Суспільство
У реконструкцію Домініканського монастиря на Львівщині вкладуть 30 мільйонів гривень
До кінця 2020 року відреставрують Домініканський монастир в селищі Підкамінь на Бродівщині, що нині перебуває в аварійному стані.
Проект з реставрації пам’ятки називається “Паломницький маршрут”, тож монастир хочуть зробити однією з таких туристичних точок. Щоби відновити храм, загалом мають витратити 30 мільйонів гривень, повідомили в обласній держадміністрації.
Перетворення у центр паломництва
У 2017 році цей об’єкт подали на міжнародний проект “Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні”. Він отримав перемогу, отримавши 24 млн грн для реставрації пам’ятки та облаштування малої туристичної інфраструктури навколо монастиря.
За кошти Євросоюзу і обласного бюджету зараз реставрують дзвіницю монастирського комплексу, фасади, інтер’єр пам’ятки, щоб пристосувати цю будівлю для діяльності центру паломницького туризму.
Читайте також: На Закарпатті реставрують 250-річну дерев’яну церкву без жодного цвяха
А зі зовнішніх робіт планують облаштувати парк, оглядовий майданчик та встановити інформаційні таблички для туристів.
“Загальна кошторисна вартість – 30 мільйонів гривень. До 10% – це наше співфінансування, а решта – кошти Євросоюзу, адже наш проект з відновлення пам’ятки виграв у 2017 році грант ЄС, а це 24 мільйони гривень. На цей рік з обласного бюджету виділили 700 тисяч гривень”, – розповіли в ОДА.
Читайте також: Відновлять унікальну садибу Валевських на Рівненщині
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації 7 грудня підписав договір із переможцем тендеру на реставрацію. Завершити реставрацію компанія переможець повинна до кінця 2020 року. Виграла тендер на будівництво ТЗОВ “Хосаро” зі Львова.
Згідно з тендерною документацією, компанія повинна здійснити великий об’єм роботи, зокрема розчистити фасад від нашарування, відреставрувати штукатурку, оздоблювальні елементи храму, пофарбувати поверхні, встановити сходи, виготовити віконні та дверні рами, опираючись на старовинні зразки, озеленити територію.
Що варто знати про Домініканський монастир?
Перші згадки про монастир датуються першою половиною ХІІІ ст. Зведення монастиря та церкви розпочали 1612 році. Будували його з цегли і каменю. Король Речі Посполитої Ян Собеський називав монастир – Східна “Ченстохова” (у польському місті Ченстохова є римо-католицький монастир).
До комплексу монастиря в Підкамені належать також костел Успіння Пресвятої Богородиці, монастирські келії, оборонний комплекс монастиря, тобто мури, та вежі, дзвіниця та коринфська колона. В пам’ятки досить цікава історія, монастир славився чудотворним образом Підкамінської Божої Матері. Діяв монастр до 1946 року, впродовж 50-х в ньому була в’язниця, потім психоневрологічний інтернат закритого типу. В храмі була конюшня та гараж для тракторів. Побутує легенда що храм має свою систему підземних ходів. У 1997 році монастир відновлено.
Впродовж 2009-2012 років у Домініканському монастирі за обласні кошти замінили верхівку дзвіниці, відновили дахи, зняли для реставрації скульптури Пінзеля. Тоді вдалося вивести 56-метрову дзвіницю з аварійного стану. Упродовж минулих років з обласного бюджету виділяли від 300 до 800 тис. грн. Цих коштів було замало для відновлення такого об’єкту, тому процес реставрації затягнувся.
Як відреставрувати пам’ятку у вашому місті чи селі?
Якщо у вашому місті чи селі є пам’ятка архітектури, яка потребує реставрації, ви можете також отримати кошти на її відновлення. Для цього потрібно дізнатися у районного архітектора, який статус має пам’ятка архітектури, чи є паспорт на цей об’єкти і укладений охоронний договір.
Далі з цими документами звертаєтеся до місцевих органів влади, щоб вони виготовили проектно-кошторисну документацію і поділи їх до обласної ради. А вже там мають прийняти рішення чи виділяти гроші на відновлення цієї пам’ятки архітектури.
Суспільство
Мета опитування
- дослідити уявлення про якість медичних послуг;
- оцінити актуальний досвід взаємодії українських пацієнтів з медичною системою;
- проаналізувати готовність давати зворотний звʼязок про отримані послуги.
Довідка про проєкт
Коментарі
Суспільство
Електропоїзд моделі ЕР9М «Укрзалізниця» капітально відремонтувала на власних потужностях. Потяг їздитиме на маршруті Святошин – Буча – Немішаєво.
Про це повідомили в УЗ.
Як оснастили електричку
В електропотязі встановили:
- пандуси;
- інклюзивні вбиральні;
- місця для людей з інвалідністю;
- навігацію шрифтом Брайля;
- кріплення для велосипедів;
- порти Type-C та USB для заряджання пристроїв.
Читайте також: «Укрзалізниця» та «Всі. Свої» об’єдналися заради популяризації українських брендів
Як зазначають у компанії, електричка почне курсувати на маршруті незабаром. В УЗ додали, що це дев’ятий електропоїзд, який капітально відновили з початку року, і 35-й — від початку повномасштабного вторгнення.
Нагадаємо, що потяги кільцевої електрички в Києві їздитимуть щопівгодини: зміни в розкладі.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Коментарі
Суспільство
Що було зроблено
- звели новий під’їзд із 16 квартирами;
- відремонтували частково пошкоджені оселі;
- повністю замінили комунікації — енергопостачання, газ, водопровід і систему опалення;
- встановили нові вікна замість вибитих ударною хвилею.
Читати також: На Київщині будують нову багатоповерхівку замість зруйнованої росіянами: у ній житимуть 78 родин
Окрім відновлення самого будинку, в прилеглому дворі висадили парк, облаштували під’їзні дороги та збудували сучасне укриття, розраховане на 90 осіб.
Нагадаємо, що завдяки платформі UNITED24 відновлюють лікарню, пошкоджену на початку 2022 року.
Фото: Запорізька ОДА.
Коментарі