Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Польщі відновили львівську скульптуру святого Яна з Дуклі

Опубліковано

У Національному інституті польської культурної спадщини відновили скульптуру святого Яна з Дуклі, яка стояла на криниці колишнього бернардинського монастиря у центрі Львова. Після реставрації скульптуру повернуть на Соборну площу у Львові.

Про це повідомили в Інституті Polonika.

«Ми дуже раді, що ця статуя після ґрунтовної роботи повернеться у внутрішній південний двір колишнього монастиря отців бернардинів у Львові. Однак перед тим, як це станеться, буде завершена консервація самої криниці», — ідеться у повідомленні.

Альтанку з куполом над криницею мають відновити повністю: покрівлю, консервацію кам’яних і металевих елементів, поліхромії. Крім того, там мали провести інженерні роботи з водовідведення та освітлення колодязя.

Читайте також: Єдиноріг на гербі, оригінальні креслення і два піаніно у вітальні. Як архітектори-реставратори відновлюють палац на Черкащині

Статуя св. Яна з Дуклі виготовлена з цинкової бляхи, всередині порожня. На ній є шар міді і ще один шар зі сплаву олова, свинцю і міді, нанесені, ймовірно, під час попереднього ремонту. Руки фігури були виготовлені окремо, а потім припаяні. Голова святого Яна з Дуклі увінчана німбом зі сталі. Як розповіли реставратори скульптури, її металева несуча конструкція була у доброму стані і потребувала лише очищення від нашарувань, бруду та атмосферних забруднень, а також антикорозійного захисту. На частинах статуї збереглися фрагменти золота, це підтверджує те, що скульптура спочатку була повністю позолочена.

Хто такий чернець Ян з Дуклі

Бернардини прибули до Львова в 1460 році. Перший їхній монастир був дерев’яний. Відомо, що у 1470-1484 роках там перебував францисканський чернець Ян з Дуклі, після смерті його поховали на кладовищі при монастирі. За легендою, на місці, де поховали ченця, через рік вдарило цілюще джерело. Тож останки перепоховали, а на місці джерела викопали криницю.

Після смерті отця Яна почав розвиватися його культ. Процес його беатифікації розпочали у 1615 році. У Львові зберігалася частина його мощей, тому його дуже шанували, прибували паломники зі східної Малопольщі, Волині та Поділля, православні русини та вірмени. Культ Яна з Дуклі також був поширений серед воїнів, особливо в Україні. Святий Ян з Дуклі вважався покровителем Львова та військової шляхти. У 1733 році папа Климент XII проголосив Івана з Дуклі блаженним, канонізував Іван Павло ІІ у Кросно 1997 року.

Про бернардинський монастир у Львові

Теперішній мурований монастир з костелом спорудили у 1600-1630 роках. Криниця праворуч від головного входу до костелу існує з 1620 року. Між 1748 і 1755 роками біля бернардинів збудували ротонду у вигляді альтанки з куполом, на якому встановили скульптуру Яна з Дуклі. У куполі зберігся розпис з ним.

Перед костелом 1736 року поставили кам’яну колону. Вважається, що її автором є скульптор Томас Гуттер або Фабіан Фесінґер. На колоні була скульптура Яна з Дуклі, який стояв навколішки зі складеними до молитви руками. Фігура зникла після 1944 року, тепер колону увінчує декоративна ваза. Цю колону відреставрували 2011 року.

У храмі є каплиця з різьбленим надгробком 1608 року святого Яна з Дуклі, а у бічному вівтарі – його ікона, яку зафундувала мама митрополита Андрея Шептицького графиня Софія Фредро. Ще одна фігура Яна є на даху пам’ятки.

Зараз колишній костел є церквою святого Андрія УГКЦ. У колишньому монастирі працює архів та інші установи.

Нагадаємо, у Львові створили карту з найціннішими міськими мозаїками.

Також ми розповідали, що у Рівному оцифровують козацьку хоругву XVIII століття.

Фото: facebook.com/InstytutPolonika.

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі