Суспільство
У Львові демонтують фонтан перед Оперним театром: що там буде (ФОТО)
На площі перед Оперним театром у Львові проведуть ремонт площі та облаштують новий сухий фонтан. Уже розпочалися роботи з демонтажу старого фонтану, повідомляє пресслужба міськради.
Демонтаж виконує підрядна організація на замовлення Галицької РА. Натомість проєкт облаштування нового фонтану виконаний на замовлення управління архітектури та урбаністики ЛМР, а профінансує роботи благодійний фонд «Сокар Благо».
Як виглядатиме площа?
Вся площа символічно буде оформлена у вигляді скрипки. Тут облаштують новий фонтан. Існуючий демонтують.
“Особлива увага буде приділена місцям для перебування людей — буде облаштовано лавки вздовж пр. Свободи, а інтенсивний рух буде мінімізовано за допомогою нових елементів благоустрою та додаткових зелених насаджень. Повністю площа буде завершена до кінця наступного року. Тобто наступного року взимку ми вже по-іншому зможемо використовувати цю площу. Впродовж року на площі діятиме фонтан, а взимку, коли він буде відключений, площу можна використовувати для різного роду подій. Ми бачимо наскільки добре працює фонтан на пл. Митній, діти завжди там бігають, тому передбачаємо такий самий ефект і тут”, — розповів Антон Коломєйцев, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР.
Оновлення площі відбувається за рахунок благодійного фонду «Сокар-Благо».
“Цей проєкт ми задумали ще у 2015 р, але в силу певних обставин його призупинили, і приступаємо до його реалізації саме зараз. Ми повністю фінансуємо цей проект. Це буде приблизно 1,5 млн. доларів. Сподіваємо, що наступного року зробимо подарунок для міста — новий фонтан і оновлену площу”, – наголосив Азі Асланов, голова благодійного фонду «Сокар-Благо»,
Читайте також: У Львові відкрили для транспорту площу перед залізничним вокзалом (ФОТО)
Що передбачає проєкт?
Проєкт реконструкції фонтану та площі розробили київські архітектори. Автори: Іван Юнаков, Андрій Карпов, Ярослав Катрич, Максим Астрейко, Володимир Томіленко.
При розробці проєкту реконструкції площі навпроти оперного театру автори поставили перед собою 3 основні завдання:
1) Зробити її сучасною та цікавою в контексті навколишньої забудови і підкреслити архітектуру головного фасаду оперного театру, який є бездоганним акцентом площі.
2) Змінити філософію фонтану, зробивши його сухим, щоб нічого не перешкоджало огляду театру з протилежного боку площі. У холодну пору року фонтан відключать, і він перетвориться на пішохідну зону, яка може бути також використана для встановлення ялинки або сцени для проведення міських заходів.
3) Створити новий імідж площі шляхом залучення творчої еліти. Для цього пропонується повністю звільнити її від атракціонів і МАФів, встановити зручні лавочки, вбудовані в парапети зелених зон, з розетками для зарядки ноутбуків і телефонів.
Велика кількість посаджених дерев і чагарників візуально відмежує площу від галасливих доріг і вітру, дозволить комфортно провести вільний час. З’являться також безкоштовний wi-fi з онлайн бібліотекою, інформаційні бокси, будуть встановлені велопарковки.
Основні родзинки
Обрис площі — силует скрипки, гриф якої примикає до оперного театру. Струни виконані азбукою Морзе з RGB LED підсвічуванням і читаються, як «Місце можливостей. Відкритий для світу. Львів — місто кохання. Місто вільних людей.
Міні-метеостанція, розроблена інженерами, буде регулювати напір і висоту струменя фонтану залежно від погоди і сили вітру.
Синхронізація фонтану з оперним театром дозволить насолодитися виставою не тільки всередині театру, а й ззовні. Фонтан стане частиною сценічної опери, завдяки тому, що струмені води з форсунок паралельно «заграють» як еквалайзери.
У темний час доби фонтан буде підсвічуватися RGB LED підсвічуванням малого споживання. У гранітному мощенні, виконаному в двох кольорах: сірому і темно-сірому, також будуть встановлені лінійні LED підсвічування, які будуть висвітлювати площу в темний час доби.
Нагадаємо, існуючий фонтан біля Оперного театру було облаштовано у 2008 році. 17.03.2016 р сесія Львівської міської ради прийняла № 350 «Про спорудження „сухого“ фонтану перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької на пр. Свободи». 20.06 2019 р в ухвалу внесли зміни.
Суспільство
Члени Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту ухвалили рішення про організацію спеціальної моніторингової місії у Харкові. Вона зосередиться на пам’ятці архітектури «Держпром», яка постраждала від численних обстрілів російської армії. Україна стане першою країною, де застосують цей механізм.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Мета місії
Вона допоможе задокументувати пошкодження, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та забезпечити доказову базу для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини. Будівлю «Держпрому» занесли до Міжнародного списку культурних цінностей під посиленим захистом у вересні 2023 року.
Читати також: ЮНЕСКО внесло два українських об’єкти до переліку пам’яток, які перебувають під захистом
Що сталося з «Держпромом» під час війни
- 1 березня 2022 року вибухова хвиля від ракетного удару по будівлі обласної адміністрації вибила частину вікон у «Держпромі»;
- 2 січня 2024 року новий удар ракети пошкодив скління майже по всій північно-західній частині споруди;
- 28 жовтня та 8 листопада 2024 року будівля знову постраждала — авіабомба та влучання поруч спричинили нові руйнування.
У листопаді українські архітектори задокументували пошкодження й надіслали звіт до ЮНЕСКО.
Ця моніторингова місія стане важливим кроком у боротьбі за збереження української культурної спадщини, що перебуває під ударом російської агресії.
Нагадаємо, що українську кобзарсько-лірницьку традицію визнали всесвітньою спадщиною (ВІДЕО).
Фото: Anna Leonenko.
Коментарі