Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

На Прикарпатті планують відновити церкву, в якій творив Сергій Параджанов

Опубліковано

Храм Святої Параскеви у селі Космач планують відновити. План музеєфікації розробили викладачі та студенти Університету Короля Данила. Ікони з цієї церкви Сергій Параджанов знімав у «Тінях забутих предків», а в 80-х роках храм згорів.

Про це повідомили в пресслужбі навчального закладу. 

Відновимо історичну пам’ять

Церквою зацікавився архітектор Зеновій Соколовський ще у 1970-х роках. Він фотографував та знімав храм на плівку, а ще виготовив детальний проєкт реставрації. Архітектора ледь не звільнили, коли він запропонував посадовцям відремонтувати святиню. А в 1980-х роках церква згоріла за нез’ясованих обставин, уціліла тільки дзвіниця. 

Майже через півстоліття Зеновій Соколовський показав свій проєкт відновлення церкви колегам з Університету Короля Данила, і вони вирішили зайнятися музеєфікацією об’єкта.

За словами викладача Андрія Савчука, вони створили детальний макет церкви у мініатюрі — це вигляд храму до Першої світової війни. Також в університеті розробили проєкт інсталяції макета, що пропонують встановити на місці колишнього храму. Таку конструкцію можна надрукувати на 3D-принтері.Також автори ідеї хочуть у збереженій дзвіниці облаштувати музей.

Читайте також: Як родина з Донецька створює меблі з переробленої вторсировини (ВІДЕО)

До роботи над проєктом долучилися і студенти. В працювали над ідеєю виготовлення спеціальної основи, на якій би розташовувався макет.  «Основні фасади пропонуємо виготовити з металу і на них за допомогою лазерної різки показати інші історичні періоди храму. Сама вітрина має бути обладнана підсвіткою, щоб і макет, і контури на металі можна було роздивитися навіть у темну пору доби», – розповідає студент Університету Короля Данила Михайло Ковач.

Ризики  та труднощі 

За проєктом Зеновія Соколовського, церкву можна було б відбудувати повністю. Але храм звели посеред цвинтаря, і після того, як згорів, на тому місці почали ховати людей. У повних масштабах відновити святиню неможливо, бо на території облаштовані могили. Дослідники зупинилися на проєкті інсталяції. Їх підтримують окремі місцеві жителі, які хотіли б зберегти історичну пам’ять цього місця. 

Ікони з церкви збереглися, бо після зйомок «Тіней забутих предків» їх так і не повернули в Космач. Найбільша збірка реліквій зберігається у Музеї мистецтв Прикарпаття, а також в Івано-Франківському краєзнавчому музеї є ікона «Деісус», яку можна побачити у фільмі Сергія Параджанова. 

Історії та легенди про святиню

Звели церкву Святої Параскеви в 1718 році. Тоді вона була дерев’яною, а впродовж трьох століть храм перебудовували кілька разів. Дослідники називають святиню класичним  зразком  гуцульської  школи храмового будівництва. 

Науковці знаходили різні зображення споруди:світлину часів Першої світової війни, поштівку 1932 року, а також фотографії, зроблені пізніше, у 1970-х роках, в останній період існування святині.

Про церкву розповідають різні легенди, одна з них — про Олексу Довбуша разом з опришками, які начебто там бували, історії про вояків УПА, які освячували у стінах храму зброю. У минулому столітті художники школи Олекси Новаківського приїжджали до Космача на пленери і на своїх полотнах зображували храм Святої Параскеви. Така кількість проукраїнських рухів, пов’язаних із церквою, не влаштовувала радянську владу, тож із роками її занедбали. 

Фото макету церкви: ТРК РАІ

Нагадуємо, що росіяни зруйнували її дім, а вона збудувала власну справу. Це підприємиця, яка створила перші в Україні сонцелови.

Фото обкладинки: Інформаційно-довідковий сайт міста та району (Косів)

Культура

Український фонд «Бібліотечна країна» нагородили британською премією

Опубліковано

Благодійний фонд «Бібліотечна країна» отримав премію Public Library Champion Award 2025. Цю нагороду щороку вручає британська організація Libraries Connected. Переможцями стають ті, хто активно підтримує публічні бібліотеки на національному й міжнародному рівні.

Про це повідомили на сторінках благодійного фонду.

Церемонію нагородження провели10 червня у Кенілворті (графство Уорвікшир, Велика Британія). На заході виконавча директорка «Бібліотечної країни» Люсьєна Шум виголосила: «Ця нагорода — визнання стійкості та здатності діяти в найважчі часи всієї бібліотечної спільноти України, символ спільної боротьби за свободу, людяність і знання. Щиро дякуємо британському народові за підтримку, солідарність і віру в силу культури».

На сторінці балгодійного фонду підкреслили, що ця премія стосується всієї бібліотечної спільноти України, яка щодня працює попри виклики, зберігаючи силу культури, знання й людяності.

Читайте також: Бойовий медик передасть увесь прибуток від продажу власної книги на «Русоріз» (ФОТО)

Про фонд та організаторів

Фонд «Бібліотечна країна» — ініціатор міжнародної програми «Бібліотеки-посестри», у межах якої вже 45 пар бібліотек з України та Великої Британії співпрацюють у галузі культури, освіти, сталого розвитку та підтримки громад. У 2025 році Libraries Connected також подарували Україні бібліобус для обслуговування постраждалих і деокупованих територій.

Libraries Connected — національна мережа публічних бібліотек Англії, Вельсу, Північної Ірландії та територій під британським суверенітетом. Організація працює з 1996 року і підтримує розвиток бібліотек як відкритих культурних, освітніх і громадських просторів.

Нагадуємо, що під час поетичного вечора з Жаданом у Києві зібрали пів мільйона гривень для «Хартії» (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук сторінка «Бібліотечної країни»

Читати далі

Культура

«Правічні»: на Google Arts & Culture створили виставку про дерева в українській культурі

Опубліковано

Музей Івана Гончара та WWF-Україна презентували нову онлайн-виставку «Правічні», яка досліджує образ дерев у традиційному українському мистецтві. Вона доступна на платформі Google Arts & Culture в межах міжнародного проєкту World Wide Wood.

Про це повідомили у музеї.

У виставці поєднали фотографії експонатів 18-20 століть зі збірки музею з інформаційними матеріалами WWF про праліси — старовікові ліси, які є унікальною частиною природної спадщини України. Мета проєкту — показати тісний зв’язок між людиною, природою та культурою, а також привернути увагу до збереження довкілля як важливої частини національної ідентичності.

«Коли ми порушуємо питання збереження лісів, ми говоримо і про збереження себе. Старовікові ліси — природний спадок, який, як і культурна спадщина, наразі критично потребує охорони. Цією виставкою ми розповідаємо про ліси не через сухі факти та цифри, а через емоцію, памʼять і мистецтво. Сподіваюсь, це дасть глядачам відчуття глибшого зв’язку з природою», розповіла кураторка проєкту й комунікаційниця WWF-Україна Юлія Новосельцева.

Нагадаємо, що у Києві вперше виставлять експонати, які безпосередньо пов’язані з Пилипом Орликом (ФОТО).

Раніше ми писали, що музей Івана Гончара зацифрував 100 вишитих сорочок з усієї України: де переглянути (ФОТО).

Фото обкладинки: Яна Толмачова

Читати далі

Культура

Американський музикант Brother Hill виступив перед бійцями 3-ї ОШБр на передовій

Опубліковано

Фолкмузикант з Огайо Brother Hill завітав до підрозділу батальйону безпілотних систем 3-ї окремої штурмової бригади, де виконав кілька пісень для українських військових.

Про це повідомили в Хорунжій службі 3-ї окремої штурмової бригади.

«Це не був концерт у класичному сенсі. Музика, спів та спілкування з бійцями — як жест підтримки та поваги. Для наших побратимів, які щодня невпинно працюють та знищують ворога, цей вечір став можливістю на годину вийти з ритму бойової рутини»‚ — написали у бригаді.

Brother Hill підтримує Україну з перших днів повномасштабного вторгнення. Разом із соратниками він організував благодійні концерти у США, зібрав понад 80 тисяч доларів для допомоги українським військовим і неодноразово приїжджав в Україну з гуманітарною місією.

Його візити на фронт — це не тільки передача необхідного спорядження, а й спосіб нагадати бійцям, що за них вболівають і вірять у їхню боротьбу по всьому світу.

Читайте також: Бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО)

Нагадаємо, що бійці Третьої штурмової провели турнір у пам’ять про полеглого командира Янича.

Фото: інстаграм Хорунжої служби 3-ї ОШБр

Читати далі

Шопочитати

Військо3 години тому

Повернув зв’язок і держпослуги. Історія львів’янина, який відновлював Херсонщину під обстрілами

Креативник, який оживляв старі депо у Львові, а згодом мобілізувався та поїхав служити прикордонником. Михайло...

Військо1 тиждень тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...