

Суспільство
У квітні на Львівщині запрацює перша черга ультрасучасної клініки Superhumans Center
Перша черга ультрасучасної клініки Superhumans Center запрацює на Львівщині 3 квітня.
Про це повідомили у пресслужбі Львівської обласної військової адміністрації.
Відомо, що на базі клініки для українських воїнів та цивільних буде доступною:
- лабораторія з виготовлення та збирання протезів,
- департамент фізичної реабілітації,
- відділення психологічної підтримки,
- басейн для реабілітації.
Зазначається, що Superhumans Center – це унікальний для України проєкт. Його втілюють на базі одного з медзакладів Львівської області. Тут працюватимуть висококваліфіковані українські фахівці, вони також переймають досвід медиків провідних клінік зі всього світу.
Амбасадорами клініки є відомі українські та іноземні зірки.
Читайте також: «Години крові, болю та єднання». Як це – рятувати людей зі зруйнованого ракетним ударом будинку. Історія Антона Зіміна з Дніпра
Для людей, які постраждали через воєнні дії, усі послуги тут будуть безкоштовними. Двом українським воїнам, які втратили на війні руки, ще до відкриття центру встановили біонічні протези від британської компанії.
Щоб стати у чергу на протезування, необхідно заповнити анкету.
Про заснування клініки
Торік Міністерство охорони здоров’я України та Superhumans Center підписали меморандум про співпрацю для створення спеціалізованої клініки до функціонування якої залучать найкращих медичних спеціалістів зі США та ЄС, які спеціалізуються на протезуванні дорослих і дітей, хірургічних операціях із реконструкції та відновлення понівечених частин тіла або обличчя, а також лікуванні посттравматичного стресового розладу.
Нагадаємо, меценат із США передав $16,3 млн реабілітаційному центру Superhumans на Львівщині.
Також центр реабілітації Superhumans Center отримав 11 млн грн від продажу на аукціоні авто Фредді Мерк’юрі.
Фото: loda.gov.ua.
Суспільство

«ПриватБанк» разом з Mastercard запустив «Збірний подкаст» — серію відео на YouTube для тих, хто займається благодійністю та волонтерством. У другому випуску бойова медикиня, штурмовичка та волонтерка Олена Риж розповіла, як трансформується волонтерський рух в Україні.
Про це повідомляють у «ПриватБанку».
Про подкаст
«Збірний подкаст» — це прості й чесні розмови про те, як легше організовувати збори. У кожному випуску досвідчені волонтери, фандрейзери та громадські діячі діляться своїми історіями про те, як будувати довіру, залучати донатерів і що справді працює в зборі коштів. А ще вони відверто говорять про особисті виклики, вигорання, пошук сенсів і баланс у час війни. Бо за кожним успішним збором стоять живі люди, емоції та досвід, яким варто ділитися.

«Збірний подкаст» від «ПриватБанк» та Mastercard. Фото: «ПриватБанк»
Першою гостею подкасту стала керівниця Superhumans Center Ольга Руднєва. Вона поділилася власним досвідом пошуку великих донорів та розказала, чому прозорість — інструмент довіри та підтримки.
У другому випуску Олена Риж розповіла, як під час війни змінюється культура донатів і що демотивує волонтерів. Також вона дала поради щодо того, як перевіряти збори й самому організувати успішний фандрейзинг.
«Будь-яка дія потребує кроку. Не потрібно досягати всього й одразу. Якщо три роки не збирав і хочеш закрити збір на 100 тисяч, то це буде складно. На 2, 5, 10 тисяч — усе залежить від того, де і як збирати. Треба почати з чогось маленького», — радить волонтерка.
Олена впевнена — що б не відбувалося, потрібно завжди себе спитати: «Що я можу зробити?»:
«Купа викликів перед нами, які ми маємо проходити, на ці наступні роки нам вистачить кому допомагати, що відновлювати, куди донатити і це вже є частиною нашого життя».
Конверти — зручний інструмент для зборів у «Приват24»
У межах подкасту «ПриватБанк» і Mastercard також нагадали про сервіс «Конверти» в «Приват24». Цей інструмент допомагає легко створювати збори: достатньо відкрити «Конверт», додати опис і зображення та поділитися посиланням у соцмережах. Донати можна отримувати через Apple Pay, Google Pay, за номером картки, реквізитами, QR-кодом або готівкою через термінали самообслуговування.
«Ми створювали “Конверти” насамперед для того, щоб спростити життя нашим волонтерам, зробити більш прозорим та ефективним процес благодійних зборів. І на сьогодні з понад мільйона відкритих клієнтами “Конвертів” дві третини — це саме збори волонтерів на допомогу ЗСУ, допомогу військовим та благодійні цілі, на які за рік зібрали вже майже 3 мільярди гривень», — зазначив член правління з питань роздрібного бізнесу «ПриватБанку» Дмитро Мусієнко.
«Збірний подкаст» і сервіс «Конверти» — це про те, як робити благодійні збори простішими й зрозумілішими.
Нагадаємо, що в банкоматах «ПриватБанку» можна обмінювати іноземну валюту.
Фото: «ПриватБанк»
Суспільство

Фахівці ТОВ «СКАЙРОН» розробили 3D-модель стели, що стоїть на в’їзді в Донецьку область. На прототипі зображені підписи військових та волонтерів, які замалювали у 2024 році.
Про це повідомили в Донецькій ОДА.
Оцифрували пам’ять
Модель створили за допомогою лазерного 3D-сканування та фотограмметричної зйомки. Як зазначили в адміністрації, роботу презентуватимуть на міжнародних майданчиках, музейних експозиціях, а також використовуватимуть для публікацій у фотоматеріалах. Це має сприяти промоції та збереженню історичної спадщини Донеччини.
Читайте також: «Символ гордості»: 13-річний каратист відмовився від спільного фото з росіянином на п’єдесталі (ВІДЕО)


Чому стара стела важлива: передісторія
На стелі й на самих літерах військові та волонтери залишали написи, автографи та послання. У квітні 2024 року активісти перефарбували дорожній знак, замалювавши усі символи, які збирали роками. Це зробили після того, як у березні 2024 року українські військові оновили стелу, прибрали там та встановили прапори своїх підрозділів.
Журналісти «Суспільного» з’ясували, що дозволу на таке оновлення у Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області не давали.
Перефарбована стела стала приводом для обурень серед українців, бо написи на фасаді мали історичну цінність.
«Її значення для нас набагато більше, ніж просто вказівка на географічний кордон. Це не лише символ початку Донецької області, а й могутній образ, який уособлює місце сили та незламності, важливий для волонтерів, військових і місцевих мешканців», — зазначили в Донецькій ОДА.
Нагадуємо, що автомеханік із Києва перетворив власну СТО на хаб для допомоги військовим (ФОТО).
Фото: Донецька обласна державна адміністрація
Суспільство

Андрій Бурахович понад 11 років ремонтує автомобілі для українських військових у київському автосервісі «Всюдихід». З початку повномасштабного вторгнення на СТО обробили понад 20 тисяч замовлень на ремонт техніки для фронту. За свою діяльність волонтер у 2025 році отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти».
Про це повідомили в «Новій пошті».
Як на СТО допомагають військовим
До повномасштабного вторгнення на СТО Андрія обслуговували близько сотні військових автівок на рік. Після лютого 2022-го — рахунок іде на тисячі. За словами Андрія, лише за останні три роки на станції виконали понад 20 тисяч ремонтних замовлень.
«Паралельно — постійні відправки запчастин на фронт. Навіть зараз спілкуюсь із вами й шукаю кардан на пікап L200, щоб завтра був уже в Покровську. І так зранку до ночі. На всі напрямки їдуть якісь запчастини й витратні матеріали. Крім того, з 2022 року ми пригнали для війська з-за кордону більш як пів тисячі машин», — розповів чоловік.


У сервісі працює команда з 10-12 спеціалістів. Вони ремонтують техніку, що побувала під обстрілами, пошкоджена уламками або знесилена фронтовими умовами. Через попит і навантаження станцію довелося розширити. Нині 80% усіх робіт — це автомобілі для військових. Йдеться не лише про капітальні ремонти, а й про обслуговування після сотень тисяч кілометрів, зокрема техніки, пригнаної з-за кордону.
Наразі в черзі на обслуговування понад 60 машин. Переважно це складні випадки, які вимагають повного розбору та зміцнення техніки. Випадків, коли достатньо було замінити мастило й фільтри, чоловік майже не пригадує.
«Переповнюють емоції, коли ти вкладаєш в автомобіль душу, віддаєш його військовим, які боронять нашу землю, а вони потім надсилають тобі відео з подякою. Хоча самі ризикують життям на передовій. Моя величезна мотивація — це постійне спілкування з хлопцями та дівчатами із Сил оборони України», — каже Андрій Бурахович.

Читайте також: «Нова пошта» нагородила українських волонтерів відзнакою «Варті»
Досвід перегонів
Автомобілі — давнє захоплення Андрія. Багато років він брав участь у трофі-рейдах — змаганнях на бездоріжжі. Умови на цих перегонах схожі на ті, в яких працюють військові машини: болотистий ґрунт, лісосмуги, розбита технікою земля. Андрій зазначив, що такий досвід допомагає йому в роботі.
«Я прекрасно розумію ціну помилки і яку відповідальність несу під час ремонту автомобіля. Коли, умовно, недокручена гайка або вчасно не замінена запчастина можуть призвести до трагедії. Завдяки досвіду у трофі-рейдах мені вдається якісно ремонтувати автомобілі для військових тепер. На жаль, в Україні досі поширена проблема шарлатанів і неякісних ремонтів. Боляче бачити, як близькі військових уже витратили купу грошей на автосервісах, а я помічаю, скільки всього треба переробити», — поділився волонтер.

Підтримка від українців
Під час збору коштів на машини та деталі Андрію допомагають друзі, партнери, клієнти, підписники, учасники офроуд-спільноти.
Цьогоріч за підтримку військових він отримав волонтерську відзнаку «Варті». За нього проголосували близько 1500 людей. Андрію вручили нагороду у його автосервісі.
«На війні багато моїх друзів, усі куми. Вони там, а я тут — роблю все що можу. І за свою роботу мені не соромно. Хочу, щоб війна закінчилась на наших умовах, щоб всі наші військові поверталися додому живими, щоб Росія заплатила за зло, понівечені людські долі та загублені життя. Якось я викладав у соцмережах малюнок, де Росія просто у вигляді океану — тобто її нема. Ось це моя мрія», — розповів Андрій.

Раніше ми писали про те, як багатодітна мама з Києва передала 240 тонн допомоги за рік.
Фото: «Нова пошта», Андрій Бурахович