

Суспільство
ТОП-10 позитивних новин тижня
Редакція #ШоТам зібрала ТОП-10 найбільш позитивних новин тижня, що минає, 1-7 липня. Ми підібрали для вас найцікавіше в одному матеріалі: від поділу вулиць за європейським принципом, будівництва бетонної дороги на Полтавщині та нової техніки для українського війська. Саме ці новини найактивніше читали на нашому сайті.
1. В Україні збираються поділити вулиці, як у Європі
Мінрегіонбуд запропонував ввести класифікацію вулиць в Україні за функціональним призначенням. Зараз в Україні діє лише класифікація вулиць і доріг залежно від групи населених пунктів: загальноміські, районні, житлові тощо. У новому проекті змін до ДБН запропоновано ввести такі категорії вулиць і доріг:
- пішохідна доріжка – з рухом виключно пішоходів і можливим суміжним рухом велосипедистів. Основне призначення – безпечний рух пішоходів;
- велосипедна доріжка – з рухом тільки велосипедистів; також допускається епізодичний рух пішоходів за відсутності тротуару або пішохідної доріжки. Основне призначення – окремий рух тільки велосипедного транспорту.
- магістральна вулиця загальноміського значення – регульований рух з широкими тротуарами, регульованими наземними пішохідними переходами, обов’язковими велодоріжками. На цих вулицях курсує громадський транспорт і допускаються стоянки поза основною проїзною частиною.
2. На Полтавщині відкрили 12 км бетонної дороги
У Полтавській області відкрили для руху ділянку протяжністю 12 км нової бетонної автодороги. Запустили рух по новоствореній бетонці Н-31 Дніпро-Решетилівка в Кобеляцькому районі. Транспорт рухається по правій стороні. По лівій стороні почнуть будівельні роботи.
3. Унікальну печеру виявили на горі Піп Іван
На вершині популярної карпатської гори Піп Іван дослідили найвисокогірнішу печеру України, розташовану на висоті 1962 метри над рівнем моря.
Вхід до печери розташований на висоті 1962 метри, лише на 58 метрів нижче від обсерваторії, розташованої на горі Піп Івана. Печера тектонічного типу. Всередині є дві великі зали, кілька менших кімнат і ходи між ними – загалом близько 200 метрів завдовжки.
4. У Києві з’явився пункт прийому неробочої техніки
У Києві запустили безстрокову акцію з прийому неробочої техніки від населення, у рамках якої відкрили перший пункт її прийому. Ви можете приносити будь-яку техніку: телефони, дроти, бойлери, мишки, принтери, ноутбуки тощо. Додатково можна здати батарейки та лампи: вартість здачі батарейок – 130 грн/кг, вартість прийому ламп – 3,80 грн/шт.
Центр прийому техніки працює на вулиці Шутова, 16, на території заводу “Аналітприлад”. Техніку приймають безкоштовно, щосереди з 9:00 до 18:00.
5. Унікальні кадри: новий саркофаг ЧАЕС вперше показали зсередини
Новий саркофаг на ЧАЕС зводили майже десятиліття, а розрахований він на 100 років. Через кілька тижнів конструкцію закінчать вводити в експлуатацію та передадуть в управління українській владі. Укриття ховає під собою залишки розтопленого 4-го реактора та 200 тонн високорадіоактивних речовин.
Дотепер зруйнований енергоблок був захований під бетоном і металом – так званим першим “Саркофагом”, який звели за 206 днів одразу після аварії.
Нова захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі. Через високий рівень радіації конфайнмент звели поряд, на спеціальному майданчику, адже над зруйнованим реактором було б дуже небезпечно. А потім конструкцію пересунули над блоком. Це понад 36 тис. тонн металу, під якими можна розташувати 12 футбольних полів.
6. Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха вартістю 14 000 євро
Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха. Вона видає 110 дБ і коштує 14 000 євро. 31-річний Максим Чижов живе в Одесі і будує український бренд преміальних акустичних систем на основі кокосового горіха з власним серійним виробництвом. Одна така система коштує більше десятка тисяч євро – і за словами розробника, для своїх характеристик це низька ціна.
Акустичні системи важать по 38 кг, забезпечуючи максимальну гучність в 110 дБ при потужності 1,2 кВт. Це гучність великого симфонічного оркестру, при цьому вона охоплює весь чутний діапазон – від найнижчих до найвищих частот. У плані гучності і якості, точності звучання акустика еквівалентна системам Hi-End класу масою під 100 кг.
7. Як тривають роботи з оновлення Борщагівського шляхопроводу в Києві
У Києві тривають роботи з оновлення Борщагівського шляхопроводу. Аби якомога швидше закінчити ремонт центральної смуги та відновити рух швидкісного трамваю, працівники працюють майже цілодобово. На мосту вже зняли шари старого асфальту та бетону і приступають до вкладання нової арматури.
Також фахівці все підготували і розпочнуть роботи з реставрації нижньої частини мосту. Там теж доведеться знімати старий шар бетону та встановлювати нові металеві конструкції. Але, першочергове завдання – ремонт трамвайного полотна.
Борщагівський шляхопровід не зазнавав капітального ремонту з 1965 року. І перебував уже в аварійному стані.
8. Кліп українського гурту потрапив до програми 5-ти світових кінофестивалів
Кліп українського гурту “Один в каное” під назвою “У мене немає дому” увійшов до конкурсної програми 5-ти світових кінофестивалів, серед яких американський, італійський, турецький та український.
Відео знімали у Запоріжжі. За сюжетом, хлопець постійно подорожує у спробі знайти власне місце. Нині кліп має більше 3 мільйонів переглядів. Відеороботу зняв режисер Володимир Власенко.
9. Обирати виш відтепер стане легше – для абітурієнтів розробили тест
Аналітичний центр CEDOS разом з Міністерством освіти та науки України розробили поради для вступників у заклади вищої освіти.
Фактично вступнику потрібно пройти невеличкий тест. Поставити собі кілька запитань, і стає зрозумілішою ситуація, як обрати спеціальність і відповідний вищий навчальний заклад. Поради доступні на сайті аналітичного центру CEDOS і складаються з декількох частин, присвячених вибору спеціальності, вибору університету, а також можливості навчання за кордоном.
10. Армія взяла на озброєння новий український бронеавтомобіль
Бронеавтомобіль «БАРС-8» після завершення дворічного циклу державних випробувань прийнятий на озброєння наказом Міністерства оборони України. Ця бойова броньована машина була розроблена українською автобудівною компанією «Богдан Моторс». Протягом 2017-2018 років «Барс-8» успішно подолав усі етапи програми державних випробувань, яку завершили на початку цього року.
Основною сферою використання «БАРС-8» є забезпечення підрозділів Збройних сил України при веденні ними бойових дій. Машина також може бути задіяною для транспортування особового складу, перевезення вантажів в умовах бойових дій, виконання тактичних завдань та охорони блокпостів тощо.
Це поки що найцікавіші позитивні новини тижня, за версією наших читачів. Сподіваємося, далі буде ще краще!
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»