

Суспільство
У Чернівцях відкрили мурал з портретом легендарного українського актора
У Чернівцях відкрили перший мурал із серії “Видатні особистості з нами”, на якому зображений знаний режисер з Буковини Іван Миколайчук. На черзі – портрети композитора та співака Володимира Івасюка, письменниці Ольги Кобилянської та інших відомих особистостей. Про це повідомляють на сайті Чернівецької міської ради.
“Проєкт під назвою «Видатні особистості із нами» стартував сьогодні відкриттям першого муралу, присвяченого Івану Миколайчуку. Його відкрили біля однойменного кінотеатру на вул. Головній. В рамках реалізації цього мистецького проекту планується виготовлення муралів, присвячених Володимиру Івасюку, Ользі Кобилянській, Йосифу Шмідту (оперний співак – ред.), Сіді Таль (співачка та акторка – ред.) та іншим відомим творчим особистостям на фасадах чернівецьких будинків”.

Як зобразили Миколайчука?
Миколайчук зображений у ролі сільського філософа Фабіана з фільму «Вавілон-ХХ». Портрет створювали одні з найкращих майстрів України, запевняють організатори проєкту. Над портретом Миколайчука працювали художники Kailas-V, Роман Партола, Андрій Пальваль.
“За 5 днів портрет був готовий, художники працювали до півночі”, – сказала під час відкриття муралу начальник управління культури Чернівецької міської ради Юлія Сафтенко.
Вартість муралу склала 130 тисяч гривень.
Читайте також: Мурал на честь Симона Петлюри визнали найбільшим в Україні
Хто такий Іван Миколайчук?
Миколайчук Іван Васильович народився 15 червня 1941 року в селі Чортория на території сучасної Чернівецької області, помер від раку у віці 46 років в Києві 3 серпня 1987 року. Український актор, режисер, сценарист, композитор.
Людські образи, до яких можна прагнути, в минулому столітті пропонували українському суспільству небагато акторів, одним з них є Іван Миколайчук. У радянські часи, коли людяність неодноразово піддавалася девальвації, актор зумів створити яскравий образ, досягнути якого прагнуло багато людей. При забороні національних настроїв і визвольних рухів Миколайчук довів, що героїчною людиною може бути борець за українську незалежність.
До створення кінострічок Миколайчук був причетний як актор, сценарист і режисер. На екрані він зіграв 34 ролі, став автором 9 сценаріїв, в 2 фільмах виступив режисером. Дебютувавши в кіно ще в студентські роки, потім актор створив образ молодого Тараса Шевченка, а роль Івана Палійчука в легендарній кінокартині «Тіні забутих предків» режисера Сергія Параджанова, знятій за сюжетом однойменного твору Михайла Коцюбинського, принесла Миколайчуку популярність і славу.
Після виходу на екрани кінострічка отримала безліч нагород, радянських і закордонних. Фільм входить в число 20 кращих кінострічок усього світу. Безсумнівно, без присутності Івана Миколайчука в акторському колективі навряд чи вдалося б створити настільки дивовижний образ головного героя. Сергій Параджанов визнавав, що кращого виконавця головної ролі у фільмі, ніж Іван Миколайчук, неможливо навіть уявити.
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ