Суспільство
Ці памʼятки архітектури постраждали від обстрілу Львова: як взяти будинок під опіку
Опубліковано
1 тиждень тому
Зранку 4 вересня російська ракета завдала удару по Львову, пошкодивши щонайменше сім пам’яток архітектури місцевого значення. Голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що всі ці будівлі розташовані в історичному ареалі та буферній зоні ЮНЕСКО і внесені до державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Редакція ШоТам зібрала інформацію про пошкоджені внаслідок атаки будинки, які потребують відновлення.
Вілла гіпсових королів (Вілла Юзефи Франц)
Однією з найцінніших пам’яток, що зазнала пошкоджень від обстрілу, є вілла Юзефи Франц на вулиці Коновальця. Цей зразок необарокової палацової архітектури збудували в 1892 році. У 1904-му будівлю перебудували.
Вілла належала власникам фабрики гіпсу — родині Франців. Звів її відомий польський архітектор Ян Перось, а фасади прикрасив скульптор Едмунд Плішевський. Будинок вирізняється багатим декором, триярусною вежею з куполом та просторими залами.
Окрім архітектурної краси, вілла має багату історію — майже пів століття вона була маєтком для аристократів. У будівлі розташований Центр спортивної медицини і реабілітації, який зазнав руйнувань.
Кам’яниця Людвіка Гірша
Ще однією історичною спорудою, яка постраждала внаслідок обстрілу, стала кам’яниця в стилі пізнього модерну на вулиці Коновальця, збудована в 1911–1912 роках архітектором Іваном Багенським для скарбового радника Людвіка Гірша. Ця будівля, яка також розташована у буферній зоні ЮНЕСКО, є прикладом львівської архітектури початку ХХ століття.
Кам’яниця, внесена до державного реєстру нерухомих пам’яток України, була зруйнована під час атаки. На жаль, під завалами опинилися люди, і загинула сім’я — дружина та три доньки Ярослава Базилевича.
Вулиці Коновальця, Мельника та Кокорудза
Також від обстрілу постраждали житлові будинки на вулицях Коновальця, Мельника та Кокорудза у Франківському районі Львова.
Зокрема, вулиця Кокорудза, названа на честь галицького педагога Іллі Кокорудза, забудована в стилях віденської сецесії, конструктивізму. Кілька будівель на цій вулиці внесені до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення, деякі з них захищені знаком охорони ЮНЕСКО «Блакитний щит».
Загалом Львівська міська рада повідомила про 3 200 вибитих вікон у Франківському і Залізничному районах міста.
Читати також: Як допомогти постраждалим у Львові після атаки росіян
Допомога від Польщі
Після російського ракетного обстрілу готовність допомогти у відновленні пошкоджених будівель висловила Республіка Польща.
Про це рішення повідомив польський прем’єр-міністр Дональд Туск у соцмережі Х.
«Львів потребує допомоги! Метою атаки росіян став центр міста. Пошкоджено багато історичних багатоквартирних будинків. Польща готова допомогти в їх відбудові», — заявив політик.
Будинок під опіку
Мер Львова Андрій Садовий закликав український і міжнародний бізнес долучитися до відбудови міста. Тут не йдеться про традиційний збір коштів — кожна компанія чи організація може взяти під опіку будинок і самостійно його відновити. Першою до ініціативи доєдналася компанія Carlsberg, яка вже заявила про внесок розміром у 50 тисяч євро.
Також до кампанії приєднався Благодійний фонд Шона Пенна в Україні CORE із внеском у 100 тисяч доларів. Згодом про участь у проєкті повідомили компанії Kormotech i Enzym Group, задонативши на відбудову 5 мільйонів гривень.
Отримати більше інформації та взяти будинок під опіку можна, звернувшись до Управління інвестицій за телефоном: +380 (96) 066 86 91.
Нагадаємо, що на Львівщині запустили вітрову електростанцію: вона забезпечить електрикою місто.
Фото обкладинки: ШоТам.
Вам може сподобатися
-
Хорватія оголосила про новий пакет допомоги Україні: гроші підуть на відновлення енергетики
-
На Миколаївщині відбудують школу коштом Литви та міжнародних партнерів
-
На Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом
-
У Львові запустять інституцію для документування українського досвіду війни
-
США оголосили новий пакет військової допомоги Україні: що відомо
-
У Львові відбудеться «Молодвіж». Захід присвячений памʼяті Ярини Базилевич, яка разом з сімʼєю загинула під час атаки
Суспільство
Опубліковано
2 години тому12.09.2024
На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.
Про це повідомляє SKVOT.
Про фільм
Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.
Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи
Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.
Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.
Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.
Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
2 години тому12.09.2024
У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.
Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.
Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.
Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити
У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.
Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.
Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.
Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
3 години тому12.09.2024
У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.
Про це йдеться на сайті Київської міської ради.
Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.
З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.
Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць
«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.
Фото: Олег Богачук
Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.
Фото: Depositphotos
Коментарі
РЕКЛАМА:
Шопочитати
Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук
Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...
Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз
Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...
«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах
Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...
Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях
Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...
РЕКЛАМА:
Коментарі