

Суспільство
Нарешті вільні! Цікаві факти про проголошення незалежності. Чи знаєте всі? (Тест)
1. Ще до проголошення незалежності України 21 січня 1990 року відбулася подія, яка продемонструвала, що українці об'єднані та хочуть незалежної держави. Що тоді сталося?

У цей день відбувся перший і найбільший «живий ланцюг». Мільйони людей вийшли на вулиці від Івано-Франківська через Львів до Києва, взялися за руки й так відзначили 71-річчя Злуки УНР та ЗУНР. Декларацію про державний суверенітет ухвалили 16 липня 1990 року, а про розпад СРСР оголосили в грудні 1991.
2. В’ячеслав Чорновіл — символ боротьби українців проти російського гніту. Саме йому належить відомий вислів «Розвалюється гнила російська імперія». А коли він його сказав?

В’ячеслав Чорновіл сказав легендарні слова під час мітингу у Львові в 1990 році. Публіка зустріла цю фразу оваціями.
3. Хто був автором Акту проголошення незалежності України, який написав його 23 серпня на сторінках звичайного шкільного зошита? Чий підпис є на цьому документі?

Текст Акту проголошення незалежності України написав саме Левко Лук'яненко — український правозахисник і дисидент, який сумарно понад 25 років перебував у радянських тюрмах. 23 серпня Лук'яненко у своєму зошиті написав текст Акту, який ухвалили наступного дня. Проте в ньому замінили формулювання «відновлення державності» на «проголошення незалежності», адже того вимагали депутати-комуністи.
4. Який громадський діяч промовив: «Той, хто каже, що незалежність впала нам з неба, не знає, що ми діставали по 10 років тюрми і заслання»?

Цей вислів належить Левкові Лук'яненку.
5. Що викрикували люди, які зібралися на мітинг біля Верховної Ради 24 серпня 1991 року, крім «Незалежність! Незалежність!»?

Люди скандували «Прапор на Раду! Прапор на Раду!» до того часу, поки над будівлею Верховної Ради не опустили радянський прапор. Синьо-жовтий стяг підняли над парламентом ще за кілька днів до того, як його визнали державним символом.
6. Яку пісню, крім майбутнього гімну, співали депутати у Верховній Раді після голосування за незалежність?

24 серпня 1991 року о 21:00 до зали Верховної Ради декілька депутатів, серед яких був і Чорновіл, занесли синьо-жовтий прапор. Після цього заспівали «Ще не вмерла Україна» та гімн Січових Стрільців «Ой, у лузі червона калина».
7. Після якої події Україну визнали незалежною інші країни?

Хоча Верховна Рада затвердила Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, проте офіційно це відбулося після всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року. На референдум винесли запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» з двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую». Понад 90% учасників відповіли ствердно.
8. Правові основи незалежної України закріпило ухвалення Конституції. Верховна Рада проголосувала за документ о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. А скільки часу над нею працювали, перш ніж ввести в дію?

Безперервна робота тривала 24 години. Конституційна ніч — один з найяскравіших моментів в історії незалежної України.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

Зооволонтер Роберт Саргсян виявив дику косулю, яка, ймовірно, постраждала внаслідок ДТП. Аби врятувати її, він звернувся до фахівців КП «Центр поводження з тваринами».
Про це повідомили в КП «Центр поводження з тваринами».
Команда ветеринарів швидко провела огляд і рентген-дослідження. У тварини виявили перелам задньої ноги. Через вагу косулі проведення остеосинтезу було неможливим, тому лікарі були змушені ампутувати кінцівку.
«Зараз лісова красуня знаходиться під наглядом та отримує допомогу. Вона буде жити у людини, що займається реабілітацією представників сімейства оленевих. В умовах вільного життя косулі буде складно вижити без ноги, тому тепер вона буде жити під опікою людини»‚ — написали в центрі.
Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)


Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка КП «Центр поводження з тваринами»
Суспільство

Аналітичний проєкт Deep State та платформа «Культурні Сили» презентували інтерактивну мапу визволення Криму у 1918 році. На ній можна слідкувати за перемогами війська УНР під проводом Петра Болбочана.
Про це повідомили в «Культурних Силах».
Ідея проєкту
«На сторінках української історії є багато видатних подій та людей. Про них необхідно пам’ятати та передавати наступним поколінням, щоб вони зростали на усвідомленні того, ким вони є. В усі часи шукали креативний підхід, щоб показати ці всі події з цікавої сторони та привернути як можна більше уваги, тож сподіваємося, цей проєкт внесе різноманіття та інтерес до однієї з найвидатніших операцій української армії — походу на Крим під керівництвом Петра Болбочана, щоб пишатися і насолоджуватися міццю і силою наших військових», — розповів співзасновник Deep State Роман Погорілий.
Мапа дозволяє користувачам щоденно відстежувати хід визвольного походу Запорізького корпусу. Вона містить архівні документи, мапи та посилання на першоджерела.
Завдяки ініціативі кожен може зануритися в хроніку подій квітня 1918 року, коли українські війська спільно з кайзерівською армією та кримськотатарськими повстанцями звільняли півострів.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)
Історик Сергій Громенко додає:
«У Феодосії та Керчі, очікуючи українські війська, місцеве населення виходило на вулиці з прапорами та портретами Тараса Шевченка. А у Севастополі була сильна українська громада і там теж чекали на українців, і саме тому 29 квітня 1918 року там відбулося підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту».
Про Петра Болбочана
Ключовою постаттю операції став Петро Болбочан — один з найуспішніших командирів армії УНР. Його військовий геній проявився у Кримському поході, коли за лічені дні Запорізький корпус звільнив півострів від більшовицьких військ. Однак політичні рішення тогочасного уряду зупинили подальше приєднання Криму до УНР.
«Ми маємо пам’ятати не тільки подвиг героїв Крут, але й те, що та війна — перша радянсько-українська — закінчилась перемогою України, створенням санітарних зон на Курщині та Вороніжчині, підняттям українських стягів над Білгородом, Таганрогом і Ростовом», — розповів кандидат історичних наук Іван Дерейко.
Довідка
Мапа Deep State — це візуальний інструмент, що фіксує динаміку бойових дій в Україні майже в реальному часі. Її регулярно оновлюють на базі відкритих джерел, OSINT-аналітики та верифікованих даних. Вона вирізняється високою точністю, через що ресурс здобув довіру журналістів, дослідників і фахівців з безпеки.
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що Сили оборони зірвали масований штурм росіян на Запорізькому напрямку (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт DeepState
Суспільство

Єнс із Данії, якому 11 років, завершив свою благодійну ініціативу й зібрав понад вісім тисяч доларів на підтримку українських дітей, які втратили домівки через війну. Хлопчик виготовляв і продавав великодніх курчат із бісеру.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Ідея допомоги з’явилася не вперше: торік Єнс зібрав 28 тисяч данських крон, а цьогоріч у березні він уже збирав понад 12 тисячі крон. Тоді частину цієї суми подвоїла благодійна організація KOLO Nordic.
Наразі на зібрані вісім тисяч доларів Єнс планує придбати шкільні рюкзаки для українських дітей.
Читайте також: «Ви захищаєте весь світ»: Шон Пенн відвідав Україну та зустрівся з військовими (ВІДЕО)

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото: Юлія Свириденко в Х