Суспільство
Нарешті вільні! Цікаві факти про проголошення незалежності. Чи знаєте всі? (Тест)
1. Ще до проголошення незалежності України 21 січня 1990 року відбулася подія, яка продемонструвала, що українці об'єднані та хочуть незалежної держави. Що тоді сталося?
У цей день відбувся перший і найбільший «живий ланцюг». Мільйони людей вийшли на вулиці від Івано-Франківська через Львів до Києва, взялися за руки й так відзначили 71-річчя Злуки УНР та ЗУНР. Декларацію про державний суверенітет ухвалили 16 липня 1990 року, а про розпад СРСР оголосили в грудні 1991.
2. В’ячеслав Чорновіл — символ боротьби українців проти російського гніту. Саме йому належить відомий вислів «Розвалюється гнила російська імперія». А коли він його сказав?
В’ячеслав Чорновіл сказав легендарні слова під час мітингу у Львові в 1990 році. Публіка зустріла цю фразу оваціями.
3. Хто був автором Акту проголошення незалежності України, який написав його 23 серпня на сторінках звичайного шкільного зошита? Чий підпис є на цьому документі?
Текст Акту проголошення незалежності України написав саме Левко Лук'яненко — український правозахисник і дисидент, який сумарно понад 25 років перебував у радянських тюрмах. 23 серпня Лук'яненко у своєму зошиті написав текст Акту, який ухвалили наступного дня. Проте в ньому замінили формулювання «відновлення державності» на «проголошення незалежності», адже того вимагали депутати-комуністи.
4. Який громадський діяч промовив: «Той, хто каже, що незалежність впала нам з неба, не знає, що ми діставали по 10 років тюрми і заслання»?
Цей вислів належить Левкові Лук'яненку.
5. Що викрикували люди, які зібралися на мітинг біля Верховної Ради 24 серпня 1991 року, крім «Незалежність! Незалежність!»?
Люди скандували «Прапор на Раду! Прапор на Раду!» до того часу, поки над будівлею Верховної Ради не опустили радянський прапор. Синьо-жовтий стяг підняли над парламентом ще за кілька днів до того, як його визнали державним символом.
6. Яку пісню, крім майбутнього гімну, співали депутати у Верховній Раді після голосування за незалежність?
24 серпня 1991 року о 21:00 до зали Верховної Ради декілька депутатів, серед яких був і Чорновіл, занесли синьо-жовтий прапор. Після цього заспівали «Ще не вмерла Україна» та гімн Січових Стрільців «Ой, у лузі червона калина».
7. Після якої події Україну визнали незалежною інші країни?
Хоча Верховна Рада затвердила Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, проте офіційно це відбулося після всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року. На референдум винесли запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» з двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую». Понад 90% учасників відповіли ствердно.
8. Правові основи незалежної України закріпило ухвалення Конституції. Верховна Рада проголосувала за документ о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. А скільки часу над нею працювали, перш ніж ввести в дію?
Безперервна робота тривала 24 години. Конституційна ніч — один з найяскравіших моментів в історії незалежної України.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство
Як молодь навчилася впливати на рішення влади
«Ми хочемо, щоб наша молодь була досвідчена, кваліфікована та знала, як комунікувати з органами місцевого самоврядування (ОМС), тому вирішили допомогти їм у цьому», — каже Наталія Чумак.
«У молоді є багато цікавих ініціатив, але вони, на жаль, не знають, куди з цим звернутися. Їм важливо знати, як співпрацювати з різними інституціями для успішної реалізації ідеї. На одному з тренінгів, ми залучили мера Анатолія Вершину та депутата Андрія Чернецького. Вони розповіли, як формується бюджет міста, коли краще приходити з ініціативами та, як можуть допомогти молоді з працевлаштуванням», — каже Наталія.
Які проєкти вдалося реалізували, а що ще у планах
«Ми вже запланували реалізацію одного з проєктів, який буде спрямований на допомогу в протидії з дезінформацією. А на найближчі плани — це психоемоційна підтримка молоді. Також будемо проводити ще схожі навчання, адже бачимо зацікавленість у них. Якщо будуть запити на певні тренінги — наша команда з радістю допоможе молоді».
Коментарі
Суспільство
Тягали відрами воду з колодязя, щоб полити город
«Тягати відра води з колодязя або джерела вручну, особливо коли тобі вже далеко за шістдесят — це не просто неприємно, а й фізично важко».
Вибухи пошкодили водопроводи, знищили насосні станції та очисні споруди
Екскаватор-навантажувач незамінний під час аварій
«Раніше, як тільки труба лусне, ми могли чекати тижнями, поки привезуть техніку та людей для ремонту. А тепер екскаватор приїхав, викопав яму буквально за пів години, і майстри одразу взялися за роботу», — розповідає чоловік.
Допомагають жителям у важкі зимові місяці
«Зараз ми виграли грант на встановлення сонячних батарей на лікарню. У сонячний день такі системи можуть виробляти до 250 кВт електроенергії. Цього вистачить, щоб забезпечити електрикою критично важливі відділення», — каже заступниця міського голови Охтирки.
Коментарі
Суспільство
«Обробляли поля біля лінії фронту й навіть в окупації»
«Ми зрозуміли, що чекати допомоги потрібно не один місяць. Вирішили, що можемо допомогти собі самі».
«Думали свої землі розмінувати, а вийшло, що розміновуємо й сусідні поля. Зараз у нас 47 людей працюють у підприємстві, серед них 19 саперів. Ми продовжуємо відправляти людей на навчання, щоб збільшити кількість саперів і брати участь у програмах розмінування, які дає держава».
Як проходить розмінування
«Сапери за півтора року своєї роботи не мали поранень. Коли вони бачать щось небезпечне, наприклад, розтяжки, то викликають ДСНС і разом з ними все ліквідовують».
- На поле виїжджає група з п’яти демінерів, їхній командир, інженери, медична сестра, машина швидкої допомоги та автомобілі для перевезення обладнання.
- Спочатку група розбиває табір, у якому окремо стоїть «швидка» та столи для перегляду ситуації на полі з квадрокоптера.
- Потім демінерам проводять інструктаж, і тоді вони обстежують території навколо замінованого поля. Далі місцевість загороджують спеціальними прапорцями з червоно-білою стрічкою, щоб туди ніхто не заходив.
- Група демінерів з командиром шеренгою виходить на поле. За одним демінером ідуть двоє інженерів, які стежать за технікою безпеки та контролюють, щоб міни чи снаряди не здетонували. Вони проходять метр за метром з міношукачами. Небезпечні предмети позначають на мапі та ставлять біля них прапорці. Після цього вирішують, що робити далі, — виносити міни з поля чи викликати ДСНС або військових саперів.
«Підприємство працюватиме ворогам на зло»
«Мої поля межують з Донецькою областю. Зараз до Покровська приблизно 52 км, а ви знаєте, яка там ситуація. Ракети та дрони через наші землі постійно літають у бік Дніпра, Павлограда, Харкова. Якщо наступ піде далі, то ми станемо на захист, як у 2022 році — будемо боротися разом зі Збройними силами України. Ми все робимо для того, щоб росіян не пустити на територію Харківської області».
Коментарі