиланням оберіть мрію дитини та пройдіть реєстрацію, а тоді придбайте подарунок.

Діти з подарунками від благодійників. Фото: БФ «Твоя опора»

Благодійний проєкт «Старість НА радість» 

Термін: до 6 грудня

Підтримати й створити святкову атмосферу можна не тільки для дітей, а й для літніх людей у геріатричних пансіонатах. Для цього варто обрати лист із побажаннями на сторінці проєкту та дочекатися відповіді від волонтерів, а тоді надіслати подарунки.

Так волонтери проєкту вітали літніх людей зі святами минулого року. Фото із соцмереж «Старість НА радість» 

«У кожного з вас знову є можливість стати Миколаями для літніх людей і подарувати їм безмежну радість. Цього року ми підтримуємо аж шість геріатричних пансіонатів, а саме Львівський, Чернівецький, Луцький, Золочівський, Підбузький і геріатричний пансіонат в Івано-Франківській області!» — пишуть організатори. 

Набір тепла та світла від БФ «Старенькі» 

Термін: до 7 грудня

Благодійний фонд «Старенькі», що працює з 2017 року, закликає підтримати літніх людей з Чернігівської області. Дивом для них стануть теплі речі й теплі слова. До набору вартістю 3 000 гривень, на який можна задонатити, входять:

  • плед;
  • світлодіодний ліхтар-лампа;
  • термос із нержавіючої сталі на 1 літр;
  • комплект постільної білизни з двома наволочками;
  • ковдра;
  • подушка;
  • листівка зі словами підтримки (їх теж можна залишити на сайті).
Літні люди, які отримали допомогу. Скриншот із сайту ініціативи

Читайте також: «Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

«Миколай в домівку» від «Домівки врятованих тварин»  

Термін: до 6 грудня

Щоб привітати хвостатих друзів з львівської «Домівки врятованих тварин» зі святами, варто обрати «лист» на сторінці шелтеру, придбати речі для тваринок і надіслати подарунки на адресу прихистку. Серед підопічних акції є котики, песики, бабак, кінь, голуби та лелеки.  

Приклад «листа» від «Домівки врятованих тварин». Фото: соцмережі «Домівки».

Іграшки своїми руками для котів і собак від UAnimals

Термін: до 6 грудня

День святого Миколая — це хороший привід підтримати хвостатих друзів іграшками, тому спільнота UAnimals пропонує долучитися до створення таких забавок.

«Іграшки не тільки розважають, а й знімають стрес у тварин, які перебувають у притулках, допомагаючи їм залишатися активними та щасливішими», — пишуть організатори.

Для цього треба подивитися майстер-клас на YouTube, зробити іграшки та завезти їх у притулки чи надіслати поштою. Зараз запити є від девʼяти притулків у Київській, Одеській, Харківській та Полтавській областях.
Аби дізнатися деталі ініціативи, звертайтеся до @community_uanimals_bot у телеграмі чи на сайт UAnimals.

Кіт грається з іграшкою. Фото ілюстративне з Unsplash

Коментарі

Читати далі