

Суспільство
Творчість, реабілітація й трудотерапія: ветеран АТО виготовляє веганські ножі з історією
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Повернутися з війни та знайти своє місце в новому світі — не завжди легко. Проте між медитаціями ветеран АТО Денис Дудник виготовляє незвичні ножі. Серед його виробів є не лише бритви для кухні, а й веганські ножі, яким притаманна гострота та властивість довго зберігати заточення. Ми розпитали у добровольця про його інноваційну справу та як веганські ножі допомагають реабілітуватися після війни.

Денис Дудник,
ветеран АТО та засновник майстерні “Яскраві ножі”
Колись я мріяв бути льотчиком…
З дитинства я мріяв бути льотчиком-винищувачем. І після закінчення школи вступив до військового авіаційного училища в Армавірі. Я добре вчився і закінчив його в 1993-му році з золотою медаллю та відзнакою. Після закінчення вирішив служити в Севастополі на аеродромі “Бельбек”, де й пробув три роки. Це були важкі часи для української армії — палива не вистачало, а польотів не було. Тож я звільнився з ЗСУ і втратив роботу своєї мрії.
Проте вимушений був стати підприємцем
Я намагався знайти себе: декілька років працював менеджером з продажів у різних компаніях, а в 1999 році став підприємцем. Відтоді займався вентиляцією і кондиціюванням, будівництвом, медициною, інтернет-маркетингом. Були цікаві проєкти у сфері інноваційного менеджменту.
Почалася війна — я став добровольцем
Служити я пішов в травні 2014-го року й був добровольцем в батальйоні “Київ-2”. Місяць ми стояли в Чорнухине біля Дебальцеве, а потім передислокувались на блок-пост біля Волновахи. Зима 2014-2015 була дуже люта. Я важко захворів і в лютому 2015-го повернувся додому на лікування. А після розформування добровольчих батальйонів, особовому складу запропонували продовжити службу в поліції.
Напружена робота начальника чергової частини поліції вимагала від мене постійної участі в усіх заходах полку. Життя йшло шкереберть: мало того, що почалися рецидиви хвороб, які надбав на блок-посту, так від мене ще й дружина пішла. Після року служби в поліції я звільнився і повернувся до підприємництва.
Читайте також: Зроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів
Мені пощастило: я виграв грант і закупив обладнання для цеху
Ідея створення ножової майстерні належала моєму знайомому майстру ножової справи Олексію Бродовському. Разом з волонтерами він хотів створити підприємство для інвалідів-ветеранів АТО. Моя участь в команді полягала в створенні бізнес-плану і пошуку коштів для проєкту.

У 2017-му році були популярні гранти для ветеранів. Тож я подав заявку на один з таких — “STARTUP IRPIN”, який мені й пощастило виграти. Я отримав безкоштовне приміщення під майстерню і 100 тисяч гривень на закупку обладнання для майстерні ножів. Ідея з ветеранським виробництвом була гарна, але через брак оборотних коштів стартап виявився невдалим. Команда розійшлась по своїм роботам, а я залишився один.
Довелось навчитися робити ножі самостійно
Майстерні вдалось вистояти завдяки підтримці моїх друзів і близьких. Потрібно було розширити виробничі можливості, тому довелось доукомплектовувати майстерню обладнанням — ще приблизно на 100 тисяч гривень.
Концепцію також довелось кардинально змінити — замість воїнських з’явились кухонні ножі вартістю від 1 500 до 3 000 гривень. Це середній ціновий діапазон на ринку.

Так я навчився робити все сам: розробляти дизайн, гравіювати, обробляти метал, готувати руків’я та робити термообробку. Багато часу знадобилось, щоб навчитись працювати з різними матеріалами, металами та технологіями. Найбільш працемістка робота, яка забирає багато часу та зусиль — шліфування клинку на гриндері та полірування. Крім того, я самостійно займаюся збутом, рекламою та пакуванням. Тож виходить справжній handmadе.
Хотілося створити унікальні та водночас інноваційні ножі
Перш, ніж почати робити нові ножі, я ретельно вивчав метали. І хоча нержавіюча сталь дуже практична, але хотілось створити унікальні та водночас інноваційні вироби. Тому я зупинився на високовуглецевій сталі з хромовим покриттям. Ці ножі заточуються до максимальних ступенів, довго зберігають свою гостроту і потребують лише заточування час від часу.
Що стосується ручки, то 99% успішності ножа залежить від того, як він лягає в руку потенційному власнику. Тому, для виготовлення ручки ножа я використовую інноваційну технологію: поліуретан обробляється спеціальним покриттям і з’являється ефект, ніби ручка ножа водночас м’якенька і тверда й вливається в руку. Ця технологія використовується у військовій сфері. До речі, мої покупці можуть повернути виріб, якщо відчуття володіння ножем не приносить задоволення.

Багато запитань виникає й про закруглений носик моїх ножів. Це зроблено задля безпеки власника й оточення. Головний принцип — мої ножі мають бути безпечні та мирні. А рішення спиляти носик я прийняв після того, як двоє моїх друзів-кухарів отримали травми від падіння кухонного ножа носиком в ногу. Лише за спеціальним замовленням можу зробити ніж з гострим носиком.
Велика курка харчується маленькими зернятками — так і я
Ножовий ринок настільки заповнений, що практично немає вільної ніші. І в мене, як в майстра-початківця, жодного шансу в ньому вижити. Але, як у військового, який напам’ять знає “Мистецтво війни” Сунь-цзи, я відшукав шлях залишитися в цьому бізнесі. Тепер я виготовляю персоналізовані вироби для вузьких ніш: ніж для вегетаріанців, ніж для власників чорних котів, ніж для тих, хто полюбляє “гострі відчуття”.
Веганські ножі виділяють мене серед інших виробників
Найбільше люди цікавляться веганськими ножами. І не дивно, адже я єдиний у всьому світі, хто такі робить. Веганський ніж — особливий, адже став початком “нової ери” й моїм надихачем після переформатування майстерні.
Якось я зустрівся зі своєю давньою подругою-вегетаріанкою Sofi Iris. В той час цех розпався і я шукав нові ідеї, щоб продовжити цю справу. І тут мова зайшла про вегетаріанство — Софі так захопливо про нього розповідала, що надихнула й мене на створення спеціального ножа з бритвенною гостротою і властивістю довго зберігати заточення. Майже одразу я почав роботу над ним: підбирав метал, формував кути, змінював форму. Зупинився на бритвенній високовуглецевій сталі. Однак в процесі виявилось, що вона швидко іржавіє і потребує захисного покриття з хрому. Так з’явилась ціла лінійка веганських ножів.
Читайте також: Поціловані вогнем: як луцький майстер створює середньовічні щити та обладунки
Покупець може зробити малюнок на ножі особисто
Ручна робота дозволяє зробити унікальні малюнки на ножі. Тому я пропоную замовникам зробити малюнок особисто. Я підготовлюю ніж, фарбую його і надсилаю покупцеві. Його задача — видряпати шилом на фарбі свій малюнок. Потім ніж з заготовкою повертається до мене і я вибиваю зображення на металі. Так ніж стає особистим і не схожим на інші — це ідеальний подарунок.

Зараз шукаю фінансового партнера, щоб творчість стала бізнесом
Зараз моя ножова справа — це творчість, реабілітація й трудотерапія. Бізнесом майстерня може стати лиже з появою фінансового партнера, оскільки потрібні оборотні кошти. Цьому проєкту вже більше двох років і напрацювання нарешті дозволяють перейти на серійне виробництво ножів.
Тож поточні задачі на червень: пошук фінансового партнера, пошук каналів збуту, організація серійного виробництва та збуту. А протягом цього року планую створити промислове підприємство з виробництва ножів.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Програма USAID АГРО надасть до 18 млн грн на інноваційні рішення українських агропідприємств.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці програми.
Про програму
В межах програми організатори планують надати фінансову підтримку українським мікро-, малим та середнім підприємствам (ММСП) у впровадженні та використанні інноваційних рішень, що сприятимуть покращенню їх продуктивності та ефективності.
Для кого
Взяти участь у програми можуть представники компаній, які прагнуть розширювати та популяризувати свої інноваційні продукти та сервіси, що направлені на підвищення продуктивності та ефективності агропродовольчих ММСП.
Читайте також: Українські стартапери можуть взяти участь у виставці Inscience Conference
Умови
USAID АГРО надасть співфінансування українським недержавним суб’єктам господарювання (за виключенням ФОП), які:
- мають досвід у наданні сервісних послуг для ММСП і відповідну кваліфікацію;
- розроблять та задокументують процедури надання таких сервісних послуг до початку реалізації проєкту;
- продемонструють своє лідерство і здатність впроваджувати сучасні інноваційні рішення для покращення діяльності ММСП.
Фінансування
Проєкт АГРО планує надати до 18 300 000 гривень двом субгрантам.
Як взяти участь
Для того, щоб взяти участь потрібно надіслати аплікаційну та бюджетну форму і супровідну
документацію на електронну адресу [email protected].
Шаблони заявок можна завантажити за покликанням.
Дедлайн
Подати заявку потрібно до 18:00 30 червня 2023 року. Крім того, 13 червня USAID АГРО проведе семінар для учасників, де вони зможуть поставити свої запитання. Зареєструватись на семінар потрібно до 12 червня через електронну адресу [email protected].
Нагадаємо, ГО «Інша освіта» оголошує грантовий конкурс на проєкти з інтеграції людей у нові спільноти через культуру.
До того ж благодійний фонд «Нова сім’я» оголошує грантовий конкурс для громадських ініціатив Чернівців та Чернівецької області.
Фото: unsplash.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уряд Австралії у липні оголосить новий пакет безпекової допомоги Україні.
Про це повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.
«Відбулася змістовна зустріч з високоповажним віцепрем’єр-міністром – міністром оборони Австралії Річардом Марлзом. Обговорили пріоритети України щодо посилення обороноздатності. Черговий пакет безпекової допомоги буде оголошено урядом Австралії у липні», – йдеться у повідомленні.
Олексій Резніков звернувся до австралійських колег з проханням розглянути можливість підготовки українських пілотів, надання транспортних засобів для медичної евакуації та засобів радіоелектронної боротьби з безпілотниками.
Had a meaningful meeting with the Hon. Richard Marles @RichardMarlesMP, Australia’s Deputy Prime Minister, Minister for Defence.
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) June 2, 2023
We discussed Ukraine’s priorities for strengthening defense capabilities. Another package of security assistance will be announced by the 🇦🇺… pic.twitter.com/Ftw4fVlrEH
Нагадаємо, Сили оборони України отримають від Швеції БМП CV-90, які стоять на озброєнні низки держав-членів НАТО.
До того ж Данія планує збільшити витрати на військову допомогу для України на 2,6 млрд доларів.
Фото: pixabay.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Фінансовий сервіс «Нової пошти» NovaPay вийшов на ринок Молдови та став першим сервісом у Молдові, що запровадив функцію післяплати.
Про це повідомили у пресслужбі компанії, пише Mind.ua.
Зазначається, що NovaPay є першою вітчизняною фінтех-компанією, яка розпочала свою глобальну експансію, і Молдова стала першим ринком міжнародного розвитку для неї.
«Нині NovaPay надає молдавським підприємствам і приватним клієнтам фінансові послуги, яких до того не було на ринку, а також супроводжує логістичні операції групи компаній “Нова пошта”. Наступним етапом, після отримання розширеної ліцензії, стане відкриття рахунків та випуск карток до них, кредитні продукти, у тому числі “Посилка в кредит”», – розповів СЕО NovaPay Андрій Кривошапко.
Читайте також: Міфи про економіку. Чи дійсно підприємець живе за рахунок споживачів та працівників?
Раніше в Молдові клієнти, купуючи товари онлайн, розраховувались за них тільки передоплатою. Тепер NovaPay надала можливість отримати товар і оглянути його, і лише потім – заплатити. Доставку грошей продавцю забезпечить NovaPay.
Відомо, що послугу післяплати жителі Молдови можуть отримати без комісії у 19 відділеннях Nova Poshta в Кишиневі, Комраті, Більцях, Кагулі, Єдинці та в кожному населеному пункті, якщо доставляти кур’єром.
Нагадаємо, фонд «Повернись живим» разом із компанією «Нова пошта» відкрили збір на модернізацію звʼязку для ППО.
Крім того, авіакомпанія Supernova Airlines, яка входить у групу компаній Нова пошта, виконала свій перший авіарейс за маршрутом Рига-Жешув-Рига.
Фото: flickr.com