

Технології
Тотальна цифровізація: 90% країни покриють мобільним інтернетом
Високошвидкісний мобільний інтернет стане доступний у 90% населених пунктів України. Відповідний меморандум був підписаний між Кабміном і операторами, і саме з цього кроку почнеться тотальна цифровізація країни, повідомляє Міністерство цифрової трансформації України.
Як йдеться у дописі, вже у березні наступного року відбудеться переоформлення ліцензій на використання діапазону частот 900 МГц, у якому працюють «Київстар», «Водафон», Lifecell та «Інтертелеком».
Чому це важливо?
Діапазон 900 МГц передбачає значно більшу дальність сигналу, ніж у високих діапазонах (наразі оператори будують мережі 4G у діапазоні 1800 МГц). Отже, потрібна менша кількість базових станцій і, відповідно, менші витрати на побудову мережі.
Щоб це стало можливим, оператори підписали спільний План заходів щодо реорганізації діапазону 900 МГц, який підтримав регулятор. Зокрема, від частки діапазону, що належить йому згідно чинної ліцензії, відмовиться «Київстар». Цьому оператору наразі віддано близько 60% доступних частот у цьому діапазоні. Також своїми частотами у діапазоні 900 МГц поступиться оператор CDMA «Інтертелеком», який отримає натомість частоти у діапазоні 800 МГц.
При цьому усі оператори отримають нові ліцензії, які передбачають технологічну нейтральність. Це означає, що вони при побудові мереж можуть самостійно обирати технології.
Читайте також: Покинути місто і стати дауншифтером. Сім сільських хат, не дорожчих за 50 тисяч гривень
Яка тут роль держави?
Кабмін з операторами сьогодні підписали Меморандум, згідно якого держава сприятиме:
- врахуванню сплачених операторами коштів за чинні ліцензії при встановленні плати за їх переоформлення. Раніше такого не відбувалося. Якщо оператор оплачував ліцензію на кілька років уперед і відбувалося переоформлення до закінчення цього строку, він фактично двічі оплачував невикористаний термін.
- подальшій роботі над вивільненням діапазону 900 МГц. Наразі вільними для цивільного використання є тільки 60-70% діапазону. Решту використовують для військових потреб
- вивільненню так званих цифрових дивідендів – частот у діапазоні 700-800 МГц. Це створить можливості операторам мобільного зв’язку для інвестування у нові технології та розширення покриття 4G. Наразі ці частоти в Україні використовують для телебачення. І їх потрібно вивільнити для мобільного зв’язку. Це вже зробили майже у всіх країнах Європи, і тепер черга – за нами
- боротьбі з радіоперешкодами між мережами різних операторів. Зокрема, буде значно збільшено відстань (захисний проміжок) між різними технологіями. Також держава затвердить методологію боротьби із радіоперешкодами
- полегшенню доступу операторів до інфраструктурних об’єктів. Серед іншого з цим питанням зможуть допомогти заступники з питань ІТ, які згодом з’являться у всіх облдержадміністраціях.
Як резюмують у Міністерстві, невдовзі мешканці сіл та невеличких містечок теж зможуть користуватись усіма перевагами мобільного широкосмугового доступу до інтернету.
Технології

У Херсонському обласному архіві створюють цифрові копії паперових документів. Над проєктом архів працює разом із міжнародною організацією FamilySearch.
Про це повідомили в Херсонській ОВА.
Фахівці використовують сучасні технології, щоб зберегти старі документи у цифровому форматі. Це допоможе краще їх зберігати та зробить доступ до них зручнішим.
Зацифровані документи стануть у пригоді дослідникам, краєзнавцям та всім, хто цікавиться історією. Тепер потрібну інформацію можна буде знайти швидше і не обов’язково їхати в архів особисто.
Читайте також: «Ви захищаєте весь світ»: Шон Пенн відвідав Україну та зустрівся з військовими (ВІДЕО)


Нагадаємо, що студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка ХОВА
Технології

Міністерство цифрової трансформації розпочало бета-тестування нової цифрової послуги — заміни свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорта) у «Дії». Сервіс дозволить відновити втрачений або пошкоджений документ без візиту до сервісного центру МВС.
Про це повідомили в «Дії».
До участі допускаються повнолітні користувачі з такими верифікованими даними:
- біометричним документом;
- податковим номером;
- свідоцтвом про реєстрацію авто в «Дії».
Читайте також: 16 стартапів представлять Україну на VivaTech 2025 у Парижі: що про них відомо
У Мінцифри зазначають, що нова функція має спростити процес відновлення документів для автовласників і скоротити час взаємодії з державними сервісами.
Щоб долучитися до тестування, потрібно зареєструватися на порталі «Дія» за посиланням.
Послугу реалізує Міністерство цифрової трансформації спільно з Міністерством внутрішніх справ, Головним сервісним центром МВС, ДП «Інфотех» та АТ «Укрпошта».
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» випустили нові курси від BecomingX Ukraine про ШІ та технології.
Фото обкладинки: сайт «Дії»
Технології

Платформа «Дія.Освіта» та BecomingX Ukraine створили серію безплатних курсів, які допоможуть українцям опанувати інноваційні технології та краще підготуватися до сучасного ринку праці. Програми орієнтовані на розвиток практичних цифрових навичок.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Кожен курс складається з освітнього серіалу, презентацій, структурованих нотаток, кейсів та інфографіки. Теми охоплюють штучний інтелект, технології майбутнього, цифровий бізнес і кроки до працевлаштування.
Читайте також: Фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ — Федоров
- Штучний інтелект: як працює ШІ, його вплив на професії та життя;
- Технології майбутнього: від біотехнологій до блокчейну;
- Працевлаштування: побудова карʼєри та підготовка до співбесід;
- Цифровий бізнес: основи для запуску власної справи онлайн.
Курси будуть корисні як для початківців, так і для тих, хто хоче розвинути навички, які відповідають вимогам сучасного ринку. Зареєструватися на будь-яке навчання можна безплатно.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik