

Суспільство
У прокат вийшов український документальний трилер «Байконур. Вторгнення»
У четвер, 5 серпня, в український кінопрокат вийшов документальний трилер «Байконур. Вторгнення» режисера Ангела Ангелова.
Про це пише Нове українське кіно.
Сюжет стрічки
За сюжетом, дослідник Дмитро Громов і оператор Ангел Ангелов вирушають в небезпечну експедицію: вони мають подолати 50 кілометрів дикої пустелі, щоб потрапити на космодром Байконур та його законсервованих ангарів, в яких стоять радянські космічні шатли Буран та Буря. Спека, зневоднення, голод, фізичне і психологічне виснаження – не єдині труднощі на шляху до Байконуру. Хлопці ризикують потрапити у в’язницю, якщо їх піймають російські військові, адже на космодромі діє законодавство РФ.
У таких надзвичайних обставинах головний герой виявляє нові сторони власної особистості: вразливість, страх, готовність відмовитися від своєї мети. Але азарт відкриття вмить затьмарює страх бути викритим. А дослідження закритого об’єкту перетворюється на пізнання самого себе. Космодром Байконур – легендарний військовий об’єкт. Перший і найбільший космодром у світі, він також став одним із символів космічного протистояння СРСР і США часів «холодної війни».
Читайте також: Всі айтівці живуть на Балі? Співзасновник IT-Camp про безкоштовне навчання діток і попит на хороших фахівців
Фільм також розповість історію космічної програми «Енергія-Буран», яка популяризувалась у СРСР і давала його громадянам підстави для гордості, та водночас покаже її зворотній бік – адже це була також небезпечна зброя, єдиним призначенням якої було знищення людей на іншому боці планети.
Міжнародна прем’єра фільму відбулася 10 квітня 2021 року на XIV міжнародному кінофестивалі документального кіно «Артдокфест», де стрічка брала участь в основному конкурсі кінофестивалю та отримала «Особливу згадку журі – За амбітну ідею, ризиковане рішення і блискучий результат».
Читайте також: З’явилася перша серія анімаційної історії гуцулів
Документальний трилер «Байконур. Вторгнення» – проект компанії DGTL RLGN та творчої команди «Insiders Project», що раніше відзняли 10-серійну програму у форматі Urban Exploration, у якій показали таємні закутки Києва, Кіровоградської області та Чорнобильської зони відчуження. Без страховки і спорядження герої досліджують найвищі будівлі столиці і потрапляють у найглибші тунелі, показуючи місця з невідомих сторін. «Байконур. Вторгнення» став для них новим викликом.

Режисер/оператор фільму – Ангел Ангелов, автори ідеї, сценаристи – Ангел Ангелов, Дмитро Громов, звукорежисер – Артем Бабурін, музика – Артем Бабурін, Дмитро Авксєнтьєв (Koloah). Продюсери – Микита Стрижевський, Ольга Бесхмельниціна, Віталій Шереметьєв. Пост-продакшн здійснено за підтримки Українського Культурного Фонду. Український дистриб’ютор стрічки – 86PROKAT. Офіційний кінопартнер – FILM.UA Group.
Нагадаємо, завершилися зйомки фільму «Довбуш» Олеся Саніна.
Також КІНОКО оголошує конкурс музичних кліпів.
Як ми повідомляли раніше, у Львові запрацює кіношкола для дітей.
Усі фото: cinema.in.ua.
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ